CEWE FOTOLAB
CANON EOS M6 II recenze

10 typických dárků pro fotografy

Spojit výběr dárku s koníčkem obdarovaného je ta nejlepší možná strategie. Poradíme vám, jak vybrat vhodný dárek pro fotografa. Dobrou zprávou je, že možností se nabízí mnoho. Jelikož se jedná v některých případech o dražší dárky, výběr raději neupěchejte a rozmýšlejte s dostatečným předstihem.

Objektiv

Jak se v nabídce objektivů zorientovat a vybrat ten správný? Jako základní parametr zvolte bajonet objektivu, tedy značku těla fotoaparátu a systém. Někteří výrobci totiž používají různé bajonety pro zrcadlovky a CLS přístroje, případně pro různé velikosti snímačů. Je dobré vědět, co fotograf používá. Například full-frame bezzrcadlovku Canon EOS R6 a vybírat tedy z objektivů Canon RF. Při výběru konkrétního objektivu je dobré znát oblíbený žánr fotografa, případně podpořit touhu vyzkoušet úplně nové téma. Objektivy se dělí podle žánrů, podle fyzikálních vlastností či odolnosti konstrukce, utěsnění apod.

Olympus OM-D E-M1 Mark III

TIP: Při výběru objektivů může být užitečným pomocníkem rozdělení objektivů právě podle žánrů, které chcete fotit. Připravili jsme pro vás výběr objektivů pro ty nejoblíbenější: krajina, portrét, zvířata a sport, cestování, makro, video.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU:

Systémový blesk

Externí, systémové, zábleskové světlo, jak zní správný název tohoto fotografického vybavení, se  podobně jako objektiv vybírá podle značky těla, případně kompatibility s ní. Každý výrobce fotografické techniky používá vlastní zapojení, různý počet kontaktů v patici příslušenství a samozřejmě vlastní komunikační software. Aby vše fungovalo korektně, je třeba vybírat blesky od výrobce fotoaparátu nebo blesky třetích výrobců pro daný systém určené. Hlavním parametrem každého blesku je směrné číslo, které se značí GN (z anglického guide number) a popisuje jeho výkon. Například GN 20, 30, 40 atd. V Evropě se udává směrné číslo v metrech (pozor, v USA je to ve stopách) a lze z něho vypočítat vzdálenost, do které přístroj efektivně dosvítí.

Nissin i600 blesk
Blesky lze pořídit jako originální příslušenství, stejně tak i z druhovýroby (vyobrazený produkt: Nissin i600)

TIP: Jednoduchá rada říká, že je lépe koupit blesk silnější, protože způsobů, jak množství světla snížit, je celá řada, ale nedostatečný výkon se „na place“ řeší dost těžko.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Jak vybrat externí blesk pro fotoaparát

Stativ

Stativ je vynikající pomocník zejména v krajinářské fotografii a při fotografování architektury. Je to naprostá nezbytnost při snímání krajin extra dlouhými časy, vodních toků, nočních scén v městských a průmyslových aglomeracích, nočních krajin, noční oblohy, mléčné dráhy a hvězd. Poskytuje volnost ve volbě expozičních časů a umožňuje pracovat s nízkými citlivostmi.

Stativ Manfrotto MK293C4-D3Q2, SET karbonový
Značka Manfrotto je sázkou na jistotu z pohledu kvality

Taky je to skvělá kompoziční pomůcka. Se stavivem zkontrolujeme každou součást záběru, okraje snímku, vyrovnáme horizont a pevně zafixujeme každou osu. Důležité parametry jsou nosnost, typ hlavy, upínací systém, rozměry a hmotnost. Pro fotografické účely zvolíme stativ podle hmotnosti nejčastěji používané kombinace tělo + objektiv. Říká se, že lehký a dobrý stativ neexistuje. V zásadě jde o to, aby byl stativ stabilní a technika na něm bezpečně uchycena.

Stativ JOBY GorillaPod 3K Stand
Stativy JOBY jsou velmi kompaktní, dokáží však unést i zrcadlovku se středně těžkým objektivem.

TIP: Osvědčeným materiálem je hliník, jeho slitiny a karbonové konstrukce. Za nejlepší stativové hlavy dnes považujeme masivní kulové hlavy s aretací a trojcestné pákové hlavy.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Jak vybrat stativ? Na co si dát pozor?

Cirkulární polarizační filtr

Říká se mu taky král filtrů. Pokud je krajinářská fotografie vaše vášeň, jestli se dostanete na krásná místa v tom správném čase, a když používáte ty správné objektivy a stativ, je cirkulární, polarizační filtr tou poslední, zásadní ingrediencí. Filtr dokáže zvýraznit odraz hory na hladině plesa, potlačit odlesky na oknech automobilů a výkladních skříní, vyfotit kameny pod hladinou jezera, zvýraznit bílé mraky na modré obloze, a dokonce zvýraznit barvy podzimního listí v dešti.

Filtry HOYA HD vynikají ideálním poměrem cena-vysoká kvalita

TIP: Otáčejte pomalu přední částí polarizačního filtru, efekt je krásně vidět v hledáčku nebo na LCD fotoaparátu. Mezi dlouhodobě nejoblíbenější patří filtry značky HOYA a zejména pak jejich špičková řada HOYA HD.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Proč používat fotografické filtry?

UV filtr

O polarizačním filtru už jsme tady psali. Pochopitelně to není jediný filtr, který stojí za úvahu. Nejrozšířenější je UV filtr. Tento filtr se používá jako mechanická ochrana přední čočky objektivu. Většina fotografů má takový ochranný filtr na každém ze svých objektivů a pokud ne, tak to je vaše šance. UV filtry se vybírají podle průměru závitu v milimetrech, podle kvality optického skla, antireflexních vrstev a materiálu obroučky.

TIP: Měla by platit přímá úměra mezi cenou objektivu a použitého filtru, tím myslím, že drahý objektiv si zaslouží i špičkový, a tedy dražší filtr.

Náhradní akumulátor

Fotografové se dělí na ty, kterým už se stalo, že jim baterie vypověděla službu během focení a na ty, kterým se to teprve stane. Výrobci dnes používají klidně i pět různých, vzájemně nekompatibilních, druhů akumulátorů. Baterie typu AA už dnes najdete jenom v blesku. Všechny moderní fotografické přístroje používají moderní lithiové akumulátory a každý výrobce má své vlastní typy. Na trhu jsou také levnější náhradní baterie od výrobců příslušenství.

Hähnel proCUBE2 - duální univerzální nabíječka pro Sony
Hähnel proCUBE2 – duální univerzální nabíječka: nabíjení 2 akumulátorů naráz, včetně možnosti dobíjení přes palubní zástrčku v autě

TIP: Je třeba znát přesné označení původního akumulátoru.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Jak šetřit baterii fotoaparátu?

Paměťové karty

Paměťová karta je ideální příslušenství, v podstatě nikdy jich fotograf nemá dost. Na trhu je několik typů v různých kapacitách, rychlostech zápisu a čtení dat. Co tedy potřebujeme vědět? Nejlépe značku a typ fotoaparátu, případně typ a kapacitu karet, které již fotograf používá.

TIP: To, že je paměťová karta perfektní dárek, platí i z hlediska ceny. Jisté je, že tímto dárkem každého fotografa potěšíte.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Jak vybrat paměťovou kartu?

Fotobrašna nebo fotobatoh

Další „must – have“ v našem seznamu. Málo kdo z fotografů má jenom jednu fotobrašnu nebo jeden fotobatoh. Dokoupíte jeden objektiv, vyměníte zoom se světelností f4-5,6 za světelnější f2,8, přikoupíte blesk nebo k tělu grip a jste zase na začátku. Fotografických brašen, ledvinek, batohů a pouzder je nepřeberné množství. Jak vybrat tu pravou? Základním parametrem je jasně velikost výbavy, nebo té sady techniky, kterou budete přepravovat. Pak určitě konstrukce, odolnost, design, způsob fotografování a často i místo použití. Něco jiného si přece berete na túru do lesa, něco jiného na kolo a úplně něco jiného na focení svatby.

Fotobatoh Lowepro ProTactic 350 AW černý
Fotobatoh Lowepro ProTactic 350 AW – ideální pro náročnější fotografiká putování

TIP: Při výběru brašny vezměte v potaz také osobní sympatie k té či jiné značce a osobní styl fotografa. Díky kombinaci moderního designu, špičkových materiálů a promyšlených funkčních detailů se brašny a batohy Peak Design naprostým hitem.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Fotobrašna nebo fotobatoh?

Odrazná deska

Pro portrétní fotografy jsou k nezaplacení pomůcky, které umožní nebo zlepší práci se světlem. K nejoblíbenějším patří skládací odrazné desky. Na trhu je několik barevných provedení.

TIP: Mezi oblíbené patří barva Fire, což je kombinace opakujících se stříbrných a zlatých proužků. Barva pleti pak bude mírně teplejší, ale ne tak bronzová jako se zlatou, ani ne tak studená jako s čistě stříbrnou plochou.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Fotografujeme portréty

Kompaktní fotoaparát, instantní fotoaparát

INSTAX SQUARE 6
INSTAX SQUARE 6

Kompaktní fotoaparát jako dárek pro fotografa? Samozřejmě. Každý vášnivý fotograf rád vyrazí do přírody, na kolo nebo motorku a určitě s sebou nebude chtít tahat zrcadlovku. Zde je prostor pro váš dárek! Na trhu je celá řada kvalitních kompaktů, jako je například řada fotoaparátů Sony RX100, které můžeme rozhodně doporučit. Vybere si určitě každý. Chcete se bavit na večírku a užít si doslova instantní zábavu? Prozkoumejte nabídku instantních fotoaparátů Fujifilm Instax, vyberte model, nakupte filmy a hurá na oslavu. Jakmile fotografii vyfotíte, můžete si ji ihned na památku vytisknout.

Sony DSC-RX100 III
Sony DSC-RX100 III – kapesní fotoaparát za přijatelnou cenu při zachování vysoké optické kvality

TIP: Mezi oblíbené patří barva Fire, což je kombinace opakujících se stříbrných a zlatých proužků. Barva pleti pak bude mírně teplejší, ale ne tak bronzová jako se zlatou, ani ne tak studená jako s čistě stříbrnou plochou.

ČTĚTE TAKÉ NA BLOGU: Proč si koupit Instax nebo Polaroid?

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták