CEWE Fotolab

Focení v dešti: výzva, které se není třeba bát

Když venku prší, většina z nás plánovaný výlet zruší, případně změní plány, ale není to vůbec potřeba. Focení v dešti je výzvou a někdy i fajn příležitostí vyzkoušet si něco nového, co může přinést neočekávané výsledky. Aby vás aprílové počasí nepřekvapilo, sepsala pro vás fotografka Alena Makovcová několik tipů, kam vyrazit a co pro focení v dešti nezapomenout doma.

Fotit se dá i v nepříznivém počasí (Foto: Alena Makovcová)

Když v otevřené krajině prší, není to nic příjemného pro vás, ani pro techniku, kterou používáte. Jakmile vás zastihne propršený den, vyrazte se schovat někam do lesů a jděte fotit např. vodopády. Výhodou focení v dešti v tomto případě je to, že nemusíte čekat ráno nebo večer na nejlepší světlo, ale díky oblačnosti a absenci slunečních paprsků, je často možné fotit celý den. Pro oko lahodící jsou fotky, kde je voda v pohybu, kde vidíte dynamiku vody i její sílu. Jenže jak takové fotky dosáhnout?

Křinice, České Švýcarsko (Foto: Alena Makovcová)

Naprostým základem při focení vody je ve většině případů stativ, bez kterého proudící vodu na delší čas v řádech sekund nelze vyfotografovat. Stativ vám pomůže zafixovat kompozici, kterou jste si předem vybrali a posléze prodloužit čas. Navíc díky stativu je možné fotit nejen ze břehu, ale můžete se vydat i přímo do potoka nebo tůně. Stativu se nic nestane a vy získáte jiný pohled, který diváka fotky později vtáhne více do děje. Bez stativu jste odkázáni pokládat fotoaparát na kameny nebo batoh, čehož bych se v kombinaci s deštěm a kluzkým povrchem obávala. Pokud na lokalitu jdete delší vzdálenost, mám skvělou zkušenost s malými cestovními stativy z karbonu, které jsou lehké na nošení, stabilní a k tomuto účelu naprosto vyhovující.

Čtěte také na blogu: Jak vybrat stativ? Na co si dát pozor?

Vodopád Garnitzenklamm, Rakousko (Foto: Alena Makovcová)

Stativ ovšem není to jediné, co k focení proudící vody potřebujete. K tomu, abyste dosáhli vody v pohybu, je potřeba prodloužit expoziční čas, čehož za denního světla docílíte efektivněji s použitím filtrů. Filtrů se dnes nabízí celá řada. K focení proudící vody můžete použít např. klasické šroubovací ND filtry, které prodlouží čas na požadovanou dobu (tzn. alespoň 0,5 s). Určitě se hodí také polarizační filtr, díky kterému odstraníte nežádoucí odlesky z hladiny vody a docílíte tak kontrastnější a barevně sytější scény.

Drsné Skotsko (Foto: Alena Makovcová)

Samotná technika toho docela dost vydrží, fotím na Canon 5D mark III, u kterého výrobce uvádí, že je částečně voděodolný, ovšem nemyslím si, že by kdokoliv z nás chtěl svůj foťák vystavovat dlouhodobému dešti. Jedním z možných řešení je pořízení kvalitní pláštěnky. Mně se kromě pláštěnky osvědčila i obyčejná čirá čepice na koupání, kterou nasadíte v případě silného deště na objektiv.

Jestli nemáte poblíž žádný potok, vodopád nebo les, je další možností najít nějakou louku nebo travnatou plochu a podívat se, co se děje v trávě.

Sedmikrásky v dešti (Foto: Alena Makovcová)

Na tuto aktivitu je vhodné si připravit nějakou podložku, abyste si nemuseli lehat do mokrého. Připravte si makro objektiv (já používám už roky Canon 100mm f/2.8L Macro IS USM) nebo teleobjektiv, lehněte si a vsadím se, že nestačíte zírat. Život u země s pár dešťovými kapkami rozhodně nekončí, takže budete překvapeni, když i za mokra uvidíte chvátající mravence či vážku, jak čeká, aby si mohla později usušit křídla.

Čtěte také na blogu: Jak využít rozmanitosti počasí během focení?

Kolibřík v dešti (Foto: Alena Makovcová)

Dešťové kapky zachycené na stéblech trávy či květinách vám na fotkách rozehrají dokonalou podívanou. Pokud máte dostatečně světelný objektiv a budete fotit na nízkou clonu, dešťové kapky či ranní rosa vám na fotkách udělají  krásný „diamantový“ bokeh.

Narcisy s rosou v popředí (Foto: Alena Makovcová)

V dubnu je běžné, že vás na horách zastihne několik ročních období v průběhu jediného dne. V jednu chvíli je slunečno a počasí „na tričko“ a vzápětí se strhne sněhová vánice.

Dolomity po jarní bouřce (Foto: Alena Makovcová)

Nenechte se tímto překvapit a připravte se raději předem. Nutným vybavením je kromě kvalitního fotobatohu, který se vám dobře ponese na delší vzdálenosti i vícevrstvé oblečení, rukavice a čepice. Nikdy na delší túry také nevycházím bez nabitého telefonu a čelovky. V případě, že vás někde zastihne nepřízeň počasí, můžete to v klidu přečkat a pokračovat, až se počasí umoudří.

Čtěte také na blogu: Fotobrašna nebo fotobatoh?

Po dešti (Foto: Alena Makovcová)

Divoké aprílové počasí vám umožní fotit dynamické scény, protože málokterý fotograf touží po krajinářské fotce s modrou vymetenou oblohou. Takže se připravte a nebojte se vyjít dubnovému počasí vstříc, protože za ty fotky to stojí!

Duha po dešti, Oregon, USA (Foto: Alena Makovcová)

Článek pro vás připravila ve spolupráci s redakcí FOTOLAB blogu:

Alena Makovcová – fotografka krajiny a přírody

Instagram: alena.makovcova.pictures

 

komentářů

  • Dobrý den,
   zkuste být prosím konkrétnější, v čem Vám přijde článek o ničem? Resp. pokud máte nějaký specifický dotaz k tématu, rádi odpovíme, případně rozvedeme diskuzi. VF

 • Bezva rady, určitě zkusím vzít svůj OM-D a vyrazím vstříc nepřízni počasí. Jak někdo psal v komentářích, tak bych netvrdil že jsou to bláboly. O konkretnim nastavení foťáku na místě je hodně článků, ale nejlíp se to člověk naučí metodou pokus omyl a když si k tomu ještě člověk něco přečte a má trochu povědomí o tom co je to clona, a čas závěrky nemá problém. Díky za článek.

  • Dobrý den,
   děkujeme za komentář. Jsme rádi, že to zkusíte – přesně to je cíl našich článků na blogu v sekci fotorádce, vzbudit v lidech chuť jít fotografovat (v tomto případě ve specifických podmínkách). Připomenout jim přehled toho základního (často nezbytného), co se jim může „hodit“ na cestě za svými vytouženými fotografiemi, resp. v čem případně můžeme vypomoci z pozice prodejce-pronajímatele fototechniky. Kdo chce jít v tématech do větší hloubky, pak už je vhodné jít jinou cestou: odborná literatura, placené kurzy, online diskuzní skupiny atd. Dobré světlo přejeme. VF

  • Děkuji za zpětnou vazbu, škoda, že anonymní. Pokud byste chtěl, ráda vám jednotlivá nastavení napíšu, můžete se na mě obrátit přes web nebo IG – odkazy jsou výše.