Slovník fotografických pojmů - N

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

N

Negativ:
Před nástupem digitální fotografie byl negativ nejrozšířenějším médiem pro zaznamenávání fotografií. Velkou výhodou negativních filmů oproti digitální fotografii je jejich expoziční pružnost (zachování kresby i v extrémně tmavých nebo naopak světlých částech snímku). Nevýhodou je ale horší dostupnost a nutnost film nejdříve vyvolat. Negativní filmy najdete na trhu v různých citlivostech a formátech. 

Nejdelší čas expozice:
Nejdelší čas expozice je technická specifikace fotoaparátu, a značí maximální možnou dobu, po kterou může fotoaparát exponovat jeden snímek.

Nejkratší čas expozice:
Nejkratší čas expozice je technická specifikace fotoaparátu, a značí nejkratší možný čas expozice jednoho snímku. Pokud výrobce uvede, že fotoaparát má nejkratší čas expozice 1/4000 sec., tak fotoaparát nedokáže exponovat fotografii s časem 1/8000 sec.

Nekomprimovaný formát:
Nekomprimovaný formát není nutný pro běžné užití - používá se spíše v případech, kdy potřebujeme nejvyšší možnou kvalitu snímku. Jako nekomprimovaný formát můžeme použít například RAW, TIFF nebo BMP. Nekomprimovaný formát fotografie zabírá podstatně více místa na paměťové kartě.

Nepravá zrcadlovka, EVF zrcadovka:
EVF zrcadlovka je původně marketingové označení, které mělo naznačit, že EVF zrcadlovka poskytuje stejně kvalitní fotografie a komfort jako DSLR. Nepravá zrcadlovka (EVF zrcadlovka) je digitální fotoaparát, který na elektronický hledáček zobrazuje reálný obraz z objektivu. EVF nemají zrcadlo, a proto nemohou být zrcadlovkami v pravém slova smyslu. Další odlišností a nevýhodou zároveň je i to, že nemají možnost výměny objektivu.

NFC:
NFC (z anglického Near field communication) je bezkontaktní moderní technologie, která usnadňuje sdílení. Pokud je fotoaparát vybaven funkcí NFC, můžeme data přenášet bez jakéhokoliv kabelu například do tabletu nebo chytrého telefonu (pokud má též funkci NFC). 

NiCd battery:
NiCd baterry (Nikl-kadmiový akumulátor) byl dříve hodně používaný typ akumulátorů hlavně u baterií typu AA. NiCd akumulátory měly malou kapacitu a trpěly tzv. paměťovým efektem (viz. paměťový efekt).

Ni-MH battery:
Ni-MH (Nikl-metalhydridové akumulátory) jsou akumulátory, které se používají jako tužkové AA baterie, aku do mobilních telefonů, notebooků apod. Ni-MH akumulátory mají oproti starším NiCd vyšší kapacitu a jsou schopny dodat větší proud (například při rychlém nabíjení blesků). Ni-MH akumulátory neobsahují rtuť ani kadmium, takže jsou ekologické. Jejich životnost bývá okolo 1000 cyklů nabití/vybití. Paměťový efekt (viz. paměťový efekt) se u tohoto typu baterie vyskytuje, ale je velmi omezen. Nebezpečné je však pro Ni-MH akumulátory jejich přebíjení, kdy se velká část energie mění na teplo.

Noise – šum:
Šum je nežádoucí jev, který se na fotografii projevuje barevnými tečkami. K tomuto jevu dochází nejčastěji při focení s vysokou citlivostí ISO nebo při fotografování v noci, pokud máme nastavený dlouhý čas závěrky. Barevný šum je závislý na velikosti jednotlivých pixelů - čím větší je jeden obrazový bod, tím více světla na něj dopadne, a díky tomu dostaneme kvalitnější informaci pro další zpracování.

Noise reduction – redukce šumu:
Redukce šumu je proces, při kterém se snažíme odstranit nebo potlačit nežádoucí barevný šum. Redukci šumu můžeme provést v grafickém programu v PC nebo přímo ve fotoaparátu. Existují dvě redukce šumu - tou první je redukce šumu pro dlouhé expozice. V tomto režimu přístroj pořídí dva autentické záběry - jeden běžný snímek a druhý snímek s totožným nastavením expozice, ale zavřenou závěrkou (tzv. snímek "naslepo"). Poté přístroj elektronicky porovná oba snímky a "odečte" šum z pořízeného snímku. Druhou možností je redukce šumu pro vysoké citlivosti ISO, kde si předem nastavíme různé úrovně redukce šumu.