Makro objektivy

Fotografování ohromujících detailů miniaturního světa kolem nás, je oblíbenou disciplínou skoro všech fotografů. Je jedno, jestli se věnujete focení drobných produktů, rostlin nebo hmyzu. Makro fotografie může být kreativní, abstraktní, vědecká i dokumentární. To pravé makro ovšem nevyfotíte bez specializovaného objektivu.

Jak vybrat makro objektiv?

Stránka z 2

 

Jak vybrat makro objektiv?

Pokud chcete fotografovat opravdové makro, tedy zvětšeniny 1:1, budete potřebovat speciální makro objektiv. Na snímky produktů vám bude stačit objektiv s ohniskem okolo 35-70 mm. Jestliže se ale zaměřujete na focení makra v přírodě, například drobného hmyzu, vybírejte objektiv s ohniskem alespoň 90 mm či delším. A nezapomeňte, delší makro objektiv můžete používat i jako portrétní objektiv, hlavně v kombinaci s full-frame fotoaparátem

Další parametry objektivů na makro 

Co sledovat při výběru objektivu pro focení makra:

Světelnost

Množství světla, které v jeden moment objektivem projde a dorazí na snímač, označujeme písmenem “f”. Čím je toto číslo menší, tím je objektiv světelnější. U makroobjektivů je nejčastější hodnota f/2,8 a výjimečné jsou tím, že u nich lze clona zavřít výrazně více než u klasických objektivů. To je velmi důležité. Při focení makra totiž pracujete s malou hloubkou ostrosti a clonu budete spíše zavírat než otevírat. 

Makroobjektivy jsou pro toto konstrukčně uzpůsobené a tam, kde běžný objektiv ztrácí zavřením clony na ostrosti (okolo f/11 začne nastupovat tzv. difrakce), makroobjektiv drží ostrost perfektní klidně i do clony f/22 nebo vyšší. Výhoda světelných makroobjektivů spočívá v jejích univerzálnosti, kde ty s delším ohniskem můžete bez problémů používat i na focení portrétů. 

Stabilizace 

Stabilizace je při fotografování detailů nebo makra důležitá. Při ostření na krátkou vzdálenost a focení miniaturního světa stačí sebemenší pohyb fotografa a pokazíte kompozici nebo vyfotografujete neostrý snímek. Stabilizace je zásadním pomocníkem a pokud máte na výběr mezi objektivem se stabilizací nebo bez, rozhodně sáhněte po tom stabilizovaném. 

 

..

 

Ostření 

Pokud se zkušeného makro fotografa zeptáte, jak při focení ostří, pravděpodobně vám odpoví, že manuálně. A je to opravdu tak. Při focení makra se mnohem častěji používá manuální ostření místo automatického. Makroobjektiv ale není jenom o focení pestíků květin, využijete jej při focení jídla, produktů, detailů nebo portrétů. Stejně tak jej můžete používat pro natáčení videí. Hledejte proto objektivy s lineárním nebo krokovým motorem. 

Makro objektiv

Obrovskou výhodou je u makro objektivů funkce Limiter. Poznáte ji podle přepínače na straně objektivu. Můžete tak snadno nastavit, jestli zrovna fotíte makro nebo portrét, a zrychlit tak funkci automatického ostření. 

Co dokoupit k makro objektivu? 

  • Ochranný nebo UV filtr – Při focení makro objektivem s širším ohniskem může dojít ke kontaktu přední čočky s foceným objektem. Ochranný filtr tak předejde jejímu ušpinění nebo poškození, navíc částečně ochrání objektiv v případě pádu nebo nárazu. Při výběru si dejte pozor na správný rozměr. 

  • Polarizační filtr– Tzv. CP-L filtr se postará o odstranění odlesků ze všech nekovových povrchů. Například kapkách vody nebo listech. Vylepší tak kontrast a ovlivní barvy. Efekt polarizačního filtru prakticky nelze vytvořit v grafickém programu a proto je nepostradatelným pomocníkem každého fotografa. 

  • Lenspen na optiku – Při focení makro snímků je důležité udržovat přední člen nebo nasazený UV filtr v maximální čistotě. K tomu slouží lenspen, který kombinuje jemný štětec a stěrku na bázi uhlíku pro odstranění mastnoty. 

  • Stativ– Mezi nezbytnou součást výbavy každého makro fotografa rozhodně patří stativ. Při výběru sledujte hlavně údaj o minimální pracovní výšce. Často budete pracovat u země. 

  • Pevné voděodolné kalhoty – Velkým pomocníkem při focení makra je mít fotoaparát s výklopným displejem. I tak se v přírodě nevyhnete dlouhému klečení, myslete na svůj komfort.