Portrétní objektivy

U focení portrétů určete, jestli plánujete fotit portrét v prostředí, který vypráví příběh foceného subjektu, nebo naopak portrét, kde chcete subjekt dokonale oddělit od jeho prostředí. Tedy portrét zaměřený na focení hlavy a torza (tzv. focení headshot) nebo celé postavy. 

Na focení portrétů se nejčastěji používají pevné světelné objektivy, ale reportážní portrét můžete bez potíží vyfotit světelným zoom objektivem nebo teleobjektivem. 

Jak vybrat portrétní objektiv?

Jak vybrat objektiv na focení sportu a wildlife?

 

V první řadě určete, jaké ohnisko bude pro vaše potřeby nejlepší. Pokud fotografujete sport nebo akci a dostanete se k rozumné vzdálenosti k vašim subjektům, může vám stačit objektiv s ohniskem 200 nebo 300 mm. Pokud ovšem chcete například fotografovat atletická klání nebo fotbalové zápasy, bude nutné sáhnout objektivu s delším ohniskem. 

V tomto mají velkou výhodu majitelé fotoaparátů s menším, než full-frame snímačem. Ohnisková vzdálenost na objektivu totiž označuje fyzické ohnisko, které je nejprve nutné přepočítat. Pokud například nasadíte objektiv Nikon 70-300mm f/4.56.3G ED AF-P DX VR na fotoaparát Nikon D5600, získáte přepočtené ohnisko 105-450 mm. To už je rozsah, který se hodí i pro náročnější focení.  

Že jsou fotoaparáty s menším čipem na sport někdy vhodnější, si uvědomují i samotní výrobci. Existují proto profesionální stroje, které si poradí i s tou nejrychlejší akcí. Doporučit můžeme DSLR zrcadlovku Nikon D500 nebo CSC bezzrcadlovku Olympus E-M1 Mark III

Další parametry objektivů pro sport a wildlife 

Pro focení takto náročné disciplíny potřebujete objektiv, který splňuje následující kritéria: 

  • Světelnost 

Nutnost použití krátkých časů závěrky nahrává do karet velmi světelným objektivům. Počítejte ale s tím, že i u těch nejdražších profesionálních objektivů můžete narazit na kousky, které mají světelnost například f/5,6 nebo horší. Není to špatně, i takové objektivy používají profesionálové a jejich výhodou je lepší cena a menší rozměry i hmotnost. 

  • Stabilizace 

Při focení teleobjektivy je stabilizace k nezaplacení. Při použití dlouhých ohnisek je znát sebemenší pohyb fotografa a stabilizátor tak umožní snazší komponování obrazu. U sportovních teleobjektivů často najdete dva a někdy i tři režimy stabilizace. Ten klasický funguje tak, jak jej znáte z ostatních objektivů a fotoaparátů a stabilizuje ve všech směrech. Druhý režim, často nazývaný “active”, se potom používá při snímání objektů, které se pohybují ze strany na stranu (tzv. Švenkování). Další variantou je pak režim pro focení například z jedoucího auta, kdy objektiv detekuje větší nečekané otřesy. 

  • Ostření 

Hledejte objektivy s lineárním nebo krokovým motorkem. Vyhněte se těm nejlevnějším teleobjektivům, které mají pouze starý typ mechanického ostření. Na trhu existují i speciální sportovní objektivy, které mohou mít pro ostření motorky rovnou dva. Příkladem jsou objektivy Sigma z řady Sport

Co dokoupit k objektivu? 

  • Ochranný nebo UV filtr– Při focení sportu ochrání objektiv před odlétávající špíně nebo kamínkům. Odolné kvalitní ochranné filtry také částečně absorbují energii z nárazu nebo z pádu.

  • Polarizační filtr– Polarizační filtr se ve sportovní fotografii používá spíše méně, ale jsou situace, kdy se hodit může. Funguje tak, že odstraní odlesky z nekovových povrchů, zmatní scénu, změní barvy a může vylepšit kontrast. Pamatujte ale, že trochu ztmavuje fotografie, a to není pro použití krátkých časů žádoucí. 

  • Lenspen na optiku– Šikovný kousek příslušenství, který vám pomůže šetrným způsobem udržet vaši techniku čistou a připravenou k práci. 

  • Sluneční clona– Sluneční clona se ve sportovní fotografii používá naprosto běžně. Zabrání nechtěným odleskům způsobeným bočním světlem. Takové světlo může pocházet například z ostrého světla reflektorů na stadionu apod.  

  • Stativ nebo monopod– Ani ne tak stativ, ale hlavně monopod, je častým kusem příslušenství, který vám pomůže při manipulaci s těžkými teleobjektivy a těly v situacích, kdy potřebujete být v pohybu a sledovat rychlou akci. Existují ovšem i stativy, které lze snadno předělat na monopod. Vy tak nemusíte vlastnit dva výrobky.