Slovník fotografických pojmů - K

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

K

Kelvin scale – Kelvinova stupnice:
Kelvinova stupnice (Kelvin scale) je teplotní stupnice, která se ve fotografii používá k určení barvy světla. Kelvinova stupnice začíná absolutní nulou a platí, že –273,15° Celsia = 0 Kelvin. Pokud chceme přepočítat stupně Celsia na stupně Kelvin, přičteme ke stupním Celsia hodnotu 273,15.    

Kompaktní fotoaparát:
Kompaktních fotoaparátů nalezneme na dnešním trhu několik typů. Kompaktní fotoaparáty jsou určeny pro širokou veřejnost (občasní uživatelé, hobby fotografové, profesionálové). Levnější fotoaparáty jsou zpravidla malých rozměrů "do kapsy", mají jednoduché ovládání a několik barevných variant. Na trhu jsou ovšem i dražší a výkonější fotoaparáty pro náročnější uživatele. Kompaktní fotoaparáty se liší svou velikostí, odolností, parametry, cenou a samozřejmě značkou.

Kompenzace expozice (též: Exposure correction):
Expoziční kompenzace (nebo korekce) znamená ruční posunutí expozice oproti hodnotě změřené a nastavené automatikou. Je to tedy úprava expozičních hodnot (času nebo clony), které nastavila automatika fotoaparátu. Je vyjadřována ve stupních, kde jeden stupeň představuje jedno clonové číslo (jeden EV). Kladné hodnoty znamenají zvýšení expozice, tedy přidání světla a záporné hodnoty snížení expozice - snížení množství světla. Samotná změna může být provedena úpravou clony nebo času. 

Komprese:
Komprese (z anglického compression) je proces, během kterého zmenšujeme datový objem fotografie, abychom ušetřili místo na paměťové kartě či jiném paměťovém zařízení. Kompresí sice ušetříme místo, ale zhoršíme tím kvalitu výsledné fotografie.

Kontinuální snímání (též:sekvenční snímání):
Sekvenční snímání (též sériové či kontinuální snímání) je režim fotoaparátu, díky kterému můžeme pořídit několik snímků za sebou. Při běžném snímání vyfotíme pouze jeden snímek, i když držíme spoušť opakovaně. Pokud nastavíme na fotoaparátu sériové snímání, přístroj pořizuje fotografie opakovaně po celou dobu stisknutí spouště. Rychlost sériového snímání se udává v jednotkách sn/s, což znamená kolik zvládne přístroj nafotit snímků za 1 sekundu. U sekvenčního snímání se můžete setkat i s označením fps (z anglického slova frames per second), což do našeho překladu znamená "snímky za sekundu". Sériové snímání se nejčastěji využívá u reportážní nebo sportovní fotografie.

Konvertor (též: Converter, Lens converter):
Optický člen, který po upevnění mezi tělo fotoaparátu a objektiv prodlužuje ohniskovou vzdálenost. Konvertory se používají minimálně (a převážně jen u velmi světelných objektivů), protože snižují obrazovou kvalitu a světelnost objektivu.