CEWE Fotolab
Focení vánoční atmosféry – tipy a triky

Focení vánoční atmosféry – Rady a tipy

Vánoce patří mezi nejkrásnější svátky v roce. Připravujeme se na rodinná setkání, kdy očekáváme pohodu, pocit lásky a štěstí. Vánoce jsou také směs různých vůní, neopakovatelná hra barev a světel, domov změní na jistou dobu svoji výzdobu. Zkrátka dokonalá výzva pro vaše oko a fotoaparát. Inspirujte se tipy pro tvorbu domácích fotografií z vánočního období, na jehož magickou atmosféru budete opakovaně vzpomínat.

Rada první – jděte blíž k hlavnímu objektu

Říká se, že když vaše fotky nejsou dost dobré, tak jste nebyli dost blízko. A u vánočních snímků to platí dvojnásob. Málokdy celkový záběr obyváku se stromkem, celou rodinou, stolkem s cukrovím, kusem stropu a celou boční stěnou dokáže navodit tu správnou atmosféru vánočních svátků. Když je vaším záměrem portrét šťastného dítěte, běžte blíž. Když chcete zachytit barevnost výzdoby, křehkou krásu ozdob i světlo svíček, běžte blíž. Ten nejkrásnější dárek bude nejlíp vypadat právě na fotce zblízka. Začněte klidně detailem mašle a cedulky se jménem. Zachyťte z blízka ruce, které balíček s dárkem rozbalují. Pointou příběhu pak bude detail samotného dárku. Ať už je to velký plyšový medvěd, fotoaparát nebo třeba drobný šperk. Tyto detailní fotografie pak krásně doplní sérii, ve které budete mít i fotografie celku.

Skleněné baňky
Pozor na odrazy!

Rada druhá – zmenšete hloubku ostrosti

Pro fotografování použijte menší clonové číslo, delší ohnisko objektivu a běžte blíž. Pohlídejte si, aby vzdálenost mezi objektem a fotoaparátem byla výrazně kratší než vzdálenost od objektu k pozadí. Nazdobený a rozsvícený vánoční stromeček si na památku vyfoťte samostatně. V dalších snímcích ho zakomponujte až za hlavní objekt a použijte ho jako více či méně rozostřené pozadí vašich portrétů a detailních záběrů. Výsledná fotografie je pak mnohem lépe čitelná a u snímků je zřejmý hlavní objekt. Navíc významně podpoříte tolik žádaný prostorový dojem fotografie. Na takové snímky jsou nejlepší pevné světelné objektivy, ty najdete i v našem e-shopu, kde jsme na ně udělali speciální sekci – portrétní objektivy.

Čtěte také na blogu: „Jak vybrat objektiv: Základní rady“

Canon RF 50 mm F/1,8 STM
Canon EOS R s objektivem Canon RF 50mm F1.8 STM vyfotí krásné fotografie s rozmazaným pozadím i ve slabém světle.

Rada třetí – využijte specifické vánoční světlo

Vypněte blesk, otevřete objektiv na plno (nastavte nejmenší možné clonové číslo), zvyšte citlivost ISO a využijte „sílu“ přirozeného světla. Právě o Vánocích je osvětlení našich domovů specifické a většinou úplně jiné než po zbytek roku. Zhasněte stropní svítidla i stolní lampy, pozor na modré, studené světlo televizoru.

Focení vánoční atmosféry – tipy a triky
Vyrazte s fotoaparátem i do ulic, ty skrývají mnoho scén s vánočními tématy s neobvyklou výzdobou.

Fotografujte v manuálním režimu nebo v režimu priority clony. V tom případě nastavte korekci expozice do mínusu (klidně -1 EV), aby scéna zůstala tmavší. Prostě má-li světlo vyniknout, potřebujete tmu. Případně alespoň pološero, ve kterém se krásně zdůrazní. Při portrétech si pohlídejte, aby alespoň trochu světla svíček a dalších ozdob dopadalo do obličeje fotografovaného. Nebojte se použít o něco delší expoziční časy, pokud máte k dispozici stabilizaci obrazu (vhodná je 1/30 s, 1/15 s i méně), ostrost bude pořád velmi dobrá. Tímto způsobem výborně vychází například záběry hořících prskavek.

Rada čtvrtá – foťte přes vánoční ozdoby

Pokud už máte nafocené portréty a detaily dárků, je čas začít experimentovat. Velice efektní je práce s rozostřenými světýlky, svíčkami a různými odlesky v pozadí vašich snímků. Proto vždy pracujeme s malou hloubkou ostrosti tak, aby nám za hlavním objektem vznikla ta krásná kolečka, spirály a křivky ze světel svíček, girland a vánočních řetězů.

Vánoční ozdoby
Vánoční řetězy jsou zdrojem nádherného bokeh – rozostřeného pozadí.

Stejná kouzla, jako s pozadím snímků, se dají dělat i s blízkým popředím a často se na to zapomíná. Mám pro tyto případy jeden krátký bateriový světelný řetěz s čirými LED světýlky. Ten různě smotaný přidržím před objektivem a přesunu tak efekt rozostřených světýlek do popředí fotografie. Výsledný efekt je perfektní. Ideální kompozici snímku pak hledám pomocí změny vzdálenosti světýlek od fotoaparátu a způsobu držení světýlek v záběru. Pokud nemáte LED řetěz, použijte například skleněné vánoční koule a další ozdoby. Rozehrajete tak hru na tajemné prolínání odrazů s realitou.

Rada pátá – střídejte náměty a úhly záběru

Žádná kolekce vánočních snímků by neměla být nudným seznamem lidí, výzdoby a dárků. Střídejte celkové širokoúhlé kompozice s detaily pořízenými delším ohniskem. Střídejte úhly záběru pomocí zoomu nebo výměny objektivu. Foťte portréty (zejména dětí) z přirozené perspektivy, to znamená z výšky jejich očí. Střídejte pozice fotoaparátu, zkuste podhled i nadhled, k tomu vám může pomoci i výklopný displej. Střídejte barvy a tvary. Vyfotografujte hromádku barevných balíčků i ořechovou skořápku se svíčkou na vodní hladině umyvadla.

Nezapomeňte na hvězdičku jadřince právě rozkrojeného jablíčka, na kytici jmelí, ani na anděla ze slámy na vánočním stromku. Fotografujte portréty rozzářených dětských obličejů, zachyťte svým fotoaparátem smích i slzy štěstí i sepnuté ruce v klíně babičky.

Rada šestá – vyzkoušejte dvojexpozici

Dvojitá expozice
Snímek vytvořený pomocí dvojité expozice.

Většina moderních fotoaparátů má možnost fotografovat multiexpozice, což znamená skládání dvou a více fotografií do jednoho záběru. Nás bude zajímat právě kombinace dvou snímků do jednoho. Další podmínkou pro dosažení správného výsledku je manuální ostření. Vhodným objektem je například vánoční stromek.

Aktivujte režim vícenásobné expozice a zvolte 2 snímky. Nastavte si vhodnou expozici, upravte úhel záběru, zaostřete na stromeček a pořiďte první snímek. Vypněte autofokus, rozostřete manuálně snímek (sledujte, jak se ze světýlek stanou kroužky) a pořiďte druhý snímek. Počkejte, až fotoaparát snímky složí do jedné fotografie. Zkontrolujte výsledek, případně upravte expozici a míru rozostření. Důležitá rada, nezapomeňte pak režim vícenásobné expozice vypnout a znovu zapnout automatické ostření.

Rada na závěr – nezapomínejte, že fotka patří na papír

V dnešní době, která chrlí kvanta digitálních fotografií platí dvojnásob, že vybrané fotografie by se měly promítnout i na fotopapír. Ať už ve formě klasických fotografií, kalendářů, nebo fotoknih, jejichž výrobou se dlouhodobě zabýváme. Fotografických dárků ale umíme vyrobit mnohem více, podívejte se na ně na www.cewe.cz.

žena, rodina, fotokniha, vánoce
Má radost a to ještě ani neví, jak parádní fotoobraz si u nás nechal její drahý vyrobit 🙂

Závěrem popřejeme dobré světlo i skvěle zachycené nejkrásnější momenty. A samozřejmě radost, zdraví, štěstí, splněná přání, kopec nejen fotografických dárků, pohodu a klid. Hezké Vánoce!

Focení vánoční atmosféry – tipy a triky


Michael Jurák

Příspěvek pro vás připravil MICHAEL JURÁK

Produktový specialista a expert na fototechniku
Kromě milovaného fotografování mám rád přírodu, hory, lesy, rybaření. Přes léto jezdím nejraději na horském kole a v zimě na snowboardu, rád se i projedu na motorce. Focení není pro mě jen koníček, ale dá se říci posedlost.

komentář