Fotoaparáty


Digitální fotoaparát zachytí na paměťové karty ostré snímky a natočí kvalitní video. Moderní přístroje jsou vybaveny řadou asistentů, které využijete při focení i natáčení videa. Jak fotoaparát vybrat? Fotoaparáty se dají rozdělit hned do několika kategorií. Jako první je důležité určit, na co budete fotoaparát potřebovat a jaká je vaše úroveň znalostí.

Fotoaparát pro začátečníka a nenáročného uživatele
Jednodušší modely, které budete používat hlavně v automatickém režimu. To jim ovšem nic neubírá na vysoké kvalitě obrazu. Ať už hledáte fotoaparát na dovolenou nebo se chcete později fotografii věnovat více, můžete vybírat z amatérských kompaktů nebo zrcadlovek a bezzrcadlovek pro začátečníky.

...

Kompaktní fotoaparát
Jsou velmi malé a lehké fotoaparáty, které se schovají do kapsy. Jejich kvalita obrazu je za dobrého světla velmi dobrá a ve špatném světle pomůže zabudovaný blesk. Hodí se na výlety, rodinné fotografie, focení oslav nebo dětí. Kvalitní kompaktní fotoaparát koupíte od 5 000 Kč

Bezzrcadlovka pro začátečníka
Pokud jste začátečník a chcete snadno fotit kvalitní fotografie, zvolte tzv. bezzrcadlovku. Setkat se můžete i s názvem systémový kompakt, zkráceně CSC (Compact system camera). Systémové kompakty pro začátečníky mají velký snímač (to je to, co zachycuje focenou scénu) a vysokou kvalitu obrazu. Místo optického hledáčku používají kvalitní elektronické OLED hledáčky (EVF).

Umožňují, stejně jako zrcadlovky, výměnu objektivů. Pokud byste se ve fotografii vzhlédli, nebo potřebujete fotit náročnější témata, vyměnitelný objektiv vás podrží. Bezzrcadlovky kromě automatického nastavení nabídnou i možnost ruční nastavení expozice – tj. čas závěrky, clonové číslo a citlivost ISO. Základní bezzrcadlovku koupíte od 10 000 do 20 000 Kč.

Zrcadlovka pro začátečníka
Klasická zrcadlovka neboli DSLR je vybavená optickým průhledovým hledáčkem s možností měnit objektivy. Počítejte ovšem s nutností fotografovat spíše přes hledáček, do režimu živého náhledu je nutné se přepínat ručně. Přístroje jsou také o něco větší a těžší.

Základní zrcadlovky doporučujeme lidem, kteří se chtějí fotografii v budoucnu věnovat více, učit se a zlepšovat. Základní zrcadlovka je ideální fotoaparát pro studenty fotografie. Zrcadlovky pro začátečníky koupíte od 10 000 do 20 000Kč.

Pokročilý fotoaparát – Fotoaparáty se stejně dobrou nebo lepší kvalitou obrazu jako fotoaparáty pro začátečníky. Mají ale pokročilé funkce, jako je rychlé ostření nebo velký jasný hledáček. Takové fotoaparáty s přehledem natočí 4K video nebo vytvoří zpomalené záběry. V této kategorii se začínají objevovat i fotoaparáty s utěsněním proti prachu a vodě nebo se dvěma sloty na paměťové karty. Mezi pokročilé fotoaparáty řadíme i kompakty s velkými snímači, které jsou skvělé pro lidi, kteří fotografii příliš neholdují, ale i přesto chtějí fotoaparát s nejlepším obrazem a malým šumem.

Pokročilý kompakt s velkým snímačem – Ve velmi malém těle je ukrytý velký tzv. palcový snímač, který se postará o vysokou kvalitu obrazu i ve špatném světle. Pokročilé kompakty nabídnout automatické i manuální ovládání a jsou často osazeny světelnými objektivy. Pokročilé kompakty pořídíte od 10 000 Kč

Pokročilá bezzrcadlovka – CSC fotoaparáty, které svými funkcemi a možnostmi použití často sahají i do profesionální třídy. V malém těle ukrývají výkonný senzor a jejich systém ostření zvládne i focení akčních snímků. Tento typ fotoaparátů dostává nový rozměr, pokud na něj nasadíte výkonný objektiv. V pokročilém CSC najdete nejčastěji M4/3 snímač, APS-C snímač nebo full-frame snímač. Cenově začínají poloprofi CSC na zhruba 25 000 Kč

Pokročilá zrcadlovka – Podobně jako poloprofesionální CSC se i tyto zrcadlovky nezaleknou náročného focení. Oproti zrcadlovkám pro začátečníky používají pokročilé zrcadlovky systém optického hranolu, který se zasluhuje o velký jasný hledáček. V pokročilé zrcadlovce najdete i výkonný systém automatického ostření, které ostřícími body pokrývá větší oblast (ovšem ne tak velkou, jako poloprofi bezzrcadlovka). Poloprofesionální zrcadlovka stojí od 25 000 Kč.

Profesionální fotoaparát – Fotoaparáty, které uspokojí ty nejnáročnější uživatele. Nejčastěji jsou vybaveny velkým full-frame snímačem, chytrým ostřením, které využívá umělou inteligenci a strojové učení a jsou utěsněné proti prachu a vodě. Obvykle v nich najdete dva sloty pro paměťové karty.

Existují i lifestyle fotoaparáty, které jsou perfektní doplněk pro úplně každého. Jste svatební fotograf nebo chcete dárek pro děti či své blízké? Nejlepší volbou bude instantní fotoaparát Instax nebo Polaroid. Do fotoaparátu vložíte kazetu s filmem, zapnete fotoaparát a stisknete spoušť. Nemusíte nic nastavovat, o vše se postará automatika. A fotografie je hotová do tří minut – můžete ji sledovat, jak se vám doslova objevuje před očima – je to zábavná a hravá forma fotografie. Instantní fotoaparáty můžou být koncipovány i jako fotoaparát s tiskárnou. Ty ukládají fotky na paměťovou kartu.
Láká vás klasická filmová fotografie? Vyberte si jednorázový filmový fotoaparát. Ty se dnes vyrábějí z recyklovaných materiálů a kromě toho, že jsou velmi stylové, jsou i šetrné k přírodě. Takový fotoaparát je skvělý dárek pro kohokoliv, kdo se věnuje focení.

Stránka z 27