CEWE FOTOLAB

4 důvody, proč je fotoaparát perfektní vánoční dárek

Vánoce jsou za dveřmi a před vámi leží seznam lidí, pro které chcete vymyslet nějaký dárek. Někde máte jasno ihned, jinde nezbývá nic jiného, než že vše zachrání knihkupectví či nějaký slevový poukaz. V některých případech chcete být originálnější, nebo vám záleží na tom, aby dárek opravdu stál za to. Pomůžeme vám a hned ze začátku pro vás máme dvě dobré zprávy.

První je, že pokud chcete obdarovat člověka, který již fotografuje (ať už na jakékoliv úrovni), pravděpodobně bude existovat nějaké vybavení, které by si rád pořídil. Fototechniky, a zejména fotopříslušenství, prakticky není nikdy dost. Pokud kolem sebe fotografy nemáte, pak stojíte před skvělou výzvou. Můžete fotografa z někoho udělat. Sepsali jsme pro vás 4 důvody, proč byste měli k Vánocům někomu darovat fotoaparát, doplněný případně o nějaké fotopříslušenství, čím mohou být např. výměnné objektivy, fotografické filtry, stativ.Nikon Z 50

1. Telefon se foťáku v mnohém nevyrovná

Fotoaparát má oproti telefonu velkou výhodu – opravdu dokáže scénu ve výtečné kvalitě vyfotit a lépe se drží, celkově ovládá. Existuje hodně fotografických žánrů, ve kterých si vůbec nelze představit, že by mohly být seriózně foceny na mobil. Jedná se zejména o fotografování dynamických scén (např. focení zvířat, sportu).
Značnou přidanou hodnotou na zrcadlovce nebo systémovém kompaktním fotoaparátu je možnost pořídit si širokou paletu fotopříslušenství, zejména nejrůznější specializované objektivy. Široké možnosti nastavení fotoaparátu a kombinování různého příslušenství vás donutí nad tvorbou fotografií více přemýšlet a na konečném díle je to znát.
Fotkami v mobilu se kolikrát jen pochlubíte kamarádovi a pak na ně zapomenete. Abyste snímek dostali z fotoaparátu, musíte paměťovou kartu připojit k počítači, či si nechat snímek uložit přes Chytré zařízení. To vás podvědomě nutí s fotkami dále pracovat. Když fotoaparát máte u sebe, často jdete ven s tím, že budete fotit a užíváte si celý tvůrčí proces. Kvalita takových nápadů a snímků je pak výrazně lepší.
Mobil vám často postačí na momentky (nosíte ho většinou u sebe). Někdy se může stát, že než vytáhnete foťák z brašny či batohu, tak vám sledovaný motiv zmizí ze scény. Mobil se hodí i pro nenápadné fotografování, kdy chcete, aby focený objekt netušil, že jej snímáte (ideální např. pro street photo). Velmi zajímavou osobností, která používá mobil i pro serióznější práci, je Jan Šibík.
Každého něco zajímá. Ať už jsou to zvířata, architektura, cestování nebo třeba astronomie. Bez odpovídajícího vybavení se však nemůžete ani pořádně pochlubit tím, co vás baví nejvíce.

Špatně se vysvětluje krása toho, co nedokážete dobře zachytit. Prostřednictvím fotoaparátu můžete vyfotit každý snímek mnohem lépe, a to včetně detailů. Díky tomu můžete získat takové záběry, které jsou běžným okem špatně zřetelné, či vůbec nezaznamenatelné (např. astrofotografie) a přispět ke zlepšení svých znalostí, například v ornitologii.

Je váš tchán blázen do šnorchlování nebo potápění? Z vodotěsného fotoaparátu (obvykle do -10 až -15 metrů pod hladinou, se speciálními kryty i více) bude mít určitě radost. Mnohem komfortnější řešení, než s mobilem. Díky fotoaparátu si tak bude moci z výletu do exotiky přivést třeba i krásnou fotku podmořského světa, ne pouze zážitky z opalování se u moře.

2. Naučíte se dívat kolem sebe

U dětí i dospělých je moc důležité a inspirativní umět se dívat kolem sebe. Může být i velmi zábavné hledat zajímavé scény v něčem, co je na první pohled nezajímavé. S foťákem tedy často budete nacházet i v obyčejných věcech to neobyčejné, krásu skrytou v zajímavé kompozici či světelných podmínkách. Bude to znít jako klišé, ale stane se z vás díky tomu bystřejší a vnímavější člověk. Naučíte se kolem sebe vidět to hezké a sdílet to s ostatními.

3. Tvůrčí proces si užijí všichni

Díky tomu, že bude obdarovaný fotit, může mít vřelejší mezilidské vztahy jak s nejbližšími, tak známými. Autor se lépe podělí o své zážitky díky tomu, že nechá vyniknout své pořízené fotografie např. formou vyvolání na fotopapír a vložení do fotoalba, či vyrobí nástěnný/stolní kalendář. Jeho tvůrčí proces si tak může užívat celá rodina. Tím to však nemusí skončit, spíše naopak. Může sdílet svoji tvorbu, zážitky, např. ve formě fotoknih nebo fotoobrazů. Celkově fotografování přispívá k budování a udržování vztahů jak v rodině, tak širším okolí.
Když máte fotky jen na sociálních sítích, už je ani občas nevnímáte a málokdy se na ně podíváte vícekrát. Díky foťáku si mnohem pravděpodobněji fotku vytisknete a pověsíte třeba na zeď, než kdybyste ji měli „ukrytou“ někde v mobilu, většinou ve slabé obrazové kvalitě.
Pokud chcete fotoaparátem obdarovat třeba dítě, nedarujete jen přístroj. Dáváte potenciální zážitek ze všeho možného, co provází proces fotografování. Dáváte také silný nástroj pro sebevyjádření se, po kterém mladá generace častou prahne.

FOTOLAB BLOG: Vybíráme fotoaparát pro dítě

4. Začlení se do fotografické komunity

Začínající fotograf se může poměrně rychle dostat do komunity foto nadšenců, v případě že není vyloženě silný introvert. Pokud se fotografickým prostředím nechá pohltit, čekají ho různé společné akce. Může být členem některého z mnohých fotoklubů, navštěvovat fotosrazy, besedy a různé tematické výstavy. Naváže nová přátelství a kontakty, které se mu můžou hodit ve všech oblastech života. Navíc se naučí hodnotit vlastní tvorbu, přijímat a předávat konstruktivní kritiku, díky níž se bude moci posunout na další fotografickou úroveň.

BONUS: Několik následujících let nebudete muset vymýšlet, co člověku dáte k svátku, narozeninám a podobně. Různého příslušenství je k fotoaparátům  spousty 😉

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

CSC nebo zrcadlovka?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták