CEWE Fotolab
Sony zimní

Jak si užít zimní focení – Tipy Tomáše Holuba

V článku přinášíme cenné rady pro fotografování v zimě, aby se z něj nestalo „utrpení“ a vy jste se nemuseli z focení předčasně vracet. Dlouhodobý pohyb v exteriéru s teplotami pod nulou může přinést řadu nepříjemností. Důležité je se vybavit, nejenom správnou technikou, ale i znalostmi.

Trochu netradičně článek zahájíme oblíbeným citátem Tomáše Holuba, který připravil podklady (vč. fotografií) pro tento článek.

„Jestli najdeš v životě cestu bez překážek,
určitě nikam nevede“.

Tento citát Arthura C. Clarka krásně vystihuje i cestu ke kvalitní krajinářské fotografii.

Vrcholek hory

Na co si dát pozor a čím se vybavit

Vyběhnout kolem poledne z horské chaty s foťákem v ruce, pěkně za slunečného počasí, v bezvětří, a pořídit si několik krásných fotografií zimní krajiny na památku… To zvládne prakticky každý. Ale věřte, že výjimečné fotografie z toho spíše nevzejdou. Ty vyfotíte naopak pravděpodobněji v nepříznivějších podmínkách, kdy např. fouká silný vítr, poletuje sníh, či mrzne až praští. Právě pro tyto situace jsem pro vás připravil pár rad, tipů a postřehů, čemu se v zimních podmínkách vyhnout, na co pamatovat a co si rozhodně přibalit do batohu.

Správný tepelný komfort fotografa

Zimní výbava

Naprostý základ všeho, bez vhodného oblečení nikdy nebudete moci dlouhodoběji v zimě fotografovat. Tuto první radu opravdu nepodceňujte. Dalo by se říci, že platí raději více, než méně. Mějte do zálohy vždy něco navíc, kdyby to mělo být jedno termo-tričko. Termoska s teplým čajem určitě přijde vhod. Velice důležitá je také teplá pevná obuv. Není nic horšího, než když máte skvělé podmínky na focení, schyluje se k parádnímu západu slunce a víte, že to bude ještě dobrou hodinku trvat, ale přitom jste zkřehlí na kost. Anebo ten, kdo vás doprovází. Často jste na výletě s rodinou, s přítelkyní, či s jiným „asistentem“. Jste zabraní do focení a čas pro vás utíká jinak, než těm okolo vás. Těm je zima, netrpělivě přešlapují a čekají, až se půjde dál. Tedy zde rada nad zlato – mějte také dobře oblečený i „doprovod“.

Stromy v zimě

Fotoaparát i objektiv s utěsněním proti prachu a vodě

Pokud panuje krásné počasí, můžete v zimě fotografovat s jakýmkoliv fotoaparátem. Často se ale nevyhnete nejenom sněžení, ale i dešti nebo jen poletujícímu sněhu při poryvech větru. V takových situacích je dobré obyčejné fotoaparáty schovat do brašny. Výhodu ale mají DSLR a CSC s utěsněním proti prachu a vodě. Jen mějte na mysli, že utěsněný musí být i objektiv. Jinak existuje riziko vniku vlhkosti kolem bajonetu fotoaparátu. Dále je dobré myslet na to, že zvýšená odolnost neznamená vodotěsnost. Pokud by měl fotoaparát stát ve sněhové vánici několik hodin, určitě na něj pořiďte extra pláštěnku nebo jej alespoň zakryjte čímkoliv, co je po ruce. Kdo je připraven, není překvapen!

Náhradní baterie

Baterie ve fotoaparátech jsou náchylné ke ztrátě kapacity při teplotách pod bodem mrazu. Neznamená to, že byste s nimi nemohli fotit v mrazech. Je nutné počítat se zmíněným poklesem výkonu. Čím nižší teplota, tím rychlejší pokles. Jestli nemáte ke svému fotoaparátu náhradní baterii, doporučuji výbavu doplnit. A také před zimním focením řádně dobít. Není nic hloupějšího, než při výměně baterie zjistit, že je vybitá. Náhradní baterie skladujte při pohybu venku nejlépe pod bundou, kde budou vyhřívány tělesnou teplotou. Pokud budete spát pod širákem, ideálně vložte akumulátor do spacáku, hlavně nenechávat promrznout.

Obal na stativ

Kdo nosí přes rok stativ volně bez obalu, v zimě může „zaplakat“. Na boku batohu se stativ při sněžení rychle zachumelí a jeho použití pak bude obtížnější. Naopak v obalu bude v bezpečí. Navíc prázdný obal se dá použít jako šikovná podložka na přikleknutí k práci se stativem či pro odložení filtrů apod.

Najděte si ten správný stativ pro váš fotoaparát

Pláštěnka na fotobrašnu nebo fotobatoh

Pro nepřízeň počasí beru tuto ochranu jako nezbytnou. Není-li pláštěnka fotobatohu, či brašny integrovaná výrobcem, lze použít jako náhradní řešení nějakou jinou – například ze starého batohu a uzpůsobit ji rozměrům, které potřebujete.

Rukavice – tenké prstové a teplé „palčáky“

Na fotografování je vhodné vzít dva páry rukavic. Jedny na focení, druhé na co nejvyšší možný tepelný komfort (s těmi se totiž fotoaparát většinou velmi špatně ovládá). Do pár minut bez rukavic na mrazu a větru zjistíte, že práce s fotoaparátem, jehož povrch navíc může taktéž studit, není možná. Ruce zkřehnou rychle takovým způsobem, že nezměníte ani clonové číslo. Používám tenké prstové rukavice, ve kterých mohu přístroj efektivně ovládat. A při čekání pak šup do pořádných teplých palčáků. Osobně velice oceňuji funkční triko nebo mikinu, jejíž rukáv je delší a má otvor na palec – v takovém případě máte velkou část ruky chráněnou.

Sluneční clona, utěrka na optiku

Sluneční clona slouží svému hlavnímu účelu (tedy zamezení vzniku odlesků v objektivu), ale lze ji využít i proti nešvaru počasí. Mokrá či zasněžená clona vadí méně, než zasněžená čočka objektivu či UV filr, který ji chrání. Nezbytnou součástí výbavy je tak i kvalitní utěrka na optiku nebo oblíbený lenspen. Ten má v sobě i štětec, který se dá použít i na ometání sněhu z objektivu a fotoaparátu.

Předpověď počasí

Vždy máme možnost si zjistit, jaké bude počasí. Rád využívám norský portál yr.no nebo model Aladin a jeho mobilní aplikaci. Další možností jsou webové kamery ČHMÚ (či jiné) – na nich přímo vidíte, do „čeho“ aktuálně jdete, jaká je obloha, kolik je sněhu. A podle toho přizpůsobíte především oblečení a obuv.

Vlhkost, kondenzace

Fyzické zákonitosti platí pro všechny bez rozdílu. U fototechniky obzvlášť. Elektronika a optika versus vlhkost a kondenzace. Každý, kdo používá brýle, to potvrdí. Přijdete z mrazivého prostředí do vyhřáté chalupy a brýle se okamžitě orosí. To nezměníte. Proto doporučuji fotoaparát a objektivy ponechat po návratu z focení v brašně či fotobatohu nějakou dobu, aby byl přechod co nejpozvolnější. Osobně vyndávám vše až po několika hodinách od návratu. U celodenního výletu při zastávce na oběd techniku nevyndávám vůbec. I kdybyste chtěli ukázat jen na chvíli nafocené snímky, displej se orosí a stejně nic neuvidíte (orosí se ale i „vnitřnosti“ techniky). Vysrážená vlhkost uvnitř fototechniky se může projevit např. korozí vodičů, a to až po delším čase. V jistých případech může dojít i ke zkratu. Náklady na opravu mohou být velmi vysoké. Nepomůže ani utěsnění fotoaparátu proti prachu a vodě, rozdíl teplot je v tomto nekompromisní.

Jak nastavit fotoaparát?

Při focení s převažujícími světlými nebo obecně bílými plochami, vyžaduje expozimetr ve fotoaparátech v automatickém či poloautomatickém režimu nastavit korekci expozice. Velké bílé plochy sněhu jsou totiž fotoaparátem vyhodnoceny jako nadbytek světla a on tak nastaví výslednou dobu snímání kratší, než by bylo vhodné. Výsledný snímek je pak tmavší, sníh spíše vypadá šedě, než bíle.

Cesta k nápravě je snadná. Stačí nastavit korekci expozice na hodnoty +0,5 až +1,5 EV. Tím prakticky fotoaparátu říkáte „udělej mi tmavší/světlejší fotku“. Pokud se naučíte číst živý histogram, kdy jsou v jeho levé části stíny a v pravé části světla, získáte tím velkou výhodu. Přesnou hodnotu korekce expozice nelze obecně doporučit, každá scéna je unikátní, expozimetry mají také různou přesnost měření snímané scény. Pokud váš fotoaparát nemá manuální funkce, či nechcete laborovat nad korekcemi expozice, využijte scénický režim „Sníh“.

Další nastavení přizpůsobte focené scéně. Pokud fotíte krajinu a chcete mít v snímku vše ostré, pracujte s hyperfokální vzdáleností, které se podrobně v článku věnoval kolega. Nebojte se ale experimentovat, místo širokoúhlého objektivu zkuste snímat detaily krajiny pomocí teleobjektivu, pracujte i s malou hloubkou ostrosti a nezapomeňte – základem je dobré světlo a poutavá kompozice. Focení v zimě se vlastně nijak neliší od zbytku roku, jde jen o to, počítat s náročnými podmínkami, které vám budou celý proces komplikovat. Odměnou vám ale budou krásné fotografie. Co ovšem zimní focení přinese jsou nové motivy. Zimní fotografie pak vypadají skvěle i na papíře nebo rovnou jako fotoobraz, kdy se v parném létě určitě rádi zadíváte do harmonicky zasněžené zimní krajiny.

Jak nastavit expoziční parametry a další tipy, doporučuji článek „Jak nastavit fotoaparát krok za krokem“

Užívejte zimu, je krásná. Tichá a klidná, mrazivá i větrná, umí kousat do tváře i pohladit zimními paprsky.
Přeji spoustu pěkných mrazivých záběrů, Tomáš Holub.

Facebook
@tomasholub.photo

WEB
https://www.holubtomas.cz/

 

Přidat komentář

Sledujte nás

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...