CEWE Fotolab

Jak na podzimní barvy a jejich úpravy

Podzim je jedno z nejkrásnějších ročních období. Listnaté lesy se zbarví do teplých odstínů žluté, oranžové, červené a hnědé. Jak je co nejlépe zachytit a upravit?

Pro technické rady a nápady na skvělá místa k focení se určitě podívejte na článek fotografa Tomáše Holuba „Fotografování podzimní přírody a krajiny“. My se dnes budeme podrobně věnovat barvám, kdy je hlavním tématem podzim. Prozradím vám své oblíbené tipy, naučíme se fotoaparát lépe nastavit a fotografie nakonec i upravíme.

Podzimní listí
Podzim je charakteristická pestrou škálou barev, především odstínů žluté, oranžové, červené a hnědé.

Plánujte podle EXIFu

EXIF jsou tzv. metadata zapsaná v souboru s fotografií, a mohou velmi pomoci s plánováním focení v přírodě při focení opakujících se jevů. Všichni znají EXIF jako zdroj informací o použité technice a expozičních parametrech. Z EXIF ​​ale vyčtete i datum a čas pořízení fotografii z minulých let. Poměrně přesně si proto můžete určit, kdy se vrátit na oblíbená místa.

EXIF data
České Švýcarsko je oblíbené místo krajinářských fotografů. Z EXIF-u se dozvím, kdy jsem ho fotografoval.

Zlatá hodinka

Podzim je pro fotografa jedno z nejpříjemnějších ročních období nejen kvůli kráse. Nedusí nás už letní horka, dny jsou kratší a my nemusíme brzy ráno vstávat, nebo pozdě večer vyrážet do terénu, abychom využili zlatou hodinku. Zlatá hodinka je čas krátce po východu slunce nebo před jeho západem, kdy jsou barvy teplé a dlouhé stíny pěkně modulují krajinu. Ideální čas, kdy teplé světlo zvýrazní barvu listí.

Dům u vody
Ranní zlatá hodinka.
Pole a sad při západu slunce
Večerní zlatá hodinka.

Jak zjistit, kdy je zlatá hodinka? V moderní době na to máme aplikace. Stačí když si vyhledáte termín „Golden Hour“ v obchodě s aplikacemi. Na výběr jich je několik, některé velmi jednoduché a jiné naopak velmi komplexní. Doporučím určitě i internetovou stránku Photo Ephemeris, která nabídne velké množství informací nejen o čase.

Jak zjistit zlatou hodinku
Jedna z nejlepších stránek pro fotografy je Photo Ephemeris. Prozradí vám nejen čas zlaté a modré hodinky, čas východu a západu slunce, ale i odkud fotografovat, pokud chcete mít slunce v záběru.

Čtěte také na blogu: „9 nezbytností do batohu pro výlety za vysněnými fotkami“

Polarizační filtr

Až příliš často se fotografové spoléhají na to, že fotoaparát zachytí všechno tak jak to vidí oni sami. Mozek nás ale umí obelhat a často mu ujde to, že například na trávě a listech se může odrážet modrá obloha. To změní ráz fotografie, barvy nejsou tak teplé a saturované. V tomto pomůže polarizační filtr, který odlesky potlačí. Funguje za pěkného i ošklivého počasí. Vybírejte jej podle průměru závitu pro filtry na vašem objektivu a pamatujte, čím kvalitnější filtr, tím lepší efekt.

polarizační filtr vffoto
Polarizační filtr je nejužitečnější filtr vůbec.

Vyvážení bílé

Velmi účinná funkce pro dosažení teplých podzimních barev. Zapomeňte na Auto WB, to vám posune barvy do studených odstínů. Za pěkného slunečného počasí stačí mít nastaveno vyvážení bílé na „slunečno“. Když je zataženo, nastavte „zataženo“ nebo „ve stínu“. Pokud fotografujete do formátu RAW, můžete vyvážení bílé upravit bez ztráty kvality v počítači.

Strom při západu slunce
Auto WB zkorigovalo teplé světlo zlaté hodinky. Záběr je příliš studený, není z něj cítit podzimní atmosféra.
Strom při západu slunce, nastaveno denní světlo
Většinou mám nastavené vyvážení bílé na denní světlo, protože přiznává barvu světla. Taková maličkost a jak změnila teplotu celého záběru.
Strom při západu slunce upraveno
Během podzimu používám vyvážení bílé „ve stínu/shade“, které výrazně oteplí barvy.

Tip: I když fotografujete do formátu RAW, u kterého můžete vyvážení bílé měnit v počítači, doporučuji nastavit jej už ve fotoaparátu. Nejen že ušetříte čas, ale na displeji fotoaparátu lépe uvidíte potenciál záběru.

Postprocesing

Barvy podzimní krajiny se dají jemně, ale také dramaticky měnit pomocí postprocesingu. Ideální je fotografovat do formátu RAW, který nabízí nejvíce prostoru pro úpravy, včetně změny barev. K úpravě fotografii vedou dvě cesty:

Standardní úprava podzimních fotografii

Ta klasická se podobá nejvíce tomu, jaké fotografuje váš fotoaparát do souborů JPEG.V editoru jí docílíte tak, že vyberete přednastavený obrazový profil. Ke krajinářské fotografii se přímo nabízí profil „krajina“. Nebojte se ale vyzkoušet všechny profily, které vám RAW konvertor nabízí.

Podzimní krajina
Neupravený RAW, standardní obrazový profil.
Podzimní krajina landscape
Neupravený RAW, profil „krajina/landscape“. Barvy jsou sytější, kontrast je vyšší.
Krajina na podzim
Nastavil jsem vyšší teplotu ve °K a posunul tak barvy do teplejších tónů.

Pokročilé techniky pro úpravy barev

Může se stát, že stále nebudete spokojení s barvami a to i přesto, že je nastavíte pomocí posuvníků „Vibrance“ a „Saturation“, tedy saturace a živosti barev. Problém je totiž často jinde – v paletě barev ve fotografii – ne vždy totiž fotografujete ideální scénu. Na práci s jednotlivými barvami je nejlepší funkce HSL. Ta umí pracovat s těmito parametry:

  • H (Hue) – posun barev. Například z oranžové můžete udělat červenou, nebo naopak žlutou. Při úpravě podzimních barev můj nejoblíbenější nástroj.
  • S (Saturation) – nastavení nasycení barev. V případě HSL umíme pracovat s jednotlivými barvami, takže zvýrazníme jen tu kterou potřebujíeme.
  • L (Luminance) – nastavuje jas. Vybranou barvu můžeme zesvětlit nebo ztmavit.
HSL photoshop
Funkce HSL je mocný nástroj pro práci se saturací, posunem a jasem jednotlivých barev.

Mou tajnou zbraní úpravy podzimní fotografii jsou nástroje „Color grading“„Split toning“. Jejich princip je jednoduchý. Do světel, stínů a případně i středů umí přimíchat vybranou barvu. V našem případě to budou teplé barvy mezi oranžovou a růžovou. Je to, jako byste fotografovali přes barevný teplý filtr.

Kapradí na podzím
Přidal jsem kontrast, do světel jsem přidal zelenou, do středů oranžovou a do stínů červenofialovou. Tím jsem změnil paletu barev.

Presety a LUT

Presety jsou uložená nastavení úprav, která můžete na fotografie aplikovat jedním kliknutím. Buď si je uděláte sami, ale mnoho presetů seženete i na internetu a některé z nich jsou dokonce placené. Vždy vybírejte preset pro program, který používáte. Presety často vytvářejí specialisté s dlouholetými zkušenostmi a v poslední době se používají i LUT tabulky. Ty pochází z úprav videí a umožňují dramaticky měnit použitou barevnou škálu, saturaci, kontrast a gradaci, a bývají i součástí presetů.
Výhodou presetů je rychlost a to, že s nimi dokážete to, co byste možná zatím sami nezvládli. Po aplikaci presetu můžete stále měnit jednotlivé parametry úprav a vámi upravený preset si můžete uložit jako nový.

Hora při západu slunce na podzim
Fotografie upravená standardním způsobem.
Podzimní presety
Fotografie upravená pomocí placených presetů. Ty vám pomohou i vytvářet presety vlastní.
Kodak preset
Jeden z presetů, který používá LUT tabulku. Ta dokáže radikálně změnit barvy – v tomto případě napodobuje efekt infračerveného filmu Kodak Aerochrome.

Na závěr

Kombinací uvedených postupů posunete vaše podzimní záběry na jiný level. Všechny úpravy ale dělejte s citem a hlavně tak, aby se fotografie líbila hlavně vám. Objevujte různé kombinace nastavení, vytvářejte si vlastní postupy a presety. A to hlavní? Vyrazte ven fotografovat!

Karol Srnec

Som fotograf, editor a lektor na voľnej nohe. Mám viac ako 25 ročné skúsenosti s fotografovaním. Pracoval som ako počítačový grafik, predajca fototechniky a odborný redaktor internetového portálu o fotografovani.

komentář

  • se zájmem jsem si přečetl určitě využijí pojednání o bílé barvě v nastavení HSL.