CEWE Fotolab

Rozdělení digitálních fotoaparátů

Pro snadnější výběr jsme pro vás připravili základní rozdělení digitálních fotoaparátů, se kterými můžete v současné době fotografovat. A že je opravdu z čeho vybírat !

Kompaktní fotoaparáty

Mezi ty nejzákladnější a zároveň nejjednodušší fotoaparáty patří kompakty. Jsou lehké, snadné na obsluhu a zkrátka tak nějak vždy po ruce. Skvěle se hodí pro nenáročné uživatele, kteří chtějí zachytit momenty z rodinné dovolené, oslavy narozenin apod.

Nikon
ixus_160

Kompaktní fotoaparáty sice už nepatří mezi nejvyhledávanější fotoaparáty, (v současnosti stejné kvality fotografií dosahují chytré telefony), ale své přiznivce si stále ještě najdou

+ jednoduchost (v současnosti je nahrazují smartphony)
+ malé, skladné, tj.“vždy po ruce“
+ cenová dostupnost

– nepříliš velký zoom
– nemožnost manuálně zoomovat a ostřit

Ultrazoomy

Ultrazoomy jsou velice oblíbenou skupinou digitálních kompaktů, které jsou určeny pro maximálně univerzální použití. Díky tomu jsou oblíbené zejména jako fotoaparáty na cesty, nebo jako rodinné fotoaparáty pro celou škálu příležitostí.

Jejich hlavní předností je zejména velikost v kombinaci vysokým výkonem zoom objektivu. Ten je minimálně 10-ti násobný, ale najdou se i přístroje, které poskytnou 60-ti násobné přiblížení.
Tento druh fotoaparátů je nezřídka vybaven i funkcemi pro přidání GPS souřadnic, možností Wi-Fi připojení, nebo pokročilým nahráváním videa.

Pokud toužíte po kapesním přístroji, který se na cestách nepronese a zároveň dokáže obstát ve většině situací a nahradí i videokameru, pak jsou ultrazoomy tou pravou kategorií pro vás.

sony_hx400v
Panasonic

+ velký rozsah zoomu
+ rozumné rozměry i hmnotnost

– malý čip
– nemožnost výměny objektivů

CSC – systémové fotoaparáty

Kompaktní systémové fotoaparáty (CSC), nebo také „kompakty s výměnnými objektivy“ či „bezzrcadlovky,“ jsou fotoaparáty kombinující rozměry pokročilých kompaktních fotoaparátů s velikostí snímače a obrazovou kvalitou digitálních zrcadlovek.

Disponují pokročilými možnostmi nastavení, vysokou obrazovou kvalitou díky velkému obrazovému snímači a především možností použití výměnných objektivů a dalšího příslušenství. Zároveň jsou, ve většině případů, menší a lehčí než zrcadlovky a zpravidla nabízí i celou škálu automatickýchinteligentních režimů, efektů a funkcí, které nevyžadují pokročilejší dovednosti.

fujifilm_x-a2
sony_ilce-7

Mezi zástupce kompaktních systémových fotoaparátů patří například oblíbené Fujifilm X-A2 + XC 16-50mm f/3.5-5.6 II nebo Sony Alpha A7 + FE 28-70mm f/3.5-5.6 OSS

V této kategorii lze najít cenově zajímavé fotoaparáty pro rodinnéhobby fotografování se špičkovými výsledky, ale také vysoce sofistikované profesionální přístroje i pro ty nejnáročnější fotografické úkoly.

+ výměnné objektivy
+ velký čip, v některých i Full Frame čip

– u některých modelů systémových fotoaparátů menší snímač než APS-C
– menší výběr příslušenství než u zrcadlovek

Digitální APS-C zrcadlovky 

Digitální zrcadlovky patří mezi pokročilé fotoaparáty. Jsou určeny především pro foto nadšence, pokročilejší amatéry, ale i pro profesionály. Ocení je především ti uživatelé, kteří chtějí mít kontrolu nad výslednou fotografií. Ceny zrcadlovek od různých výrobců se pohybují cca od 8.000 Kč.

cano_eos_70d
70

Stejně jako kompaktní systémové fotoaparáty disponují pokročilým nastavením, čipem APS-C, možností výměny objektivů, kterých je opravdu celá řada – portrétní objektivy, teleobjektivy, širokoúhlé objektivy, makro objektivy… Navíc s použitím různých redukcí se dají použít i objektivy mechanické/manuální, kterých jsou plné bazary.

Full Frame digitální zrcadlovky

Full Frame (u Nikonu značeno FX) zrcadlovky patří na pomyslný Olymp v hierarchii digitálních zrcadloveksystémových fotoaparátů s výměnnými objektivy.

Jsou to fotoaparáty, které disponují digitálním snímačem, který je stejně velký jako políčko klasického kinofilmu. Jde tedy o fotoaparáty s největším snímačem, které jsou v běžné uživatelské kategorii dostupné. A právě velikost snímače poskytuje těmto fotoaparátům obrazovou kvalitu a vlastnosti, které vyhledávají opravdu nároční uživatelé.

canon_5d_mkiii_body
nikon_d5

Full-frame zrcadlovky poskytují nejvyšší kvalitu obrazu, která se projevuje zejména při fotografování ve zhoršených světelných podmínkách. Díky ploše snímače se u full-frame zrcadlovek dá lépe pracovat také s hloubkou ostrosti.

A v neposlední řadě je zde výhoda lepší dostupnosti širokoúhlých objektivů, díky tomu, že není potřeba přepočítávat ohniskové vzdálenosti.

Full-frame zrcadlovky jsou jasnou volbou nejen profesionálních fotografů, ale všech, pro koho je obrazová kvalita na prvním místě.

+ kvalita fotografií
+ velký výběr příslušenství (i bazarového)
+ více ovládacích prvků
+ výměnné objektivy

– velký, těžší než CSC
– horší mobilita
– složitější nastavení

Z výsledných fotografií, zvláště pak z nejvíce povedených, můžete nechat zpracovat CEWE FOTOKNIHU, fotoobrazy, fotodárky, kalendáře nebo pouze fotografie. Na výběr máte opravdu mnoho možností a objednání je velmi jednoduché – pomocí online objednávek, pomocí programu FOTOLAB FOTOSVĚT, který je ZDARMA ke stažení na www.fotolab.cz, pomocí mobilní aplikace nebo pomocí kiosků DFM na našich prodejnách po celé České republice.

Helena Piwowarcziková

komentářů