CEWE Fotolab
Recenze Fujifilm X-S10

Fujifilm X-S10: RECENZE

Fujifilm X-S10 se v mnoha aspektech podobá fotoaparátu Fujifilm X-T4. Je vybaven 26,1 Mpx snímačem, vysokorychlostním procesorem X-Processor 4 a vestavěnou stabilizací obrazu (IBIS) o výkonu 6,0 EV. Video je dispozici ve 4K – na danou cenovou kategorii s poměrně širokými možnostmi jeho nastavení. Na první pohled zaujmou jinak řešené ovladače a grip pro úchop. Silné a slabé stránky celkově zhodnotil Michael Jurák.

Konstrukce a zpracování

Bezzrcadlovky Fujifilm řady X mají společný estetický základ v nejmenované klasické, německé značce. A je dobře, že se toho designu drží. Jednoduché linie, strohé tvary, mechanické ovladače, prvotřídní materiály, příjemná povrchová úprava, a to všechno v efektním retro balení. Nenechte se ale mýlit, když chválím vintage pocit, nemyslím tím zastaralý fotoaparát. V duchu doby pod retro kabátem fungují moderní, vyspělé technologie a moderní hardware i software nabízí veškeré možné vychytávky a nejnovější funkce. Tělo je vyrobeno z lehkých slitin na bázi hliníku a hořčíku, o utěsnění proti vlhkosti a prachu se starají O-kroužky. Konstrukce je opravdu solidní a fotoaparát je příjemně malý, bez negativního vlivu na držení a ovládání. Ještě jednou se vrátím k povrchovým materiálům, syntetická imitace kůže je vynikající a většina konkurentů by se mohla od Fujifilmu učit.

Recenze Fujifilm X-S10

Ovládání a ergonomie

Držení fotoaparátu, je vynikající. Může za to asi nejpodstatnější změna v designu této řady, a to je integrovaný masívní grip. Není to dlouho, co jsem fotil s modelem X-T200, je to malý fotoaparát do každé větší kapsy (nebo kabelky), ale ploché tělo se mi nedrželo úplně dobře. Musel jsem se místy dost soustředit, aby mi fotoaparát nevyklouzl. Jistě se s tím dá žít, ale osobně nemám rád nic, co mě „vyrušuje“ od focení a poutá zbytečně moji pozornost. A podívejme, možná jsem nebyl úplně sám… Nový model je pořád velmi malý, ale držení za takové velkorysé madlo je prostě bezpečné a jisté. Palec nahoru pro Fujifilm! Klasické otočné ovladače jsou na těch správných místech, takže volba expozičního režimu, clony, času, korekce expozice i citlivosti je pohodlná a rychlá. Otočný, výklopný displej má dotykové ovládání a funguje velmi dobře i v nízkých teplotách. Co mě potěšilo je vestavěný blesk, který za prvé už dávno není běžnou výbavou, a za druhé je krásně ukrytý do jakoby hranolu fotoaparátu. Daň, kterou za to musí uživatel zaplatit je malé směrné číslo, které souvisí s miniaturní velikostí výbojky. Nicméně na tzv. fill-in funkci a prosvětlení stínů, např. při portrétu na krátkou vzdálenost, výkon blesku bohatě stačí. ISO patici pro externí blesky a další příslušenství přístroj pochopitelně má, což je důležité pro fotografy, kteří potřebují silné externí blesky nebo při práci ve studiu používají odpalovače studiových zábleskových světel. Recenze Fujifilm X-S10

Kvalita obrazu

Obrazový výstup je kvalitní a dvojice komponentů, APS-C X-trans CMOS snímač s 26,1 Mpx a rychlý obrazový procesor X Processor 4, odvádí výbornou práci. Jak je vidět i z přiložených fotografií ostrost je velmi dobrá v celé ploše, expozici měřící systém zvládá výborně i na sněhu a do korekcí nemusí fotograf sahat automaticky, jako u jiných modelů a značek. X-S10 produkuje snímky s dynamickým rozsahem dosahujícím hodnot na dnešní dobu průměrných. Pochopitelně jsem přísný posuzovatel, protože jsem zvyklý na výkon full frame snímačů nejvyšší třídy, což je jiná kategorie jak velikostí, tak cenou. Ale věřte mi, že se snažím být objektivní co to jen jde.  Odstup signál šum odpovídá třídě a velikosti obrazového snímače.

V praxi to znamená velmi dobré zvládnutí kontrastních scén a minimum šumu ve fotografiích pořízených za velmi špatných světelných podmínek, jako jsou noční snímky apod. V mých očích nástup rušivého obrazového šumu začíná kolem citlivosti ISO 4.000 (kde na ISO 3200 ještě není téměř patrný a na ISO 6.400 je již viditelný). Tuto hodnotu považuji za stále přijatelnou např. pro reportážní fotografii. Ke znatelné ztrátě obrazové kvality s vlivem na kresbu detailů a na obrysovou ostrost dochází až na hodnotě citlivosti ISO 12.800, ale s minimálním barevným posunem, což je velmi slušné.

Srovnání ISO ISO 3200 – ISO 6400

Filmové simulace Fujifilm

Autofokus

Zaostřovací AF systém je hybridního typu, využívá celkem 425 bodů a pokrývá podstatnou část obrazové plochy. Je velmi rychlý, přesný a nehlučný. Je vybaven funkcí detekce tváří a očí. Mou oblíbenou kombinací stále zůstává AF-S a jeden zvolený AF bod, jeho volba je velmi pohotová díky šikovnému joysticku. Zrovna tak AF-C s automatickým výběrem AF oblasti se neustále zlepšuje a schopnost sledovat pohybující se objekty je neuvěřitelně spolehlivá. Na celkový výkon ostření má vždy vliv tělo i objektiv. Testoval jsem dva objektivy a ani jeden se nechoval jako „brzda“, ostření bylo rychlé a spolehlivé, u zoomu při všech nastavených ohniskových vzdálenostech.

Stabilizace obrazu

Vestavěná stabilizace obrazu funguje na jedničku. Mechanický prvek IBIS pohybuje čipem fotoaparátu a údajně dosahuje účinnosti až 6 EV. U těchto údajů mám vždy pocit, že si výrobci strašně fandí. Znamenalo by to, že s pevnou 35/2 (což je 53 mm po přepočtu) udržím 1 sekundu z ruky (6 kroků od 1/60s je: 1/30s, 1/15s, 1/8s, 1/4s, 1/2s, 1s), což neudržím. Základní, pomocný výpočet je jedna lomeno ohnisko, proto ta 1/60s jako počáteční hodnota. Udržím z ruky 1/4s, což je parádní údaj, ale není to -6 EV. Ale možná je chyba ve mně a jedná se u buď o nastupující stařecký třes nebo o podchlazení. To si prostě budete muset vyzkoušet, jak se říká, na vlastní kůži.

Výdrž akumulátoru

Fotoaparát používá výkonný, lithium-iontový akumulátor řady NP-126S. Výrobce udává výdrž 325 snímků na jedno nabití a toto množství se mi také podařilo bez problémů nafotografovat, ovšem při pokojové teplotě. Měl jsem fotoaparát několikrát venku v současném mrazivém počasí a tady mínusové teploty pochopitelně zaúřadovaly. Po nafocení cca 230 – 250 snímků se kontrolka varovně rozblikala a bylo potřeba baterii vyměnit. Jedná se o vlastnost všech akumulátorů, takže žádné velké překvapení. Doporučení tedy zní jasně, na skialpový výlet si přibalte jeden akumulátor do batohu, nebo lépe pod vrstvu oblečení, navíc. Že není velký a těžký je pro tyto situace výhoda.Recenze Fujifilm X-S10

Zhodnocení objektivů

K tělu Fujifilm X-S10 jsem měl dva objektivy, rozdílnější snad ani nemohly být. První z nich, profesionální XF zoom s ohniskem 16-55 mm (24–83 mm po přepočtu) a konstantní světelností F2,8 a druhý objektiv, maličké, lehoučké pevné sklo, patřícím už zpracováním, do vyloženě ekonomické řady XC. Pevná 35 mm F2, kde konstrukci vedl jednoznačně požadavek na minimální hmotnost a příznivou cenu, proti mnohem většímu, těžšímu i dražšímu profi zoom objektivu. U něho by měl dominovat obrazový výkon, ostrost, kresba a taky odolnost při náročném každodenním použití. Pojďme se na ně podívat:

Fujinon XC 35 mm f/2

Je to objektiv pro fotografa, který hledá malý, lehký a cenově dostupný objektiv s pevným ohniskem. Pro uživatele malého těla, jako je právě es desítka. Optická konstrukce má 2 asférické členy a je složena z 9 členů v 6 skupinách, okrouhlá clona má 9 lamel a ostření pracuje už od 35 cm. Automatické ostření pracuje s tichým a přesným krokovým motorem. Kresba je výborná a rozlišovací schopnost překonává cenovou třídu. Tělo objektivu je z lehkého, ale pevného kompozitního materiálu, a to včetně bajonetu. Tady se určitě ušetřila nějaká ta koruna, ale taky gram, váží jen 130g. Cena je více než přátelská, pouhých 5.490,- Kč.

Fujinon XF 16-55 mm f/2,8 R LM WR

Rozsah ohnisek odpovídá 24–83 mm (přepočet na kinofilm), konstantní světelnost je F2,8 v celé rozsahu. Poctivé zpracování, tělo z lehkých slitin, utěsnění proti stékající vodě a prachu. Odolnost proti povětrnostním vlivům a nízkým teplotám až do -10°C. Rychlé, tiché a přesné ostření. Devíti lamelová clona pro jemný bokeh, 3 asférické opt. členy, ED sklo a Nano GI antireflexní vrstvy. Zkrátka ty nejlepší technologie pro vysoký, optický výkon. Perfektní kresba, velmi vysoká ostrost, slušné chování v protisvětle s minimem odlesků a závojů. Jako základní objektiv na reportáže, snímání na krátkou a střední vzdálenost s rychlým střídáním velikosti objektu. Na svatby, street fotky a pro novinářskou práci je tento objektiv výborná volba. AF zajišťuje moderní lineární motor (LM v názvu). Malá drobnost a subjektivní radost, objektiv má samostatný clonový kroužek, evokuje mi to staré mechanické Ai Nikkory z dob legendárního Nikonu FM2. A to je moc příjemná vzpomínka, díky Fuji. Objektiv je o něco větší a těžší, a nepatří k nejlevnějším, což ale odpovídá světelnému profi zoomu.Recenze Fujifilm X-S10

Závěrečné shrnutí

Během testování jsem si několikrát vzpomněl na kamaráda, pro kterého je totální vášní skialpinismus. To není náhoda. Pokud se rádi pohybujete v horách, milujete přírodu a jste ochotní podávat náročné sportovní výkony, a ještě chcete své zážitky fotograficky zdokumentovat, toto je fotoaparát přesně pro vás. Tak malý, že ho nenecháte doma (každý gram se přece počítá), tak odolný že zvládne to, co vy – vítr, zimu, vlhkost. Výborná obrazová kvalita, rychlé přesné ostření, bezpečné držení i v rukavicích a velmi dobré ovládání, třeba jen jednou rukou v náročném terénu. Filozofii, kterou v designu tohoto fotoaparátu cítím si dovolím pojmenovat, říkám tomu MTVG – malé tělo, velký grip. Je to skvělé řešení a Fujifilm X-S10 se tak stává jasným adeptem na cesty za dobrodružstvím, hned jak to situace ve světě umožní. Moje doporučení už má. Dobré světlo Michael Jurák

ZOBRAZIT NA E-SHOP

Technická specifikace Fujifilm X-S10

 • Rozlišení a typ snímače: 26,1 Mpx, APS-C X-Trans CMOS 4 (23,5 x 15,6 mm)
 • Procesor a bajonet: X Processor 4, Fujifilm X mount
 • Autofokus, počet ostřicích bodů: AF s kontrastní a fázovou detekcí, 117/425 AF bodů, pokročilá detekce obličeje a oka
 • Rozsah ISO: 160-12800 /rozšířeně 80-51200
 • Rozsah expozičních časů: 15 min. až 1/4000s (1/32000s s el. závěrkou), X = 1/180s
 • Stabilizace obrazu: 5osá mechanická IBIS stabilizace pohybem snímače (účinnost – 6 EV)
 • Hledáček: 2,36 Mpx. OLED, frekvence 100 fps, snímač pohledu do hledáčku
 • LCD monitor: výklopný, otočný a dotykový LCD, 3“ a 1 040 000 Mpx, 100 % obrazu
 • Video: DCI 4K 4096 x 2160 30p/25p/24p, 4K 3840 x 2160 30p/25p/24p, Full HD 2048 x 1080 60p/50p/30p/25p/24p, Full HD 1980 x 1080 60p/50p/30p/25p/24p ve formátu MOV, MP4, kódování MPEG-4 AVC/H.264
 • Slot pro SD kartu: SD (do 2 GB), SDHC (do 32 GB), SDXC (do 2 TB)
 • Bezdrátový přenos: WiFi a Bluetooth, kompatibilní s aplikací a Instax tiskárnou
 • Konstrukce: odolná a lehká hliníkovohořčíková slitina, utěsnění proti stékající vodě a prachu (nepříznivým klimatickým vlivům), vestavěný blesk
 • Rozměry: 126,0 mm x 85,1 mm x 65,4 mm (32,9 mm mimo grip)
 • Hmotnost: 465 g (s kartou a baterií)
 • Akumulátor: NP-W 126S, s výdrží 325 snímků/40 minut 4K videa

Fotografie pořízené Fujifilm X-S10


Michael Jurák

Příspěvek pro vás připravil MICHAEL JURÁK CEWE FOTOLAB produktový specialista a expert na fototechniku Kromě milovaného fotografování mám rád přírodu, hory, lesy, rybaření. Přes léto jezdím nejraději na horském kole a v zimě na snowboardu, rád se i projedu na motorce. Focení není pro mě jen koníček, ale dá se říci posedlost.  

komentářů

 • Dobrý den,
  dal bych přednost osvědčenému výrobci Manfrotto. Podívejte se ještě na jeden model, o fous dražší, ale výborný Manfrotto Befree Advanced MKBFRTA4BL-BH. Osobně používám (a také hodně dalších, známých fotografů) právě Manfrotto BeFree jako lehkou variantu a Gitzo G2220 jako maximální řešení. Dobré světlo Michael Jurák.

  • A poslední dotaz na X-S10 režim panorama fotí jen do JPEG? Jakým způsobem fotit panorama do rawu. Photoshop si sám ořízne a zarovná 3 fotky? Dovolí mi panoramatické fotky lepší kvalitu tisku? Jaký formát je pro panoramatický tisk minimem.

   • Dobrý den, všechny automatické, asistované programy ukládají výslednou fotku jako jpeg. Profesionální řešení je fotit panoramatické fotky ručně, do RAW, v expozičních variantách, překrývat o cca 20% pomocí panoramatické hlavy. Mistři oboru fotí na výšku, delším ohniskem a fotografie skládají z velkého počtu záběrů. Podívejte se třeba na práce pana Jana Šmída. Dobré světlo Michael Jurák.

 • A do třetice Rollei C5i nebo Manfroto Element M2,hledám stativ do 3K pro X-S10 a 18-55mm. Jde mi o stabilitu a kvalitu a snadnou manipulaci který byste si vybral vy?

 • Dobrý den,
  další zajímavá otázka. U stabilizovaných objektivů se obecně doporučuje stabilizaci při snímání za stativu vypínat. Výjimkou jsou profi teleobjektivy, které mají v rámci stabilizačních technologií i tzv. tripod mode. Stabilizace v těle stativ rozpozná a tudíž vypínat netřeba. Pěkný den a stále dobré světlo, Michael Jurák.

 • Je nutné u X-S10 vypínat stabilizaci na stativu? Fuji uvádí v manuálu u některého modelu že není třeba vypínat že fotoaparát pozná že je na stativu a stabilizaci sám vypne.

 • Otázka na stabilizaci. Nejsou hodnoty času 6 kroku chybné? Nemělo to být 1/60,1/50,1/40,1/30,1/25,1/20,1/15?

  Děkuji

  • Dobrý den, děkujeme za dotaz. Alespoň si to pěkně vysvětlíme. Onen krok je jedno EV a expozice se změní právě o jedno EV v okamžiku, kdy je expoziční čas poloviční nebo dvojnásobný. Takže jeden krok z 1/60s je 1/30s a další krok z té 1/30s je 1/15s a tak dále… To, že moderní fotoaparáty umí expoziční čas nastavit po 1/3 EV je jiná (a výborná) věc. Takže přesto, že vidíte na LCD vašeho fotoaparátu mezi 1/60s a 1/30s další dva exp. časy (konkrétně 1/50s a 1/40s) pro prodloužení expozice o jedno EV (jeden krok) musíte nastavit 1/30s. Pěkné odpoledne a dobré světlo přeje Michael Jurák.