Slovník fotografických pojmů - O

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

O

Objektiv:
Objektiv je oko našeho fotoaparátu - jde o čočku nebo soustavu čoček, která se používá k soustředění světla na senzor fotoaparátu. V objektivech fotoaparátů je zabudovaná clona, která reguluje množství světla, které objektivem prochází. Objektivy dělíme na pevné (s pevným ohniskem) a zoom objektivy (s proměnlivou ohniskovou vzdáleností). Další dělení je podle úhlu záběru - a to na širokoúhlé (širší úhel záběru), normální (asi 50°, což je to, co vidí lidské oko) a teleobjektivy (jejich zorný úhel je užší).  

Očnice:
Očnice je malá gumová součást hledáčku, ke které se přikládá oko. Většina DSLR má tuto část výměnnou, protože každý potřebuje jinou velikost očnice. Navíc jde o kus, který se častým použitím rychle opotřebí. 

Ohnisková vzdálenost:
Ohnisková vzdálenost vyjadřuje vzdálenost čočky objektivu k jejímu ohnisku. Tento údaj se udává v milimetrech a určuje poměr snímače (nebo kinofilmového políčka) a zorný úhel zachycené scény. Objektivy se podle své ohniskové vzdálenosti rozlišují na širokoúhlé, normální a teleobjektivy. Normální objektivy mají úhel záběru, který přibližně odpovídá tomu, co vidí lidské oko. Širokoúhlé objektivy nám umožňují pořizovat fotografie s velkým zorným úhlem (širším záběrem). 

Ohnisková vzdálenost ekvivalentně na 35 mm kinofilm:
U difitálních fotoaparátů je velikost snímače menší než je políčko kinofilmu, proto se ohnisková vzdálenost objektivů uvádí v přepočtu na 35 mm kinofilm (též 35 mm ekvivalent).

Optický hledáček (OVF, Optical viewfinder):
Hledáček je část fotoaparátu, díky které můžeme vidět fotografovanou scénu. Optický hledáček (OVF, Optical viewfinder) je nedílnou součástí každé DSLR, a vidíme díky němu přesně to, co snímá objektiv. Na scénu se díváme pomocí sklopného zrcadla, které odráží obraz přes pentagonální hranol (pentaprism) nebo soustavu dalších zrcadel (pentamirror) do optického hledáčku . U optického hledáčku nás zajímá jeho zvětšení, pokrytí, bod oka a dioptrická korekce.