CEWE Fotolab
FOTOLAB Fujifilm X-T2 recenze Štěpán Černý

Fujifilm X-T2 RECENZE: konečně rychlá bezzrcadlovka od Fuji?

Nedávno jsem měl možnost si vyzkoušet Fujifilm X-T2 při focení fotbalu a florbalu. Jak si s rychlým pohybem a náročnými světelnými podmínkami poradila tato bezzrcadlovka, která slibuje rychlost ostření srovnatelnou s pokročilými zrcadlovkami?

Fujifilm X-T2 osobní zkušenost
Recenze Fujifilm X-T2

Tělo – zpracování

Jak je u CSC fotoaparátů (tzv. „bezzrcadlovek“) Fujifilm X zvykem, tělo fotoaparátu se nese v retro designu připomínajícím staré kinofilmové zrcadlovky. I přesto, že se jedná o vlajkovou loď bezzrcadlovek Fujifilm X (spolu s X-Pro2, která je se svým hybridním průhledovým hledáčkem ještě podstatně více laděna do retro stylu), je tělo lehké a celkově kompaktní – podstatně menší než digitální zrcadlovky ze srovnatelné kategorie.

CSC vs zrcadlovka rozdílyČtěte také: Názory fotografů – CSC nebo zrcadlovka?

Recenze Fujifilm X-T2Mně osobně velikost X-T2 přijde tak akorát – je dostatečně malý a lehký, ale stále poskytuje dostatečný grip pro úchop na přední straně fotoaparátu i malý výstupek pro „zafixování“ palce na zadní straně. Osobně bych grip klidně ještě o něco zvětšil. Pokud totiž na X-T2 nasadíte těžší skla jako je Fujifilm XF16-55mm nebo XF50-140, úchop mi ještě stále nepřijde úplně dostatečný. Na druhou stranu, oproti předchůdci X-T1 došlo v tomto ohledu ke znatelné změně k lepšímu. Úchop při použití těžších objektivů se dá navíc podstatně vylepšit přídavným bateriovým gripem VPB-XT2, který pojme dvě baterie, které lze navíc nabíjet přímo v gripu přes síťový adaptér.  Pokud X-T2 spárujete s některým z menších a lehčích objektivů, jako např. setovým 18-55mm f/2.8-4, XF23mm f/1.4 nebo jedním z objektivů z nové řady menších, lehčích a odolných objektivů XF23mm f/2, XF35mm f/2, XF50mm f/2, získáte úžasně kompaktní kombo, které je těžké si nezamilovat.

Fujifilm XF27mm 2,8 pencake objektiv recenzeČtěte také: Fujifilm XF 27mm f/2.8 – všestranný pancake objektiv

V pohledném retro těle se ukrývá opravdový profík. Snímač doznal oproti předchůdci Fujifilm X-T1 značného navýšení rozlišení – a to z 16 Mpx na 24 Mpx.

Tělo je odolné vůči prachu a stříkající vodě, takže jsem se nemusel bát jej vystavit dešti. Foťák má dva sloty na SD karty (z nichž jeden podporuje rychlostní standard SD karet UHS-II), což umožňuje např. focení JPG+RAW každý na jinou kartuzálohování na jednu z karet, nebo vyhrazení jedné karty pro fotky a druhé pro video. Velkou předností je super-velký OLED hledáček, ve kterém uvidíte všechny detaily. Za zmínku stojí i výklopný displej, díky kterému můžete fotit z netradičních úhlů.

Fujifilm X-T2 osobní zkušenost
Recenze Fujifilm X-T2

X-T2 jsem měl možnost otestovat spolu s gripem VPB-XT2, který prodlouží životnost na jedno nabití, umožní režim „boost“ (ten odemkne rychlé sekvenční snímání 11 sn./s, rychlejší automatické ostření a obnovovací frekvenci elektronického hledáčku) a zlepší úchop. X-T2 s gripem pojme 3 baterie a zlepší výdrž na cca 1000 snímků (bez gripu cca 350 snímků). Grip mimo jiné také podstatně vylepší úchop foťáku, ale nutno podotknout, že spolu s větším objektivem se stále nedrží úplně pohodlně. Oproti zrcadlovce tady chybí malinko masivnější úchyt a při delším focení je to znát.

Ovládací prvky

Velké specifikum bezzrcadlovek Fujifilm X jsou voliče všech hlavních hodnot (čas, ISO, clona) přímo na těle fotoaparátu (čas a ISO na těle fotoaparátu, volič clony na objektivu). Kruhový volič času je umístěn nahoře na pravé straně, tak jako tomu bylo u starých filmových zrcadlovek. Na levé straně horní části fotoaparátu je pak kruhový volič ISO. Praktická věc je i pojistka voličů ISO a času, abychom si je omylem neměnili. Fujifilm X-T2 osobní zkušenostOsobně mi tato koncepce velmi vyhovuje – drtivou většinu hlavních nastavení díky kruhovým voličům a funkčním tlačítkům změním přímo na těle fotoaparátu bez nutnosti listování v menu fotoaparátu. Jedinou pomyslnou nevýhodou tohoto rozložení je umístění voliče citlivosti ISO, se kterým se hůře manipuluje, aniž byste sundali foťák od oka. Stále je to ale podstatně rychlejší, než kdybychom museli pro změnu hodnoty používat menu/displej. Fuji X fotoaparáty navíc nabízí režim auto ISO, který kromě nastavení minimální a maximální hodnoty ISO dovoluje také nastavení nejdelšího času závěrky (narozdíl např. od Sony nebo Olympusu).

X-T2 v akci

Foťák jsem otestoval především na sportovní fotografii a zajímala mě hlavně rychlost a kvalita fotek s vyšší citlivostí. Rychlost sekvence jsem nečekal já, ani kolegové vyzbrojení zrcadlovkami Nikon D4, nebo Canon 1DX a dalšími. Rychlost až 14 snímků za vteřinu (při použití gripu a elektronické závěrky) je tedy skvělá a co ostření? Při focení sprintujícího fotbalisty směrem ke mně ostření bohatě stačilo. Zaváhání nastalo akorát při přeostřování, kdy jsem zaostřil na vzdálený bod a pak chtěl přeostřit na ten blízký pomocí kontinuálního ostření, tam byla malá prodleva. Při focení florbalu v hale bylo kontinuální ostření o trochu pomalejší a jedna z několika fotek nebyla zaostřená, nicméně stále plně použitelné. Příjemně mě překvapily výsledky při použití vyšších hodnot citlivosti ISO – fotky jsou plně použitelné i na ISO 4000.

Fotograf Štěpán Černý uživatelská recenze Fujifilm X-T2
1/1000s, f/2.8, ISO2000

X-T2 u mě byl ale nad očekávání a myslím, že se dnes dá z hlediska rychlosti srovnávat s nejvyšší třídou APS-C zrcadlovek. Tedy podobná cenová hladina a podobné výsledky. S tím, že je vše v designovém těle, které je zároveň lehčí a skladnější. Pokud bych měl srovnat rychlost s profi zrcadlovkou, tak by zatím vyhrála zrcadlovka. Zde bychom si za ni museli ale zaplatit téměř dvojnásobnou cenu. Při focení sportů v přímé konfrontaci se zrcadlovkami vyšší třídy ještě nemohl pomýšlet na první místo. Pokud ale fotíte se střední třídou zrcadlovek, pak je XT-2 vyrovnaným soupeřem. Proto bych řekl, že v příštích několika letech budeme svědky výměny zrcadlovek za CSC i u fotografů sportu, kteří si to právě z důvodu nižší rychlosti CSC doteď nemohli dovolit.

Štěpán Černý BLACKART uživatelská recenze Fujifilm X-T2
1/1000s, f/2.8, ISO2500

Většinu sportovních fotek jsem fotil objektivem Fujifilm XF50-140 f2.8 se stabilizací. Jedná se o přímý ekvivalent nejvíce používaného objektivu na sport (nejčastěji Canon/Nikon) 70-200 f2,8 na Full Frame zrcadlovkách. A co to znamená? Když vezmete jakýkoliv Fuji s APS-C čipem a nasadíte na něj 50-140mm, tak je to to samé, jako když na Full Frame zrcadlovku a nasadíte 70-200mm. Stejný fenomén je k vidění i u ostatních objektivů Fujifilm – tedy že jsou k dostání v ohniskových vzdálenostech, které po přepočtu ma Full Frame (ohnisková vzdálenost 35mm na APS-C snímači X-T2 je ekvivalent 50mm objektivu na Full Frame fotoaparátu) pokrývají nejoblíbenější ohniska používaná na Full Frame fotoaparátech (XF16-55mm – obdoba 24-70, 50-140mm – obdoba 70-200, dále ekvivalenty pevných objektivů 21mm, 24mm, 35mm, 50mm, 85mm, 135mm apod.).

Štěpán Černý recenze X-T2
1/1250s, f/2.8, ISO3200

Z objektivu 50-140 jsem byl celkově nadšený. Je rychlý, tichý a ostrý. Všechny fotky, až na pár fotek, u kterých se mi nepovedlo správně zaostřit, byly krásně ostré a plné detailů. Odpad je ale u jakéhokoliv vybavení a tady byl dost malý. V porovnání se zrcadlovkovými objektivy 70-200, se kterými jsem měl možnost pracovat je tedy překvapující a vyrovnaný.

Fujifilm X-T2
1/500s, f/2.8, ISO4000

Abych jen nechválil, na problém jsem narazil při focení týmové fotky kluků z fotbalové reprezentace do 21 let před zápasem. Měl jsem dostatek času na přípravu, clonu jsem nastavil na 4 a vypnul jsem kontinuální ostření. Zde nevím, jestli byl foťák zmatený z tolika červených dresů na jedné fotce, ale z 10 fotek bylo 7 neostrých. Udělalo mi to dva zápasy po sobě a já nevím, čím to bylo. Foťákem, nebo objektivem?

Fotograf Štěpán Černý uživatelská recenze Fujifilm X-T2
1/320s, f/3.6, ISO1250
Uživatelské hodnocení Fujifilm X-T2
1/500s, f/2.8, ISO4000
Focení sportu s Fujifilm X-T2
1/1000s, f/2.8, ISO2500
Fotograf Štěpán Černý uživatelská recenze Fujifilm X-T2
1/500s, f/2.8, ISO4000

Pár fotek jsem nacvakal i setovým objektivem Fujifilm XF18-55 f2,8-4 a musím uznat, že takhle sympatický „záklaďák“ jsem ještě nepoužíval. Fotky jsou ostré a ohnisko je zcela perfektní na reportáž, nebo jakékoliv volnočasové focení. Světelnost f/2.8-4 v kombinaci s optickou stabilizací zaručuje skvělé výsledky i za horších světelných podmínek. Myslím, že k jakémukoliv Fujifilm foťáku do základu naprosto vyhovující a rozhodně mnohem lepší, než setové objektivy 18-55 f3,5-5,6, které se dávají k většině zrcadlovek. Velikost tohoto objektivu je tak akorát. Není to žádná velká zátěž a zároveň působí dobře. Trochu mi vadí jeho vysouvací přední část, ale s tím se musíme spokojit u většiny setových skel.

Rádi byste si X-T2 vyzkoušeli? Využijte možnosti zapůjčení v naší FOTOLAB půjčovně.

Závěr/shrnutí

Tento foťák v kombinaci se špičkovými XF objektivy ocení jak nadšení amatéři, tak profesionálové. X-T2 díky širokému výběru kvalitních objektivů zvládne jakýkoliv fotografický žánr. „Té-dvojku“ se konečně nemusíte bát vzít ani na focení rychlejší akce – ostření to plnohodnotně zvládne (to doposud úplně neplatilo u žádného z fotoaparátů Fuji X). Bezvadně zpracované tělo není ani velké, ani malé, je velmi rychlé a odolné vůči povětrnostním podmínkám a navíc v krásném retro designu, který dává fotoaparátu určité charisma, které dnešní zrcadlovky zkrátka nenabídnou. Snadno dostupné ovládací prvky přímo na těle fotoaparátu, obrovský OLED hledáčekvýklopný displej, celkově rychlá odezva (automatického ostření, elektronického hledáčku a ukládání dat) a pro APS-C snímač ideální rozlišení 24 Mpx, dělá z Fuji X-T2 foťák, který je dost těžké si nezamilovat. Tak mi ho vemte, nebo ho už nevrátím.

Fujifilm X-T2

9.1

Obrazová kvalita/snímač

9.5/10

Rychlost

9.5/10

Video

9.0/10

Konstrukce

9.5/10

Další výbava a funkce

9.5/10

Poměr cena/výkon

7.5/10

Potěšilo nás:

 • Špičkový obrazový výstup
 • Rychlost kontinuálního snímání a automatického ostření
 • Velikost - menší než zrcadlovky, srovnatelný výstup
 • Kvalitní a odolné zpracování těla s retro designem
 • Veškeré ovládací prvky přímo na těle
 • Výklopný displej a úžasný OLED hledáček
 • Wi-Fi pro snadné sdílení fotek/videí a dálkovou spoušť s živým náhledem
 • 2 sloty na SD kartu
 • 4k video
 • Vestavěné Filtry starých filmů

Zasloužilo by vylepšení:

 • Vyšší cena
 • Nižší výdrž baterie

Recenzi společně s fotografiemi pro Vás připravil:

Štěpán Černý

Fotograf převážně sportu a reportáží, v poslední době ho baví i reklamní a portrétní fotka. Na fotografování má rád improvizaci. Zastává názor, že pro pořízení dobré fotky není potřeba drahá technika.

www.blackart.cz

www.instagram.com/blackartcz

Štěpán Černý

komentářů

 • Bezva recenze! Na Fujifilm jsem osobně přecházel z Canonu. Resp. jsem si Fujifilm X-T3 pořídil na cestování a nelituju toho. Je to kompaktní foťák, který se vleze v pohodě i do kapsy. přemýšlel jsem, jestli jít do X-T2 ale nakonec vyhrála novější X-T3 kvůli video fičurám 🙂 Každopádně X-T2 je super foťák. http://www.fotimnafuji.cz

 • Díky za pěknou recenzi, před pár dny jsem si X-T2 + 18-55 a 50-140 včetně gripu objednal, s tím, že ji budu mít do haly na volejbal a basketbal. Už se těším.

   • Víc než půl roku jsem pečlivě vybíral foťák. Když už jsem byl rozhodnutý pro X-E3, přišla výprodejová akce na X-T2 + grip + XF18-55mm za 29.990,-a bylo rozhodnuto.
    Spolu s XF14mm a XF55-200mm, které jsem postupně pořídil, pro mne tvoří ideální sestavu pro cestování. Krajina, reportáž, street, portrét i sport. Nic není problém se vším si poradí. X-T3 + 18-55mm byl v tu dobu za příplatek 20t, ale bez gripu. Trochu příliš za evoluci. Revoluce přišla s X-T4, ale pro mé použití, víc než dostačuje X-T2. Popravdě, jsem nadšený.:-)

   • Dobrý den Robine,
    děkujeme za sepsání postřehů a souhlasíme, s příchodem X-T4 se toho hodně mění k lepšímu. Skvělé bylo dále vylepšeno 😉