CEWE FOTOLAB
Fotografování zimní krajiny

Fotografování v zimě: jak si ho užít

V článku přinášíme cenné rady pro fotografování v zimě, aby se z něj nestalo „utrpení“ a předčasně jste se z focení nemuseli vracet. Dlouhodobý pohyb v exteriéru s teplotami zejména pod 0 °C může přinést řadu nepříjemností, pokud se dostatečně nevybavíte, ať už materiálně, tak třeba znalostmi o počasí a jeho předpovědi.

Trochu netradičně článek zahájíme oblíbeným citátem Tomáše Holuba, který připravil podklady (vč. fotografií) pro tento článek.

„Jestli najdeš v životě cestu bez překážek,
určitě nikam nevede“.

Tento citát Arthura C. Clarka krásně vystihuje i cestu ke kvalitní krajinářské fotografii.

Vyběhnout kolem poledne z horské chaty s foťákem v ruce, pěkně za slunečného počasí, v bezvětří, a pořídit si několik krásných fotografií zimní krajiny na památku… To zvládne prakticky každý. Ale věřte, že výjimečné fotografie z toho spíše nevzejdou. Ty vyfotíte naopak pravděpodobněji v nepříznivějších podmínkách, kdy např. fouká silný vítr, poletuje sníh, či mrzne až praští. Právě pro tyto situace jsem pro vás připravil pár rad, tipů a postřehů, čemu se v zimních podmínkách vyhnout, na co pamatovat a co si rozhodně přibalit do batohu.

Správný tepelný komfort fotografa

Naprostý základ všeho, bez vhodného oblečení nikdy nebudete moci dlouhodoběji v zimě fotografovat. Tuto první radu opravdu nepodceňujte. Dalo by se říci, že platí raději více, než méně. Mějte do zálohy vždy něco navíc, kdyby to mělo být jedno termo-tričko. Termoska s teplým čajem určitě přijde vhod. Velice důležitá je také teplá pevná obuv. Není nic horšího, než když máte skvělé podmínky na focení, schyluje se k parádnímu západu slunce a víte, že to bude ještě dobrou hodinku trvat, ale přitom jste zkřehlí na kost. Anebo ten, kdo vás doprovází. Často jste na výletě s rodinou, s přítelkyní, či s jiným „asistentem“. Jste zabraní do focení a čas pro vás utíká jinak, než těm okolo vás. Těm je zima, netrpělivě přešlapují a čekají, až se půjde dál. Tedy zde rada nad zlato – mějte také dobře oblečený i „doprovod“.

Náhradní baterie

Baterie ve fotoaparátech jsou náchylné ke ztrátě kapacity při teplotách pod bodem mrazu. Neznamená to, že byste s nimi nemohli fotit v mrazech. Je nutné počítat se zmíněným poklesem jejich výkonu. Čím nižší teplota, tím rychlejší pokles. Jestli nemáte ke svému fotoaparátu náhradní baterii, doporučuji výbavu doplnit. A také před zimním focením řádně dobít. Není nic hloupějšího, než při výměně baterie zjistit, že je vybitá. Náhradní baterie skladujte při pohybu venku nejlépe pod bundou, kde budou vyhřívány tělesnou teplotou. Pokud budete spát pod širákem, ideálně vložte akumulátor do spacáku, hlavně nenechávat promrznout.

Obal na stativ, zateplovací návleky

Kdo nosí přes rok stativ volně bez obalu, v zimě může „zaplakat“. Na boku batohu se stativ při sněžení rychle zachumelí a jeho použití pak bude obtížnější. Naopak v obalu bude v bezpečí. Navíc prázdný obal se dá použít jako šikovná podložka na přikleknutí k práci se stativem či pro odložení filtrů apod. Pro příjemnější manipulaci se stativem je možné dokoupit zateplovací návleky, aby vás při transportu a manipulaci stativové nohy nestudily.

Najděte si ten správný stativ pro váš fotoaparát

Pláštěnka na fotobrašnu nebo fotobatoh

Pro nepřízeň počasí beru tuto ochranu jako nezbytnou. Není-li pláštěnka fotobatohu, či brašny integrovaná již výrobcem, lze použít jako náhradní řešení nějakou jinou – ze starého batohu a uzpůsobit ji rozměrům, které potřebujete. Lze samozřejmě i pláštěnku dokoupit.


Výzva k účasti: Fotografická soutěž na téma „Pohádková zima“

Fotografická soutěž Pohádková zima

Podělte se s námi o vaše nádherné zimní fotografie a vyhrajte skvělé ceny! Navíc svou účastí v soutěži Pohádková zima se zároveň máte možnost zapojit do největší fotosoutěže na světě CEWE Photo Award 2021.

Přehled hlavních cen:

  • 1. místo – fotoaparát Olympus OM-D E-M10 Mark III + 14-42mm EZ stříbrný
  • 2. místo – INSTAX 11 SET BLUE
  • 3. místo – 1.000 Kč voucher na CEWE fotoprodukty

Rukavice – tenké prstové a teplé „palčáky“

Na fotografování je vhodné si vzít dva páry rukavic. Jedny na focení, druhé na co nejvyšší možný tepelný komfort (s těmi se totiž fotoaparát většinou velmi špatně ovládá). Do pár minut bez rukavic na mrazu a větru zjistíte, že práce s fotoaparátem, jehož povrch navíc může taktéž studit, není možná. Ruce zkřehnou  rychle takovým způsobem, že nezměníte ani clonové číslo. Používám tenké prstové rukavice, ve kterých mohu přístroj efektivně ovládat. A při čekání pak šup do pořádných teplých palčáků. Osobně velice oceňuji funkční triko nebo mikinu, jejíž rukáv je delší a má otvor na palec – v takovém případě máte velkou část ruky chráněnou. Lze zakoupit i specializované fotografické rukavice. Vhodné je zvážit pořízení rukavic, které umožňují ovládat dotykové displeje, které se začínají stále častěji objevovat na fotoaparátech.

Vyhřívací límec objektivu, ochranné návleky

Většina z nás tyto doplňky nepotřebuje. Ale když se pustíte např. do dlouhodobějšího focení noční oblohy v zimních podmínkách, určitě vyhřívací límec uvítáte. Vlastně je to nutností, aby se objektiv nezamlžil. Jak už se to jednou stane, pak už příliš možností není, pouze zahřátí nad okolní teplotu.

Korektní expozice je důležitá

Při focení s převažujícími světlými / bílými plochami (typicky zasněžená krajina) expozimetr ve fotoaparátech vyžaduje v automatickém, či poloautomatickém režimu nastavit tzv. korekci expozice, jelikož velké bílé plochy sněhu jsou vyhodnoceny jako nadbytek světla a foťák nastaví výslednou dobu snímání, expozici, kratší, než by bylo vhodné. Výsledný snímek je pak tmavší, sníh spíše vypadá šedě, než bíle. Cesta k nápravě je snadná. Stačí nastavit korekci expozice (ve větší části fotoaparátů dostupná) na hodnoty +0,5 až +1,5 EV (clony). Přesnou hodnotu nelze doporučit, každá scéna je unikátní, expozimetry mají také různou přesnost měření snímané scény. Pokud váš fotoaparát nemá manuální funkce, či nechcete laborovat nad korekcemi expozice, využijte scénický automatický režim „Sníh“, pokud je k dispozici.

Sluneční clona, utěrka na optiku

Sluneční clona slouží svému hlavnímu účelu (tedy zamezení vzniku odlesků v objektivu), ale lze ji využít i proti nešvaru počasí. Mokrá či zasněžená clona vadí méně, než zasněžená čočka objektivu či UV filr, který ji chrání. Nezbytnou součástí výbavy je i kvalitní utěrka na optiku.

Předpověď počasí

Vždy máme možnost si zjistit, jaké bude počasí. Možností je spousta a krátkodobá předpověď je v dnešní době velmi přesná. Rád využívám norský portál yr.no nebo model Aladin a jeho mobilní aplikace. Další možností jsou webové kamery ČHMÚ (či jiné) – na nich přímo vidíte, do „čeho“ aktuálně jdete, jaká je obloha, kolik je sněhu. A podle toho přizpůsobíte především oblečení a obuv.

Vlhkost, kondenzace

Fyzické zákonitosti platí pro všechny bez rozdílu. U fototechniky obzvlášť. Elektronika a optika versus vlhkost a kondenzace. Každý, kdo používá brýle, to potvrdí. Přijdete z mrazivého prostředí do vyhřáté chalupy a brýle se okamžitě orosí. To nezměníte. Proto doporučuji fotoaparát a objektivy ponechat po návratu z focení v brašně či fotobatohu nějakou dobu, aby byl přechod co nejpozvolnější. Osobně vyndávám vše až po několika hodinách od návratu. U celodenního výletu při zastávce na oběd techniku nevyndávám vůbec. I kdybyste chtěli ukázat jen na chvíli nafocené snímky, displej se orosí a stejně nic neuvidíte (orosí se ale i „vnitřnosti“ techniky).
Vysrážená vlhkost uvnitř fototechniky se může projevit např. korozí vodičů, a to až po delším čase. V jistých případech může dojít i ke zkratu. Náklady na opravu mohou být velmi vysoké.

Užívejte zimu, je krásná. Tichá a klidná, mrazivá i větrná, umí kousat do tváře i pohladit zimními paprsky.
Přeji spoustu pěkných mrazivých záběrů, Tomáš Holub.

Facebook
@tomasholub.photo

WEB
https://www.holubtomas.cz/

 

Použitá fototechnika:
Nikon D600
Objektiv Nikon 17-35mm f/2,8 AF-S
Objektiv Nikon 85mm f/1,8 AF-S G
Objektiv Sigma 150mm f/2,8 EX APO DG OS HSM Macro
Objektiv Nikon 200-500mm f/5,6 E ED VR
Stativ Gitzo GT2531
ochrana objektivu, UV filtr UV VFFOTO PS
Držák filtrů VFFOTO SQ 100

komentář

  • Hezká reklama na foto doplňky, opravdu povedená a pěkně zabalená. O samotném focení jsem se kromě známé nutnosti manuální korekce expozice na sněhu nedozvěděl nic.

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jaký objektiv vlastníte?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták