CEWE FOTOLAB

Proč používat fotografické filtry?

Všimli jste si někdy, že takové fotografie krajiny, které náš zrak upoutají hned na první pohled, mají jeden pojící prvek? Zachycují krajinu poněkud jinak, než jak jsme zvyklí ji pozorovat lidským okem. Často je to dramatická obloha, rozmazaná padající voda ve vodopádu nebo světelné čáry projíždějících aut. Dnes se podíváme na to, co se za těmito efekty skrývá.

Klíčovou roli u těchto fotografií nehrají fotoaparáty nebo objektivy, ale něco mnohem menšího (a levnějšího 🙂 ), a tím jsou filtry. Těch známe několik druhů, z nichž každý slouží jiným účelům. Pojďme se na ně podívat blíže.

UV filtry

UV filtr částečně eliminuje ultrafialové záření pronikající na čočku objektivem. Na větší vzdálenost tlumí modré a fialové světlo a snižuje kontrast na chromatické aberaci. Výsledkem jsou plnější a lépe rozeznatelné barvy u vzdálenějších objektů. Filtr zároveň na fotografiích pomáhá mírnit vlnění způsobené rozpáleným vzduchem. Protože UV filtry nejsou příliš nákladné a krom eliminace výše zmíněných vlivů nevytváří žádný další efekt, mnoho fotografů je nosí dlouhodobě nasazené na svém objektivu jakožto ochranu předního optického členu před poškrábáním. Přece jen je lepší poškodit si filtr za pár set korun než optiku za několik tisíc.

Doporučujeme: UV filtry Hoya

UV filtr

Polarizační filtry (PL, C-PL)

Pro fotografování vodních ploch nebo skleněných objektů nás nejvíce trápí odrazy světla. Řešením jsou tzv. polarizační filtry, které dokáží tyto odrazy efektivně eliminovat. Díky polarizačnímu filtru tak dokážete zbavit nežádoucích odlesků, což oceníte chcete-li vyfotit například osobu či zvíře za sklem, nebo kameny pod vodní hladinou. Polarizační filtry jsou oblíbené také pro zvýraznění oblohy.

Polarizační filtr kromě filtrace odlesků pomáhá např. také zvýšit kontrast oblohy na snímku

Doporučujeme: Polarizační filtry Hoya HD

Přechodové cirkulární filtry

Velmi užitečná pomůcka každého krajinářského fotografa! Při fotografování krajiny se často objeví problém s kontrastem. Když je obloha dobře exponovaná, bývá krajina tmavá. Při správně exponované krajině bývá zase obloha přepálená. Tento filtr je výjimečný tím, že ztmavuje jenom jednu svou polovinu, takže ji můžete otáčením filtru umístit tak, aby ztmavovala správnou část snímku (tedy většinou oblohu). Výsledné fotografie pak stojí za to a vyhnete se zdlouhavým softwarovým úpravám.

Přechodový filtr pomáhá kompenzovat světelnostní rozdíl mezi oblohou a krajinou

 

Neutrální šedý filtr (ND filtr)

Vybavujete si překrásné fotky s rozmazanými vodopády nebo mořskými vlnami? Fotograf je mohl zachytit jen díky neutrálnímu filtru. Dokonale hladkou tekoucí vodu totiž zachytíte jen ze stativu a díky dlouhé expozici v řádech desítek sekund až několik minut. Při použití tak dlouhého expozičního času za denního světla by ovšem byla fotografie zcela bílá, protože by na snímač fotoaparátu dopadl naprostý přebytek světla.

fotografické kurzy - krajina
Takovýto snímek vodopádu by bez ND filtru nebyl možný. Foto: Radek Čech

Neutrální filtr funguje podobně jako svářečské sklo. Vše prostě extrémně ztmaví. Díky tomu můžete i za bílého dne fotit ze stativu na dlouhé expozice. Rozdíl hladce rozmazaných a dokonale ostrých ploch fotografii vždy krásně zdramatizuje.

Doporučujeme: ND filtry od českého výrobce VFFOTO

Pozor při výběru!

Při výběru filtru si hlavně dejte pozor, aby jeho průměr odpovídal průměru závitu vašeho objektivu, jinak filtr na objektiv nenasadíte. Průměr závitu je vždy na balení filtru (i na samotném filtru) uveden, na objektivu tento údaj najdete na jeho konci u poslední čočky.

Tipy a triky přímo od profíka

Chcete se naučit správně pracovat s filtry? Zúčastněte se kurzu fotografování krajiny s profesionálním fotografem Radkem Čechem, který má tento žánr v malíčku a předá vám cenné rady a tipy z praxe, díky kterým své fotografie krajiny snadno a rychle vyšvihnete na vyšší úroveň.

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký dron byste si koupili?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták