Slovník fotografických pojmů - V

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

V

Velikost snímače:
Velikost snímače je jeden z faktorů, který ovlivňuje kvalitu výsledné fotografie (především v množství šumu ve fotografii). Kvalitu fotografie ovlivňuje nejenom samotná velikost snímače, ale i použitý procesor nebo to, z kolika pixelů se snímač skládá. U kompaktních fotoaparátů výrobci neuvádějí přesné rozměry snímačů, ale označují je ve zlomcích palce (např. 1/2,3'', 1/1,7'' atd.). U DSLR se můžeme setkat s přímým označením velikosti snímače v mm (např. 23,5 x 15,6 mm) nebo s označením APS-C, Full-frame atd. Full-Frame snímač má stejnou velikost jako kinofilmové políčko (tedy přibližně 36 x 24 mm).

Viewfinder (též hledáček):
Hledáček (Viewfinder) je část fotoaparátu, díky které můžeme vidět fotografovanou scénu. Viewfinder nemusí být součástí každého fotoaparátu. Rozlišujeme více typů hledáčků - optický (OVF, Optical viewfinder), elektronický (EVF, Electronic ViewFinder) nebo průhledový.

Vinětace:
Vinětace je běžná optická vada, která se projevuje nestejnoměrným rozložením světla na smínku (tmavnutím rohů u snímku). Vinětací trpí hlavně širokoúhlé objektivy, ale můžeme se s ní setkat i u teleobjektivů. Další příčinou vinětace může být nevhodně zvolená sluneční clona nebo přespříliš našroubovaných filtrů na závit objektivu. I když je vinětace obecně považována za vadu, v některých případech bývá naopak cíleně napodobená při úpravě snímku pro upoutání pozornosti na střed snímku.

Výběrové měření (též: Selective measurement, selektivní měření):
Selective measurement (výběrové měření, selektivní měření) je jeden ze způsobů měření expozice fotoaparátu. Stejně jako u bodového měření i tento způsob měření světla měří jen vybranou část obrazu, ale na rozdíl od bodového měření zabírá větší plochu (bodové do 5% plochy obrazu, selektivní většinou 3-20% plochy obrazu). Nejčastěji se tento způsob využívá při focení portrétů.

Vyrovnávací paměť (též: Buffer, Buffer memory):
Vyrovnávací paměť (Buffer, Buffer memory) je část paměti, která dočasně uchovává data předtím, než je trvale zapíše na paměťovou kartu. Díky vyrovnávací paměti dosahují fotoaparáty velmi rychlého sekvenčního snímání. A kolik snímků se do vyrovnávací paměti vejde? To je různé - záleží, jestli fotíme do RAW nebo JPEG, a také podle nastaveného rozlišení snímku. Zápis fotografií do Bufferu a ukládání na paměťovou kartu však může probíhat současně, proto se nám místo v Bufferu postupně uvolňuje. Pokud je však Buffer plný, fotoaparát se zpomalí do té doby, než se snímky z Bufferu přepíší na paměťovou kartu. 

Vyvážení bílé (též: White Balance, WB): Vyvážení bílé barvy (White balance, též WB) je funkce, která nám umožňuje věrné barevné podání snímku v různých světelných podmínkách (přirozené denní světlo, umělé světlo, fotografování s bleskem apod.).