Slovník fotografických pojmů

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

A

Aberace (také Chromatická aberace):
Barevná vada objektivu, která vzniká nestejným lomem světelných paprsků různé vlnové délky (jednotlivé barvy se lámou pod jinými úhly). Výsledkem jsou barevné kontury na ostrých přechodech mezi tmavým a světlým objektem (např. větve stromů proti jasné obloze). Nejsilnější bývá v okrajích snímku a při použití delších ohniskových vzdáleností.

AC adaptér:
Druh externího zdroje napájení (neboli síťový zdroj). Velmi často se používá při práci ve fotostudiu, kdy je nutné, aby fotoaparáty fungovaly nepřetržitě dlouhou dobu. Vhodný je také při stahování většího množství snímků do počítače.

AD převodník:
Analogově digitální převodník, což je elektronická součástka zajišťující převod analogového signálu na digitální signál, neboli umožňuje zpracovat analogový signál v PC.

AE - Automatický program (též: Auto Exposure):
Je plně automatický režim, při kterém fotoaparát vyhodnotí situaci a sám určuje expoziční čas, clonu, citlivost (ISO) a další údaje pro správné exponování fotografované scény. Je určený především pro začínající fotografy, kteří tyto hodnoty neumí nastavit sami nebo na fotografování situací, kdy na toto nastavování není čas.

AE režim, Auto Exposure (též: Automatický program):
Je plně automatický režim, při kterém fotoaparát vyhodnotí situaci a sám určuje expoziční čas, clonu, citlivost (ISO) a další údaje pro správné exponování fotografované scény. Je určený především pro začínající fotografy, kteří tyto hodnoty neumí nastavit sami nebo na fotografování situací, kdy na toto nastavování není čas.

AEB - Auto bracketing:
Funkce u pokročilejších fotoaparátů, která umožňuje pořízení 3 až 5 stejných snímků s různou expozicí. Kdy je poté možné vybrat si nejlépe exponovaný snímek nebo spojením všech pořízených snímků vytvořit HDR.

AF - autofokus (auto focus, automatické ostření):
Automatické ostření, při kterém fotoaparát na základě měření expozice kontrastu snímané scény automaticky zaostřuje na nejbližší objekt, příp. na manuálně zvolený zaostřovací bod.

AF asistenční lampa:
Pomocný světelný zdroj, zabudovaný ve fotoaparátu, který dokáže posvítit na fotografovaný objekt a umožní tak autofokusu správně zaostřit i v horších světelných podmínkách.

AF metering field – autofokusový bod, ostřící bod:
Bod, na který autofokus zaostřuje. Většina fotoaparátů má více než jeden ostřící bod. AF body je možné si libovolně měnit pro správné využití kompozice nebo je možné nastavení automatického ostřícího systému.

AiAF:
Angl. Artificial intelligence Auto Focus. AF - autofokus si vybírá ostřící bod, na který zaostří i v případě, že je fotografovaný objekt mimo střed fotografované scény.

Akumulátor:
Baterie je zařízení pro opakované uchovávání energie. Slouží jako zdroj energie pro fotoaparát a je možné ho opakovaně nabíjet.

Aliasing:
Zubatý (kostrbatý) vzhled šikmých čar, kruhů apod. zejména na zvětšených obrázcích nebo v obrázcích s nízkým počtem obrazových bodů na palec.

Anti aliasing:
Odstraňuje aliasing (viz. výše) zjemněním hran a vytváří dojem vyššího rozlišení. Vytváří tak plynulý přechod, kdy hrana působí jemným, ale poněkud rozostřeným dojmem.

Anti-aliasing filtr:
Je jeden z filtrů umístěných před snímačem, který zabraňuje vzniku moiré. Nevýhodou tohoto filtru je mírné rozostření.

Antisluneční LCD displej:
LCD displej, který je speciálně upraven, aby byl čitelný, i když na něj svítí Slunce.

Aperture:
Anglický výraz pro clonu (otvor v objektivu, který reguluje množství světla procházejícího objektivem a které dopadá na obrazový snímač).

Aperture Priority – Priorita clony:
Režim předvolby clony, kdy je možné manuálně nastavit clonu a fotoaparát k ní automaticky dopočítá expoziční čas pro dané světelné podmínky.

Apochromatický objektiv (APO):
Objektiv, který usměrňuje barevnou vadu (aberaci) pro tři vlnové délky (barvy - červená, zelená, modrá).

APS:
Angl. Advanced Photo Systém, je označení pro formát filmu.

Asférická čočka:
Optický člen v objektivu ze speciálního optického skla a se zvláštním zabroušením, které zvyšuje světelnost objektivu a eliminuje chromatické vady a vady projevující se zakřivením obrazu do koule nebo prohnutím obrazu (což je typické pro širokoúhlé objektivy a zoom objektivy na širokoúhlém konci) . Jedna asférická čočka může nahradit více běžných čoček objektivu.

Autofocus (autofokus, automatické ostření):
viz. AF - autofokus

Average metering – poměrové měření:
Značí se také jako maticové nebo zónové měření a je to způsob měření expozice, který je možné použít pro většinu běžných situací. Při tomto měření expozice je záběr rozdělen na určitý počet zón a na základě informací z těchto zón se složitým algoritmem zvolí expozice (automatika "přečte" celou scénu). V obtížných světelných podmínkách zajistí vyváženou expozici, pokud je objekt tvořený středními tóny. Ve slabém světle a při zataženém počasí bývá ovšem nepřesné.

Ateliérová výbava (též: Studiová výbava):
Pokud se chcete živit fotografováním nebo se více věnovat ateliérové fotografii, budete potřebovat ateliér a samozřejmě ějakou výbavu. Mezi ateliérové vybavení patří například záblesková světla, flashmetr, foto pozadí a držáky na pozadí, odpalovač, softboxy, studiové deštníky atd. Studiovou výbavu můžete nakoupit zvlášť a nebo ve zvýhodněných sadách