CEWE FOTOLAB
Jak vyfotit vánoční atmosféru

5 tipů, jak vyfotit vánoční atmosféru

Zdokumentovat vánoční atmosféru nejen u stromku je každoroční milou povinností. Víte ale, jak na to, aby fotky neskončily jen v šuplíku, ale mohli jste se jimi chlubit? Sepsali jsme pro vás 5 tipů, které vás o Vánocích zachrání.

1. Pracujte s ostrostí vánočních snímků

Jak vyfotit vánoční atmosféru

Vánoční fotografie se často potýkají se dvěma neduhy. Buď je na nich až příliš podnětů, nebo naopak spousta místa, kde není nic, co by předávalo sebemenší informaci či emoci.

Zbytečné nebo rušivé prvky z kompozice odstraňte, prázdný prostor vyřešte zoomem nebo přiblížením k objektu. Ideálně pracujte s hloubkou ostrosti. Rozostřené pozadí dá vyniknout ústřednímu objektu a zároveň zachová atmosféru místa, ve kterém byla fotografie pořízena.

2. Soustřeďte se na detaily

U vánoční atmosféry jde především o dvě věci – světlo a emoce. V ničem jiném kouzlo nehledejte. Zaměřte se tedy na správný úhel záběru, abyste ze světla dostali co nejvíce.

Emoce najdete především ve tvářích, foťte proto hlavně detaily obličeje. Zachycení vánoční atmosféry je vlastně taková reportážní fotografie. Na Štědrý večer to může být rozbalování dárků, na trzích úsměvy přátel se svařákem, doma zase pečení vánočního cukroví. Nebojte se použít sekvenční snímání, budete mít jistotu, že alespoň jeden záběr perfektně zachytí daný moment.

TIP: Pořiďte si kvalitní fototechniku na vaše fotografie

3. Foťte raději bez blesku

Jak vyfotit vánoční atmosféru

Blesk je dobrý sluha, ale zlý pán. Pokud máte externí blesk, můžete jej namířit ke stropu a zjemnit tak výsledné osvícení. Jestliže ale pracujete se zabudovaným bleskem, raději jej rovnou zakažte. Proč? Blesk skvěle exponuje popředí fotografie, pozadí však bývá velmi tmavé až černé. Odlesky pak budete mít téměř všude.

TIP: Jak pracovat s externím bleskem a světlem? Sledujte rozhovor s profesionálním fotografem Danem Vojtěchem – Nikon ambasadorem 

Intimní atmosféru, která je s Vánoci spojená, lépe zachytíte bez blesku. Zvyšte ISO a najděte dostatek světla. Raději dostaňte do fotky trochu toho šumu než přepáleného obličeje. A pokud si nejste jistí, pomozte si stativem.

4. Pozor na vyvážení bílé

Jak vyfotit vánoční atmosféru

Při focení venku, typicky na trzích, kde jsou obrovské kontrasty mezi tmou a osvětlenými plochami, si dopřejte okamžik na nastavení ideální hodnoty ISO a vyvážení bílé. Zkuste si s hodnotami pohrát a zjistěte, co se vám líbí nejvíce. Třeba jen malá změna nastavení často dokáže úplně změnit atmosféru výsledné fotografie.

Pokud si vyvážením bílé nejste jisti, foťte do formátu RAW a ideální odstín dolaďte až v počítači. Všudypřítomné žárovky, světýlka a svíčky různých odstínů dokáží zamotat hlavu nejednomu profíkovi.

5. Atmosféru dejte vždy na první místo

Vánoce mají být především svátky klidu a pohody. To se musí zrcadlit také ve fotografiích. Foťte hlavně momentky a dopřejte si jednu obligátní rodinnou fotografii u stromečku. Zachyťte emoce ve tvářích fotografovaných, příběh ve větších kompozicích. Myslete na to, že na prvním místě je obsah snímků, forma je jen to pozlátko navíc.

Přejeme vám spoustu krásných a šťastných momentek, které vám budou připomínat vánoční atmosféru po celý rok.

Chcete ještě více foto inspirace? Sledujte nás na Instagramu 

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták