Slovník fotografických pojmů - L

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

L

Large format – velký formát:
Jako Large format se označuje typ fotoaparátu - klasický přístroj na ploché filmy v kazetě. Fotoaparáty na large format nemají žádnou elektroniku a vyžadují přesné manuální nastavení veškerých parametrů. Mezi objektivem a rovinou filmu jsou pohyblivé měchy, pomocí kterých můžeme odstranit deformace obrazu a využít prodloužení ohniska. Používané formáty jsou 6 x 9cm (2,25" x 3,25"), 9 x 12cm (4" x 5"), 10 x 15cm, 13 x 18cm (5" x 7") a 18 x 24cm (8" x 10"). 

LCD displej:
LCD displej (z anglického Liquid Crystal Display) se používá nejenom u fotoaparátů, ale i u kalkulaček, hodinek a notebooků. Setkat se můžete s klasickým barevným displejem, který mají kompakty i DSLR, nebo s malým stavovým displejem, který mají pouze některé DSLR. Statový displej je malý a jsou na něm zapsána pouze nastavení fotoaparátu. Klasické barevné displeje se vyrábí v různých velikostech a s různou povrchovou úpravou (např. pro lepší zobrazení na přímém slunci).

Lens - čočka:
Čočka (lens) je optický prvek, který je tvořen z průhledného materiálu (sklo nebo plast) a vybroušen do určitého tvaru. Hlavním úkolem čočky je vykreslit obraz. Soustava těchto plastových či skleněných čoček tvoří objektiv.

Lens adapter:
Lens adapter je redukce, díky které můžeme na objektiv nasadit předsádkovou čočku, filtr, sluneční clonu apod. Nejčastější typy lens adaptérů jsou mezikroužky nebo redukční kroužky.  

Lens converter (též: Converter, konvertor):
Optický člen, který po upevnění mezi tělo fotoaparátu a objektiv prodlužuje ohniskovou vzdálenost. Konvertory se používají minimálně (a převážně jen u velmi světelných objektivů), protože snižují obrazovou kvalitu a světelnost objektivu.

Lens hood (též: sluneční clona):
Sluneční clona (angl. Lens hood) je kovový nebo plastový kryt, který nasazuejme na objektiv. Sluneční clona chrání čočku objektivu a zároveň zabraňuje nežádoucím jevům na fotografii (odlesky, přezáření apod.). Každý objektiv potřebuje jiný tvar sluneční clony - je to dáno jeho ohniskem. Čím je zorný úhel objektivu širší, tím otevřenější musí být sluneční clona. Aplikace sluneční clony je velice jednoduchá - stačí ji aplikovat na přední stranu objektivu přes bajonetový zámek. Sluneční clona může být buď vykrojená (tzv. Flower Shape Lens Hood) nebo pravidelná bez vykrojení.

Light meter – expozimetr:
Expozimetr je přístroj, který určuje jas odraženého světla od zobrazované scény. Expozimetr na základě nastavené hodnoty ISO ukazuje správný expoziční čas a hodnotu clony pro správnou expozici. Expozimetry dělíme na dva základní typy - první expozimetr je zabudovaný přímo ve fotoaparátu, ten druhý je externí. Externí expozimetry se nejčastěji používají v případech, kdy ten zabudovaný selhává (např. focení v protisvětle, velké jasové rozdíly ve scéně atd.). Expozimetry dokáží měřit celou scénu nebo její část.

Li-Ion rechargeable battery, Lithium battery:
Lithium battery (Li-Ion rechargeable battery) je typ akumulátoru. Oproti Ni-MH akumulátoru nabízí větší kapacitu, rychlejší dobu nabíjení a menší hmotnost. Li-Ion baterie se prodávají jako akumulátorové bloky, které mají různé tvary, velikosti i kapacitu. Baterie nebývají kompatibilní s bateriemi jiných výrobců a každý typ tohoto akumulátoru má i svůj vlastní typ nabíječky. Li-Ion baterie nemají paměťový efekt a nemusí se nabíjet až po úplném vybití baterie. Životnost Li-Ion rechargeable battery je okolo dvou let - poté jejich kapacita postupně klesá.  

Live View (též: živý náhled):
"Živý náhled (Live view) se označuje režim fotografování, kdy fotografujeme pomocí LCD dispeleje. Jde o běžný způsob fotografování hlavně u kompaktních fotoaparátů, které postrádají hledáček.
Fotografovat přes Live view můžeme i u fotoaparátů, které hledáček mají - výhody jsou například při focení z podhledu nebo nadhledu, kdy se k hledáčku stěží dostaneme. "

Low-pass filtr:
Low-pass filtr je několik filtrů, které jsou umístěny za sebou. Tento filtr je součástí snímače a je umístěn před jeho světlocitnou částí. Low-pass filtr má za úkol odstranit nežádoucí jevy jako jsou ultrafialové paprsky, infračervené paprsky a moaré.