CEWE FOTOLAB
Focení vánoční atmosféry – tipy a triky

Focení vánoční atmosféry – tipy a triky

Vánoce patří mezi nejkrásnější svátky v roce. Připravujeme se na rodinná setkání, kdy očekáváme pohodu, pocit lásky a štěstí. Vánoce jsou také směs různých vůní, neopakovatelná hra barev a světel, domov změní na jistou dobu svoji výzdobu. Zkrátka dokonalá výzva pro vaše oko a fotoaparát. Inspirujte se tipy pro tvorbu domácích fotografií z vánočního období, na jehož magickou atmosféru budete opakovaně vzpomínat.

Rada první – jděte blíž k hlavnímu objektu

Říká se, že když vaše fotky nejsou dost dobré, tak jste nebyli dost blízko. A u vánočních snímků to platí dvojnásob. Málokdy celkový záběr obyváku se stromkem, celou rodinou, stolkem s cukrovím, kusem stropu a celou boční stěnou dokáže navodit tu správnou atmosféru vánočních svátků. Když je vaším záměrem portrét šťastného dítěte, běžte blíž. Když chcete zachytit barevnost výzdoby, křehkou krásu ozdob i světlo svíček, běžte blíž. Ten nejkrásnější dárek bude nejlíp vypadat právě na fotce zblízka. Začněte klidně detailem mašle a cedulky se jménem. Zachyťte z blízka ruce, které balíček s dárkem rozbalují. Pointou příběhu pak bude detail samotného dárku. Ať už je to velký plyšový medvěd, fotoaparát nebo třeba drobný šperk. Krása se vždy skrývá v detailu.Focení vánoční atmosféry – tipy a triky

Rada druhá – zmenšete hloubku ostrosti

Pro fotografování použijte menší clonové číslo, delší ohnisko objektivu a běžte blíž. Pohlídejte si, aby vzdálenost mezi objektem a fotoaparátem byla výrazně kratší než vzdálenost od objektu k pozadí. Nazdobený a rozsvícený vánoční stromeček si na památku vyfoťte samostatně. V dalších snímcích ho zakomponujte až za hlavní objekt a použijte ho jako více či méně rozostřené pozadí vašich portrétů a detailních záběrů. Zaostřené detaily obličejů a dárků působí v takových záběrech ostřeji. Výsledná fotografie je pak mnohem lépe čitelná a u snímků je zřejmý hlavní objekt. Navíc významně podpoříte tolik žádaný prostorový dojem fotografie. Právě pro takové snímky jsou velmi vhodné základní objektivy s vysokou světelností jako jsou 35mm f/1,8 a „padesátka“, neboli 50mm f/1,8.

Čtěte také na blogu: Proč mít starou dobrou „padesátku“?

Canon RF 50 mm F/1,8 STM: RECENZE
Canon EOS R + Canon RF 50mm F1.8 STM

Rada třetí – využijte specifické vánoční světlo

Nejlepší rada zní velmi jednoduše, vypněte blesk, otevřete objektiv na plno (nastavte nejmenší možné clonové číslo), zvyšte citlivost ISO a využijte „sílu“ přirozeného světla. Právě o Vánocích je osvětlení našich domovů specifické a většinou úplně jiné než po zbytek roku. Zhasněte stropní svítidla i stolní lampy, pozor na modré, studené světlo televizoru. Fotografujte v manuálním režimu nebo v režimu priority clony. V tom případě nastavte korekci expozice do mínusu (klidně -1 EV), aby scéna zůstala tmavší. Prostě má-li světlo vyniknout, potřebujete tmu. Případně alespoň pološero, ve kterém se krásně zdůrazní. Při portrétech si pohlídejte, aby alespoň trochu světla svíček a dalších ozdob dopadalo do obličeje fotografovaného. Nebojte se použít o něco delší expoziční časy, pokud máte k dispozici stabilizaci obrazu (vhodná je 1/30 s, 1/15 s i méně), ostrost bude pořád velmi dobrá. Tímto způsobem výborně vychází například záběry hořících prskavek.

Rozhodně vyrazte s fotoaparátem také do ulic, které skrývají mnoho scén s vánočními tématy.

Focení vánoční atmosféry – tipy a triky

Rada čtvrtá – foťte přes vánoční ozdoby

Pokud už máte nasnímány krásné a radostné portréty, pokud už máte fotografie dárků i s detaily, je čas začít experimentovat. Velice efektní je práce s rozostřenými světýlky, svíčkami a různými odlesky v pozadí vašich snímků. Proto vždy pracujeme s malou hloubkou ostrosti tak, aby nám za hlavním objektem vznikla ta krásná kolečka, spirály a křivky ze světel svíček, girland a vánočních řetězů. Stejná kouzla, jako s pozadím snímků, se dají dělat i s blízkým popředím a často se na to zapomíná. Mám pro tyto případy jeden krátký, vánoční, světelný řetěz s čirými LED světýlky ve své fotobrašně. Ten různě smotaný přidržím před objektivem a přesunu tak efekt rozostřených světýlek do popředí fotografie. Výsledný efekt je perfektní. Ideální kompozici snímku pak hledám pomocí změny vzdálenosti světýlek od fotoaparátu a způsobu držení světýlek v záběru. Pokud nemáte LED řetěz, použijte například skleněné vánoční koule a další ozdoby. Rozehrajete tak hru na tajemné prolínání odrazů s realitou.Focení vánoční atmosféry – tipy a triky

Rada pátá – střídejte náměty a úhly záběru

Žádná kolekce vánočních snímků by neměla být nudným seznamem lidí, výzdoby a dárků. Střídejte celkové, širokoúhlé kompozice s detaily pořízenými teleobjektivem. Střídejte úhly záběru pomocí zoomu nebo výměny objektivu. Foťte portréty (zejména dětí) z přirozené perspektivy, to znamená z výšky jejich očí. Střídejte pozice fotoaparátu, zkuste podhled i nadhled. Střídejte barvy a tvary. Vyfotografujte hromádku barevných balíčků i ořechovou skořápku se svíčkou na vodní hladině umyvadla.

Nezapomeňte na hvězdičku jadřince právě rozkrojeného jablíčka, na kytici jmelí, ani na anděla ze slámy na vánočním stromku. Fotografujte portréty rozzářených dětských obličejů, zachyťte svým fotoaparátem smích i slzy štěstí i sepnuté ruce v klíně babičky.

Rada šestá – vyzkoušejte dvojexpozici

Focení vánoční atmosféry – tipy a trikyVětšina moderních fotoaparátů má možnost fotografovat multiexpozice, což znamená skládání dvou a více fotografií do jednoho záběru. Nás bude zajímat právě ta kombinace dvou snímků do jednoho. Další podmínkou pro dosažení správného výsledku je manuální ostření. Vhodným objektem je vánoční stromek. Aktivujte režim vícenásobné expozice a zvolte 2 snímky. Nastavte si vhodnou expozici, upravte úhel záběru, zaostřete na stromeček a pořiďte první snímek. Vypněte autofokus, rozostřete manuálně snímek (sledujte, jak se ze světýlek stanou kroužky) a pořiďte druhý snímek. Počkejte, až fotoaparát snímky složí do jedné fotografie. Zkontrolujte výsledek, případně upravte expozici a míru rozostření. Důležitá rada, nezapomeňte pak režim vícenásobné expozice vypnout a znovu zapnout automatické ostření.žena, rodina, fotokniha, vánoce

Rada na závěr – nezapomínejte, že fotka patří na papír

V dnešní době, která chrlí kvanta digitálních fotografií to platí dvojnásob, že vybrané fotografie by se měly promítnout i na fotopapír. Ať už ve formě klasických fotografií, kalendářů, nebo fotoknih, jejichž výrobou se dlouhodobě zabýváme. Nabídka fotodárků tímto ovšem nekončí. Její kompletní přehled si můžete prohlédnout na webu www.cewe.cz.

štyndlovi, fotokniha

Závěrem popřejeme dobré světlo i skvěle zachycené nejkrásnější momenty. A samozřejmě radost, zdraví, štěstí, splněná přání, kopec nejen fotografických dárků, pohodu a klid. Hezké Vánoce!

Focení vánoční atmosféry – tipy a triky


Michael Jurák

Příspěvek pro vás připravil MICHAEL JURÁK

CEWE FOTOLAB produktový specialista a expert na fototechniku
Kromě milovaného fotografování mám rád přírodu, hory, lesy, rybaření. Přes léto jezdím nejraději na horském kole a v zimě na snowboardu, rád se i projedu na motorce. Focení není pro mě jen koníček, ale dá se říci posedlost.

komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký dron byste si koupili?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták