CEWE FOTOLAB
Sběr hub

Jak na fotografování hub

Co Čech, to houbař. Neplatí to sice stoprocentně, ale jisté je, že Češi bezesporu patří mezi nejvášnivější houbaře na světe. Procházet se po lese a hledat poklady v podobě jedlých hub nás prostě baví. Proč tedy nespojit houbaření s další skvělou aktivitou, a sice focením? Poradíme vám, jakou fototechniku si vzít s sebou, kdy vyrazit a na jaké skvosty v podobě hub můžete v ČR narazit.

JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUBFenomén houbaření

Houbaření je v tuzemsku téměř náboženstvím. Alespoň jednou ročně vyrazí na houby více než 70 % Čechů, což je prakticky světový unikát. Jsme jednoduše houbařská velmoc, sběr hub není nijak omezen, proto na jednu českou domácnost každoročně připadne přes 8 kilogramů hub.

Houby smažíme, pečeme, sušíme. Děláme z nich guláš, vegetariáni je milují a třeba smažené bedle si ze svého dětství pamatuje snad každý. Když už ale máme takovou přírodní krásu na talíři, potažmo ještě ukrytou v lese, proč jí nevěnovat trochu té fotografické pozornosti? A nebojte se, nebudete co 50 metrů fotit jen hříbky nebo bedly.JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUB

Fotíme houby dle sezóny

Některé houby najdete na mýtinkách a v lesích celoročně, třeba hvězdovky připomínající mořské hvězdy nebo lanýže a jiné podzemky, které s oblibou vyhrabává zvěř. Opravdové skvosty se ale objevují sezónně. Ty nejzajímavější jsme vám sepsali dle ročního období.JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUB

Jarní houby

Jaro je bohaté na houby nezvyklých a originálních tvarů. Zkušení houbaři poznají ucháče obecného, smrže kuželovitého, křehutku jarní nebo kačenku českou. Zatímco první dvě zmíněné mají exotický vzhled, zbylé dvě houby vypadají sice obyčejně, ale vyfotit je můžete téměř kdekoli.

Smrž kuželovitý může svým vzhledem připomínat vlašský ořech nebo mořskou houbu. Je tak ideálním objektem pro makrofotografii. Najdete ho v jehličnatých i listnatých lesích, v zahradách nebo třeba starých parcích. JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUB

Smrž kuželovitý roste na jaře v lesích jehličnatých i listnatých, nejčastěji na lesních okrajích, ve starých parcích, v zahradách, v křovištích apod., od nížin až dost vysoko do hor, avšak všude celkem nehojně.

Na začátku června pak můžete narazit na další skvost, a sice květnatec Archerův pocházející původně z australské a tamánské oblasti. Do Evropy se dostal ve formě spór a od té doby se mu zde poměrně dobře daří. Najdete ho v listnatých a smíšených lesích s dostatkem tlejícího listí.JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUB

Fotogenické kloboukaté houby zase hledejte na kmenech a pařezech stromů. Především díky svému zbarvení je populární třeba hlíva růžová.JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUB

Letní houby

V létě se nejčastěji setkáte s různobarevnými hlubinkami, strmělkami nálevkovitými, bedlami vysokými, chorošemi, mechovkami obecnými, katmankami nebo třeba klouzky sličnými.

Ideální podmínky jsou ale také pro nejedlý hřib, peprný a žlučový, na který je potřeba dát si pozor. Obzvláště, pokud svůj úlovek nechcete pouze vyfotit, ale následně také sníst. Na konci července můžete narazit na čechranku podvinutou a černohuňatou, holubinku smrdutou nebo klouzka zrnitého.

V srpnu množství hub v lesích výrazně narůstá. Potkat můžete lakovku lakovou a ametistovou, hřib žlutomasý, plsnatý nebo třeba hnědý. Menší popularitě se u houbařů těší slizák mazlavý, sluka svraskalá nebo žampion ovčí. Konec srpna je pak typický pro jedovaté muchomůrky.JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUB

Jedovatou muchomůrku červenou, která je díky své výrazné barvě velmi fotogenická, najdete hojně v jehličnatých, především smrkových lesích. Výjimkou však není ani ve smíšených a listnatých lesích. Fotit můžete, ale ochutnávat nedoporučujeme. Právě muchomůrka červená je totiž pravděpodobně nejstarším a nejrozšířenějším halucinogenem v historii lidstva.

Podzimní houby

Někteří letní opozdilci se v lesech začínají objevovat až v podzimních měsících. Patří mezi ně třeba křemenáč osikový, kozák březový, ryzec nebo vzhledově velmi originální krásnorůžek lepkavý.

JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUBOd července do listopadu můžete hledat hojně rostoucí krásnorůžek lepkavý, kterému se velmi dobře daří především na rozpadlých pařezech jehličnatých stromů, především pak smrků. Sníst ho nemůžete, ale k focení je jako stvořený.

Zimní houby

Zima je na houby spíše slabším obdobím. Přesto se můžete vydat na lov penízovky sametové nebo třeba Jidášova ucha, které velmi nápadně připomíná ucho lidské. Patří mezi jedlé houby a nejčastěji na něj narazíte na bezu. Velký význam má především v čínské kuchyni a medicíně.

Fotovýbava pro focení hub (fotoaparáty a objektivy)

Už víte, co a kdy fotit. Teď vám poradíme, jaké vybavení si na mýtinu nebo do lesa vzít s sebou. Jelikož v terénu strávíte hned několik hodin, ne-li celý den, je dobré vyrazit co nejvíce nalehko. S kompakty moc slávy neuděláte, zrcadlovky můžou zase představovat příliš velkou zátěž.

Raději proto zvolte zlatou střední cestu v podobě lehkých systémových fotoaparátů s výměnnými objektivy. Ideální volbou jsou lehké a skladné fotoaparáty Panasonic nebo Olympus systému m4/3. Velikostí a hmotností ušetříte i 50% z původní hodnoty, což se během dlouhého výletu může hodit.

Podle čeho vybírat? Při focení hub budete pravděpodobně bojovat s různými úhly, z nichž se vám bude fotit nejlépe. Abyste se vyhnuli různým krkolomným polohám, sáhněte po systémovém fotoaparátu s výklopným LCD displejem.

Olympus OM-D E-M5 Mark III

 • střední cenová kategorie
 • 5osý stabilizátor obrazu

OLYMPUS OM-D E-M5 Mark IIIPanasonic Lumix DC-G9

 • profesionální systémový fotoaparát
 • fotografie v rozlišení až 80 mpx

Panasonic LUMIX G9Fotoaparát nezapomeňte doplnit o vhodný objektiv. Pokud preferujete něco univerzálnějšího, co pokryje většinu žánrů, sáhněte po novince od Olympusu 12-200mm. S objektivem pořídíte pěkné fotky zblízka i širších záběrů.JAK NA FOTOGRAFOVÁNÍ HUB

Pro všechny případy byste s sebou ale měli mít raději i pořádné makro sklo, které vám umožní zachytit unikátní texturu hub. Perfektní obrazovou kvalitu nablízko i na dálku vám zajistí Olympus M. ZUIKO DIGITAL ED 60mm f/2.8 Macro. Praktickou výhodou je jeho voděodolnost a prachuvzdornost. To se může v lese na podzim i na jaře hodit. Nikdy nevíte, kdy vás dostihne průtrž mračen.

Opravdu kompaktní a lehký objektiv má ve svém portfoliu také Panasonic, a sice Panasonic Lumix G 30mm f/2.8 Macro ASPH MEGA O. I.S. Jak už vyplývá z názvu, na makro je jako dělaný. Pořídíte s ním realistické makro snímky přiblížením objektivu až na vzdálenost 10,5 cm a zvětšením hub až o 100 %.

Čtěte také na blogu: VÝBĚR FOTOAPARÁTU: ZRCADLOVKA NEBO BEZZRCADLOVKA?

Výběr fotografického příslušenství

Základ už máte. Teď nějaké další fotografické vychytávky, které se vám budou při lovu hub hodit. Při výběru se samozřejmě můžete odrazit od vybavení pro makrofotografii. Bez čeho se určitě neobejdete je kvalitní stativ.

Na velké hliníkové trojnožky zapomeňte, raději zvolte praktičtější kousky, které si můžete libovolně nastavit dle svých potřeb. Některé stativy umožňují pozicování noh na opačnou stranu, díky čemuž dostanete fotoaparát ještě blíže k zemi, a tudíž ke snímanému objektu.

Doporučujeme například Manfrotto MT 190XPRO4, se kterým se nemusíte bát, že houbu nezachytíte přesně z takového úhlu, jaký jste si předem namysleli.Stativ manfrotto

V lese, kde sluneční paprsky ne vždy dopadají přesně tam, kam byste potřebovali, se můžou hodit také menší odrazné desky. Houby si pomocí nich nasvítíte, nebo jim dodáte kýžený stín zajišťující větší kontrast.

Nezapomeňte také na čisticí hadříky nebo štětec na optiku. Obzvláště po ránu se v lesích odpařuje vláha, vše je pokryté rosou. Vlhkost nebo kapky deště padající z listů stromů by vám focení mohly pořádně znepříjemnit. 

Pokud řešíte dilema z pohledu výběru transportního zavazadla, napovědět může článek na našem blogu s názvem Fotobrašna nebo fotobatoh?

Samozřejmostí je pohodlné a ideálně terénu uzpůsobené oblečení, ale to vám snad ani nemusíme říkat. Teď už jen stačí vše nachystat a vyrazit do nejbližšího lesa. Lovu zdar!

komentářů

 • Dobrý den, když už zveřejníte článek Jak fotografovat houby, prosím nechte si udělat korekturu od alespoň amaterského mykologa. Snímek „Hřibek pod sněhem“ určitě není hříbek, ale pravděpodobně mladá václavka, a hlíva růžová u nás v přírodě běžně neroste, je to výhradně pěstovaná houba, která pochází z Asie. Houby se dají fotit i fotoaparáty jiných značek, např. Canon.

  • Dobrý den,
   děkujeme za komentář. Copywriter nám popsal nesprávně některé fotografie, opravili jsme a sjednotili. Zmíněnou hlívu jako ilustrativní fotografii vkládat nebudeme, dáváme za pravdu.

   Samozřejmě lze fotit i na jinou značku, např. na zmíněný Canon. Chtěli jsme vyzdvihnout systém, který má výrazný benefit v podobě úspory místa a hmotnosti, při zachování velmi slušné úrovně obrazové kvality. m4/3 od Olympusu a Panasonicu nám přijde jako ideální volba pro všechny, kteří ocení zmíněné vlastnosti.

   Pěkný den
   Viktor

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták