CEWE FOTOLAB
FOTOLAB fotorádce portrétní objektiv

5 důvodů proč by 50mm objektiv neměl chybět ve vaší výbavě

„Pevná padesátka“ – tedy objektiv s pevným ohniskem 50mm a (většinou) vysokou světelností – je jedním z nejoblíbenějších objektivů vůbec. Ale proč tomu tak je? A je opravdu dobrou volbou?FOTOLAB fotorádce

„Padesátkou“ se rozumí objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností 50mm na Full Fame snímači, nebo kinofilmovém políčku a 35mm na APS-C snímači. V dobách analogových fotoaparátů byl právě 50mm objektiv považován za standard vhodný pro focení čehokoliv. A to především díky jeho dobrým optickým vlastnostem a „přirozené perspektivě. I když dnes svůj první foťák zakoupíte spíše se zoomovým objektivem, stará dobrá „padesátka“ je stále jedním z nejoblíbenějších objektivů a také právě tím, který doporučím lidem, kteří se ptají jaký další objektiv by si k zrcadlovce či CSC měli koupit. A to z několika důvodů:

1. Jedno ohnisko pro všechno

Ohnisko 50mm se hodí téměř na cokoliv. Není moc široké na to, aby deformovalo perspektivu ani moc dlouhé, aby s ním šly fotit pouze detailní záběry. Zkrátka – je tak akorát. A právě díky tomu se s ním dá fotit spousta žánrů od portrétu a fashion až po klasickou rodinnou fotografii, reportáž, cestování nebo sport.

Objektivy s pevným ohniskem na e-shopu 

2. Skvělý pro portrét

Obrovským lákadlem „padesátek“ jsou krásné portréty, které s nimi lze pořizovat. Dumali jste nad tím, co tvoří onen specifický vzhled profesionálních fotek? Hlavním prvkem, který je spojuje je jemně rozostřené pozadí (tzv. bokeh), které nechá focený objekt či osobu na fotografii vyniknout a dodá jí profesionální vzhled. K tomuto efektu je potřeba objektiv s dobrou světelností – jako např. světelná padesátka. Tyto objektivy jsou navíc většinou relativně cenově dostupné a jsou tak ideální volbou pro vstup do světa krásných portrétů.

Portrét 50mm
Canon 50mm f/1.8
Ohnisko 50mm je ideální pokud ve svých fotografiích lidí chcete zachytit také okolí

Aktuální nabídka 2021: Nikon 50mm f/1.8G AF-S 

Portrétní objektivy na e-shopu 

3. Obrazová kvalita

Objektivy s pevným ohniskem zpravidla nabízí lepší obrazovou kvalitu, než ty zoomové. Samozřejmě, existují i profi zoomové objektivy, které nabízí např. světelnost f/2.8 v plném rozsahu a optickou kvalitu srovnatelnou s pevnými „skly“ – zde se ale již bavíme o cenovkách v řádech desítek tisíc korun. I tento faktor tedy nahrává pevným „padesátkám“ – za mnohem nižší cenu vám dovolí dosahovat stejných výsledků jako výše zmíněné světelné zoomy.

4. Skvělé fotky i za šera

Vysoká světelnost (nejčastěji f/1.8) má kromě efektu rozostřeného pozadí také další výhodu. Takto světelný objektiv může na snímač fotoaparátu „pouštět“ mnohem více světla – což nám umožňuje pořizovat kvalitní fotky i téměř za šera. (více o tom, jak funguje fotoaparát čtěte zde).

5. Skladnost, cena

A to nejlepší nakonec, pevné padesátky jsou jedny z nejmenších objektivů. Nezatíží tak vaši fotobrašnu a nepronesou se ani při delší vycházce. A cena? Na to, jaké možnosti tyto objektivy fotografovi otevírají, bych řekl velmi příznivá – kvalitní 50mm objektivy se dají sehnat již kolem 4 000 Kč.

Mezi nejoblíbenější patří např.:

Canon EF 50mm f/1.8 STM

Nikon 35mm f/1.8G AF-S DX

Nikon 50mm f/1.8G AF-S

Sigma 30mm f/2.8 DN ART (Sony E)

Sigma 30mm f/1.4 DC DN Contemporary (Sony E)

Olympus M. ZUIKO DIGITAL 25mm f/1.8 černý

Ukázkové fotografie

Fotografie pořízené s 50mm (nebo 35mm na APS-C snímači):

Padesátka ve výhodné nabídce

50mm objektivy i další příslušenství je možné výhodně pořídit v našich výhodných setech v kombinaci s fotoaparátem.

Digitální zrcadlovky ve výhodném setu

 

komentářů

  • Pozor, ve výčtu objektivů máte Sony E 50 f/1.8, který je určený pro APS-C snímač, po přepoštu na kinofilm (full-frame) má tedy ohniskovou vzdálenost 75mm (crop faktor 1,5). To už není úplně univerzální sklo. Nicméně objektiv je to výborný. Pro full frame od Sony je v nižší cenové kategorii spíše Sony FE 50mm f/1.8. A pro APS-C se 50mm ohnisku (po přepočtu) blíží Sigma 30mm f/1.4 DC DN.

    • Ten je špičkový 🙂 A v kombinaci s FF tělem…co víc si přát.

      Hezký den, Adam

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták