Objektivy na focení portrétů

U focení portrétů určete, jestli plánujete fotit portrét v prostředí, který vypráví příběh foceného subjektu, nebo naopak portrét, kde chcete subjekt dokonale oddělit od jeho prostředí. Tedy portrét zaměřený na focení hlavy a torza (tzv. focení headshot) nebo celé postavy. 

Na focení portrétů se nejčastěji používají pevné světelné objektivy, ale reportážní portrét můžete bez potíží vyfotit světelným zoom objektivem nebo teleobjektivem. Jak vybrat objektiv na focení portrétů?

Stránka z 6

Jak vybrat portrétní objektiv?

Portrétní objektiv vybírejte podle ohniskové vzdálenosti. Ta určuje úhel záběru a s ním spojenou perspektivu. Čím má objektiv širší úhel záběru, tím více informací do scény dostanete. Široké objektivy ovšem trpí na lehké zkreslení obrazu, které se nehodí na focení portrétů z krátké vzdálenosti. Focené osoby by při focení širším objektivem měli na snímcích velké nosy a uši schované za hlavou. 

Pro klasický portrét zblízka je nejlepší použít krátký teleobjektiv o ekvivalentním ohnisku 50-135 mm, u kterého je oproti širším objektivům zkreslení prakticky nulové. Focený subjekt tak bude zachycen přirozeně a lichotivě.  

Podrobný návod, jak zvolit správné ohnisko a jak pracovat s crop faktorem snímače, najdete v kategorii “Objektivy”

...

Další parametry objektivů 

Při volbě objektivu sledujte i další parametry: 

  • Světelnost 

Písmeno “f”, následované číslem v názvu objektivu, označuje světelnost. Čím je toto číslo nižší, tím lepších výsledků dosáhnete při focení ve špatném světle. Druhou výhodou světelných objektivů je možnost výrazně rozmazat popředí a pozadí scény – vytvořit tzv. bokeh. To je obzvlášť důležité při focení portrétů. Při výběru portrétního objektivu proto ideálně volte objektiv s f/1,8, f/1,4 nebo nižším. 

  • Stabilizace 

O stabilizaci se dnes u moderních CSC bezzrcadlovek stará pohyb snímače. Díky této technologii prakticky nemusíte řešit, jestli je objektiv stabilizovaný nebo ne. Toto ovšem neplatí, pokud vybíráte objektiv pro klasickou DSLR zrcadlovku. Stabilizace objektivu je tak vítaným bonusem, ale není tak důležitá, jako u opravdu dlouhých teleobjektivů začínajících na ohnisku 200 mm. 

  • Ostření 

Při fotografování portrétů mají největší výhodu majitelé nových CSC bezzrcadlovek, které mají pokročilý systém ostření se sledováním očí, obličeje, hlavy nebo celých postav. U takových fotoaparátů bude 99 % objektivů na trhu ostřit špičkově a bez zaváhání. 

Majitelé DSLR zrcadlovek si musí dát pozor na jev zvaný backfocus a frontfocus. Ten se projevuje zaostřením pár milimetrů před nebo za rovinu ostrosti. Při focení portrétů je toto obzvlášť důležité, protože fotografujete s malou hloubkou ostrosti a chcete mít ostré oko, a ne například řasy nebo nos. Frontfocus a backfocus umí vyřešit servis výrobce vašeho fotoaparátu, výjimkou je ale DSLR Nikon D850, která zvládne problém vyřešit pomocí speciální funkce pro automatické doladění odchylky ostření. 

Co pořídit k portrétnímu objektivu?  

Ochranný nebo UV filtr– Jedná se o účinnou ochranu proti nečistotám, vodě, sněhu nebo jako nástroj ke snížení rizika poškození objektivu v případě pádu nebo rány. 

Polarizační filtr– Polarizační filtr při focení portrétů omezí odlesky na pleti, sníží kontrast a jas oblohy v pozadí. Je to filtr, o kterém nejčastěji uslyšíte ve spojení s focením krajiny, ale má překvapivě široké využití i v portrétní fotografii. 

Lenspen na optiku– Povinná výbava každého začínajícího i pokročilého fotografa. Slouží ke snadnému udržování optiky v maximální čistotě pro ostré snímky plné kontrastu. 

Sluneční clona– Mnoho portrétních fotografů fotí proti slunci, a dokonce využívají odlesky jako doplněk scény. Druhou skupinou jsou pak fotografové, kteří chtějí mít portrét technicky dokonalý, v takovém případě raději nasaďte sluneční clonu.