CEWE Fotolab

Nikon Z7: Výhody a nevýhody v akční fotografii

Nikon Z7 první generace otevřel mnoha fotografům nové možnosti v rámci jejich tvorby. Fotograf Radek Caga shrnul několik postřehů z praktického používání v oblasti sportovní a akční fotografie.

Jak je již známo, tak tento model má řadu naprosto shodných vlastností (ergonomii, ovládání, menu atd.), jako model Nikon Z6. Výhody a nevýhody Nikonu Z6 ve sportovní fotografii jsem zde již popsal v samostatném článku (odkaz na článek), takže abych se neopakoval, tak jsem se tentokrát zaměřil pouze na odlišnosti Nikonu Z7 v porovnání s modelem Z6.

Rozdíly mezi Nikon Z6 a Z7

Pro zopakování zde jako první uvedu pouze základní klíčové vlastnosti, které jsou mezi Nikonem Z6 a Z7 rozdílné.

Parametr Nikon Z6 Nikon Z7
Rozlišení snímače 24,3 Mpx 45,7 Mpx
Sekvenční snímání (12-bit RAW) 12 fps 9 fps
Počet AF bodů 273 493
Low pass filtr ano ne

Obrazová kvalita

Obrazová kvalita je u Nikon Z7 výtečná. Přesně taková, jakou bych očekával od moderního fotoaparátu. Díky rozlišení 46 Mpx je možné zaznamenat nebývale velké množství detailů. Takto značné rozlišení se dá využít i ve sportovní a reportážní fotografii, nicméně má i řadu nevýhodných vlastností právě pro reportáže. Bohužel jsem měl fotoaparát na testování kratší dobu a nefotil jsem s ním nic ve zhoršených světelných podmínkách. Z laboratorního testu ovšem vyplývá, že práce ve zhoršených podmínkách bude mít o něco Z7 horší (z hlediska šumu) než model Z6 (což rozhodně není žádné překvapení a dalo se to čekat).

Nikon Z7 recenze (sport a reportážní fotografie)

Ořezy

Díky takto velkému snímači je možné snímky ořezávat podstatně více než na fotoaparátech s menším snímačem. Tato možnost má ovšem smysl pouze za určitých podmínek:

  • Máte-li dostatečně kvalitní objektiv, který dokáže vykreslit detaily na takto velkém rozlišení. Rozhodně tedy doporučuji vybírat mezi prémiovými řadami objektivů, jako jsou modely řady Nikon S-line, popř. Sigma ART apod.,
  • Zaostříte-li objekt s „milimetrovou přesností“, protože na takto extrémně velkém rozlišení snímače jde vidět jakákoliv drobná odchylka od správného zaostření.
  • Fotíte-li v podmínkách s dostatkem světla, tedy s nízkou citlivostí ISO. Na velkých výřezech šum na vysoké ISO podstatně více „vyleze“ a nevypadá to dobře někdy ani na webové publikace (záleží také na konkrétní situaci, pořád se dá fotka SW odšumět atd.).,
  • Fotíte-li v podmínkách, kdy není extrémní horko a „nevlní“ se v dálce vzduch. Se Z7 jsem fotil Stunt v extrémním horku, kdy se od asfaltu „vlnil“ vzduch. Pokud v těchto podmínkách fotíte z dálky, tak výřez stejně neuděláte, resp. udělat můžete, ale fotka bude neostrá vlivem tohoto jevu.

Nikon Z7 recenze (sport a reportážní fotografie)

APS-C crop režim

V případě nutnosti „prodloužit ohniskovou vzdálenost“ je možné přepnout fotoaparát rovnou do crop režimu, takže se ohnisková vzdálenost jakéhokoliv objektivu zvětší o crop faktor 1,5 a snímač se ořeže na formát APS-C. Tuto možnost mají samozřejmě i zrcadlovky, nicméně u bezzrcadlovek je největší výhoda v tom, že je v tomto režimu využitý hledáček na 100% plochy. Tuto možnost a vlastnost má samozřejmě také i Nikon Z6, ovšem ten má v APS-C režimu „pouhých“ cca 10 Mpx, což nemusí vždy stačit. Nikon Z7 je tedy v tomto ohledu prakticky bezkompromisní. Přepnutím do tohoto módu tak máte prakticky plnohodnotné APS-C tělo, což se mnohdy může hodit.

Datová náročnost

Jak je již známo, tak čím větší rozlišení snímače, tím se nároky na datové uložiště zvyšují. Zatímco u Nikonu Z6 (24 Mpx) jsem zvyklý mít RAW soubory s velikostí okolo 20 MB (12-bit RAW s bezztrátovou kompresí), tak u Nikonu Z7 je to prakticky dvojnásobná velikost. V souvislosti s takto velkými požadavky na datovou náročnost je možné fotit do tzv. „zmenšených RAWů“, tím ale pochopitelně ztrácíme výhody související s vysokým rozlišením Z7, nicméně použitelné to určitě je.Nikon Z7 recenze (sport a reportážní fotografie)

Editace

S datovou náročností také souvisí editace, která u fotek s velikostí cca 45 MB není tak rychlá, jako u menších. Osobně edituji fotky na průměrném notebooku (s externím grafickým monitorem), kterému samotný export trval viditelně déle než u fotek ze snímače Z6. Toto je tedy další méně výhodná vlastnost pro reportáž, na kterou je potřeba myslet zejm. pokud nemáte vysoce výkonný počítač.

Snímková frekvence

Snímková frekvence je menší, než u Nikonu Z6 (ve 12-bitovým RAWu je to 9 vs 12 fps.), nicméně pro takto velké rozlišení je i těch 9 fps velmi dobrý parametr, který je podle mne dostačující pro řadu sportů, nicméně oproti Z6 je to opět horší vlastnost pro obecnou reportáž.

Ostřicí systém

Ostření po dobu testování fungovalo tak, jak jsem byl zvyklý u modelu Z6. Nezaznamenal jsem žádné viditelné rozdíly.Nikon Z7 recenze (sport a reportážní fotografie)

Závěrečné shrnutí

Závěr tentokrát není z mé strany jednoznačný, nicméně shrnul bych výhody a nevýhody Nikon Z7 pro focení sportu a reportáže následovně.

Výhody Nikonu Z7 vs. Z6 ve sportu

  • Vyšší rozlišení, více detailů, ideálně ovšem ve sportech s dostatkem světla,
  • Plnohodnotný režim APS-C s dostatečným rozlišením

Nevýhody Nikonu Z7 vs. Z6 ve sportu

  • Větší šum na extrémně vysoké ISO,
  • Náročný fotoaparát na používané objektivy,
  • Menší max. snímková frekvence,
  • Vyšší datová náročnost,

Mezi modely Nikon Z6 a Z7 je cenový rozdíl cca 30 000 Kč a za tento doplatek dostanete navíc pouze snímač s velkým rozlišením, a naopak o řadu dobrých vlastností pro focení sportu přijdete. Kdyby Nikon Z7 měl alespoň nějakou výrazně lepší vlastnost, než má Z6, jako např. 2 sloty na kartu, pak by se snad o něm ještě dalo uvažovat i pro reportážní účely. Za této situace je ovšem podle mě zbytečné investovat do Z7 pro sportovní a reportážní účely, ale je to jen můj názor vycházející z mých potřeb a fotografických žánrů, kterým se věnuji.


Článek pro vás připravil Radek Caga:

Již více než 10 let se zabývám fotografováním sportu a částečně také přírody. Po celou dobu co se věnuji fotografování používám fotoaparáty značky Nikon. Aktuálně jsem si oblíbil bezzrcadlovku Nikon Z6.

https://www.instagram.com/radekcagaphotography/

https://www.facebook.com/radekcaga.photo/

www.radekcaga.cz

 

Přidat komentář