Z
Závěrka (též: Shutter):
Závěrka (Shutter) je mechanické či elektronické zařízení, které umožňuje vstup světla na snímač po stisknutí spouště. Závěrka společně se clonou ovlivňuje množství světla dopadající na snímač. Doba otevření závěrky závisí na nastavení expoziční doby, kterou si určuje fotograf. Čím déle necháme závěrku otevřenou, tím více světla dopadne na snímač (vhodné pro statické předměty). Naopak kratší časy závěrky ostře zachytí pohyb.
Záznamové médium:
Záznamové médium (také datové médium, paměťové médium) slouží k přenosu nebo ukládání dat (dokumenty, fotografie a obrázky, hudba, filmy a videa, atd.). Záznamové médium můžeme rozdělit na digitální (paměťové karty, CD, DVD, pevné disky, atd.) nebo analogové (mini DV, VHS kazety, atd.). Data mohou být přepisovatelná nebo mohou být na nosiči zapsána trvale.
Zoom:
Zoom je jeden z parametrů objektivu, který označuje jeho schopnost měnit svou ohniskovou vzdálenost. Slovem zoom se běžně označují i objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností. Pomocí jediného objektivu můžeme přecházet například z širokoúhlého snímku na snímek s teleobjektivem. Zoom rozlišujeme na širokoúhlý zoom, základní zoom, telezoom a ultrazoom.
Zoom faktor:
Zoom faktor je údaj určující rozsah zoomu, který se vypočítá podle minimální a maximální ohniskové vzdálenosti. Tento faktor jednoduše vypočítáme tak, že mezi sebou vydělíme nejdelší a nejkratší ohnisko. Většinou platí, že čím menší má objektiv zoom faktor, tím vyšší je jeho optická kvalita, ale není to vždy podmínkou! Zoom faktor neurčuje úhel záběru daného objektivu.
Zorný úhel:
Zorný úhel (Picture angle nebo Angle of view) je oblast scény, která bude zachycena na fotografii. Zorný úhel ovlivňuje ohnisko objektivu a velikost snímače.
Zrcadlovka (též: SLR, DSLR):
Zrcadlovka je označení fotoaparátu, který používá k zobrazení scény v hledáčku zrcadlo. U jednooké zrcadlovky (též SLR: Single-lens reflex) nebo u digitální jednooké zrcadlovky (též DSLR: Digital single-lens reflex) je zrcátko sklopné, a jeden objektiv se používá jak pro vlastní expozici, tak i pro optický hledáček. V hledáčku je díky zrcadlu vidět skutečný obraz tak, jak dopadne na senzor fotoaparátu po stisknutí spouště. Tento sytém umožňuje použití výměnných objektivů, filtrů a předsádek bez narušení schopnosti náhledu výsledné fotografie v hledáčku.
Želatinový filtr:
Želatinový filtr je speciální filtr, který se používá u některých typů objektivů (zejména širokoúhlých). Želatinový filtr se nenasazuje na přední optický člen, ale zasouvá se do drážky na zadním optickém členu. Jeho umístění je sice nepraktické, ale u objektivů s extrémně velkým předním optickým členem jde o jediný způsob, jak filtr použít.
Zvětšení hledáčku (též: Magnification):
Jde o nejdůležitější parametr hledáčku. Tento parametr nám udává, jak velké se jeví předměty v hledáčku ve srovnání s lidským okem.
Živý náhled (též: Live view):
Živý náhled (Live view) se označuje režim fotografování, kdy fotografujeme pomocí LCD dispeleje. Jde o běžný způsob fotografování hlavně u kompaktních fotoaparátů, které postrádají hledáček. Fotografovat přes Live view můžeme i u fotoaparátů, které hledáček mají - výhody jsou například při focení z podhledu nebo nadhledu, kdy se k hledáčku stěží dostaneme.