CEWE Fotolab

Nikon Z fc RECENZE – záležitost srdce i rozumu

Nikon Z fc je APS-C mirrorless fotoaparát, který osloví hlavně milovníky klasické fotografie. Jeho ovládání je promyšlené, na první místo klade fotografa a navíc je nádherně zpracovaný. Když unikly první obrázky, nechtělo se mi ani věřit, že by Nikon navrhl přístroj, který jakoby z oka vypadl legendárnímu filmovému fotoaparátu Nikon FM2.

Specifikace

Nikon Z fc je bezzrcadlovka formátu DX (APS-C). Můžeme ji zařadit do střední třídy po bok modelu Nikon Z50, z něhož vychází. Je to téměř stejný fotoaparát, ale s ovládáním inspirovaným mechanickou zrcadlovkou Nikon FM2. Navzdory jeho retro vzezření je to moderní fotoaparát se všemi funkcemi, které máme u digitálních bezzrcadlovek rádi.

Nikon Z 28mm
Design a ovládání jsou inspirovány legendární filmovou zrcadlovkou Nikon FM2.

Fotoaparát je osazen osvědčeným 20,9 Mpx CMOS snímačem doplněným o procesor Expeed 6. Snímač není bohužel stabilizovaný a vystačit si budete muset pouze se stabilizací v objektivech. Hledáček má rozlišení 2 360 000, otočný dotykový displej má rozlišení 1 040 000 bodů. Přístroj zvládá až 11 obr./s. Video je v 4K rozlišení. Vybaven je audio vstupem a USB-C konektorem umožňujícím nabíjet baterii i napájet přístroj během používání. Bezdrátovou konektivitu zajišťují Wi-Fi a Bluetooth. Slot pro paměťovou kartu je jeden, a to na SD UHS-I.

Korpus fotoaparátu je z pevné a lehké slitiny hořčíku.
 • Bajonet: Nikon Z
 • Konstrukce: bezzrcadlovka, tělo z hořčíkové slitiny
 • Snímač: 20,9 Mpx CMOS formátu DX, 23,5 mm x 15,7 mm
 • Procesor: Expeed 6
 • Rozsah citlivosti: ISO 100 – 51 200
 • Rozsah závěrky: 1/4 000 až 30 s (po 1/3 EV, s možností rozšíření až na 900 s v režimu M), Bulb, Time, X-1200 / s., FP synchronizace blesku
 • Zaostřování: s detekcí kontrastu a fázovou detekcí, detekce obličeje a očí, 209 bodů
 • Sériové snímky: max. 11 obr./s.
 • Hledáček: OLED s cca 2 360 000 body
 • Displej: 3 „otočný dotykový displej s rozlišením 1 040 000 bodů
 • Paměťové médium: 1 slot pro SD, SDHC (podpora standardu UHS-I), SDXC (podpora standardu UHS-I)
 • Vestavěný blesk: ne
 • Video: 3 840 × 2 160 (4K UHD): 30p (progresivní) / 25p / 24p, 1 920 × 1 080: 120P / 100P / 60p / 50p / 30p / 25p / 24p, 1 920 × 1 080 zpomalen záznam: 30p (× 4) / 25p (× 4) / 24p (× 5), formát MOV, MP4, kódování videa H.264 / MPEG-4
 • Audio: 3,5 mm konektor pro připojení externího mikrofonu, možnost napájení
 • Konektory: USB typu C s možností nabíjení baterie a napájení, HDMI typu D
 • Bezdrátové připojení: WiFi, Bluetooth 4.2
 • Napájení: baterie EN-EL25
 • Rozměry: 134,5 × 93,5 × 43,5 mm
 • Hmotnost: cca 390 g (pouze tělo fotoaparátu)

Nikon Z fc v našem e-shopu

Oficiální stránky výrobce: Nikon Z fc

Funkční výbava

Z hlediska funkční výbavy je Nikon Z fc fotoaparát vyšší střední třídy. APS-C snímač má rozlišení 20,9 Mpx. To stačí pro kvalitní velkoformátový tisk formátu A1. Nativní citlivost ISO je v rozsahu 100 – 51 200. Je ještě rozšiřitelná, ale jak ukáží praktické testy, limit využití je logicky nižší. I tak jsou výsledky na vysoké citlivosti skvělé, Nikon prostě snímače umí.

Programová výbava zahrnuje plnou automatiku a programy P / A / S / M doplněné o korekci expozice. Podívejme se na vychytávky, které ve fotoaparátu najdete:

HDR – Režim fotografie s velkým dynamickým rozsahem. Fotoaparát automaticky spojí několik různě exponovaných snímků do jednoho s rozšířeným dynamickým rozsahem.
Intervalometer – Funkce pro snímání časosběrných záběrů. Nastavit můžete celkový počet záběrů a interval mezi jednotlivými záběry.
Focus shift – Slouží pro snímání fotografii s velkou hloubkou ostrosti. Používá se především v makro fotografii. Fotoaparát postupně nafotí sérii fotografií, přičemž postupně přeostřuje. V počítači se série fotografií složí do záběru s velkou hloubkou ostrosti.
Multiple exposure – Vícenásobná expozice přímo ve fotoaparátu. Nechybí pomocník pro snadné komponování záběrů s náhledem.
Self portrait mode – Režim usnadňující snímání selfie záběrů.
Připojení k počítači a smartphonu – Připojení k chytrým zařízení prostřednictvím bezdrátového spojení je dnes standardem. Nikon Z fc je navíc možné propojit přes WiFi i s počítačem.

Zpracování obrazu

Fotoaparát umožňuje snímat do formátů JPEG a RAW. Ten může být 12 nebo 14bitový. Chybí novější formát HEIF, ale s ohledem na jeho rozšíření a podporu to nevadí. O zpracování obrazu se stará procesor Expeed 6 s Picture Control druhé generace. Nechybí rozšíření dynamického rozsahu Active D-Lightning (při focení do RAW doporučuji vypnout, funkce sice nemá přímo vliv na soubory RAW, ale ovlivňuje měření – fotografie budou tmavší). Vytvořit si můžete i vlastní obrazové profily.

Při fotografování do formátu JPEG oceníte množství kreativních profilů Creative Picture Control.

Kreativní profily Nikon
Ukázka některých kreativních obrazových profilů.

Fotoaparát v praxi

Fotoaparát je lehčí, než byste čekali. Skelet je ze slitiny hořčíku kombinovaného s plastovými díly. Celkově působí velmi solidně, s výjimkou krytu baterie, který z tenkého plastu. Oproti zbytku fotoaparátu působí levně, ale drží pevně a jeho zpracování nemá žádný negativní dopad na používání. Start fotoaparátu je velmi rychlý a to stejné platí i pro samotnou práci s přístrojem. Celkově je Nikon Z fc svižný fotoaparát, který se nezalekne i akční fotografie. Velmi mu sedí street fotografie, která si žádá pohotové reakce. Rychlost ale využijete i při focení pohybových portrétů, dětí, sportovních aktivit atd.

Ergonomie držení

Tak jako u mnoha designových fotoaparátů, i zde dostal přednost vzhled před ergonomií držení. Fotoaparát nemá žádný grip, musí se držet v obou rukách. Neberu to jako mínus. Kdo si takovýto fotoaparát kupuje, musí s tím počítat. Nikon má v nabídce přídavný grip GR-1, který ergonomii držení vylepšuje.

Nikon grip GR-1
Přídavný grip GR-1 zlepšuje ergonomii držení.

Ergonomie ovládání

Nikon u tohoto modelu nezůstal jen u retro designu inspirovaném filmovými zrcadlovkami FM a převzal co mohl i ze způsobu ovládání. Voliče jsou vyrobeny z hliníku, jejich chod je precizní. Volič ISO a času má pojistku, kterou musíte podržet, pokud chcete měnit parametry. K plné spokojenosti mi chybělo to, že DX objektivy nemají klasický clonový prstenec. To kazí celkový dojem z ovládání. Nevím, jestli Nikon vůbec plánuje takové objektivy vyrábět. Rychle se ale objevují manuální objektivy různých značek a to dokonce i s autofocusem a manuální clonou. U objektivů Nikkor Z můžete nastavit funkci prstence manuálního zaostřování na nastavení clony a užívat si její ovládání na objektivu. Chybí ale stupnice clonových čísel i známé klikání prstence. Nastavenou clonu vidíte v hledáčku, na hlavním LCD a také na malém monochromatickém displeji, umístěném na horní straně přístroje. To alespoň částečně kompenzuje absenci klasického clonového prstence na objektivech.

Nikon Z fc si na retro jen nehraje – z filmového Nikonu FM2 přebírá maximum. Řadí se tak k takovým fotoaparátům, jakými jsou Leica řady M nebo Fujifilm X-Pro3, tedy přístroje pro fajnšmekry, preferující maximální analogový zážitek z ovládání. 

Nikon Z fc snímač
Na přední straně nechybí roller a funkční tlačítko.
Nikon Zfc horní LCD
Dědictví nikomu FM2 je nejzřetelněji na vrchní části fotoaparátu.
Nikon Zfc režimy focení
Škoda, že na voliči ISO není i režim Auto. Pomocí P / A / S / M se vlastně přepíná funkcionalita ovladačů času a clony. Začátečníci mohou využít plnou automatiku.
Nikon ZFC nastavení času
Srdce příznivců manuálního ovládání zaplesá. Malý displej zobrazuje nastavenou clonu.
Nikon zfc video
Oproti Nikonu Z50 je Z fc vybaven výklopným otočným LCD

Menu je stejné jako v ostatních fotoaparátech Nikon. K nejpoužívanějším nastavením se dostanete po stisknutí tlačítka „i“. Nabídka rychlého menu je nastavitelná, zvláště pro režim foto zvlášť pro video. Vytvořit si můžete i vlastní podmenu.

Hledáček a displej

Hledáček má standardní rozlišení 2 360 000 bodů, ale patří k těm lepším. Obraz v hledáčku je jasný a překvapivě velký, barvy jsou přirozené. Kruhová očnice je odkazem na Nikon FM2. 3 „displej má rozlišení 1 040 000 bodů. Je dobře pozorovatelný i na přímém slunci. Je plně otočný kolem kloubu a dobře se s ním manipuluje. Hledáček i displej mají nastavitelný jas i teplotu barev.

Nikon zfc otočný displej
Výhodou otočné konstrukce displeje je, že jej můžete zaklopit tak, aby byla obrazovka chráněna a ocení ji i filmaři.

Závěrka

Zvuk závěrky je opravdu příjemný, jsem přesvědčený, že se vám bude líbit

Mechanická závěrka je tichá a vydává minimum vibrací. Nejkratší čas mechanické závěrky je 1/4000 s. To je dáno tím, že je to amatérský přístroj. Bohužel i v režimu elektronické závěrky nenastavíte kratší čas a pokud nasadíte pevný světelný objektiv, budete potřebovat ND filtr.
Synchronizační čas pro blesk je 1/200 s, v režimu FP až 1/4000 s. Dlouhé časy dovolují nastavit programy B (Bulb) a T (Time), a to až na 900 sekund.

Měření expozice

Fotoaparát nabízí 4 způsoby měření, standardní Matrix, integrální měření se zvýhodněným středem, bodové měření a měření s preferencí jasů. Měření je možné korigovat v rozsahu +/- 3EV, v režimu C až +/- 5EV.
Já používám Matrix měření ve spojení s korekcí expozice. Měření je přesné a zasahovat korekcí expozice jsem musel méně, než jsem zvyklý u jiných fotoaparátů.

Zaostřování

Zaostřování je hybridní, kombinuje detekci kontrastu s fázovou detekcí přímo na snímači. Zaostřovacích bodů je 209. Při výběru AF bodů nebo skupin můžete použít směrový volič nebo dotykové ovládání. Díky směrovému voliči mi až tak nechyběl joystick a dotykové ovládání má velmi dobrou odezvu. Chybí AF-ON tlačítko na zadní straně, jeho funkci ale můžete přiřadit např. tlačítku AF-L / AE-L, pokud ji běžně nepoužíváte.

Fotografovi pomáhá detekce obličeje a očí. Funguje velmi dobře. Pomocí šipek je možné přepínat mezi tvářemi nebo pravým a levým okem. To nemá každý fotoaparát. Tvář a oko dokáže detekovat z poměrně velké vzdálenosti. Dobrá funkcionalita této funkce usnadňuje fotografování začínajícím, ale i pokročilým fotografům. Mění to způsob, jakým pracujeme s automatickým zaostřováním. Zaostřování je citlivé i při špatných světelných podmínkách a to i s méně světelnými objektivy.

Ačkoliv Z fc není akční fotoaparát, velmi dobře zvládá i kontinuální zaostřování a využívá u něj detekci očí.

fotografie se sledováním obličeje
Jedna fotografie ze série, při které jsem testoval AF-C s detekcí obličeje při pohybu proti objektivu. Ani jedna fotografie nebyla špatně zaostřená a to je skvělý výsledek.

Při manuálním zaostřování uživateli pomáhá funkce lupy a zvýraznění obrysů (Focus peaking). Zároveň funguje také potvrzení zaostření AF bodem.

Sériové snímání

Fotoaparát standardně zvládá 5 obr./s. v režimu mechanické závěrky a až 11 obr./s. v režimu elektronické závěrky. To jsou v této kategorii standardní čísla. Buffer je velký, pojme kolem 60 záběrů ve formátu RAW.

Stabilizace obrazu

Co mi u fotoaparátu nejvíce chybí je IBIS stabilizace obrazu pohybem snímače. Oba objektivy, které jsem testoval, mají optickou stabilizaci. Pevné objektivy Nikkor Z jsou ale bez stabilizace, s výjimkou makro objektivu 105 mm. Stabilizace vám bude chybět i při používání manuálních starších objektivů, pro které je tento fotoaparát jako ušitý.

Objektivy

Fotoaparát má Z bajonet, stejný jako plnoformátové bezzrcadlovky Nikon. To mu dává ohromný potenciál. Je kompatibilní s DX i FF objektivy. Prostřednictvím FTZ adaptéru lze používat i objektivy s bajonetem F určené původně pro zrcadlovky. U novějších objektivů funguje automatické zaostřování, přenos clony, EXIF-u i stabilizace obrazu.

Nikon Z FC adaptér FTZ
Pokud máte doma objektivy s bajonetem F, doporučuji koupit Z fc is FTZ bajonetem.

Nativních DX objektivů je zatím málo, konkrétně dva. NIKKOR Z DX 16-50 mm f / 3,5-6,3 VR, který se vyrábí i ve stříbrné barvě, aby se hodil k Z fc a NIKKOR Z DX 50 – 250 mm f / 4,5 – 6,3 VR. Další objektivy jsou ale na cestě a mě se velmi líbí hlavně retro set Nikon Z fc s 28 mm pevným sklem v retro designu. Já jsem měl možnost vyzkoušet oba transfokátory. Oba objektivy jsou vybaveny stabilizací, mají velmi kompaktní rozměry, rychlé a tiché zaostřování a překvapivě kvalitní optický výkon. Konstrukce je sice plastová, ale pevná, světelnost nepřekvapí, ale ostrostí a kresbou předčí i mnohem dražší objektivy a uspokojí tak i náročnější fotografy.

setový objektiv Nikon
Setový objektiv NIKKOR Z DX 16-50 mm f / 3,5-6,3 VR je překvapivě ostrý.
detailní fotografie
NIKKOR Z DX 50 – 250 mm f / 4,5 – 6,3 VR umožňuje fotografovat i detaily.

Obrazová kvalita

Nikon už léta používá ty nejlepší snímače na trhu. Platí to i pro 21 Mpx APS-C použitý v Nikonu Z fc. Poskytuje široký dynamický rozsah, určitě více než 14 EV. Při úpravě RAW fotografii vám to dává volnost při úpravě expozice, vylepšování kresby ve světlech a stínech. V tomto se vyrovná nejednomu plnoformátovému snímači. Líbí se mi, že se Nikon nežene za rozlišením, které by většina uživatelů spíše ani nevyužila. Velikost souborů je rozumná a díky velikosti jednotlivých světlocitlivých pixelů je ve fotografiích minimum šumu na vysoké citlivosti.

Kdysi měl Nikon problém s barevností a vyvážením bílé. To dnes už neplatí. Picture Control druhé generace funguje na jedničku. Snímač produkuje fotografie s přirozenými barvami bez přehnané saturace. Díky širokému dynamickému rozsahu i s bohatými polotóny.

Snímač Nikon z cf
Výkon snímače a přesné měření si poradí i se světelně náročnými scénami jako je tato.

Dalším důležitým ukazatelem kvality snímače a zpracování obrazu je množství šumu při fotografování na vyšších citlivostech. Osobně preferuji testovaní v reálných situacích a ne na uměle vytvořené scéně. Mým oblíbeným místem je kostel na Františkánském náměstí v Bratislavě. Přední část je utopena ve tmě, zadní je osvětlená. Dobře tak mohu porovnat šum ve světlech i ve stínech a posoudit, jak se zvýrazní při zvyšování expozice v počítači.
Šumem má smysl se zabývat od citlivosti ISO 1600, kdy se začíná lehce projevovat ve stínech. Dobře použitelná je ale i hodnota citlivosti ISO 6400, která stále podává výsledky v tiskové kvalitě, a to je perfektní výsledek. Vyšší citlivosti se hodí spíše na web nebo na maloformátové tisky.

Vysoká citlivost Nikon Zcf
Pro mě je nejvyšší hranicí použitelnosti ISO 12800.

Video

Nikon Z fc poslouží jako videokamera pro středně náročného uživatele. Obrazová kvalita videa je velmi dobrá. Nabízí 4K/ UHD 30p video. Při Full HD rozlišení můžete využít frekvenci 120p na tvorbu zpomalených videí (až 5x). Video můžete ukládat ve formátech MOV nebo MP4. Použité je pokročilé kódování videa H.264 / MPEG-4. Při zpracování obrazu můžete použít obrazové profily – kreativní i flat, log bohužel chybí, ale s ohledem na zaměření přístroje to neberu jako negativum.

I při 4K / UHD rozlišení využívá přístroj celou šířku snímače, díky čemuž nepřicházíte o širší úhel záběru. K ořezu dochází pouze pokud použijete elektronickou stabilizaci obrazu. Čtení dat ze snímače je pomalejší, což se projevuje poměrně silným rolling shutter efektem. Proto není přístroj vhodný pro sledování pohybu rychlejších objektů. Jako akční kameru ho nedoporučuji.

Praktický je plně otočný displej, který můžete přetočit do selfie polohy. Připojit můžete externí mikrofon s 3,5 mm jackem. Vstup je napájen, kontrolovat můžete i citlivost mikrofonu, výstup pro sluchátka ale chybí.

Nikon Z fc mikrofon
Mikrofon se připojuje pomocí standardního jacku.

Časosběrný režim Time Lapse umožňuje plně kontrolovat nejen frekvenci, ale i plynulou změnu expozice při změně světelných podmínek. Při delším časosběrném snímání využijete napájení přes USB, např. z powerbanky.
Fotoaparáty se stále častěji používají jako kvalitní webkamery, i Z fc umožňuje živé streamování pomocí Nikon Webcam Utility.

Nikon Z fc spolehlivě zastoupí roli rodinné a cestovatelské kamery. Díky otočnému displeji, selfie funkci a vstupu pro mikrofon si ho oblíbí i vloggeři a content creators. Jsem přesvědčen, že u nich sehraje velkou roli při výběru i atraktivní design. Je k dispozici i souprava pro vloggery, která kromě fotoaparátu a objektivu 16-50 VR obsahuje směrový mikrofon Sennheiser s ochranou proti větru a stativový grip SmallRig. Stativový grip má magnetické vybrání na dálkový ovladač Nikon ML-L7, který je také součástí – tento kit se povedl.

Nikon vlogger kit
Souprava pro vloggery obsahuje kromě gripu i velmi kvalitní mikrofon Sennheiser.

Nikon Z fc nebo Z50?

Základ obou fotoaparátů je stejný. Mají stejný hardware, parametry a výkon. Hlavní rozdíl je v designu a způsobu ovládání. Nikon Z fc je novější, což se projevilo v tom, že má rychlejší USB 3.2 Gen 1, Z50 má jen USB 2.0. Výrobce mu dal i praktičtější plně otočný displej, místo výklopného. Je ale o 0,2″ menší. Dalším rozdílem je vestavěný blesk, který najdete pouze na modelu Z50.
Výrazným rozdílem je ergonomie ovládání a držení přístroje. Z50 vsází na klasické ovládání známe z ostatních přístrojů Nikon a má velký pohodlný grip. Z fc má ovládání možná trochu pomalejší, o to více si ale užijete proces tvorby fotografií.

Nikon Z50 vs Nikon Zfc
Nikon Z50 (vpravo) má vpředu navíc jedno funkční tlačítko.
Nikon Z 50 vs Nikon Z fc
Nikon ZFC (vlevo) má ovládání jako Nikon FM s množstvím mechanických voličů.
Nikon Z 50 vs Nikon Zfc
Pevnou součástí displeje Nikonu Z50 jsou tři dotyková tlačítka, která nahrazují ta hardwarová.
Nikon Z fc vs Nikon Z 50
Nikon Z fc (vlevo) má plně otočný displej, Nikon Z50 jen výklopný.

Nikon Z50 doporučuji všem amatérským a pokročilým fotografům. Je to fotoaparát, který je mixem zrcadlovek řady D5000 a D 7000. Má dobrou ergonomií držení, kterou oceníte při použití větších objektivů.

Nikon Z fc není běžný fotoaparát, přechod na něj může být pro nováčky výzva a pro veterány naopak návrat ke kořenům. Ocení jej každý, kdo miluje fotografii a ocení nadčasový design i klasický přístup k ovládání. Díky výklopnému a otočnému displeji je o něco lepší i na natáčení videí.

Závěr a hodnocení

Nikon Z fc patří mezi nejkrásnější fotoaparáty na trhu. Ocení jej všichni amatérští i pokročilí fotografové, dobře si jej dokážu představit i jako druhé tělo k full-frame CSC přístroji. Je to fotoaparát, který byl navržen tak, abyste si dokonale užili proces vytváření fotografií. To si užijete díky výborně zpracovaným kovovým voličům, kdy při stisku spouště potěší krásný zvuk závěrky a ve své třídě naprosto perfektní výstup s dobrými barvami a kontrastem. Vytknul bych mu nakonec pouze dvě věci, tou první je chybějící stabilizace v těle, která se dnes již stává standardem. Druhá věc je (zatím) nedostatek nativních APS-C objektivů, to se snad ale časem vyřeší. Nic vám ale nebrání v použití FX objektivů nebo adaptování objektivů z DSLR a SLR fotoaparátů.

Fotografovat s Nikonem Z fc je osvěžující a zábavné. Užil jsem si testování víc, než jsem na jeho začátku předpokládal. Pokud bude Nikon pokračovat v představování podobných fotoaparátů a objektivů, může podkopat pevnou pozici fotoaparátů Fujifilm v kategorii retro APS-C bezzrcadlovek.

BODOVÉ HODNOCENÍ PRODUKTU: Nikon Z fc

9

Obrazová kvalita/snímač

9.5/10

Rychlost

9.0/10

Video

8.0/10

Konstrukce

9.0/10

Další výbava a funkce

9.5/10

Poměr cena/výkon

9.0/10

Potěšilo nás:

 • Je to krasavec
 • Tělo z hořčíkové slitiny
 • Ovládání ve stylu "staré školy"
 • Obrazová kvalita
 • Zaostřováni
 • Velký hledáček
 • Plně otočný displej
 • Nabíjení a napájení přes USB
 • Kvalita setových objektivů
 • Možnost přizpůsobení menu, rychlého menu a ovládacích prvků

Zasloužilo by vylepšení:

 • Absence IBIS stabilizace
 • Rolling shutter efekt ve videu

Všechny testovací fotografie pořízené fotoaparátem Nikon Z fc

Karol Srnec

Som fotograf, editor a lektor na voľnej nohe. Mám viac ako 25 ročné skúsenosti s fotografovaním. Pracoval som ako počítačový grafik, predajca fototechniky a odborný redaktor internetového portálu o fotografovani.

komentářů

 • po 12 letech s D90 čumim na AF jak to lítá po záběru. to je proti D90 úlet… zatím se seznamuju. D90ka měla Angličtinu, s čestinou se Peru a nerozumím tomu🙈🤷😀 jinak pecka✌️

 • K uvedeným zaporům:
  Auto ISO lze nastavit skrze přední funkční tlačítko, menu. netřeba.
  A ostřící prstenec (který u tak dobrého autofokusu není potřeba) lze v menu přepnout na ovládání clony.
  Takže jak u staré kinofilmové zrcadlovky člověk ovládá čas kolečkem nahoře a clonu prstencem na objektivu. Super.