Objektivy na cestování

Při cestování oceníte velký rozsah ohniskových vzdáleností ve spojení s malými rozměry a nízkou hmotností. Někdo ovšem velký rozsah zoomu nepotřebuje a může tak sáhnout po ještě menším, lehčím nebo světelnějším objektivu, který si poradí i s focením ve špatném světle.

Jak vybrat objektiv na cesty?

Stránka z 7

 

Jak vybrat objektiv na cestování?

 

Hlavní je si uvědomit, jaké fotografie plánujete na svých cestách fotit. Někdo preferuje opravdu univerzální řešení ve formě objektivu, který pokrývá jak široké, tak dlouhé ohnisko - tzv. superzoomCestovat můžete i za fotografií krajiny nebo architektury, kdy vyfotíte skvělé snímky za pomocí širokoúhlého nebo ultra-širokoúhlého zoomu. Na svých cestách můžete potkat celou řadu zajímavých lidí a fotografovat jejich portréty. V takových případech sáhněte po světelném základním zoomu, který zvládne “od každého něco”. 

Další parametry objektivů na cestování 

Při výběru objektivu sledujte i tyto další parametry: 

Světelnost 

Písmeno “f” v názvu objektivu označuje světelnost, která určuje, kolik světla může objektivem projít a dopadnout na snímač. Čím je číslo nižší, tím je objektiv světelnější. U zoom objektivů se často clonové číslo mění během změny ohniskové vzdálenosti – zoomování. Světelné objektivy mohou navíc lépe pracovat s malou hloubkou ostrosti a vytvořit tak pěkný bokeh – rozmazané pozadí a popředí. 

 

..

 

Stabilizace 

Stabilizace pomáhá udržet z ruky delší časy, než by bylo běžně možné. Navíc velmi usnadní komponování obrazu při práci s tele-ohniskem a  

Ostření 

Hledejte objektivy s lineárním nebo krokovým motorkem. Vyhněte se těm nejlevnějším teleobjektivům, které mají pouze starý typ mechanického ostření. Na trhu existují i speciální sportovní objektivy, které mohou mít pro ostření motorky rovnou dva. Příkladem jsou objektivy Sigma z řady Sport. 

Co dokoupit k objektivu?  

  • Ochranný nebo UV filtr – Při focení sportu ochrání objektiv před odlétávající špíně nebo kamínkům. Odolné kvalitní ochranné filtry také částečně absorbují energii z nárazu nebo z pádu. 
  • Polarizační filtr– Polarizační filtr se ve sportovní fotografii používá spíše méně, ale jsou situace, kdy se hodit může. Funguje tak, že odstraní odlesky z nekovových povrchů, zmatní scénu, změní barvy a může vylepšit kontrast. Pamatujte ale, že trochu ztmavuje fotografie, a to není pro použití krátkých časů žádoucí. 
  • Lenspen na optiku – Šikovný kousek příslušenství, který vám pomůže šetrným způsobem udržet vaši techniku čistou a připravenou k práci. 
  • Sluneční clona– Sluneční clona se ve sportovní fotografii používá naprosto běžně. Zabrání nechtěným odleskům způsobeným bočním světlem. Takové světlo může pocházet například z ostrého světla reflektorů na stadionu apod.  
  • Stativ nebo monopod– Ani ne tak stativ, ale hlavně monopod, je častým kusem příslušenství, který vám pomůže při manipulaci s těžkými teleobjektivy a těly v situacích, kdy potřebujete být v pohybu a sledovat rychlou akci. Existují ovšem i stativy, které lze snadno předělat na monopod. Vy tak nemusíte vlastnit dva výrobky.