Slovník fotografických pojmů - E

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

E

ED-sklo:
Speciální optické sklo s velmi nízkým rozptylem (disperzí), které se používá při výrobě velmi kvalitních objektivů. Čočky z ED skla lámou paprsky všech vlnových délek (barev) stejně, díky čemuž je dosaženo velmi kvalitního zobrazení a dosahuje se vysoké ostrosti a minimální aberace snímků.

Efektivní rozlišení:
Počet buněk na snímači (pixely), které budou opravdu tvořit výslednou fotografii. V technických parametrech je většinou uváděn celkový počet pixelů, který bývá vyšší (slouží čistě pro technické účely a nemá to vliv na výslednou foto). Např. snímač 11Mpx má celkový poet pixelů 10.92Mpx, ale jen 10.2Mpx  je efektivních a produkuje fotografie s max. rozlišením 3872x2592 pixelů = 10.036.224 pixelů. Obecně se dá tedy říct, že čím větší efektivní rozlišení, tím větší fotografie se dají vytisknout.

Ekvivalentní ohnisková vzdálenost:
Vzdálenost, kterou má objektiv při nasazení na zrcadlovku s konkrétní velikostí snímače, někdy se také označuje jako ekvivalentní nebo přepočtená.  Při nasazení objektivu na fotoaparát s menším snímačem (např. APS-C), se mění úhel záběru objektivu ve srovnání s plnoformátovým snímačem - úhel záběru je menší, takže se na fotografii objeví užší část scény. Z toho plyne, že efektivní ohnisková vzdálenost se u těchto fotoaparátů prodlužuje. Pro přepočtení se používá tzv. crop faktor.

Electronic viewfinder, EVF:
Elektronický hledáček, který je součástí některých fotoaparátů a je tvořen malým LCD displejem. Obraz je tomto případě promítán ze snímače, na který stále dopadá světlo přes objektiv, na displej v hledáčku, díky tomu je mnohem jednodušší stanovení expozice záběru, protože fotograf vidí v hledáčku přesně to samé, co vidí fotoaparát.

E-TTL:
Označení pro systém měření expozice fotografického blesku v zrcadlovkách Canon (Nikon používá podobný systém s označením i-TTL). Zkratka znamená Evaluative-Through The Lens (hodnotící měření skrz objektiv) a k určení síly záblesku používá předblesk, odpálený zpravidla po zmáčknutí spouště ještě před sklopením zrcátka. Světlo předblesku zachytí senzor pro měření expozice a fotoaparát z něj následně určí expozici blesku potřebnou k dostatečnému osvětlení fotografované scény.

EVF (Electronic View Finder) fotoaparát:
Fotoaparát s elektronickým hledáčkem.

Exif:
Exchangeable image file format, zkráceně exif jsou zjednodušené informace, které fotoaparát ukládá do obrazového snímku. Exif může obsahovat tyto informace: značka a model fotoaparátu, info o datu a čase pořízení snímku, jaké bylo nastavení fotoaparátu (čas, clona, ISO, nastavení blesku, na jakou vzdálenost bylo zaostřeno, info o místě fotografování zjištěné pomocí GPS a spoustu dalších).

EXIF (Exchangeable Image File) údaje:
Značka a model fotoaparátu, informace o datu a čase pořízení snímku, jaké je nastavení fotoaparátu: čas, clona, ISO, nastaveni blesku, zaostřená vzdálenost nebo třeba i orientace fotoaparátu při focení (jestli je na šířku či na výšku), náhled snímku – při dnešních velikostech fotografie v řádech MB se do Exif přidá pouze malý náhled a při prohledávání či prohlížení snímků se nemusí natahovat celý velký obrázek, informace o místě fotografování – dnes můžete k fotoaparátu připojit GPS a uchovávat u každé fotografie informace o místě pořízení, komentáře a další poznámky a další.

Exposure – expozice:
Expozice je proces vystavení senzoru fotoaparátu dopadajícímu světlu, který je nutný pro pořízení fotografického snímku. Vzniká kombinací clony, času a citlivosti (ISO). Platí zde několik jednoduchých pravidel. Čím je kratší expoziční čas, tím musí být menší clonové číslo (větší otvor v objektivu). Pokud zkrátíme expoziční čas na polovinu, musíme velikost otvoru zdvojnásobit (v obou případech při konstantní citlivosti). Pokud zdvojnásobíme citlivost ISO, je nutné k dosažení správné expoziční hodnoty zkrátit čas na polovinu (při konstantní cloně).

Exposure correction (compensation/control):
Expoziční kompenzace (nebo korekce) znamená ruční posunutí expozice oproti hodnotě změřené a nastavené automatikou. Je to tedy úprava expozičních hodnot (času nebo clony), které nastavila automatika fotoaparátu. Je vyjadřována ve stupních, kde jeden stupeň představuje jedno clonové číslo (jeden EV). Kladné hodnoty znamenají zvýšení expozice, tedy přidání světla a záporné hodnoty snížení expozice - snížení množství světla. Samotná změna může být provedena úpravou clony nebo času. 

Exposure time - expoziční čas:
Vyjadřuje dobu, po kterou musí být snímač vystaven světlu, aby byla dosažena správná expozice. Expoziční čas závisí na množství světla, citlivosti snímače a na nastavené cloně.

Expoziční bracketing:
Snímání stejných scén více expozicemi, které se navzájem liší. Takže každá fotka ze série bude mít jinou délku expozice a vznikne tak jedna fotka přeexponovaná (světlá), jedná exponovaná správně a třetí podexponovaná (tmavá).

Externí blesk:
Příslušenství k fotoaparátu. Využivá se v případě, kdy už nám zabudovaný (integrovaný) blesk přestane stačit svým výkonem. Externí blesk se dá připojit k tělu fotoaparátu přes "sáňky" (Hot shoe – patice na blesk) nebo je možné ho odpalovat odděleně mimo tělo pomocí různých odpalovačů apod.