CEWE FOTOLAB

Proč si koupit INSTAX nebo POLAROID?

Instantní fotoaparáty jsou nějaký čas opět velmi „v módě“.  V čem vlastně tkví kouzlo instantních fotoaparátů, resp. fotografie? Proč tyto foťáky, zn. INSTAX, POLAROID, používají i někteří profesionální fotografové? Jaký druh přístroje si vybrat? Odpovědi naleznete v článku.

Jednoduchost, rychlost, zábava

Instantní fotografie oslovuje zejména ty uživatele, kteří vyžadují jednoduchost a rychlost tvorby „fyzické“ fotografie. Dá se říci je to také o hravosti, o emocích a kouzlu okamžitého vytvoření fotografie. Cestovatelé např. mohou i tímto způsobem efektivně navazovat kontakty s cizími lidmi. Insta fotky jsou celkově jiné svým vzhledem, i charakterem podání obrazu, než klasické fotografie. Už pouze to dává jistý punc zajímavosti.

INSTAX LIPLAY

Jaký druh instantního fotoaparátu / zařízení vybrat?

Celkem máte 3 hlavní možnosti, jak pořídit instantní fotografie. Dvě v pravém slova smyslu skrze instantní foťák, poslední možnost je prostřednictvím kapesní tiskárny. Všechny možnosti ale budou snadnou cestou k rychle pořízené a vytištěné fotografii. Nemusíte nic složitě vyvolávat ve fotolaboratoři, či doma na tiskárně, fotka s typickým bílým okrajem je na světě během několika okamžiků.

Fujifilm Instax nabízí ůněkolik řad fotoaparátů, které se od sebe, kromě designu, liší velikostí vytištěné fotografie, případně funkcemi. Řada INSTAX mini vyvolá fotky ve velikosti vizitky (86 × 54mm, vnitřní obrazová plocha je velká 62 × 46mm), INSTAX Wide je schopný tisku fotografie velikosti až 108 x 86 mm (obdélníkový poměr stran). Řada INSTAX Square vám vyhotoví čtvercové fotografie (86 × 72mm, vnitřní obrazová plocha je velká 62 × 62mm).

Nesmíme zapomenout na fotoaparáty INSTAX LiPlay, novinku z jara 2019, která disponuje novou funkcí záznamu zvuku, kdy s pomocí QR kódu snadno přidáte k fotce hlasový záznam.

Čtěte také na blogu: INSTAX MINI LIPLAY MINIRECENZE: NEJMENŠÍ A NEJLEHČÍ Z INSTAXŮ

Instax mini LiPlay
INSTAX mini LiPlay

Polaroid tiskne fotografie ve velikosti 76mm x 50 mm u modelu  Polaroid Snap TouchPolaroid Mint. Čtvercovým formátem 79 x 79 mm (88x107mm i s bílým okrajem) disponuje Polaroid OneStep2 (pozn. redakce: instantní fotoaparáty Polaroid v současné době nenabízíme na e-shopu).

Polaroid OneStep2
Polaroid OneStep2
Polaroid Snap Touch
Polaroid Snap Touch
Polaroid Mint
Polaroid Mint

Tři druhy přístrojů

Prvním druhem techniky na tvorbu instantních fotek jsou fotoaparáty, které po stisknutí spouště ihned vytisknou fotografii. Do této kategorie patří např. model Fujifilm INSTAX mini 9 nebo novější verze Fujifilm INSTAX mini 11.

Za Polaroid zmíníme Polaroid OneStep2

Druhý druh přístrojů vám umožní fotku nejdříve digitálně vyfotografovat a uložit do vnitřní paměti, nebo na paměťovou kartu. Následně můžete fotografii upravit pomocí speciálních filtrů a dalšího nastavení (zesvětlit/ztmavit apod.). Po uložení úprav přejdete k okamžitému tisku z fotoaparátu. Jednoduché, rychlé, zábavné.

Mezi „hybridní“ modely lze řadit např. Instax SQ20.
A za třetí, milovníci zejména fotografování na mobil mohou sáhnout po kapesní tiskárně, která z vložených digitálních dat (přes WiFi) vytvoří klasické instantní fotografie. Doporučujeme zvážit následující dva modely.

Fujifilm Instax Share SP-3

NÁŠ TIP: Chcete mít fotky vzhledově podobné, jako z Instaxu a vložit je např. do fotoknihy? Čtverec je v módě, a proto vám můžeme pomoci realizovat vaše nápady prostřednictvím originálních CeWe produktů. Kompletní „čtvercovou“ nabídku naleznete na fotolab.cz.

Ideální na párty a svatby

Památka, kterou si sebou vezmete domů. Nemusíte hledat flashku, abyste si společné fotky stáhli, ani se spoléhat na to, že si vaši přátelé opravdu vzpomenou, že jste je o zaslání fotek požádali.

Vymýšlíte zábavu na svatbu? Můžete si vytvořit svůj vlastní fotokoutek. Stačí vám pár ručně vyrobených doplňků, jako jsou třeba masky, vtipné nápisy a podobně. Přidejte INSTAX nebo Polaroid a dostatečnou zásobu fotopapíru a máte vyhráno. Album pro novomanžele můžete díky INSTA fotoaparátu nebo tiskárně vytvořit přímo na místě.

Vzpomínky na nástěnku i do alba

Momentky z rodinných oslav nebo dovolené jednoduše vezmete a nalepíte do fotoalba, či na zeď, případně pověsíte na nástěnku. Pokud jste kreativnější, můžete fotky pomocí kolíčků připnout na natažený provázek a vytvořit svou vlastní koláž. Do bílého rámečku pod fotkou navíc můžete napsat název akce, datum a další poznámky, které vám pomůžou uchovat vzpomínky. Hlavní heslo zní: „Kreativitě se meze nekladou“.

Bílá klasika nebo barevný okraj

Pokud vám na insta fotkách přijde bílý okraj příliš nudný, máme pro vás řešení. S barevnými fotopapíry si můžete užít ještě více zábavy. Modely Instax mini podporují i fotopapíry s hravými motivy, které přidají vašim momentkám na stylu.

NÁŠ TIP: Se kterými modely se můžete barevně vyřádit a do jakých fotoalb můžete fotky dát, se dočtete v našem článku Užijte si ještě více zábavy s INSTAXem.

Polaroid nabízí vytvoření barevných okrajů jako filtr při editaci ve fotoaparátu. Nemusíte tedy pořizovat speciální fotopapíry.

Instax: Spousta modelů a formátů

Nelíbí se vám čtvercové fotky? Instax umí i „obdélníky“. Stačí si jen vybrat správný model, fotopapír a můžete začít fotit.

Kompletní nabídka fotoaparátů INSTAX

Příslušenství pro INSTAX

Růžová, zlatá nebo stylový retro design? Kreativně se můžete vyřádit už při výběru svého Instaxu. Prodává se totiž v mnoha velikostech, barvách a stylech.  A že se s Instaxem dají dělat i větší fotoprojekty svědčí například tvorba talentované profesionální fotografky Laury Kovanské.

TIP: Podívejte se, jak jsme vyzkoušeli
nový INSTAX Square SQ6
! Nástupcem SQ6 se stal model INSTAX Square SQ1

INSTAX Square SQ1
INSTAX Square SQ1

Canon Zoemini: konkurence pro INSTAX  a Polaroid

Canon Zoemini
Rodina produktů Canon Zoemini

„Canon Zoemini“ je označení pro miniaturní kapesní tiskárnu pro tisk fotografií z mobilních zařízení (Canon Zoemini PV-123). Využívá fotopapíry typu Zero Ink (ZINK) o vel. 2×3“ (přibližně 5×7,6 cm).

Canon Zoemini S

Čtěte také na blogu: CANON ZOEMINI S RECENZE: INSTANTNÍ FOTOAPARÁT DO KAPSY

V březnu 2019 pak Canon přišel na trh s novými instantními fotoaparáty Zoemini C a Zoemini S, které po stisku spouště rovnou vytisknou fotografii na stejný papír, jako tomu je u malé tiskárny Zoemini PV-123.

Canon Zoemini SNa trhu je tak konečně další model instantního fotoaparátu, který využívá technologii ZINK. Dosud totiž bylo možné vybírat pouze z nabídky společnosti Polaroid – model Snap a Snap Touch. Ostatní výrobci mají v nabídce pouze samostatné tiskárny.

Závěr

Někdy jsou dny a příležitosti, kdy prostě nechcete přemýšlet nad složitou kompozicí a nastavováním. Toužíte si prostě jen užít kouzlo, atmosféru prožívaných okamžiků, zmáčknout spoušť, mít ihned vyhotovenu fotografii a následně ji uchovat jako příjemnou vzpomínku. Pro tyto chvíle jsou instantní fotoaparáty jako stvořené.

komentářů

  • Jediná výhoda že je fotka hned.Malý formát,celkem nekvalitní,nemožnost ovlinit vzdálenost,filtry tak pro děcka na párty.Drahé papíry.Tisknu si taky ihned,v kvalitě fotolabu 10×15-Selphy 1200, 1 foto cca 4kč.

    • Je to tak, pokud chce uživatel vysokou kvalitu obrazu, je lépe sáhnout po sofistikovanější fototechnice.

  • Polaroid jsem v minulosti používal často. Byl to moment překvapení pro přítomné a to jak při různých setkáních, výletů, svateb a podobně. Dnes již moc nevyužívám, ale často na to vzpomínám. Úžasné to bylo například při narození dětí a podobně i když fotky nebyly na nejvyšší kvalitativní úrovni.

    • Miroslave, děkujeme za Vaše postřehy k příspěvku. Jak píšete, někdy je kouzlo okamžiku a obsah fotografie nadřazen kvalitě, resp. ta nehraje tak zásadní roli.

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

CSC nebo zrcadlovka?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták