Fotoaparáty

Digitální fotoaparáty už dnes nejsou pouze o pořizování fotografií. Natočíte s nimi špičkové video, můžete je využít jako webkameru nebo jako nástroj pro vlogging a tvorbu obsahu na internet.

Jak vybrat fotoaparát?

Stránka z 4

Nejprodávanější produkty

Jak vybrat fotoaparát?

Jak vybrat fotoaparát?

Fotoaparáty se dají rozdělit do několika kategorií. Jako první je důležité určit, na co budete fotoaparát potřebovat a jaká je vaše úroveň znalostí.

Fotoaparát pro začátečníka a nenáročného uživatele

Jednodušší modely, s chytrým automatickým režimem. Můžete vybírat z amatérských kompaktů nebo DSLR zrcadlovek a CSC bezzrcadlovek pro začátečníky.

 • Kompaktní fotoaparát pro začátečníka a nenáročného uživatele

  Jsou velmi malé a lehké fotoaparáty, které se schovají do kapsy. Jejich kvalita obrazu je za dobrého světla velmi dobrá a ve špatném světle pomůže zabudovaný blesk. Hodí se pro nenáročného fotografa, na výlety, rodinné fotografie, focení oslav nebo dětí. Kvalitní kompaktní fotoaparát koupíte 5 000 Kč
 • Bezzrcadlovka pro začátečníka

  Pokud jste začátečník a chcete fotit kvalitní fotografie, zvolte CSC bezzrcadlovku. Setkat se můžete i s názvem systémový kompakt. CSC pro začátečníky mají větší snímač než malé kompakty a fotí kvalitnější fotografie. Místo optického hledáčku používají elektronické OLED hledáčky, tzv. EVF.

  CSC umožňují, stejně jako zrcadlovky, výměnu objektivů. Pokud byste se ve fotografii vzhlédli, nebo potřebujete fotit náročnější témata, vyměnitelný objektiv vás podrží. Bezzrcadlovky kromě automatického nastavení nabídnou i možnost ruční nastavení expozice – tj. čas závěrky, clonové číslo a citlivost ISO. Základní bezzrcadlovku koupíte od 10 000 do 20 000 Kč.

 • Zrcadlovka pro začátečníka

  Klasická zrcadlovka neboli DSLR je oproti CSC vybavená optickým průhledovým hledáčkem a je větší.
  Základní DSLR doporučujeme lidem, kteří se chtějí fotografii v budoucnu věnovat více, učit se a zlepšovat. DSLR jsou dobré fotoaparáty pro studenta fotografie. Zrcadlovky pro začátečníky koupíte od 10 000 do 20 000 Kč


Pokročilý fotoaparát pro nadšence a pro ty, co chtějí vysoký výkon v malém těle.


Fotoaparáty, se stejně dobrou nebo lepší kvalitou obrazu, jako fotoaparáty pro začátečníky. Mají ale pokročilé funkce, jako je rychlé a chytré ostření nebo velký jasný hledáček. Takové fotoaparáty natočí 4K video nebo zpomalené záběry.

Mezi pokročilé fotoaparáty řadíme i kompakt s velkým snímačem. Ty jsou skvělé pro lidi, kteří chtějí rychle a snadno pořizovat fotografie s nejlepší možnou kvalitou obrazu, a přesto mít fotoaparát, který se schová do kapsy (uznáváme, musíte mít větší kapsy).

 • Pokročilý kompakt s velkým snímačem

  V malém těle je ukrytý velký, nejčastěji tzv. palcový nebo M4/3 snímač, který fotí dobře i ve špatném světle. Pokročilé kompakty mají automatické i manuální ovládání a často používají světelný objektiv. Pokročilé kompakty pořídíte od 10 000 Kč.
 • Pokročilá bezzrcadlovka

  CSC fotoaparáty, které svými funkcemi a možnostmi použití často sahají i do profesionální třídy. V  menším těle ukrývají výkonný senzor a jejich systém ostření zvládne i focení rychlých snímků. V pokročilém CSC najdete nejčastěji M4/3 snímač, APS-C snímač nebo full-frame snímač. Cenově začínají poloprofi CSC na zhruba 25 000 Kč.
 • Pokročilá zrcadlovka

  Podobně jako poloprofesionální CSC, se i tyto zrcadlovky nezaleknou náročného focení. Oproti zrcadlovkám pro začátečníky používají pokročilé DSLR systém optického hranolu, díky kterému mají velký jasný hledáček. V pokročilé zrcadlovce najdete výkonný systém automatického ostření. Poloprofesionální zrcadlovka stojí od 25 000 Kč.


Profesionální fotoaparát

Fotoaparáty, které uspokojí ty nejnáročnější uživatele a profesionály. Nejčastěji jsou vybaveny velkým full-frame snímačem s nejvyšší možnou kvalitou obrazu.  Pro ty, co potřebují menší fotoaparát, existují i profesionální fotoaparáty s M4/3 a APS-C snímačem. Pro profesionální modely bývá charakteristické rychlé ostření, dva sloty pro paměťové karty, široké možnosti přizpůsobení a největší výběr objektivů.

 • Profesionální kompakt 

  Takové fotoaparáty fotografují stejně kvalitní fotografie, jako ty nejlepší přístroje na trhu, a to hlavně díky použitému objektivu a velkému snímači. Pracovat s nimi můžete v plně automatickém nebo manuálním režimu.

 • Profesionální bezzrcadlovka

  Bezzrcadlovky už nejsou pouze doplňkem zrcadlovek a na trhu je možné vybírat z celé řady profesionálních přístrojů. Ty používají rychlý procesor a velký senzor pro zachycení fotografií s velkým dynamickým rozsahem, nízkou hladinou šumu a špičkovou technickou kvalitou obrazu. CSC používají chytrý systém automatického ostření s umělou inteligencí. Zvládnou sledovat a ostřit nejenom na obličej, ale i na oko, celou postavu, hlavu (i když je subjekt zády) a na zvířata – to ocení wildlife fotograf.

 • Profesionální DSLR

  Profesionální zrcadlovka se odlišuje od základních a pokročilých modelů vysokou odolností, rychlým sekvenčním snímáním, pokročilým ostřením a pokročilými možnostmi nastavení i přizpůsobení ovládání.

Fotoaparát na natáčení videí a vlogging

Chcete natáčet na YouTube nebo hledáte fotoaparát na vlogging? Základní FullHD video je devízou těch nejlevnějších kompaktů a hodí se spíše na dokumentování života kolem sebe. Pokud to ovšem s natáčením myslíte vážně, od ceny 15 000 Kč se ve střední třídě začínají objevovat zajímavé modely, kterým například nechybí výklopný otočný displej a 4K video. 


Instax fotoaparát

Chcete zábavný fotoaparát nebo tip na dárek pro své blízké? Jste svatební fotograf a chcete svým klientům nabídnout službu navíc? Nejlepší volbou bude instantní fotoaparát Instax. Do fotoaparátu vložíte kazetu s filmem, zapnete fotoaparát a stisknete spoušť. Nemusíte nic nastavovat, o vše se postará automatika. A fotografie je hotová do tří minut. Instantní fotoaparáty můžou být koncipovány i jako fotoaparát s tiskárnou nebo přenosná tiskárna k mobilnímu telefonu. Ty ukládají fotky na paměťovou kartu a vy si vyberete pouze ty, které chcete vytisknout. 


Fotoaparát na 35mm film

Láká vás klasická filmová fotografie? Vyberte si jednorázový filmový fotoaparát. Ty se dnes vyrábějí z recyklovaných materiálů a kromě toho, že jsou velmi stylové, jsou i šetrné k přírodě. Filmový fotoaparát je navíc skvělý dárek pro fotografa. 

Už vím, jaký fotoaparát chci, jak vybrat ten pravý?

 • Cena fotoaparátu – Tak jako u vše i zde platí, že pokud investujete více peněz, dostanete technicky dokonalejší produkt.
 • Velikost snímače – Velký snímač znamená snímky vyšší technické kvality, méně šumu ve fotografii a snadnější práci s malou hloubkou ostrosti (více rozmazané popředí a pozadí fotografie)
 • Systém ostření – Základní modely používají spíše jednodušší kontrastní ostření, které není ideální na focení rychlé akce. Pokročilé a profesionální přístroje naopak používají naopak mnohem sofistikovanější systémy ostření, které dokážou detekovat oko a sledovat akci.
 • Natáčení videa – Pokud budete chtít točit video, je dobré si zjistit, jaké maximální rozlišení fotoaparát natočí (4K vs FullHD) a v jaké kvalitě. Zaměřte se i na ostření. Některé fotoaparáty, hlavně ty z dílny Panasonic, mají profesionály oceňovanou kvalitu videa, ale pro začátečníky se kvůli ostření nehodí. Oproti tomu fotoaparáty Sony umí ostřit stejně, jako to vždy uměly klasické kamery – přesně a spolehlivě bez zásahu uživatele.
 • Rychlost fotoaparátu pro sériové snímání a závěrka – Pro ty, které láká fotografování sportu nebo jakékoliv akce, je důležitá rychlost sekvenčního snímání. Určitě se zaměřte i na rychlost závěrky. Běžná je minimální rychlost 1/4000s, profesionální modely zvládnou i 1/8000s. Bezzrcadlovky umí být dnes běžně při focení dokonale tiché, stará se o to elektronická závěrka.

 

Co dokoupit k fotoaparátu?

 • Paměťová karta 

  Bez paměťové karty se neobejdete. Standardem jsou SD karty, v pokročilých přístrojích ale najdete i paměťové karty XQDCFexpress A a Cfexpress B. Vybírejte podle kapacity a rychlosti. Do akčních kamer a mobilních telefonů se používají MicroSD karty.

  Do malých kompaktů stačí základní SD karta, kterou naleznete zde.

  Do pokročilých přístrojů je dobré použít rychlou kartu s velkou kapacitou, které naleznete zde.

  Paměťová karta pro zrcadlovku nebo CSC, hlavně tu profesionální, závisí na typu použitého slotu. Setkáte se s SD kartami UHS-I nebo UHS-II, XQD kartami nebo CFexpress A nebo B. Vybírejte rychlé karty s dostatečnou kapacitou, hlavně pokud se chystáte natáčet 4K video.

 • Brašna nebo batoh 

  O fotoaparát je nutné pečovat. Některé pokročilé fotoaparáty samozřejmě vydrží i hrubší zacházení, i tak ale obsahují množství pohyblivých částí, kterým nárazy zrovna dvakrát nesvědčí. Výběr fotobrašny nebo fotobatohu je důležitý i proto, aby vám fotoaparát jednoduše neležel doma a mohli jste jej mít neustále u sebe.

Vyberte si z široké nabídky fotoaparátů, objektivů a bohatého portfolia fotografického a video příslušenství.

O kvalitě našeho internetového obchodu, svědčí také vysoké hodnocení a množství spokojených zákazníků, kteří náš obchod navštívili prostřednictvím cenového porovnávače Heureka.cz