Fotoaparáty

 

Digitální fotoaparáty už dnes nejsou pouze o pořizování fotografií. Natočíte s nimi špičkové video, můžete je využít jako webkameru nebo jako nástroj pro vlogging a tvorbu obsahu na internet.

Jak vybrat fotoaparát?

 

Fotoaparáty se dají rozdělit do několika kategorií. Jako první je důležité určit, na co budete fotoaparát potřebovat a jaká je vaše úroveň znalostí.

...

Sandisk

Rozdělení fotoaparátů podle kategorií

 

Fotoaparát pro začátečníka a nenáročného uživatele


Jednodušší modely, s chytrým automatickým režimem. Můžete vybírat z amatérských kompaktů nebo DSLR zrcadlovek a CSC bezzrcadlovek pro začátečníky.

 • Kompaktní fotoaparát pro začátečníka a nenáročného uživatele

  Jsou velmi malé a lehké fotoaparáty, které se schovají do kapsy. Jejich kvalita obrazu je za dobrého světla velmi dobrá a ve špatném světle pomůže zabudovaný blesk. Hodí se pro nenáročného fotografa, na výlety, rodinné fotografie, focení oslav nebo dětí. Kvalitní kompaktní fotoaparát koupíte od 5 000 Kč.

 Canon PowerShot SX620 HS

Canon SX620 používá objektiv s 25x zoomem, zvládne vyfotit makro a natočit kvalitní FullHD video. Je to ideální fotoaparát pro nenáročného uživatele, kterému nestačí výkon a zoom fotoaparátu v mobilním telefonu.

 • Bezzrcadlovka pro začátečníka

  Pokud jste začátečník a chcete fotit kvalitní fotografie, zvolte CSC bezzrcadlovku. Setkat se můžete i s názvem systémový kompakt. CSC pro začátečníky mají větší snímač než malé kompakty a fotí kvalitnější fotografie. Místo optického hledáčku používají elektronické OLED hledáčky, tzv. EVF.

CSC umožňují, stejně jako zrcadlovky, výměnu objektivů. Pokud byste se ve fotografii vzhlédli, nebo potřebujete fotit náročnější témata, vyměnitelný objektiv vás podrží. Bezzrcadlovky kromě automatického nastavení nabídnou i možnost ruční nastavení expozice – tj. čas závěrky, clonové číslo a citlivost ISO. Základní bezzrcadlovku koupíte od 10 000 do 20 000 Kč.

 

 Canon EOS M50 Mark II Vlogger kit
Začínáte s focením, chcete natáčet kvalitní video nebo se stát tzv. „content-creator“? Canon M50 Mark II s velkým APS-C snímačem, rovnou v setu s mikrofonem RODE a stativem Joby na to bude perfektní. Uznáváme, jsme lehce přes limit, ale výsledky budou stát za to.

 

 • Zrcadlovka pro začátečníka

  Klasická zrcadlovka neboli DSLR je oproti CSC vybavená optickým průhledovým hledáčkem a je větší.
  Základní DSLR doporučujeme lidem, kteří se chtějí fotografii v budoucnu věnovat více, učit se a zlepšovat. DSLR jsou dobré fotoaparáty pro studenta fotografie. Zrcadlovky pro začátečníky koupíte od 10 000 do 20 000 Kč

 

 Canon EOS 2000D 18-55mm DC+75-300mm DC
Canon 2000D v setu se dvěma objektivy se hodí na focení téměř jakéhokoliv žánru a bude skvělý první fotoaparát pro kohokoliv, kdo se chce fotografii věnovat více. Určitě doporučujeme dokoupit objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM, se kterým vyfotíte portréty s krásně rozmazaným pozadím.

 

Pokročilý fotoaparát pro nadšence a pro ty, co chtějí vysoký výkon v malém těle.


Fotoaparáty, se stejně dobrou nebo lepší kvalitou obrazu, jako fotoaparáty pro začátečníky. Mají ale pokročilé funkce, jako je rychlé a chytré ostření nebo velký jasný hledáček. Takové fotoaparáty natočí 4K video nebo zpomalené záběry.

Mezi pokročilé fotoaparáty řadíme i kompakt s velkým snímačem. Ty jsou skvělé pro lidi, kteří chtějí rychle a snadno pořizovat fotografie s nejlepší možnou kvalitou obrazu, a přesto mít fotoaparát, který se schová do kapsy (uznáváme, musíte mít větší kapsy).

 

 • Pokročilý kompakt s velkým snímačem

  V malém těle je ukrytý velký, nejčastěji tzv. palcový nebo M4/3 snímač, který fotí dobře i ve špatném světle. Pokročilé kompakty mají automatické i manuální ovládání a často používají světelný objektiv. Pokročilé kompakty pořídíte od 10 000 Kč.

 

 Canon PowerShot G7 X Mark III
Canon G7X Mark III natočí 4K video a je vybaven velkým palcovým snímačem doplněným o objektiv s rozsahem 24-100 mm se skvělou světelností f1,8-2,8. U světelnosti platí, že čím nižší číslo tím lépe. Za světelné objektivy považujeme ty, co mají f2,8 a nižší. Canon G7X Mark III proto natočí dobré video a vyfotí kvalitní fotografie i ve špatném světle.

 

 • Pokročilá bezzrcadlovka

  CSC fotoaparáty, které svými funkcemi a možnostmi použití často sahají i do profesionální třídy. V menším těle ukrývají výkonný senzor a jejich systém ostření zvládne i focení rychlých snímků. V pokročilém CSC najdete nejčastěji M4/3 snímač, APS-C snímač nebo full-frame snímač. Cenově začínají poloprofi CSC na zhruba 25 000 Kč.

 

 Panasonic Lumix DC-G9 + LUMIX G Vario 12-60mm f/3.5-5.6
Panasonic Lumix DC-G9 s objektivem 12-60 mm je CSC s pokročilým ovládáním a velkým hledáčkem. Fotoaparátu nechybí utěsnění proti prachu a vodě, 5-osá stabilizace nebo dva sloty na SD karty. 4K60p natáčení videa a plně výklopný i otočný displej zase využijí všichni filmaři a vloggěři. Svou výbavou je to prakticky profesionální model s, podle nás, výborným poměrem cena/výkon.

 

 • Pokročilá zrcadlovka

  Podobně jako poloprofesionální CSC, se i tyto zrcadlovky nezaleknou náročného focení. Oproti zrcadlovkám pro začátečníky používají pokročilé DSLR systém optického hranolu, díky kterému mají velký jasný hledáček. V pokročilé zrcadlovce najdete výkonný systém automatického ostření. Poloprofesionální zrcadlovka stojí od 25 000 Kč.

 

 Nikon D7500 + 18-140mm VR
Nikon D7500 je poloprofesionální zrcadlovka s perfektním APS-C snímačem. Nechybí ji velký jasný hledáček, pokročilé ostření s kvalitním sledováním cíle nebo utěsnění proti prachu a vodě. V setu s objektivem 18-140mm VR je to výborný přístroj pro všechny nadšené fotografy.

 

Profesionální fotoaparát

 

Fotoaparáty, které uspokojí ty nejnáročnější uživatele a profesionály. Nejčastěji jsou vybaveny velkým full-frame snímačem s nejvyšší možnou kvalitou obrazu.  Pro ty, co potřebují menší fotoaparát, existují i profesionální fotoaparáty s M4/3 a APS-C snímačem. Pro profesionální modely bývá charakteristické rychlé ostření, dva sloty pro paměťové karty, široké možnosti přizpůsobení a největší výběr objektivů.

 

Takové fotoaparáty fotografují stejně kvalitní fotografie, jako ty nejlepší přístroje na trhu, a to hlavně díky použitému objektivu a velkému snímači. Pracovat s nimi můžete v plně automatickém nebo manuálním režimu.

 

 Sony DSC-RX10 IV

Profesionální fotoaparát je široký pojem. Pro někoho je důležitý rozsah zoomu a malé rozměry. Sony RX10IV s palcovým snímačem a 25x zoom objektivem ZEISS 24–600 mm f/2,4–4 je univerzální fotoaparát, který podle nás zvládne téměř všechny žánry. Rychle a spolehlivě ostří a natočí 4K video i zpomalené záběry velmi vysoké kvality.

Bezzrcadlovky už nejsou pouze doplňkem zrcadlovek a na trhu je možné vybírat z celé řady profesionálních přístrojů. Ty používají rychlý procesor a velký senzor pro zachycení fotografií s velkým dynamickým rozsahem, nízkou hladinou šumu a špičkovou technickou kvalitou obrazu. CSC používají chytrý systém automatického ostření s umělou inteligencí. Zvládnou sledovat a ostřit nejenom na obličej, ale i na oko, celou postavu, hlavu (i když je subjekt zády) a na zvířata – to ocení wildlife fotograf.

 

 Canon EOS R6 + RF 24-105mm IS STM

Canon R6 je vstup do světa profesionálních full-frame CSC bezzrcadlovek. Vyniká hlavně vysokou rychlostí a perfektním systémem ostření, který patří k tomu nejlepšímu na trhu. Hodí se pro reportáže, eventy, dokument nebo natáčení videí. Pokud by vám nestačilo rozlišení nebo byste chtěli ještě odolnější tělo s pokročilým ovládáním, volte Canon R5.

 

Profesionální zrcadlovka se odlišuje od základních a pokročilých modelů vysokou odolností, rychlým sekvenčním snímáním, pokročilým ostřením a pokročilými možnostmi nastavení i přizpůsobení ovládání.

 

 Nikon D850

Nikon D850 stále patří mezi nejlepší fotoaparáty, které kdy byly vyrobeny. Kombinuje spolehlivost, vysokou rychlost, spolehlivé ostření a obrovské rozlišení. Nechybí mu pokročilé funkce jako je focus stacking nebo automatická kalibrace frontfocus a backfocus u objektivů.

 

Fotoaparát na natáčení videí a vlogging

 

Chcete natáčet na YouTube nebo hledáte fotoaparát na vlogging? Základní FullHD video je devízou těch nejlevnějších kompaktů a hodí se spíše na dokumentování života kolem sebe. Pokud to ovšem s natáčením myslíte vážně, od ceny 15 000 Kč se ve střední třídě začínají objevovat zajímavé modely, kterým například nechybí výklopný otočný displej a 4K video. 

 

 Panasonic Lumix DC-G100 + 12-32mm

Panasonic DC-G100 patří mezi nejdostupnější fotoaparáty, které jsou ideální na natáčení klipů, krátkých filmů a vlogging. Je zajímavý svými třemi směrovými mikrofony, které dokážou nahrát prostorový zvuk. Pro snadnější natáčení selfie videa je vybaven otočným dotykovým displejem a o záznam se stará velký M4/3 snímač s rozlišením 20,3 MPix.

 

Instantní fotoaparát

 

Chcete zábavný fotoaparát nebo tip na dárek pro své blízké? Jste svatební fotograf a chcete svým klientům nabídnout službu navíc? Nejlepší volbou bude instantní fotoaparát Instax nebo PolaroidDo fotoaparátu vložíte kazetu s filmem, zapnete fotoaparát a stisknete spoušť. Nemusíte nic nastavovat, o vše se postará automatika. A fotografie je hotová do tří minut. Instantní fotoaparáty můžou být koncipovány i jako fotoaparát s tiskárnou nebo přenosná tiskárna k mobilnímu telefonu. Ty ukládají fotky na paměťovou kartu a vy si vyberete pouze ty, které chcete vytisknout. 

 

 Fujifilm INSTAX Mini 11 bílý + COLORFILM Instax Mini (20ks)

Fujifilm Instax 11 patří mezi nejjednodušší instantní fotoaparáty, podle nás ale zároveň i ty nejlepší. Dělá fotografie, které se vejdou tak akorát do peněženky, je odolný, skladný a naprosto jednoduchý. Žádné zdlouhavé vybírání fotek a snímky v „digitální kvalitě“ – Instax Mini 11 je esencí klasické instantní filmové fotografie – stačí stisknout spoušť a zmrazit tak v čase vaše vzpomínky.

 

Fotoaparát na 35mm film

 

Láká vás klasická filmová fotografie? Vyberte si jednorázový filmový fotoaparát. Ty se dnes vyrábějí z recyklovaných materiálů a kromě toho, že jsou velmi stylové, jsou i šetrné k přírodě. Filmový fotoaparát je navíc skvělý dárek pro fotografa.

 

Už vím, jaký fotoaparát chci, jak vybrat ten pravý?

 

Pokud máte jasno ve výběru fotoaparátu, je potřeba zúžit výběr podle požadovaných parametrů a nastaveného rozpočtu. U fotoaparátů se postupně zaměřte na tyto parametry:

 • Cena fotoaparátu – Tak jako u vše i zde platí, že pokud investujete více peněz, dostanete technicky dokonalejší produkt.
 • Velikost snímače – Velký snímač znamená snímky vyšší technické kvality, méně šumu ve fotografii a snadnější práci s malou hloubkou ostrosti (více rozmazané popředí a pozadí fotografie)
 • Systém ostření – Základní modely používají spíše jednodušší kontrastní ostření, které není ideální na focení rychlé akce. Pokročilé a profesionální přístroje naopak používají naopak mnohem sofistikovanější systémy ostření, které dokážou detekovat oko a sledovat akci.
 • Natáčení videa – Pokud budete chtít točit video, je dobré si zjistit, jaké maximální rozlišení fotoaparát natočí (4K vs FullHD) a v jaké kvalitě. Zaměřte se i na ostření. Některé fotoaparáty, hlavně ty z dílny Panasonic, mají profesionály oceňovanou kvalitu videa, ale pro začátečníky se kvůli ostření nehodí. Oproti tomu fotoaparáty Sony umí ostřit stejně, jako to vždy uměly klasické kamery – přesně a spolehlivě bez zásahu uživatele.
 • Rychlost fotoaparátu pro sériové snímání a závěrka – Pro ty, které láká fotografování sportu nebo jakékoliv akce, je důležitá rychlost sekvenčního snímání. Určitě se zaměřte i na rychlost závěrky. Běžná je minimální rychlost 1/4000s, profesionální modely zvládnou i 1/8000s. Bezzrcadlovky umí být dnes běžně při focení dokonale tiché, stará se o to elektronická závěrka.

Co dokoupit k fotoaparátu?

 

 Objektivy pro fotoaparát

 

Objektiv dělá fotku. Pokud plánujete nebo vlastníte fotoaparát s vyměnitelným objektivem, nezůstávejte pouze u základního setového objektivu. Pokud chcete fotografovat sport, rychlou akci, portréty s rozmazaným pozadím nebo makro, budete potřebovat speciální objektiv.

 

 Paměťová karta

Bez paměťové karty se neobejdete. Standardem jsou SD karty, v pokročilých přístrojích ale najdete i paměťové karty XQDCFexpress A a Cfexpress B. Vybírejte podle kapacity a rychlosti. Do akčních kamer a mobilních telefonů se používají MicroSD karty.

 

Do malých kompaktů stačí základní SD karta, například SanDisk SDHC Ultra 16GB 80MB/s Class10 UHS-I

Do pokročilých přístrojů je dobré použít rychlou kartu s velkou kapacitou, například SanDisk Extreme Pro SDXC 64GB 170MB/s C10 V30 UHS-I U3.

Paměťová karta pro zrcadlovku nebo CSC, hlavně tu profesionální, závisí na typu použitého slotu. Setkáte se s SD kartami UHS-I nebo UHS-II, XQD kartami nebo CFexpress A nebo B. Vybírejte rychlé karty s dostatečnou kapacitou, hlavně pokud se chystáte natáčet 4K video.

 

 Brašna nebo batoh

O fotoaparát je nutné pečovat. Některé pokročilé fotoaparáty samozřejmě vydrží i hrubší zacházení, i tak ale obsahují množství pohyblivých částí, kterým nárazy zrovna dvakrát nesvědčí. Výběr fotobrašny nebo fotobatohu je důležitý i proto, aby vám fotoaparát jednoduše neležel doma a mohli jste jej mít neustále u sebe.

 

 Sada na čištění objektivu, filtry, stativ, náhradní baterie, blesky…

Poslední nezbytností je lenspen na čištění optiky. Další výběr příslušenství bude záviset na tom, co se chystáte s fotoaparátem dělat. Pokud například fotíte krajinu, využijete filtry a kvalitní stativ. Určitě se vyplatí investovat do alespoň jedné náhradní baterie. Vaše fotografie posune i systémový blesk, který navíc můžete vybavit radiovým odpalovačem.

 

Stránka z 21