CEWE Fotolab

Ricoh GR IIIx RECENZE: Doslova kapesní APS-C

Ricoh GR IIIx hraje svou vlastní ligu a kapesními rozměry maskuje nadstandardně kvalitní optiku i velký APS-C snímač.

Ricoh GR IIIx
Ricoh GR IIIx si zachoval tradiční design se zeleně podsvíceným vypínačem a oválnou spouští.

Technické specifikace Ricoh GR IIIx:

Typ fotoaparátu: Kompakt s velkým snímačem
Obrazový snímač: APS-C CMOS bez AA filtru
Efektivní rozlišení: 24 Mpix
Ohnisková vzdálenost: 26,1 mm – ekvivalent cca 40 mm na full-frame
Rozsah světelnosti: f2,8 – f16
Konstrukce objektivu: 7 členů v 5 skupinách
Nejkratší zaostřovací vzdálenost: Standardně 20 cm, v makro režimu 12 cm
Slot pro paměťovou kartu: 1x SD UHS-I (+2 GB zabudované paměti)
Hledáček: Pouze jako příslušenství, optický Ricoh GV-3
Závěrka: Na f2,8 max 1/2500 s, na f5,6 a vyšší 1/4000s
Synchronizační čas pro blesk: 1/4000 s
Sekvenční snímaní: 4 sn./s
Citlivost ISO: 100 až 51200 nativně
Stabilizace: Stabilizovaný snímač, 3 osy, 4EV dle CIPA
LCD: Pevný, 1,04M bodů
Natáčení videí: 1080p / 60 fps
Konektivita: USB-C, bluetooth, Wi-Fi
Výdrž baterie: 200 sn.
Materiál těla: Hořčík, neutěsněno
Rozměry (Š×V×H): 109 x 62 x 35 mm
Hmotnost: Změřeno, 262 g (s aku, SD a poutkem)

Tip: „Aktuální cenu a dostupnost fotoaparátu Ricoh GR IIIx najdete v našem e-shopu Fotolab.cz“

Ricoh a jeho řada fotoaparátů GR patří mezi mé nejoblíbenější fotoaparáty vůbec. Nikdy jsem si jej ovšem sám pro sebe nepořídil. Je to zvláštní, ale je to přesně ten typ fotoaparátu, který asi nepotřebujete, i přesto jej moc chcete, a při používání mu rádi odpustíte pár neduhů.

To kouzlo tkví v miniaturních rozměrech. Uvnitř Ricohu GR IIIx totiž tepe snímač stejné velikosti, jakou běžně najdete v zrcadlovkách nebo bezzrcadlovkách. Ten je spojený s velmi ostrým nevyměnitelným pevným objektivem.

Doposud to byl širokoúhlý 28 mm f/2,8 objektiv v Ricoh GR III. Písmeno „x“ v názvu novinky mnoho neprozradí a na první pohled vypadají oba stroje stejně.  Bližší zkoumání ale odhalí nasazení odlišného objektivu. Ten má 40 mm při světelnosti f/2,8. Bude proto lepší pro ty, kterým se zdá 28 mm příliš širokých. Pro mnoho uživatelů bude čtyřicítka univerzálnější, a troufnou si tak na širší spektrum žánrů.

Čtěte také na blogu: „Proč je důležitá velikost snímače fotoaparátu“

Konstrukce a ovládání

Spojení „kapesní fotoaparát“ se velmi často skloňuje i u přístrojů, na které byste potřebovali spíše pořádné kapsáče. U Ricoh GR IIIx ovšem dostávají toto spojení reálné tvary.

Ricoh GR IIIx je konstrukcí a zpracováním totožný s Ricoh GR III. Jak jsem psal o pár řádků výše, rozdíl je pouze v 40 mm objektivu. Společně s objektivem se samozřejmě změnila i kompatibilita s předsádkami, ty staré fungovat nebudou. Jinak zůstalo vše při starém. A to je dobře.

sáňky na blesk
Volič režimů používá pojistku a dá se velmi snadno ovládat jednou rukou. Na tělo přístroje se vměstnaly i sáňky pro blesk.

Samotné tělo fotoaparátu je výborně zpracované. Používá hořčík a i přes své rozměry má překvapivě dobrou ergonomii a pohotové ovládání, kterému navíc sekunduje dotykový displej. Ten má dobré rozlišení a excelentní jas. Škoda jen, že nemá senzor okolního světla a při pobytu na slunci musíte úroveň podsvícení volit ručně. V Ricoh ale „věděli“ a toto nastavení je chytře ukryto pod rychlou volbou.

Poutko GR
Viditelnost na slunci je dobrá, displej je dotykový a pomůže s rychlým výběrem ostřícího bodu.

Celkově je ovládání i možnosti přizpůsbení nadstandardní. Narazíte na nastavení, která byste v malém kompaktním fotoaparátu ani nečekali. Mluvím hlavně o pokročilých možnostech přizpůsobení, precizní kalibraci barev zadního LCD nebo možnost mapovat pixely snímače přímo v menu přístroje. To jsou věci, které by GRku mohli závidět i mnohem větší pokročilé stroje.

Je zde i pár užitečných zvláštností, například denní počítadlo vyfocených snímků, které se zobrazí při každém vypnutí přístroje. Menu přístroje hodnotím pozitivně. Orientace v nabídkách a logika rozmístění jednotlivých položek je bez výtek. Dobrý je i český překlad, který netrpí na zbytečné zkracování názvů.

street foto praha
Ricoh GR IIIx je perfektní na street fotografii. Objektiv s přepočtenými 40 mm umožní udržet jistý odstup.

Funkce a parametry

Ti, co měli někdy možnost používat jakýkoliv fotoaparát Pentax nebo Ricoh ví, že jsou od podlahy až po strop nabité funkcemi, které usnadňují život fotografa. Schválně říkám fotografa a ne filmaře. Pořizovat si Ricoh GR na natáčení filmů je stejně nesmyslné, jako jezdit na malém skútru po německé dálnici. Video zde samozřejmě je, ale rolling shutter je značný, fotoaparát nezvládá natáčení ve 4K a autofocus je pro potřeby videa jen průměrný.

A vlastně mě to ani nevadí, jsem totiž rád, že je na trhu přístroj, který myslí primárně na fotografy. Proto zpět k focení.

Ricoh GR ovládání
Tlačítka jsou sice malá, ale mají dobrou hmatovou odezvu i velké rozestupy. Ani velké ruce nebudou mít s fotoaparátem problém.

Oblíbenou funkcí fotoaparátů řady Ricoh GR je Snap focus, do češtiny přeložené jako ostření s fixní vzdáleností. Ten jsem, když byla možnost, používal na starším širokoúhlém GR neustále.

Funguje tak, že v menu zvolíte vzdálenost, na kterou fotoaparát zaostří v případě rychlého promáčknutí spouště. Funkce je velmi užitečná například při fotografování street fotografií. S 28 mm objektivem na běžném Ricoh GR III (bez x) a nastavenou clonou na hodnotě f5,6 máte dostatek hloubky ostrosti a fotografie můžete pálit téměř od pasu. Naprosto neinvazivně, rychle a nenápadně. Výborný čip a ostrý široký objektiv dával prostor k ořezu a dokázal tak odpustit jisté chyby v kompozici.

Ricoh GR rozměry
Ricoh GR IIIx působí na fotografiích větší, než je ve skutečnosti.

Co se ale stane, když místo osmadvacítky použijete čtyřicítku? Výrazně se zmenší hloubka ostrosti. Nakonec jsem u GR IIIx používal snap focus spíše sporadicky a jen tam, kde bylo opravdu dostatek světla pro výraznější zaclonení. I ono střílení fotek od pasu už není tak jednoduché a absence alespoň výklopného displeje mě u GR IIIx pálila více, než u běžné trojky. Na druhou stranu by mechanismus výklopného displeje mohl mít za následek nárůst rozměrů a GRko by tak ztratilo svůj šarm.

Nic z toho ale nemění nic na faktu, že je použité ohnisko 40 mm více než zajímavé. Osmadvacítka může být v některých situacích zbytečně široká, padesátka zase příliš dlouhá, třeba při focení v interiéru. Čtyřicítka tak skvěle balancuje na hraně široké a přirozené perspektivy. Stává se tak v mých očích tím pravým univerzálem ve chvílích, kdy vsadíte vše na focení jedním ohniskem. Zvládnete s ní vyfotit portrét, dokument nebo street fotku. Troufne si ale třeba i na fotografii jídla, čemuž pomůže povedený režim pro focení makra. Ricoh GR IIIx skvěle poslouží k dokumentování čehokoliv kolem vás.

Vysoké ISO 6400
ISO 6400 je stále perfektně použitelné. Ricoh GR IIIx si drží dobrý dynamický rozsah i přesné barvy.
Ricoh GR IIIx ostrost
Ostrost je špičková už při focení na otevřenou clonu.

Někdo namítne, že přesně na toto má v kapse telefon. Telefon ale nezvládne fotit technicky skvělé fotky na ISO6400, neumí tak dobře pracovat s přirozenou hloubkou ostrosti, nehodí se na jakoukoliv světelnou výzvu a to hlavní – při focení telefonem nikdy nezažijete jakékoliv osobní spojení s fotoaparátem jako takovým. Ricoh GR IIIx se mi bude vracet jen velmi těžko.

Československý ovčák
Systém ostření sice není nejrychlejší, funguje ale spolehlivě a poradí si ve špatném světle

V praxi

Když se zamyslím, je ovládání Ricohu GR oproti jiným přístrojům trošku odlišné a nezkušený člověk se v něm může z počátku ztratit. Když se ovšem zamyslím ještě více, ostatní výrobci na tom nejsou o moc lépe. Dejte naprostému začátečníkovi do rukou zrcadlovku Canon a bude ztracený. Problém je pouze v tom, že není Ricoh GR zdaleka tak rozšířený. Ovládání je totiž perfektní, vše má své místo a vy tak můžete rychle reagovat na nastalé situace.

Na těle je dostatek ovládacích prvků, GRko si navíc pomáhá dotykovým displejem a hlavně chytrým kombinovaným kolébkovým přepínačem. Ten považuji za geniální řešení. Umožňuje rychle nastavit čas expozice a zároveň po stisku zpřístupní užitečná rychlá nastavení. Jediná výhrada směřuje k manuálnímu ostření. To je při focení jakékoliv akce spíše nepoužitelná věc. Obnáší totiž zběsilé točení zadním kolečkem, pomoci si ale můžete automatickým ostřením „na namáčknutí“ a doostřit ručně – hodí se to při focení makra.

Keramika makro
V režimu makro můžete fotit pěkné detaily. Fotoaparát zaostří už od 12 cm.

A co nový objektiv? Jsem z něj nadšený. Na otevřenou clonu produkuje snímky téměř bez vinětace, odlesků, výrazné aberace nebo nežádoucího zkreslení. A ostrost není jenom středová, naopak, i rohy mají více než dobrou kresbu. U Ricoh GR IIIx se proto clona používá jen pro práci s hloubkou ostrosti, žádné nahánění vyšší ostrosti zavíráním clony se nekoná a vy máte i na f/2,8 k dispozici téměř maximum výkonu. Ano, na f4 jde ostrost ještě o kousek nahoru, ale pouze v nejzazších rozích, kde jen vylepšuje to, co už dobré bylo.

protisvětlo Ricoh Pentax
V extrémním protisvětle je stále vidět dobrá kontrola nad odlesky i aberací

Ruku v ruce s objektivem jde samozřejmě i 24MPix APS-C snímač bez AA filtru. Jedná se o perfektní čip s velkým dynamickým rozsahem a velmi dobrou úrovní šumu i na vyšší citlivosti. Díky absence AA filtru je trochu náchylný na vznik moaré. Stabilizovaný snímač ovšem umí efekt AA filtru simulovat. Počítejte ale s lehkou ztrátou ostrosti.

Samotná stabilizace nepatří mezi nejvýkonnější, ale i tak umožní z ruky udržet pěkné časy. Navíc je až s podivem, že se dovnitř tak miniaturního těla vůbec vešla. Na trhu jsou mnohem větší stroje, které stabilizaci nenabízejí vůbec. Dalšími unikátními prvky jsou zabudovaný mechanický ND filtr a synchro čas pro blesk 1/4000s (při f5,6). To dává prostor pro velmi zajímavé kreativní nastavení, kdy můžete s bleskem fotografovat i během ostrého denního světla.

Hračičkové si u Ricoh GR IIIx vyhrají s nastavením výstupu do JPEG přímo uvnitř fotoaparátu i se zabudovaným editorem souborů RAW. Často slýchávám chválu na barevné simulace u fotoaparátů Fujifilm. Troufám si tvrdit, že Ricoh nabídne stejně kvalitní a zajímavé profily.

Výsledné JPEGy mají nádhernou tonalitu, velký dynamický rozsah a krásné barvy. Jednotlivé profily můžete dále ovlivnit podrobným nastavením nejenom jasu a kontrastu, ale i úpravou zřetelnosti, posunem barev, kontrastu ve světlech nebo ve stínech a vytažením stínů. Pokud si fotoaparát dobře nastavíte, je možné, že ani nebudete mít potřeby upravovat RAWy. Rychlé a líbívé JPEGy také můžete celkem snadno přetáhnout do telefonu a rovnou sdílet. Po prvotním párování vše funguje hladce.

bokeh ricoh GR
Produkovaný bokeh má krásný kontrast a pravidelné tvary. Se světelností f/2,8 ale musíte být poměrně blízko subjektu.

Ostření fotoaparátu hodnotím jako průměrné. Přiznám se ale, jsem příliš zhýčkaný kontinuálním ostřením s detekcí očí moderních bezzrcadlovek.  Ricoh GR IIIx se dá svým ostřením označit jako přístroj minulé generace, ale když přizpůsobíte svá očekávání, omezovat vás rozhodně nebude. Poradí si i s horším světlem, jen si občas „zapumpuje“, ale nakonec se vždy najde.

Na rychlou akci to ovšem není, to potvrzuje i sekvenční snímaní 4 sn./s a poměrně malý buffer. Jediná opravdová výtka tak putuje k baterii. Výrobce slibuje výdrž na 200 fotek. Reálně se dostanete na 150 fotografií, a to je málo. Fotoaparát dostanete navíc pouze s USB síťovou nabíječkou, která je dost pomalá. Větší baterie by se do Ricoh GR IIIx prostě nevešla a náhradních akumulátorů můžete mít po kapsách nespočet.

Husův sbor Vršovice
Celková ostrost kombinace objektivu a použitého čipu je parádní. Výborný je i dynamický rozsah a snímky je radost upravovat.

Hodnocení Ricoh GR IIIx

Ricoh GR IIIx je perfektní fotoaparát, který moc chcete, ale asi nepotřebujete. Není nejlevnější ani nejuniverzálnější, ale fotí dokonale ostré snímky, ISO můžete klidně vytáhnout na hodnotu 6400 a stále tisknout velké fotografie, navíc se svou malou hmotností, nenápadným vzhledem a kompaktními rozměry jej můžete mít neustále u sebe. Ani nepotřebujete brašnu, schová se do kapsy.

Je to přesně ten typ fotoaparátu, který nebude na poličce chytat vrstvu prachu. Bude věrným parťákem v situacích, kdy například nechcete nebo nemůžete používat velkou zrcadlovku nebo bezzrcadlovku. Ricoh GR IIIx tak doporučuji všem nadšeným fotografům a profesionálům, pro které je na běžné focení zrcadlovka nebo bezzrcadlovka zbytečně velká a mobilní telefon nekvalitní a neuspokojivý. Jen si přikupte alespoň dvě náhradní baterie.

Hodnocení produktu: Ricoh GR IIIx

8.6

Obrazová kvalita/snímač

10.0/10

Ostření

7.0/10

Video

6.0/10

Konstrukce

9.0/10

Ergonomie a ovládání

9.5/10

Další výbava a funkce

9.5/10

Poměr cena/výkon

9.0/10

Potěšilo nás:

 • Ostrý a opticky povedený objektiv s krásným bokeh
 • Logické a rychlé ovládání
 • APS-C snímač s dobrými barvami a minimem šumu
 • Bohaté možnosti editace fotek ve fotoaparátu
 • Řada doplňkových funkcí usnadňující fotografování
 • Slušná bezdrátová konektivita
 • Kapesní rozměry bez kompromisu ve kvalitě fotek
 • Solidní makro režim (na detaily)

Zasloužilo by vylepšení:

 • Nižší výdrž akumulátoru
 • Displej bez vyklápění
 • Snap focus už není na 40 mm objektivu to, co býval
 • Pomalé manuální ostření

Testovací fotografie

Fotografie barevné tabulky jsou v pořadí ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 32000, 64000 a rozšířených 102400.
Snímky tabulky pro test ostrosti jsou v pořadí f/2,8, f/4, f/5,6, f/8, f/11, f/13, f/16
Testovací snímky z Ricoh GR IIIx v plné velikosti můžete stáhnout zde (*.zip, 105MB)

Stanislav Mach

Díky více než patnácti letům zkušeností s fotografií dokážu poradit a vybrat vhodné nástroje a postupy pro začínající i profesionální fotografy. Aktivně se věnuji svatební a reportážní fotografii a důkladnému testování technologických novinek. Mou práci najdete, kromě CEWE Fotolab blogu, i v předních českých fotografických magazínech.

Přidat komentář