Čím se liší výměnné objektivy?

Výměnné objektivy – velká výhoda zrcadlovek a CSC fotoaparátů. Ale čím se různé objektivy liší? Právě tomu se věnujeme v dnešním díle fotorádce.

Rozdělení objektivů FOTOLAB fotorádceProč výměnné objektivy?

Když si koupíte systémový fotoaparát (zrcadlovku nebo CSC), pravděpodobně si ho pořídíte se standardním zoom objektivem. Největší výhoda takovýchto objektivů je univerzálnost – za standardních podmínek se s nimi totiž dá fotit téměř cokoliv – od dovolené, dětí, domácích mazlíčků, až po zahradní party s rodinou. Koupí zrcadlovky jste však vstoupili do systému, který vám díky možnosti použití výměnných objektivů pomůže zaměřit se na různé žánry (např. portrét, krajina, divoká příroda, street fotografie…) a pořizovat fotografie jak z fotografických magazínů.
V dnešním díle fotorádce vám tedy představíme ty nejběžnější kategorie výměnných objektivů.

Portrétní objektivy

Názory na to, jaké objektivy lze považovat za portrétní se značně liší. Někdo fotí portrét téměř širokoúhlými objektivy, někdo nedá dopustit na delší ohniska. Obecně jsou však za portrétní považovány pevné objektivy (bez možnosti zoomu) zhruba od ohniska 50mm (na Full Frame snímači nebo kinofilmovém políčku). Mezi jedny z tradičně nejoblíbenějších portrétních ohnisek patří 85mm a 135mm. Ty jsou totiž již natolik „dlouhé“, že nezkreslují perspektivu a nabídnou nekompromisní bokeh/rozostřené pozadí – což je právě u portrétu klíčové.

50mm objektivy (35mm na APS-C snímačích) jsou skvělou cestou, jak proniknout do světa portrétu a zároveň jsou mnohem univerzálnější než tradiční portrétní objektivy jako 85mm nebo 135mm – hodí se také pro běžné fotografické žánry jako rodinná fotografie nebo focení dovolené.

FOTOLAB fotorádce portrétní objektivPřečtěte si také: 5 důvodů proč by 50mm objektiv neměl chybět ve vaší výbavě

 

Olympus 45mm f1.8

Nikon 85mm f1.8

Nejoblíbenější portrétní objektivy:


Osobní zkušenost – Jana Košťálová, specialistka prodejny FOTOLAB – Billa, Praha 9

Dlouhou dobu jsem fotila se základním zoom objektivem a nad koupí dalšího jsem ani nepřemýšlela. První portrétní objektiv 50mm f/1.8 jsem dostala k Vánocům a rozdíl mě opravdu nadchnul. Fotky byly najednou skvěle ostré a díky rozostřenému pozadí působily daleko profesionálněji. Objektiv už nedám z ruky a koupi podobného světelného objektivu doporučuji každému, kdo chce své fotografování posunout na vyšší úroveň.

Univerzální zoomy

Tady název mluví za vše. Zkrátka zoomy s takovým rozsahem, že se dají použít na focení čehokoliv. Kategorie velice praktických objektivů, se kterými budete připraveni na všechno.

Jasně, představa mít jeden objektiv na vše je jistě lákavá pro nejednoho fotografa. Skvělá univerzalita těchto objektivů ale logicky musí být něčím „vykoupena“. Univerzální zoomy na tom nejsou zrovna nejlépe se světelností – jemně rozostřeného pozadí jako např. s portrétními objektivy s nimi nedosáhnete. Zrovna ideální nejsou ani pro focení v horších světelných podmínkách bez stativu. Co se týče optické kvality, jsou na tom jednoznačně hůře, než pevné objektivy i světelné zoomy.

Pokud ale hledáte jeden objektiv na vše, univerzální zoom vás nejspíš nezklame. Ušetří vám tahání se s výměnnými objektivy v brašně i jejich zdlouhavou výměnu a navíc jsou zpravidla relativně cenově dostupné.


Světelné zoomy

Světelné zoomy jsou velice zajímavou kategorií, která spojuje výhody pevných a zoomových objektivů. Vynikají jednou zásadní vlastností – i přestože většinou nabízí relativně univerzální rozsah zoomu, stále mají vysokou světelnost (např. f/2.8, některé dokonce f/1.8), díky které s nimi lze fotit i za špatných světelných podmínek a poskytují jemné, rozostřené pozadí, důležité například pro portrét. Optická kvalita je většinou špičková, často srovnatelná s pevnými objektivy.

Pořizovací cena těchto objektivů však začíná někde okolo 20 000 Kč, své uplatnění tedy nejspíš najde hlavně mezi pokročilými fotografy a profesionály.

Teleobjektivy

Teleobjektivy dovolují přiblížit fotografovaný objekt podobně jako třeba dalekohled. Za teleobjektivy jsou považovány zoom i pevné objektivy s ohniskovou vzdáleností delší než 85mm.

Tento typ objektivů je velmi oblíbený pro focení vzdálených objektů nebo zvířat, která bychom při focení z blízka vyplašili. Oblíbené jsou také pro focení sportu, kde fotografovi umožní pořizovat přiblížené záběry, aniž by překážel na hřišti. Často se ale také používají k focení portrétu – stejně tak jako portrétní objektivy nabízí nízké zkreslení perspektivy a ty světelnější z nich také rozostřené pozadí, které je klíčové například pro portrét.

Při focení na vyšší ohniska stoupá riziko pohybového rozmazání obrazu. Proto je při výběru důležité hledět na to, aby byl objektiv vybaven optickou stabilizací obrazu.

Přečtěte si také: Rozdělení objektivů – teleobjektivy

Nikon 70-200 f2.8

Teleobjektivy FOTOLAB fotorádce

Canon 400mm f2.8 Foto: Štěpán Černý

FOTOLAB fotorádce druhy objektivů k zrcadlovce

Canon 400mm f2.8 Foto: Štěpán Černý

Fujifilm 55-200

Nejoblíbenější teleobjektivy:

Makroobjektivy

Objektivy, které dovolují dostat se mnohem blíže focenému objektu. Poskytují zvětšení alespoň 1:1 (velikost foceného předmětu se na snímač promítá ve stejné, nebo větší velikosti, jako je skutečná velikost). Dovolí nám zachytit zvětšené detaily, které mnohdy nelze ani lidským okem rozeznat. Makroobjektivy mají většinou pevnou ohniskovou vzdálenost, která se pohybuje od 40 do 200 mm.

Mnohé zoomové objektivy chlubí tím, že disponují režimem makro. Často ale jde v podstatě o běžné objektivy, které mají jen částečně zkrácenou minimální zaostřovací vzdálenost. Ne však natolik, aby nabídly takové možnosti, jako plnohodnotný makro objektiv. Za „pravé“ makro objektivy lze považovat takové, které poskytnou zvětšení 1:1 nebo větší (např. 5:1). Tento parametr tedy doporučujeme při výběru makro objektivu pohlídat.

Jak fotit makro

Například na této fotografii jsou dva obyčejné skleněné korálky…

Makrofotografie je žánr, který i ty nejobyčejnější věci v detailním pohledu změní v úžasnou podívanou. Náměty tak můžete najít opravdu kdekoliv. Velice zajímavé jsou například makrofotografie hmyzu. Pro krásný záběr ale stačí například kapka vody nebo skleněný korálek prosvícený světlem.

Vzhledem k tomu, že se většinou jedná o objektivy se středně dlouhým až dlouhým ohniskem a dobrou světelností, jsou ideální také například pro fotografování portrétů a dalších témat. Nemusíte se tedy bát, že vám doma bude ležet objektiv, který nevyužijete jinak, než pro příležitostné fotografování detailů.

Přečtěte si také:
Makro – aneb jak zachytit detaily
Rozdělení objektivů – makroobjektivy

Makro fotografie
Fotografie makro

Nejoblíbenější makroobjektivy:


Jaký objektiv vlastníte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Ušetřete s výhodnými sety

Výměnné objektivy i další příslušenství je možné výhodně pořídit v našich výhodných setech v kombinaci s fotoaparátem. Tyto sety sestavují naši odborníci, kteří prověřují dané příslušenství a tím je zajištěna kompatibilita se zvoleným fotoaparátem.

Digitální zrcadlovky ve výhodném setu

Žádné komentáře, buďte první!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.