Slovník fotografických pojmů - T

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

T

Tripod (také: Stativ):
Stativ je stojan, na který můžeme upevnit fotoaparát nebo videokameru a tím přístroj stabilizovat. Nejčastěji se stativ používá při dlouhých expozičních časech, kdy potřebujeme zabránit roztřesení fotoaparátu. Tripod je jedna z konstrukcí stativu, se kterou se setkáváme nejčastěji. Jde o klasickou třínohou konstrukci s výsuvným středovým sloupkem. Tripod vybíráme podle několika parametrů - zajímá nás jeho maximální a minimální výška, délka složeného stativu, hmotnost, maximální zatížení stativu, materiál, použitá stativová hlava, počet segmentů noh stativu a samozřejmě cena. Zejména reportéři však dávají přednost jednonohé verzi stativu (viz. monopod).

TTL měření:
Zkratka TTL vznikla z anglického slova Through-the-lens (v překladu "skrz objektiv") a jde asi o nejrozšířenější způsob měření. Nejčastěji se TTL měření používá ve spojení s měřením expozice, ale můžeme ho použít při každém měření, které probíhá skrz objektiv (např. vyvážení bílé barvy). V těle přístroje je umístěno čidlo, které měří světlo procházející objektivem. TTL měření bere v úvahu nastavenou clonu, ohnisko objektivu a veškeré filtry, mezikroužky, předsádky a konvertory, které mají vliv na výslednou expozici. TTL měření zároveň zabírá pouze to, co "vidí" objektiv a okolí tedy nemá vliv na výsledné nastavení expozice. Pomocí TTL měření blesku můžeme správně nastavit intenzitu záblesku, protože čidlo měří okolní osvětlení a světlo blesku po průchodu objektivem. 

TV (též: Priorita času, Shutter priority):
Zkratka TV se používá pro označení Shutter priority (priority času). Toto označení najdete na fotoaparátech značky Canon. Shutter Priority (priorita času), je poloautomatický režim, který mají fotoaparáty pro náročnější uživatele. V tomto režimu si nastavíme požadovaný expoziční čas a fotoaparát nám sám dopočítá a nastaví hodnotu clony tak, aby bylo dosaženo správné expozice. Shutter priority najdeme na fotoaparátech pod označením S nebo TV (Canon). Prioritu času využijeme v případech, kdy je nutné dodržet expoziční čas (fotografování sportu, tekoucí vody apod.).