DSLR Zrcadlovky

Klasická DSLR zrcadlovka je fotografickou metou, na kterou se chtěl v minulosti dostat každý nadšený fotograf. I když se jejich výběr zužuje a postupně je nahrazují modernější CSC bezzrcadlovky, stále jsou DSLR zrcadlovky plnohodnotným vstupem do světa pokročilé fotografie. Jsou odolné, mají velkou výdrž a umožní vám zrealizovat všechny vaše kreativní nápady.

Jak vybrat zrcadlovku?

Nejprodávanější produkty

Sandisc

Jak vybrat zrcadlovku

Zrcadlovky můžeme rozdělit do několika kategorií. Jako první je důležité určit, na jaký typ focení budete fotoaparát využívat nejvíce a také určit úroveň znalostí.

Rozdělení DSLR podle kategorií 

 • DSLR zrcadlovka pro začátečníka a nenáročného uživatele 

Základní zrcadlovky díky použití velkého snímače (nejčastěji o velikosti APS-C) kombinují vysokou technickou kvalitu fotografie s rychlým ostřením a vysokou spolehlivostí. Jsou ideální pro studenty fotografie nebo nové nadšené fotografy. Základní zrcadlovky se od těch pokročilých odlišují použitím menšího hledáčku a zjednodušením některých funkcí. Fotografovat můžete v automatickém i plně manuálním režimu. 

Canon EOS 2000D + 18-55mm IS II Value Up Kit

Zrcadlovka, objektiv, brašna i paměťová karta za cenu jen lehce přes deset tisíc? Value Up Kit se zrcadlovkou Canon EOS 2000D je skvělým vstupem do světa pokročilé fotografie. Dokupte k němu i dostupný portrétní objektiv Canon EF 50mm f/1.8 STM a máte výborný kit, který zvládne i náročnější focení.

 • Pokročilá DSLR zrcadlovka pro nadšence 

Poloprofesionální DSLR zrcadlovky se oproti těm základním vyznačují pokročilým systémem ostření, robustním tělem s utěsněním proti prachu a vodě a prakticky profesionálními funkcemi. Poloprofesionální zrcadlovky používají APS-C nebo full-frame snímač. 

Nikon D7500 + 18-140mm VR 
Model D7500 od Nikonu navazuje na řadu poloprofesionálních modelů řady 7000. Je zajímavý tím, že využívá jeden z nejlepších APS-C snímačů na trhu. Ten se vyznačuje nízkou hladinou šumu, obrovským dynamickým rozsahem a skvělými barvami. Ukrytý je v hořčíkovém těle s utěsněním proti prachu a vodě. Nechybí dva sloty na karty nebo velký jasný hledáček. 

 • Profesionální DSLR zrcadlovka 

Profesionální DSLR používají nejpokročilejší systém ostření, který se hodí i pro náročnou sportovní nebo wildlife fotografii. Vyznačují se tím nejvyšším optickým výkonem, utěsněným tělem z hořčíkových slitin, dlouhou výdrží a maximální spolehlivostí. Nejčastěji v nich najdete full-frame snímač, výjimkou je perfektní Nikon D500, který využívá jeden z nejlepších APS-C snímačů na trhu a ostření, které si poradí s těmi nejnáročnějšími podmínkami a rychlou akcí. 

Podle čeho dále vybrat DSLR zrcadlovku? 

Pokud máte jasno v tom, na co budete přístroj používat a jaká je vaše úroveň znalostí, je potřeba zúžit výběr podle následujících parametrů: 

 • Velikost snímače – Čím větší snímač fotoaparát používá, tím je vyšší technická kvalita fotografií. Navíc můžete snadněji pracovat s malou hloubkou ostrosti a fotografovat například portréty s rozmazaným pozadím (hovorově „bokeh“). V naprosté většině zrcadlovek tepe APS-C nebo full-frame snímač. Pamatujte, že full-frame senzor znamená sice mnohem lepší kvalitu fotek, ale daň si vybere ve formě větších rozměrů a vyšší hmotnosti těla i objektivu. 
   
 • Systém ostření – Systém ostření je to, co nejvíce odlišuje základní modely od těch profesionálních. Pokročilé zrcadlovky navíc využívají tzv. „use case“. To znamená, že můžete nastavit, jestli fotíte nepředvídatelný pohyb dětí, peloton cyklistů nebo například letadla na leteckém dni. Fotoaparát tak přizpůsobí své chování dané situaci. Oproti CSC bezzrcadlovkám bohužel nemohou DSLR zrcadlovky využít tak dobře systém ostření na oko lidí nebo zvířat. CSC navíc přidávají k ostření i umělou inteligenci a v ohledu ostření tak získávají náskok nad tradičními DSLR. 
   
 • Natáčení videí – Natáčení klipů, vlogging a tvorba pohyblivého obsahu se stala nedílnou součástí našich životů. Na trhu už byste nenašli fotoaparát, který by nedokázal natočit video. Pokud je natáčení videí váš „denní chleba“, sáhněte raději po CSC bezzrcadlovce, která toho v tomto segmentu dokáže nabídnout více. Zrcadlovky si ostatně některé funkce spojené s natáčením převzaly právě od CSC přístrojů a zvládnou tak natáčet velmi kvalitní klipy. Oproti CSC přístrojům bohužel musíte čekat trochu horší automatické ostření se sledováním objektů, očí nebo obličejů. 
   
 • Rychlost fotoaparátu pro sériové snímání a závěrka – Druhou největší odlišností mezi základními a pokročilými modely je jejich rychlost. V první řadě rychlost závěrky, kdy základní modely podporují nejrychlejší čas závěrky 1/4000s a ty pokročilé pak 1/8000s. Druhou věcí je rychlost sekvenčního snímání. Profesionální modely jednoduše vyfotí mnohem více snímků za vteřinu, ale narážejí už na limity DSLR konstrukce s velkým množstvím pohyblivých částí, kde opět získávají náskok CSC bezzrcadlovky. 

Co dokoupit k zrcadlovce?

 • Objektivy - Objektiv je alfou a omegou fotografie. Je to to, co dělá skvělé fotografie. Ten základní, tzv. setový objektiv, který jste si pravděpodobně pořídili s fotoaparátem, není opticky špatný, ale má slabou světelnost a limitovaný rozsah. Skvěle se hodí k tomu, abyste si našli vaše oblíbené ohnisko a podle toho vybrali, který objektiv vám chybí a posunuli se tak ve vaší cestě fotografa.

Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM Objektiv Canon EF-S 10-18 mm nás baví. Za „pár peněz“ dostanete ultra-širokoúhlý objektiv, který se hodí na focení krajiny, architektury a reportáží. Velmi oblíbený je pro fotografování realit. V kombinaci s DSLR Canon EOS 2000D poskládáte set na focení interiérů s cenou okolo patnácti tisíc korun.

 • Paměťová karta - Pro zrcadlovky s velkým počtem megapixelů nebo pro natáčení videí vyberte paměťovou kartu s dostatečnou kapacitou. Karty vybírejte podle použitého paměťového slotu. Nejčastěji se setkáte s SD kartami, ve vyšších modelech ale najdete i XQD a CFexpress karty.
 • Brašna nebo batoh - Zrcadlovka je i přes svou odolnost velmi rafinovaná zařízení se spoustou pohyblivých částí, které mezi sebou musí dokonale spolupracovat. Pořiďte si k nim proto pohodlnou brašnu nebo třeba batoh. Výběr správného zavazadla je v případě větších zrcadlovek důležitý i jednoduše proto, aby vám fotoaparát neležel doma a vy jste jej mohli nosit všude s sebou.
 • Sada na čištění objektivu - Kromě samotného fotoaparátu a brašny budete dříve nebo později potřebovat lenspen na čištění optiky. Další výběr příslušenství se bude odvíjet od toho, na co se chystáte fotoaparát využívat. Například při focení krajin využijete filtry a kvalitní stativ. V brašně se neztratí ani náhradní baterie. Jestliže fotíte ve špatných světelných podmínkách, pomůže kromě světelného objektivu i systémový blesk, který navíc můžete vybavit radiovým odpalovačem.

 

Půjčovna a bazar Fotolab

Pokud si chcete důkladně vyzkoušet zboží před nákupem nebo například potřebujete druhé tělo pro focení důležité zakázky, k dispozici je vám naše půjčovna fotoaparátů.

Milovníci výhodných nákupů mohou využít bazar zánovní fotografické techniky. Na všechny produkty nabízíme záruku a hlavně jistotu 100% funkčnosti.