Jak na zimní fotografii

V dnešním díle FOTOLAB fotorádce se s vámi podělíme o několik podstatných tipů pro krásné zimní fotky.FOTOLAB fotorádce Fotíme v zimě

Zima je pro fotografy jedinečným obdobím. Sníh dá krajině, a vůbec všemu, úplně novou tvář, a tak lze pořídit jedinečné snímky i na jinak okoukaných místech. A navíc – kdo nechce mít pěkné snímky z lyžovačky nebo dovolené na horách?
Zimní focení ale skýtá i mnohé překážky – pořídit dobrou zimní fotku není tak snadné, jak by se mohlo zdát, a zima potažmo sníh nedělá fototechnice zrovna dobře. V dnešním díle fotorádce se s vámi proto podělíme o pár základních rad a tipů pro zimní focení.

Příliš tmavé fotky?

Expozice je jednoznačně jedním z nejčastějších problémů, na který můžete při focení v zimě narazit. Scéna, na které převažuje bílý sníh totiž dokáže dokonale ošálit automatické měření expozice a fotografie je pak výrazně tmavší, než bychom si přáli.

Na tento nešvar však existuje velice snadné řešení. Pokud fotíte v automatickém režimu (více o fotografických režimech), váš fotoaparát s velkou pravděpodobností obsahuje scénický režim „zima“, „sníh“ atp. Některé fotoaparáty dovolují změnu světlosti snímku i v automatickém režimu – zesvětlete tedy náhled tak, aby scéna na displeji vypadala co nejpodobněji realitě.

Pokud fotíte v jednom z poloautomatických režimů – P, A nebo S, nejjednodušší možnost, jak napravit špatně exponovaný snímek, je kompenzace expozice. Zvolením kladných hodnot můžete snímek zesvětlit, zvolením záporných ztmavit. V případě scény, na které převažuje sníh, se většinou ideální kompenzace pohybuje kolem +1EV, ale to je samozřejmě individuální. Kompenzace expozicePro vyladění správné expozice jednoduše pořiďte snímek a poté zkontrolujte na displeji, zda se vám zamlouvá. Pokud potřebuje zesvětlit, zvolte vyšší hodnotu kompenzace expozice a opakujte, dokud nebude snímek ideálně světlý. Dejte ale pozor! Fotoaparát si navolenou kompenzaci expozice pamatuje i po vypnutí a zapnutí fotoaparátu. Pokud tedy např. přijedete z hor a kompenzaci expozice zapomenete na zvýšené hodnotě, vaše fotky budou přesvětlené!

Kompenzace expozice 0EV

Nulová kompenzace expozice. Světlý sníh a ostré slunce „ošálilo“ automatiku fotoaparátu a fotka je příliš tmavá

Korekce expozice +1EV

Kompenzace expozice +1 EV

Pozn.: Pokud fotíte do formátu RAW, mnoho chyb, včetně podexponovanéh snímku, lze napravit v postprodukci. K editaci souborů RAW je však nutný editační software.

Vyvážení bílé

Další věc, na kterou je třeba si dát pozor při zimním focení, je vyvážení bílé. Stejně tak, jako sníh dokáže ošálit expozici, dokáže nám i rozhodit barvy na fotografii. Ta je pak zbarvená např. do modra. V takovém případě je nutné zvolit jiný režim automatického vyvážení bílé – např. „zataženo“. V případě, že fotíte v automatickém režimu a váš fotoaparát změnu vyvážení bílé nedovoluje, lze zvolit scénický režim většinou nazvaný „zima“, „sníh“, apod., který fotografii modrého nádechu zbaví.

Pozn.: Formát RAW na rozdíl od JPEG umožňuje plnou změnu vyvážení bílé v editačním programu bez jakékoliv ztráty dat.

Pozor na techniku

Drsné zimní podmínky samozřejmě nejsou pro fototechniku zrovna optimální. Největší rizika pro ni představují mráz a vlhkost.

Kromě toho, že hrozí přímé vniknutí roztátého sněhu do optiky objektivu a těla fotoaparátu, možná ještě větší nebezpečí představuje voda, která kondenzuje při prudkých změnách teplot – a to i na vnitřních elektronických částech fotoaparátu. Schovávání fotoaparátu pod kabát „aby se ohřál“ tedy rozhodně není dobrý nápad a daleko lépe ochráníme fotoaparát nošením ve fotografické brašně. Při přechodech ze zimy do vytopených prostor je potřeba nechat fotoaparát ohřát pozvolně – ideálně ho ponechat v brašně, ve které se bude ohřívat pomaleji. Ani prohlížení fotek na fotoaparátu ihned po tom, co přijdeme z mrazu do vytopené místnosti, není zrovna nejlepší nápad.Fotografická brašna

Mráz nedělá dobře ani bateriím. Mnozí z vás již určitě zažili situaci, ať už s fotoaparátem, mobilním telefonem, nebo jinou elektronikou, kdy se baterie v mrazu vybila daleko rychleji, než je běžné. A nebo dokonce přestala fungovat úplně.

To je celkem běžný jev a máte-li záložní baterie, pomůže, pokud je budete uchovávat v teple – např. v kapse kabátu, kalhot apod. Pokud vám baterie dojde dříve, než byste čekali, zkuste ji dát na chvíli do tepla – dost možná pak ještě vydrží na několik desítek snímků.

Čtěte také na blogu: FOTOBRAŠNA NEBO FOTOBATOH? Jaký druh zavazadla by mohl být pro vaše potřeby nejvhodnější se vám pokusí napovědět tento článek.

Focení sportu v zimě

Fotograf David Buček

David Buček

Sportovní fotografie není zrovna nenáročný žánr, u kterého byste trávili čas v pohodlí teplého a suchého ateliéru – a v zimě to platí dvojnásob. Výsledky ale často stojí za to.

Focení sportu obecně vyžaduje dobrou znalost vašeho fotoaparátu a veškerého nastavení. Ve sportu není času nazbyt – vše probíhá ve zlomcích vteřiny – a ne vždy sportovec daný výkon může zopakovat několikrát po sobě. Promeškat tu správnou chvíli, protože si zrovna nevíte rady se správným nastavením, to je asi ta nejhorší varianta. Základem k zachycení rychle se pohybujícího sportovce je krátký čas (více o tom, jak funguje expoziční čas).

David Buček fotíme v zimě

Olympus OM-D E-M1,12mm, f10, 1/200s
Foto: David Buček

Fotografie vznikla při západu slunce na vrcholku hor na Klínovci. Celou atmosféru fotografii dodává mlha, která se drží v nižších polohách. Snímek byl focen na široké ohnisko, které zdůrazňuje celou scenérii kolem jezdce a dodává fotografii hloubku. Vzhledem k focení v protisvětle západu slunce jsem použil externí blesk, který jsem umístil hned za odraz na malý JOBY stativ, díky kterému je jezdec pěkně prosvětlený i v protisvětle.

David Buček fotíme v zimě

Olympus OM-D E-M1 50mm, f3.5, 1/2000s

FOTOLAB fotorádce focení v zimě

Olympus OM-D E-M1, 60mm, f4, 1/3000s
Foto: David Buček

zimní fotografie

25mm, f6,3, 1/1250s
Foto: David Buček

Jak fotit v zimě

200mm, f6,3, 1/2500s
Foto: David Buček

Znalost sportu je vždy velkou výhodou, a podle toho můžete také nastavit výslednou kompozici tak, aby měl snímek hlavu a patu. Například u zimních sportů jako snowboarding nebo lyžování by mělo být jasně vidět, odkud jezdec jede a kam dopadá.

V zimním období se často vyplatí si přivstat a přijít na místo ještě před východem slunce, pak se vám příroda odmění v podobě nádherně prokreslené scenérie. To samé platí pro focení ve večerních hodinách při západu slunce.

Čtěte také na blogu:
FOTOGRAFOVÁNÍ V ZIMĚ A JAK SI HO UŽÍT
V článku přinášíme cenné rady pro fotografování v zimě, aby se z něj nestalo „utrpení“ a předčasně jste se z focení nemuseli vracet.

Ohodnoťte prosím tento článek

Žádné komentáře, buďte první!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.