CEWE FOTOLAB
Fotograf pracující se stativem. Nodal point

5 nejkrásnějších lokalit na zimní focení

Zima je na focení jako stvořená. Sníh dodává krajině zcela jinou tvář a dokáže vykouzlit pohádkové scenérie obzvlášť na horách. Vybavte se, kromě foťáku i teplým čajem a vhodným oblečením a hurá na to!

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Libor Sváček
© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Libor Sváček

1. Krkonoše

Krkonoše patří k nejvyšším pohořím v České republice a jejich nejvyšší horou je Sněžka (1603 m n. m). Nádherné výhledy a dostupnost dělají z této lokality skvělé místo pro focení zimních krajin, výhledů i krajinných detailů.

 • Sněžka – nahoru vedou dvě turistické stezky, ale nejlepší způsob, jak se na Sněžku dostat v zimě, je určitě lanovkou. Nejen kvůli bezpečí, ale i pohodlí. Budete mít více energie na focení. Naskytne se vám nádherný panoramatický výhled, který určitě stojí za fotku.
 • Sněžné jámy – nacházejí se na polské straně krkonošských hor. Je od nich krásný výhled do Čech Krkonoš. Malá Sněžná jáma na severním svahu je dlouhá 550 m, Velká Sněžná jáma měří 800 m, je více než 200 m hluboká a na dně se nacházejí ledovcová jezírka.
 • Pančavský vodopád – měří 148 metrů a pohled na něj je nádherný, ať je parné léto nebo třeskutá zima.
© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Honza krej/shutterstock.com
© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Honza krej/shutterstock.com

2. Horský resort Dolní Morava

Vyrazte na Dolní Moravu, která je kouzelná za každého počasí a prohlédněte si nádherně zasněženou Stezku v oblacích. Pohádkové scenérie najdete na každém kroku.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Horský Resort Dolní Morava

Nahoru se můžete dostat lanovkou, díky které budete nahoře za pár minut. Zkusit můžete i některou z tras bez lanovky, třeba žlutou a modrou turistickou trasu. Hodit se vám budou sněžnice nebo skialpy, případně běžky. Stezka je otevřená každý den, v zimním období od 10 do 15 hodin.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Horský Resort Dolní Morava

3. Orlické hory

V Orlických horách jsou nejen skvělé podmínky na lyžování, ale i na focení zimní krajiny. Nádherné výhledy, detaily, které dokáže vytvořit sníh a mráz vám zaručí, že nafotíte jedinečné zimní snímky. Hlavně nezapomeňte na správné oblečení a dostatek teplého čaje.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Tomáš Rucký
© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Tomáš Rucký – Říčky
 • Říčky – nabídnou neporušenou přírodu a jsou vyhledávanou lokalitou nejen v létě, ale i v zimě. Naskytnou se vám nádherné výhledy, s množstvím zalesněných kopců a malebných roubenek.
 • Broumovské stěny – pokud se vydáte fotit do této lokality, rozhodně nepodceňte kromě vhodného teplého oblečení, i kvalitní obuv, která je na tento terén vhodná. Jestliže budete správně vybaveni, můžete pořídit dokonale zasněžené fotky skalních masivů.

Čtěte také: Fotografování v zimě: jak si ho užít

4. Jeseníky

Jeseníky jsou rájem pro milovníky zimy, nejen kvůli lyžování, ale hlavně kvůli nádherným scenériím, které můžete spatřit na každém kroku.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Pawel Uchorczak
 • Vodopád u Karlovy Studánky –  dosahuje výšky 20 m a jeden z nejznámějších vodopádů u nás. Můžete se odsud vydat po modré nebo žluté turistické značce a napojit se naučnou stezku Bílá Opava. Po cestě narazíte na krásně zasněžená údolí, dřevěné mosty a vodopády. Zkrátka si váš foťák pravděpodobně neodpočine.
 • Praděd – nejvyšší hora (1492 m n.m) Hrubého Jeseníku a zároveň nejvyšší hora Moravy. Na jeho vrcholu je rozhledna postavená roku 1983. Cesta až k rozhledně není náročná. Dalo by se říci, že je to jedna z nejhezčích procházek, kterou můžete v zimním období na horách absolvovat. Skvělé fotky pořídíte při cestě nahoru i ze samotného vrcholu.
© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Aleš Liška/shutterstock.com

5. Jizerské hory

Nejsevernější chráněná krajinná oblast Jizerské hory jsou na focení ideální kvůli velkému počtu rozhleden a údolních přehrad. Můžete se vydat i na jejich nejvyšší horu Smrk, která je vysoká 1124m. Výlet vám zabere téměř celý den, ale určitě stojí za to.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Jiří Jiroušek
 • Ještěd – je v nadmořské výšce 1012m, na jehož vrcholu najdete známý televizní vysílač. Pokud je váš cíl fotit, určitě se na Ještěd vydejte po turistické trase nebo lanovkou.
 • Vodopády na Černé Desné – vodopády patří k nejvyšším a jsou přírodní památkou. Koryto řeky Černá Desná je plné nejen vodopádů, ale i peřejí, kaskád a vodních kotlů. Vodní proud nejdivočejší řeky vymodeloval útvary do neskutečných tvarů. Soustava vodopádů se skládá z Hrncového vodopádu, Bukového vodopádu, Dlouhého vodopádu a Plotnového vodopádu.
© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Vertical Images

TIP: Pro dokonalou fotku použijte filtr

 • ND filtry nebo také neutrální filtry – využijete je, pokud budete fotit za dobrých světelných podmínek nebo při focení na dlouhé časy. Díky dlouhému času dosáhnete dokonalého oddělení pozadí od popředí a divák se tak bude moci více soustředit na zaostřený strom v krajině/ krajinný detail atd. Fotografie budou navíc působit více snově, protože pozadí bude působit rozmazaně.
 • CPL filtr polarizační – ten se používá ke zvýšení kontrastu a odstranění odlesků. A ty se na sněhu ve velké míře odráží obzvlášť za velmi dobrých světelných podmínek. Navíc dosáhnete dokonale modré oblohy.

Zapojte se do soutěže Pohádková zima

Podělte se s námi o vaše nádherné zimní fotografie a vyhrajte skvělé ceny! Navíc svou účastí v soutěži Pohádková zima se zároveň máte možnost zapojit do největší fotosoutěže na světě CEWE Photo Award 2021.

 • 1. místo – fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark III + 14-42mm EZ stříbrný
 • 2. místo –  INSTAX 11 SET BLUE
 • 3. místo – 1.000 Kč voucher na CEWE fotoprodukty

Více informací o soutěži Pohádková zima najdete tady

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jak nakládáte se svými fotkami z dovolené?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták