CEWE Fotolab

TOP objektivy FUJIFILM pro APS-C snímač

Fujifilm je tradiční japonský výrobce fotoaparátů, objektivů, filmů, chemie, fotografického papíru, kamer, specifické profesionální optiky, ale také lékařských přístrojů a biotechnologií. V tomto přehledu naleznete nejzajímavější objektivy Fujifilm pro APS-C bezzrcadlovky série X.

V rámci fotografické komunity se bude jen stěží hledat ten, kdo by neznal výtečné filmové materiály Fujifilm, ale také např. přístroje řady INSTAX pro okamžitou fotografii. Fujifilm nabízí v segmentu fotoaparátů modely od prémiových kompaktů (X100V, X100F), přes APS-C bezzrcadlovky, až po přístroje středního formátu (profi řada GFX). Níže se můžete podívat na to nejzajímavější, co může Fujifilm nabídnout – zejména z pohledu poměru cena a užitná hodnota.


Čtěte také na blogu:

Fujifilm X-S10: RECENZE 
Novinky Fujifilm: X-E4, dvojice objektivů a nový středoformát  


Recenze Fujifilm X-S10


Čtěte také na blogu:

Jak vybrat objektiv pro fotoaparát 


Výběry typu TOP 10/TOP 5 apod. jsou z podstaty věci do jisté míry subjektivní záležitostí, ať už se jedná o objektivy, auta, vína, města apod. Proto i tento výběr je pochopitelně částečně subjektivní volba autora článku. Názory se tedy mohou různit, což je nejen v pořádku, ale dokonce prospěšné a zdravé. Berte tedy tento článek jako kamínek do mozaiky názorů, který vám třeba usnadní výběr vašeho nového objektivu. Ještě připomeneme, že zde prezentujeme objektivy pro APS-C snímač – uvedená ohniska je nutno násobit tzv. crop faktorem, který je u Fujiflimu 1,5x, aby bylo dosaženo ekvivalentu Full Frame snímače.

Fujifilm XF 10-24 mm F4 R OIS WR

Extrémně širokoúhlý zoom objektiv s ohniskem 15-36 mm (po přepočtu) a konstantní světelností F4. Jedná se o prémiovou řadu objektivů pro bezzrcadlovky Fujifilm X s APS-C snímačem. Perfektní zpracování, odolné a utěsněné tělo. Konstrukce odolná proti vlhkosti a prachu (WR). Rychlý, tichý a přesný autofokus. Antireflexní vrstvy Super EBC přináší perfektní výkon v protisvětle s minimem závojů a reflexů. Pokročilá optická konstrukce obsahuje 14 členů v 10 skupinách s využitím 4 asférických prvků a 4 členů z optického skla s extrémně nízkým rozptylem (ED). 7 lamelová okrouhlá clona pro jemné podání oblastí mimo hloubku ostrosti. pro detaily lze využít kratší zaostřovací vzdálenost o hodnotě od 24 cm. Vestavěná optická stabilizace obrazu (OIS) má účinnost – 3,5 EV, spolu s mechanickým stabilizátorem (IBIS) v těle vybraných Fujifilm fotoaparátů (např. X-T4) se ještě zvýší až na – 6,5 EV. Stativ budete potřebovat už jen spíše pro snímání s extrémně dlouhými časy. Perfektní objektiv pro krajinu, interiéry a velké architektonické celky snímané z krátkých vzdáleností. Dechberoucí krajiny od Islandu po Austrálii, Koloseum v Římě, hvězdy na noční obloze, tajemné polární záře, hluboké kaňony v pouštích středozápadu USA, soutěsky v Alpách, pouliční zmatek v Indii, přelidněné Tokio, vnitřní pohled vzhůru do kupolí kostelů i sloupořadí a podloubí historických náměstí a mnohem, mnohem víc. Toto je cestovatelský „širokáč“ číslo jedna. Bez takového objektivu si cesty za dobrodružstvím neumím vůbec představit.

 

FUJIFILM OBJEKTIVY PRO KRAJINU   

Fujifilm XF 16 mm F2,8 R WR

Širokoúhlý objektiv s ohniskem 24 mm po přepočtu na kinofilm. Kovové, odolné tělo, utěsnění proti povětrnostním vlivům zamezuje vnikání vlhkosti i prachu a chrání objektiv až do teploty -10 °C. Tvarovaná sluneční clona, malé rozměry i hmotnost a závit pro filtry s průměrem pouze 49 mm. Vynikající poměr výkon/cena. Krokový motor pro rychlý a tichý autofokus, ale také příjemný chod prstence ručního ostření. Optická konstrukce je na vysoké úrovni, 2 asférické členy, devíti lamelová clona a tradičně výborné EBC povrstvení. Objektiv je základním nástrojem pro snímání krajiny, reportáží, street fotografií, svateb, cestovatelské a dovolenkové fotografie. Je to jeden ze tří objektivů, které považuji za doslova must-have pro uživatele systému Fujifilm X s důrazem na rozumný rozpočet a také celkovou velikost a hmotnost fotografické výbavy. Vyrábí se také stříbrná varianta.

Fujifilm XF 16 mm F2,8 R WR 

FUJIFILM OBJEKTIVY PRO CESTOVÁNÍ  

Recenze Fujifilm X-S10Fujifilm FX 16-55 mm F2,8 R LM WR

Rozsah ohnisek odpovídá po přepočtu 24–83 mm, konstantní světelnost F2,8 v celém rozsahu. V případě tohoto objektivu je cítit poctivé zpracování – tělo je vyrobeno z lehkých slitin, opatřeno utěsněním proti stékající vodě a prachu. To vše „rámováno“ odolností proti nízkým teplotám až do -10°C. Clona složená z devíti lamel pro jemný bokeh, 3 asférické optické členy, ED sklo a Nano GI povrstvení. Perfektní kresba, vysoká ostrost, příkladné chování v protisvětle s minimem odlesků a závojů. Prostě ty nejlepší technologie pro vysoký, optický výkon. Dále lze určitě vyzdvihnout velmi rychlé ostření. Tento základní objektiv doporučujeme na reportáže, snímání na krátkou a střední vzdálenost s rychlým střídáním velikosti hlavního objektu. Na street foto, svatby a obecně pro dokumentární fotku je tento objektiv logická a výborná volba. Tiché, rychlé a přesné ostření zajišťuje špičkový lineární motor (LM v názvu objektivu). Takový objektiv je o něco větší a těžší, a taky nepatří k nejlevnějším v portfoliu. Odpovídá to prostě kvalitě tohoto profesionálního vybavení.

Fujifilm FX 16-55 mm F2,8 R LM WR 

FUJIFILM OBJEKTIVY PRO CESTOVÁNÍ  

Fujifilm X-T4

Fujifilm XF 23 mm F1,4 R

Další z řady prémiových širokoúhlých objektivů řady XF je „dvacetrojka“ – po přepočtu 35 mm, což je klasické reportážní ohnisko. Vysoká světelnost F1,4 a perfektní optická konstrukce spolu s vynikajícím zpracováním jsou společné vlastnosti s předchozím Fujifilmem. I tento objektiv disponuje celou řadou pokročilých technologií jako je rychlý a tichý motor ostření, EBC antireflexní coating, asférický optický člen a 7 lamelová konstrukce clony. Na objektivu je škála hloubky ostrosti, ostřící kroužek má chod přesný, hladký a s perfektní odezvou. Na dokument, reportáž a akční portréty už nemusíte dál hledat – toto je to správné „sklo“. Objektiv i přes vysokou světelnost váží pouze 300 g, což oceníte hlavně při celodenním focení a na cestách. Vlastně už se zbývá jenom rozhodnout, jestli vaše vidění světa odpovídá spíše dynamické 24 mm (přepočtená XF 16 mm) nebo klidnější a klasičtější pětatřicítce a zvolit si, který z těchto dvou objektivů bude vaším hlavním tvůrčím nástrojem.

Fujifilm XF 23 mm F1,4 R na e-shopu 

Fujifilm XF 50 mm F1 R WR

 Prémiový portrétní objektiv, jeho přepočtená ohnisková vzdálenost odpovídá 75 mm. Je to první objektiv s automatický ostřením pro systémové bezzrcadlovky (CSC) se světelností F1,0. Můžeme mu klidně říkat jednička, a zdaleka nejen kvůli té neuvěřitelné světelnosti. Špičková optická konstrukce s využitím 2 optických členů s extra nízkým rozptylem světla a 1 asférického optického členu. Clona složená z devíti lamel tvoří okrouhlý otvor. Odolná konstrukce, utěsněná proti povětrnostním vlivům, jako je vlhkost a prach, a zpracování na nejvyšší úrovni. Optická soustava je složena ze 12 členů v 9 skupinách, účinně potlačující vinětaci i veškeré aberace. Pokročilé Super EBC povrstvení zvyšuje výkon v protisvětle. Jedná se o jeden z nejostřejších objektivů na trhu – jeho bokeh je až neuvěřitelně jemně krémový. Podání bodový světelných zdrojů mimo hloubku ostrosti je v podobě nádherných kroužků. Nejen tato vlastnost dělá z tohoto portrétního objektivu ideální nástroj pro zachycení lidské tváře, se všemi emocemi, které se v ní zrcadlí. Pokud je portrét vaší vášní, toto je objektiv přesně pro vás.

FUJIFILM OBJEKTIVY PRO MAKRO 

Fujifilm XF 80 mm F2,8 R LM OIS WR Macro

Makro objektiv s ohniskem 120 mm po přepočtu na kinofilm. Kovové, odolné tělo, utěsněné proti povětrnostním vlivům. Konstrukce zamezuje vnikání vlhkosti, prachu a chrání objektiv i před nízkými teplotami až – 10°C. Prvotřídní optická konstrukce (16 členů v 12 skupinách) obsahuje asférický člen, 3 ED členy a 1 Super ED optický člen. Devíti lamelová okrouhlá clona a tradičně výborné Super EBC antireflexní povrstvení. Jako správný makro objektiv umožňuje „osmdesátka“ snímat detaily na velmi krátkou vzdálenost (od 25 cm) a pořizovat snímky v poměru 1:1. O rychlé, tiché a přesné automatické ostření se stará dvojice precizních lineárních motorů (LM v názvu), díky kterým se pohybují dvě skupiny optický prvků proti sobě. Ostření je tak rychlé, jak na krátké, tak na dlouhé vzdálenosti. Velikost objektivu se nemění a přední člen se neotáčí, což usnadňuje pořízení makrofotografií i použití polarizačních filtrů. Objektiv má vysokou ostrost v celé obrazové ploše s minimem distorzí. Vynikající je přenos kontrastu a barev. Další perfektní a velmi užitečnou technologií je vestavěný optický stabilizátor (OIS) s účinností až +5 EV. Pokud chcete fotografovat květiny, hmyz, drobné obojživelníky, ale i neživé objekty jako minerály, známky, mince, produkty, detaily a struktury povrchů, kapky rosy a třeba i sněhové vločky, tento Fujifilm je ta správná volba. Nemluvě o profesionálním použití ve zdravotnictví, např. v oftalmo (oční) a stomatologické (zubní) fotografii.

Fujifilm XF 80mm f/2.8 R LM OIS WR Macro

Čtěte také na blogu: Makro – aneb jak zachytit detaily 

Fujifilm XF 55-200 mm F3,5-4,8 R LM OIS

Výkonný zoom teleobjektiv řady XF, s ohnisky v rozsahu 84 až 305 mm a relativně slušnou světelností. Tento objektiv disponuje celou řadou pokročilých technologií, jako je rychlý a tichý lineární motor (LM) pro přesné automatické ostření a vysoce účinný optický stabilizátor (OIS) s účinností až – 5 EV. Super EBC antireflexní coating, se stará o minimum závojů a reflexů při snímání v protisvětle. Optická konstrukce obsahuje 1 ED člen, 1 Super ED člen (ED = sklo s nízkým rozptylem) a 1 asférický optický člen. Celkem 14 členů v 10 skupinách. Clona je 7 lamelová, okrouhlá. Teleobjektiv poskytuje ostré a kontrastní fotografie v celém rozsahu zoomu. Ostří už od 1,1m což je velice užitečné a dovoluje snímat nejen vzdálené objekty, ale i detaily. Vzhledem k malým rozměrů (75×118 mm) a nízké hmotnosti (580 g) je to ideální teleobjektiv na cestování, turistiku, včetně vysokohorské. Je tak užitečným nástrojem pro fotografování zvěře a ptáků v jejich přirozeném prostředí. Je vhodný také pro snímky charakteristických krajinných detailů a pochopitelně na sportovní reportáže. Ať už fotíte první, velký zápas mladého, nadějného fotbalisty nebo jen vašeho kamaráda na skateboardu, na ulici. Nebo se snažíte zachytit rozložitý, osamělý strom na horizontu, či magii překrývajících se horských hřebenů. Ať už snímáte plaché srny na mýtině, ostražité volavky na břehu řeky nebo jen vašeho psa, který se na zahradě snaží zachytit hozený tenisový míček, toto je objektiv přesně pro vás.

Fujifilm XF 55-200 mm F3,5-4,8 R LM OIS na e-shopu 

FUJIFILM OBJEKTIVY PRO SPORT A WILDLIFE  

SLEDUJTE AKTUÁLNÍ AKCE PRO FUJIFILM 


Michael Jurák

Příspěvek pro vás připravil MICHAEL JURÁK (produktový specialista a expert na fototechniku)

Kromě milovaného fotografování mám rád přírodu, hory, lesy, rybaření. Přes léto jezdím nejraději na horském kole a v zimě na snowboardu, rád se i projedu na motorce. Focení není pro mě jen koníček, ale dá se říci posedlost.

komentář