CEWE Fotolab
Svatební fotograf

Jak pořídit nejlepší svatební portréty

Podstatnou část práce svatebního fotografa Davida Bastianoniho tvoří pořizování portrétních fotografií nevěsty a ženicha. V příspěvku David radí, jak efektivně nastavit svoji fototechniku, aby mohl pořizovat dokonalé portréty.

Zaostření na obličej

Nejdůležitějším úkolem svatebního fotografa je v tento nezapomenutelný den zachytit radost a emoce páru, aby si ho po zbytek života mohli připomínat. Davidovi v tom pomáhá režim kontinuálního ostření fotoaparátu Sony A7 III.

„Režim kontinuálního ostření používám prakticky pokaždé,“ říká David. „A pokud se snažím zachytit nějaký pohyb, například chůzi nevěsty či ženicha, pracuji i s režimem sledování. Na portréty používám automatické zaostření Eye AF, aby se mi podařilo přesně zaostřit na oči každého objektu. Neunikne mi žádný záběr a všechny mé portréty jsou dokonale zaostřené na oči.“

Svatební fotograf

Dalším klíčovým nastavením je pro Davida funkce rozpoznávání a správné zaostření obličeje.

„Na začátku dne udělám jednoduchý portrét nevěsty a ženicha s použitím funkce Face detection,“ vysvětluje. „Tato funkce je skvělá. Když fotoaparát rozpozná na scéně několik obličejů, automaticky zaostří na obličej nevěsty nebo ženicha, pokud se v záběru vyskytují. Mohu nastavit i prioritu, například aby tvář nevěsty měla přednost před ženichem – to se dá velmi dobře využít!“

Svatební fotograf

Svatební inspirace z vlastních fotografií – Více ZDE

Nastavení fotoaparátu a použité objektivy

Svatební den uteče jako voda, takže David musí být neustále v pohotovosti a připravený pořídit záběr.

„Ve svatební den nosím dva fotoaparáty Sony A7 III, na každé straně jeden,“ vysvětluje. „Líbí se mi, že si můžu uložit nastavení a přes kartu SD je přenést do jiného fotoaparátu. To znamená, že oba mé fotoaparáty jsou neustále nastaveny identicky – ať sáhnu po kterémkoli z nich, veškerá nastavení nebo uživatelská tlačítka jsou stále stejná.“

Svatební fotografPoužití dynamického rozsahu

Fotografování svateb může být někdy problém, protože osvětlení nebývá nejlepší – někdy snímáte za slabého světla a jindy je záběr velmi jasný.

„Ať je osvětlení jakékoli, musím všechny detaily na nevěstiných bílých šatech zachytit tak, aby nebyly přeexponované,“ říká David. „S dynamickým rozsahem fotoaparátu Sony A7 III ale nic z toho není problém. Jdu na to tak, že celý snímek jednoduše trochu podexponuji, abych měl jistotu, že osvětlené detaily šatů zůstanou zachovány, a v postprodukci pak mohu zvýšit jas u stínů a vrátit tak do obrazu i tyto detaily.“

Svatební fotografDavid je ambasadorem Sony Europe Imaging a jeho další práce lze najít na webové stránce www.sony.cz/alphauniverse.

komentářů

  • A??? To je článek na pokračování? Že to má tak rychlý konec. Nebo mě to má říct honem si musím objednat Soňáka A7III ?
    Stejný článek jako na Megapixel.cz

    • Dobrý den, velmi malá část obsahu je přebírána naší redakcí od dodavatelů. Jedná se o stručné články, které nemají ambice jít do hloubky z pohledu probíraného tématu. Tyto články jsou dostupné i pro ostatní „hráče“ na trhu s fototechnikou.
      V příspěvku je zmiňován model Sony A7III, jakožto vhodný fotoaparát na focení svateb. Každý má ale jiné priority, ideální je fotoaparát si vyzkoušet, třeba prostřednictvím naší fotopůjčovny https://www.fotolab.cz/pujcovna/produkt/80054029.html, nebo přímo na některé z našich prodejen, kde rádi poradíme i ohledně další fototechniky.