Kompaktní fotoaparáty

Kompaktní fotoaparáty se dají rozdělit do několika kategorií podle výkonu i fotografického určení. Liší se nejenom velikostí, ale i samotnou kvalitou výstupu. Při výběru si proto odpovězte na otázky spojené s plánovaným využitím přístroje a nezapomeňte zohlednit specifika daná prostředím, ve kterém budete přístroj používat.

Stránka z 4

Jak vybrat kompaktní fotoaparát?

Kompaktní fotoaparáty se dají rozdělit do několika kategorií podle výkonu i fotografického určení. Liší se nejenom velikostí, ale i samotnou kvalitou výstupu.

Při výběru si proto odpovězte na otázky spojené s plánovaným využitím přístroje a nezapomeňte zohlednit specifika daná prostředím, ve kterém budete přístroj používat. 

 • Chci malý fotoaparát do kapsy, nebo raději něco většího, s velkým rozsahem zoomu a pohodlným gripem? 

 • Spokojím se s fotoaparátem s menším senzorem, nebo chci přístroj s velkým čipem, který bude fotit technicky kvalitnější fotky i ve špatném světle? 

 • Preferuji světelnost objektivu, nebo chci maximální možný rozsah zoomu? 

 • Chci s kompaktem pouze fotit, nebo mě zajímá i natáčení kvalitního 4K video záznamu? 

 • Potřebuji, aby byl fotoaparát vodotěsný? Jestli ano, tak do jaké hloubky? 

...

Určitě vás napadnou i další otázky spojené s vašimi specifickými požadavky. Po tom, co si uděláte ve výběru jasno, můžete digitální kompaktní fotoaparát vybírat v těchto kategoriích: 

 • Standardní kompaktní fotoaparáty 
  Najdete zde fotoaparáty pro děti, běžné kompakty pro rodinnou fotografii nebo přístroje, které poslouží jako jednoduché digitální obrazové zápisníky pro dokumentaci čehokoliv, co dokumentovat potřebujete. 

 Panasonic Lumix DMC–TZ80 

Výkonný kompakt od Panasonicu zvládne kromě focení 18,1 MPix fotografií také natáčení kvalitních 4K videí. Uživatele překvapí extrémně rychlým ostřením, a to i za velmi špatných světelných podmínek. Univerzální objektiv Leica s 30× zoomem se postará o zachycení ostrých snímků v různých fotografických situacích. 

Oproti fotoaparátům v mobilních telefonech nabídnou běžné kompakty lepší ergonomii držení, zabudovaný blesk, automatické scénické režimy, a hlavně objektiv s velkým rozsahem zoomu. 

 • Ultrazoom a superzoom kompakty 
  Ve srovnání se standardními kompakty je na první pohled zřejmá větší velikost a s ní spojený způsob úchopu, podobný velkým zrcadlovkám. Odměnou za větší rozměry je pak rozsah objektivu, tedy zoom, který pokryje široké záběry krajin, architektury nebo interiérů a nezalekne se ani náročného focení velmi vzdálených objektů. 

 Panasonic Lumix DC-TZ200 

15× zoom nezní jako nějak závratně velké číslo do doby, než zjistíte, že se jedná o fotoaparát kapesní velikosti, který je navíc vybaven velkým palcovým snímačem. Ten má více než dvakrát větší plochu, než mají čipy v mobilních telefonech. Dokáže proto fotit technicky kvalitní fotografie i ve špatném světle. 

V této kategorii najdete i rekordmany, jako je například Nikon P1000 s až neuvěřitelným 125× optickým zoomem a speciálním režimem pro fotografování měsíce. 

 • Kompakty s velkým snímačem 
  Tzv. profesionální kompakty jsou speciální kategorií, která uspokojí i ty nejnáročnější fotografy. Vyznačují se hlavně velkým snímačem, který v kombinaci s výkonným objektivem vyfotí technicky vysoce kvalitní fotografie i ve špatném světle. 

 Sony DSC-RX100 Mark V 

Sony RX100 Mark V patří mezi ty nejlepší malé kompakty vůbec. Pátá generace fotoaparátu nabídne výjimečně kvalitní a světelný objektiv ZEISS, který se, kromě fotografií, postará i o natočení stabilizovaného 4K videa. Zajímavostí tohoto kapesního přístroje je plnohodnotný hledáček, který je během nečinnosti schovaný v těle. 

Že nejsou kompakty žádná „ořezávátka“ potvrzují i výjimečně kvalitní modely s APS-C nebo full-frame snímačem. Milovníky výkonného retra potěší Fujifilm X100V, street fotografy zase kapesní a dokonale ostrý Ricoh GR III a pro ty nejnáročnější je zde téměř dokonalá Leica Q2

 • Odolné vodotěsné kompakty 
  Hledáte fotoaparát na dovolenou? Odolný přístroj, který vydrží hrubší zacházení a nezalekne se ani potápění se do velké hloubky? Zvolte některý z vodotěsných outdoor kompaktů. Tyto přístroje, kromě vodotěsnosti, nabídnou i odolnost proti pádu z výšky, a proto zastanou i roli fotoaparátu pro děti. 

 Olympus TOUGH TG-6 

Slavnou řadu fotoaparátů Olympus TOUGH rozšířila jeho šestá generace, která má oproti předchůdcům vylepšenou optiku a možnosti nahrávání videí. Je to ideální fotoaparát pro všechny outdoorové nadšence, kteří ocení vysokou světelnost objektivu a odolné vodotěsné zpracování s možností se potápět až do hloubky 15 m.