Objektivy na focení krajiny

Obecně ve fotografii platí, že na krajinu je nejlepší vyrazit s ultraširokoúhlým nebo širokoúhlým objektivem. Takové objektivy můžete využít i na focení architektury, reportáže, nebo všude tam, kde potřebujete co nejširší úhel záběru.

Jak vybrat objektiv pro focení krajiny?

Jak vybrat krajinářský objektiv

 

V našem výběru figurují hlavně širokoúhlé objektivy, ale skutečnost je taková, že se nemusíte bát fotografovat například detail v krajině nebo v architektuře pomocí teleobjektivu – ve fotografii se kreativitě meze nekladou. Před výběrem si dobře promyslete, jaký objektiv vám ve výbavě chybí, určete potřebné parametry a vybírejte podle ohniskové vzdálenosti. Podrobný návod, jak při výběru postupovat, najdete v sekci “Objektivy”. 

Při focení krajiny nebo architektury se často používá vyšší clonové číslo, to proto, aby byla celá fotografie proostřená. Pokud neplánujete s objektivem fotografovat reportáže, můžete klidně sáhnout po méně světelné variantě se zoomem. Oblíbené jsou zoom objektivy s konstantní světelností f/4. 

Pokud hledáte univerzální řešení, které kromě focení statických snímků ze stativu zastane i potřeby akční fotografie, vybírejte buď z pevných světelných objektivů nebo ze světelných zoom objektivů.

Další parametry objektivů 

Při výběru se zaměřte i na další parametry: 

  • Světelnost 

Světelnost je označená písmenem f a určuje, jak velké množství světla dokáže projít objektivem a dopadnout na snímač. Čím je objektiv světelnější, tím lepší snímky vyfotí ve špatném světle a zároveň můžete pracovat s velmi malou hloubkou ostrosti. 

  • Stabilizace 

Při focení krajiny ze stativu se většinou stabilizace vypíná. Moderní přístroje, které mají stabilizovaný snímač, často umí využít stabilizaci v objektivu i ve fotoaparátu zároveň. Dostali jsme se tedy do stádia, kdy například dvě sekundy dlouhou expozici nemusíte nutně fotit ze stativu. Premianty v této oblasti jsou fotoaparáty Canon R5 a Canon R6

  • Ostření 

Při focení krajiny nebo architektury za rychlém ostření zas tolik nezáleží. Většinu času totiž budete ostřit ručně, za pomoci některého z moderních ostřících asistentů. Pokud ovšem vybíráte světelný objektiv, nebo plánujete natáčení videí s automatickým ostřením, vybírejte objektivy s tichým a rychlým krokovým nebo lineárním motorkem. Takový typ ostření má dnes naprostá většina objektivů a existuje jen pár výjimek z řad těch nejlevnějších, které ještě používají starý typ hlučného ostření. 

Co dokoupit k objektivu?  

  • Ochranný nebo UV filtr– Slouží jako ochranný prvek, který se v případě pádu nebo nárazu absorbuje energii a sníží tak šanci na poškození drahé optiky. 
  • Polarizační filtr– Denní chleba fotografa krajiny. Je to jeden z mála filtrů, který nejde žádným způsobem nahradit softwarovou úpravou. Mezi jeho efekty patří zlepšení kontrastu, odstranění odlesků a lehká úprava barevnosti fotografie. 
  • Lenspen na optiku – Nenápadný kousek příslušenství, který by neměl chybět ve výbavě žádného fotografa. 
  • Sluneční clona – Při focení krajiny je nutné dávat pozor na boční odlesky, které by mohly snížit kontrast nebo vytvořit nevzhledná “prasátka”. Jako ochrana proti tomuto slouží sluneční clona 
  • Stativ nebo monopod– Krajina je fotografická oblast, kde je stativ téměř povinností. Vyberte nějaký kvalitní a bude vám sloužit klidně desítky let.