NIKKOR Z 40mm f/2:
NIKKOR Z 40mm f/2:

NIKKOR Z 40mm f/2: představení novinky

Společnost Nikon uvádí na trh nový objektiv pro svůj bajonet Z s označením NIKKOR Z 40mm f/2 – kompaktní a lehký objektiv kompatibilní s full-frame i APS-C fotoaparáty Nikon Z. Výrobce slibuje vysokou obrazovou kvalitu, tiché zaostřování a hezký bokeh.

Hlavní přednosti NIKKOR Z 40mm f/2

Světelný standardní objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností f/2: obrazový úhel 40 mm ohniskové vzdálenosti na plnoformátových fotoaparátech řady Z. Obrazový úhel 60 mm ohniskové vzdálenosti na fotoaparátech řady Z formátu DX.

Realistické podání: objektiv vykresluje fotografie a videosekvence s prokreslenými detaily, prostorovou hloubkou a barvami.

Umělecký bokeh: ostře zachytí hlavní objekt a doplní jej jemně rozostřeným pozadím.

Skvělý na detailní záběry: nejkratší zaostřitelná vzdálenost pouhých 0,29 m. Ostrost je vynikající – dokonce i při snímání zblízka.

Rychlé a nehlučné automatické zaostřování: díky mimořádně tichému krokovému motoru, a schopnosti bajonetu Nikon Z využít více světla, je zaostřování rychlé, přesné a nehlučné.

Stvořený pro videosekvence: videosekvence nebudou narušovat zvuky zaostřování. Změna úhlu záběru při zaostřování je dramaticky redukována, takže zaostření nemá viditelný vliv na obrazový úhel.

Kompaktní provedení: dostatečně malý na to, abyste ho mohli nechat na fotoaparátu nebo vložit do kapsy kabátu. Hmotnost objektivu je jen 170 gramů.

Přizpůsobitelný: nehlučný ovládací kroužek můžete nastavit na ovládání ostření, clony, korekce expozice či citlivost ISO.

Odolný: I když není zařazen do prémiové řady S, je utěsněn proti prachu a kapkám vody.

Souhrnná technická specifikace

 • Bajonet: Nikon Z
 • Ohnisková délka: 40 mm (ekvivalent 60 mm při DX formátu)
 • Rozsah clony: f/2 – f/16
 • Optická konstrukce: 6 prvků ve 4 skupinách (včetně 2 asférických optických prvků)
 • Clona: 9-lamelová s kruhovým otvorem
 • Zaostřování: automatické vnitřní, využívající tichý krokový motorek STM
 • Nejkratší zaostřovací vzdálenost: 0,29 m
 • Maximální reprodukční poměr: 0,17x
 • Průměr filtru: 52 mm
 • Rozměry: 7 0 mm x 45,5 mm
 • Hmotnost: přibližně 170 g

Proč zvolit 40mm ohnisko?

40 mm je poměrně nestandardní ohnisko – ani 35 mm, ani 50 mm. V poslední době je ale stále populárnější. Důkazem je nedávné představení objektivů 40 mm od různých výrobců fototechniky. U fotografů je 40 mm objektiv oblíbený pro jeho přirozené podání perspektivy. Při světelnosti F2 může být takový objektiv, kompaktní, lehký a nenápadný. Pro některé fotografy se může stát náhradou za 50mm objektiv. Mírně odlišný výstup je i příjemnou změnou. Při použití na APS-C fotoaparátu je ekvivalentní ohnisková délka 60 mm, což už je spíše portrétní ohnisko.

Typické využití 40mm světelného objektivu

Objektiv takových parametrů najde využití ve fotoagrafii i videu. Má přirozené podání perspektivy, ale je mírně širokouhlejší oproti 50mm základnímu objektivu. Hodí se pro fotografování portrétů v interiéru a tam, kde fotograf potřebuje zachytit část pozadí. Tyto vlastnosti ocení i tvůrci video obsahu. Světelnost F2 je jen nepatrně horší než běžnější světelnost F1,8. Objektiv ale může být kompaktnější a lehčí, přitom stále vhodný i pro snímání za horších světelných podmínek. Spolu s 9-lamelovou kruhovou clonou, umožňuje dobrá světelnost rozostřit pozadí a získat pěkný bokeh. Objektiv je vhodný i pro snímání zátiší, detailů s malou hloubkou ostrosti a všude tam, kde se uplatní jeho úhel záběru. Například i při fotografování krajiny a architektury.

Shrnutí na závěr

Cena objektivu je stanovena v době uvedení na trh na 6 990 Kč, což z něj dělá nejdostupnější pevný plnoformátový Z-kový objektiv. Určitě se rychle stane oblíbeným základním objektivem pro majitele FX fotoaparátů řady Z a i dostupným portrétním objektivem pro majitele fotoaparátů s APS-C snímačem. Kompaktní rozměry a nízká hmotnost ho předurčují k roli každodenního společníka fotografa.

V článku jsou použity informace a obrázky od společnosti Nikon.