Paměti

Paměťové karty, čtečky, flash disky a externí SSD a HDD disky jsou neodmyslitelnou součástí výbavy každého fotografa. Takový typ úložiště by měl být nejenom dostatečně rychlý, ale hlavně odolný a spolehlivý tak, aby udržel vaše cenné fotografie a videonahrávky v bezpečí.

Jak vybrat paměťovou kartu?

Jak vybrat paměťovou kartu?

V první řadě vyberte vhodný typ karty pro váš fotoaparát. Informaci najdete v technických parametrech nebo v přiloženém manuálu. Vybírat můžete z těchto karet:

 1. SD karty – Patří mezi nejrozšířenější karty. Jsou rychlé, relativně odolné a cenově dostupné. SD karty se rozdělují dle kapacity na SD (do 2 GB), SDHC (4 – 32 GB) a SDXC (64 GB a více). Druhou důležitou věcí je jejich UHS standard. UHS-I karty se hodí na fotografování a UHS-II karty zase na natáčení videí ve vysoké kvalitě.
 2. MicroSD karty – Zmenšená varianta SD karet. Používají se primárně v mobilních telefonech, akčních kamerách, kamerách do auta nebo všude tam, kde je potřeba co nejmenší velikost karty. Jsou pomalejší a méně odolné než SD karty.
 3. CFexpress karty – Standard CFexpress se dělí na typ A a typ B. Typ A zhruba odpovídá velikostí SD kartám a najdete jej hlavně ve fotoaparátech Sony. Typ B je momentálně nejrozšířenější standard v profesionálních fotoaparátech. Karty CFexpress typ B jsou extrémně rychlé, velmi odolné a hodí se všude tam, kde je požadován co nejvyšší výkon.
 4. XQD karty – Předchůdce CFexpress karet. XQD karty jsou taktéž velmi rychlé a odolné.

 SanDisk

Mezi nejspolehlivější paměťové karty patří ty od výrobce Sandisk. V portfoliu Sandisku najdete dostupné karty pro základní fotoaparáty i profesionální paměťové karty se špičkovou rychlostí. Všechny spojuje vysoká odolnost a spolehlivost ověřená všemi fotografy i filmaři.

Mezi nejspolehlivější paměťové karty patří ty od výrobce Sandisk. V portfoliu Sandisku najdete dostupné karty pro základní fotoaparáty i profesionální paměťové karty se špičkovou rychlostí. Všechny spojuje vysoká odolnost a spolehlivost ověřená všemi fotografy i filmaři.

Co znamenají symboly na paměťových kartách? pametove karty

 1. Zámek paměťové karty – Fyzický přepínač sloužící k aktivaci ochrany proti zápisu.
 2. Maximální rychlost čtení (MB/s) – Pozor, tento údaj značí pouze teoretickou rychlost čtení. Kartu podle něj nevybírejte.
 3. Kapacita paměťové karty – Někdo preferuje více menších karet, jiný zase jednu velkou kartu. Při dnešních cenách na kapacitě nešetřete.
 4. Typ paměťové karty – Viz. typy karet výše. Karta na obrázku je typu SDXC, z čehož vyčtete, že je její kapacita vyšší nebo rovna 64 GB. O rychlosti a výkonu karty ale tento údaj nic nevypovídá.
 5. Minimální rychlost souvislého zápisu – Nejzásadnější údaj pro fotografy i filmaře. Číslo pod „odmocninou“ je minimální rychlost zápisu v MB/s i při neustálé zátěži karty. Například V30, znamená, že rychlost neklesne pod 30 MB/s. (30×8=240Mbps, viz. vysvětlení výpočtu rychlosti karty přímo na stránce s paměťovými kartami). U CF karet, Cfast a některých dalších se můžete setkat se symbolem filmové klapky, kdy číslo značí to stejné jako symbol V.
 6. UHS standard – Setkáte se s ním pouze u MicroSD a SD karet. UHS-II karty dosahují mnohem vyšších rychlostí a poznáte je i podle druhé řady zlatých kontaktů na opačné straně karty.
 7. Rychlostní třída karty – Zastaralý a dávno překonaný zápis rychlosti. Class 10 už dávno neznačí rychlou kartu.
 8. Minimální rychlost zápisu – Mezi rychlostní třídou Class a minimální rychlostí pro video "V" zde byla mezizastávka značením U, které je již také překonáno.