CEWE FOTOLAB

4 důvody, proč je fotoaparát perfektní vánoční dárek

Vánoce se blíží a před vámi leží seznam osob, pro které chcete zajistit nějaký vánoční dárek. Někde máte jasno ihned, jinde nezbývá nic jiného, než že vše může zachránit např. knihkupectví či nějaký slevový poukaz. V určitých případech chcete být originálnější, případně vám záleží na tom, aby dárek opravdu stál za to. V článku jsou shrnuty hlavní argumenty, proč může být fotoaparát považován za skvělý vánoční dárek.

Pokud chcete obdarovat člověka, který již fotografuje (ať už na jakékoliv úrovni), pravděpodobně bude existovat nějaké vybavení, které by si rád pořídil. Fototechniky, a zejména fotopříslušenství, prakticky není nikdy dost (výměnné objektivy, fotografické filtry, stativy, náhradní akumulátory, paměťové karty, čistící sady, fotobatohy atd.). Jestliže kolem sebe fotografy nemáte, pak stojíte před skvělou výzvou. Nadneseně řečeno, můžete fotografa z někoho udělat. Jaké jsou tedy základní argumenty?

Nikon Z 50Získáte obrazovou kvalitu a možnosti, na které mobily stěží dosahují

Existuje hodně fotografických žánrů, ve kterých si lze stěží představit, že by mohly být seriózně foceny na mobil. Jedná se zejména o fotografování dynamických scén (např. při focení zvířat, sportu, akčnější reportáže). Na druhou stranu nutno dodat, že mobily a jejich fotoaparáty se v dnešní době posunuly o velký kus dopředu a zejména pro nenáročné uživatele představují často výhodnější alternativu oproti používání fotoaparátů. Ideální situací se může stát používání mobilu i fotoaparátu, přičemž každý z nich bude sloužit v jiné situaci, resp. příležitosti.

Fotoaparát má oproti telefonu velkou výhodu opravdu dokáže scénu ve výtečné kvalitě vyfotit a lépe se drží, efektivněji ovládá. Značnou přidanou hodnotou na systémové zrcadlovce nebo kompaktním fotoaparátu je možnost pořídit si širokou paletu fotopříslušenství, zejména nejrůznější specializované objektivy. Rozsáhlé možnosti nastavení fotoaparátu, speciální funkce a ovládací prvky, kombinování různého příslušenství vám jednoznačně usnadní a urychlí cestu za kvalitní fotografií, se kterou budete nejen vy spokojeni, ale i vaše publikum. Správně vybraná fototechnika přispěje k možnosti kreativnějšího ztvárnění fotografované scény a na konečném díle to bude znát.Fujifilm X-T4

Špatně se vysvětluje krása toho, co nedokážete dobře zachytit. Prostřednictvím fotoaparátu můžete vyfotit každý snímek mnohem lépe, a to včetně detailů. Díky tomu lze získat takové záběry, které jsou běžným okem špatně zřetelné, či vůbec nezaznamenatelné (např. v astrofotografii, makrofotografii s extrémním zvětšením).

Mobil vám často postačí na momentky (nosíte ho většinou u sebe). Někdy se může stát, že než vytáhnete foťák z brašny či batohu, tak vám sledovaný motiv zmizí ze scény. Mobil se hodí i pro nenápadné fotografování, kdy chcete, aby focený objekt netušil, že jej snímáte (ideální např. pro street photo).

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Vybíráme fotoaparát pro dítě

Naučíte se dívat kolem sebe

U dětí i dospělých je velmi důležité a inspirativní umět se dívat kolem sebe. Může být i značně zábavné hledat zajímavé scény v něčem, co je na první pohled nezajímavé. S foťákem tedy často budete nacházet i v obyčejných věcech to neobyčejné, krásu skrytou v atraktivní kompozici či světelných podmínkách. Bude to znít jako klišé, ale stane se z vás díky tomu bystřejší a vnímavější člověk. Naučíte se kolem sebe vidět to hezké a sdílet to s ostatními.

Fotograf pracující se stativem. Nodal point

Tvůrčí proces si užijí všichni

Díky tomu, že bude obdarovaný fotit, může mít vřelejší mezilidské vztahy jak s nejbližšími, tak známými. Autor se lépe podělí o své zážitky díky tomu, že nechá vyniknout své pořízené fotografie např. formou vyvolání na fotopapír a vložení do fotoalba, či vyrobí kalendář. Fotografův tvůrčí proces si tak může užívat celá rodina. Tím to však nemusí skončit, spíše naopak. Můžete sdílet svoji tvorbu, zážitky, např. ve formě fotoknih nebo fotoobrazů, v online galeriích a na sociálních sítích – tedy takové prolnutí „offline“ a online světa. Celkově fotografování přispívá k budování a udržování vztahů jak v rodině, tak širším okolí. Taková rodinná fotografická kronika se může předávat z generace na generaci.

fotoobraz, cewe fotoobrazy, rámované obrazyPokud chcete někoho fotoaparátem obdarovat, nedarujete jen přístroj. Dáváte potenciální zážitek ze všeho možného, co provází proces fotografování. Dáváte také silný nástroj pro sebevyjádření se, po kterém např. mladá generace často prahne. Nepřehlédnutelným trendem je vzestup instantní fotografie, která si získala oblibu např. na oslavách narozenin a svatbách.

Začlení se do fotografické komunity

4 důvody, proč je fotoaparát perfektní vánoční dárekZačínající fotograf se může poměrně rychle dostat do komunity fotografických nadšenců. Pokud se fotografickým prostředím nechá pohltit, čekají ho různé společné akce. Může být členem některého z mnohých fotoklubů, navštěvovat fotosrazy, besedy a různé tematické výstavy. Naváže nová přátelství a kontakty, které se mu mohou hodit v mnoha oblastech života. Navíc se naučí hodnotit vlastní tvorbu, přijímat a předávat konstruktivní kritiku, díky níž se bude moci posunout na další fotografickou úroveň.

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký dron byste si koupili?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták