Slovník fotografických pojmů - U

A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z

U

Ultrazvukový zaostřovací motorek:
Ultrazvukový zaostřovací motorek mají některé typy objektivů. Tento motorek funguje na jednoduchém principu - stator se rozvibruje a vytvoří se na něm cestující ultrazvuková vlna, která přinutí rotor k pohybu. Velká výhoda je v tom, že ostření je rychlejší, tišší a přesnější. Jestli má daný objektiv ultrazvukový motorek se dozvíte podle označení na objektivu: USM (Canon), SWM (Nikon), SWD (Olympus), SSM (Sony, Minolta), XSM (Panasonic), HSM (Sigma). 

UHS (Ultra high speed):
UHS (Ultra high speed) je označení rychlosti paměťových karet, které nalezneme většinou přímo na paměťových kartách SDHC a SDXC. UHS je nástupcem dřívějšího označení "Class".

USB (Universal serial bus):
USB (Universal serial bus) je jednoduchý způsob připojení přístrojů k PC. Díky USB můžeme přenášet videa i fotografie bez nutnosti vyndávání paměťového média z fotoaparátu či videokamery.

USB flash paměť (USB klíč):
USB flash paměť (někdy označováno jako USB klíč nebo USB flash disk) je paměťové zařízení, na které můžeme ukládat a libovolně přepisovat data (fotografie, videa, obrázky, dokumenty atd.). USB klíč je vybaven pamětí flash, která umožňuje zachování dat i po odpojení z PC. USB flash paměti mají různou kapacitu, rychlost, odolnost i vzhled. Hlavními výhodami USB klíčů jsou skladnost, rychlost, jednoduché ovládání, kapacita, možnost přepisování dat atd.