CEWE Fotolab
pálava

Cestuj s CEWE – 10 nejkrásnějších míst Moravy a Slezska

Východní část České republiky – Morava a Slezsko jsou považovány za ten malebnější kout Česka, souhlasíte? Morava a Slezsko vám nabídnou nespočet krásných lokalit k výletům, kam můžete vyrazit s rodinou nebo přáteli. A kam vyrazit v tom hezčím koutu České republiky v době prázdnin? Pojďte s námi cestovat po Česku, foťte a vyhrajte skvělé ceny – soutěž Cestuj s CEWE.

1. Stezka v oblacích Dolní Morava

Nedaleko Králického Sněžníku se koncem roku 2015 otevřela vyhlídková konstrukce Stezka v oblacích, (o rok později získala dokonce ocenění Stavba roku 2016), která návštěvníkům umožňuje projít se v korunách stromů s parádním výhledem na okolí. Tvarem má připomínat let motýla. Stezku v oblacích na Dolní Moravě najdete poblíž horní stanice lanovky Sněžník ve výšce 1116 metrů. Z výhledu, který se vám naskytne budete určitě uchváceni.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Horský resort Dolní Morava

Hlavní výhodou této unikátní rozhledny je fakt, že je bezbariérová, což je ideální na výlet pro rodiny s malými dětmi a kočárky nebo i pro starší lidi. Během prvního roku se očekávala návštěvnost kolem 100 000 lidí, ale návštěvníků přišlo bezmála dvojnásobný počet a její obliba roste.

V porovnání s ostatními stezkami, ta na Dolní Moravě u Králického Sněžníku stojí nejvýš, je nejvyšší a má nejdelší tobogán o délce 100 metrů. Název vyhlídková rozhledna dostala podle malé vesničky Dolní Morava, která je nedaleko.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

2. Beskydy

Moravskoslezské Beskydy jsou součástí pohoří Beskyd, které svou rozlohou zasahují kromě České republiky do severního Slovenska, jižního Polska a na západ Ukrajiny. Beskydy jsou převážně zalesněné pohoří s oblými vrcholy a skály vyčnívají na povrch jen zřídka.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Viliam.M/Shutterstock

V Beskydech žijí vzácní a přísně chránění živočichové, kteří z ostatních oblastí téměř vymizeli. Beskydy jsou známé i přítomností vlků obecných, medvědů hnědých nebo rysa ostrovida. A pokud budete mít štěstí, můžete zahlédnout i různé druhy čolků, lednáčky říční nebo vydry říční.

Když se řeknou Beskydy, znamená to především hluboká údolí a převýšení hor. Ale i tady najdete nenáročné turistické trasy, které můžete absolvovat i s malými dětmi na kolech nebo odrážedlech.

Horský hřeben Pustevny patří k nejnavštěvovanějším místům v Beskydech. A zdejší budovy patří k národním kulturním památkám, které spravuje Valašské muzeum v přírodě. Chata Libušín bohužel v roce 2014 vyhořela. O dva roky později se, i díky veřejné sbírce, začalo s rozsáhlou rekonstrukcí a chata Libušín má stejnou podobu jako před nešťastnou událostí. Datum znovuotevření je stanoven na 30.července tohoto roku.

Výhled z Lysé hory

Nejvyšším vrcholem Beskyd na našem území je Lysá hora, měřící 1323 metrů a výhled z ní je naprosto úchvatný.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

3. Moravský kras

Nejznámější a zároveň nejvýznamnější krasová oblast u nás. Mnohačetné krasové plošiny jsou rozřezány až 150 metrů hlubokými kaňony. Lesy pokrývají téměř 60 procent území Moravského krasu. Najdete tady více než 1100 jeskyní, ale pouze pět jeskyní je přístupněné veřejnosti. Jedná se o jeskyně Balcarka, Kateřinská jeskyně, Punkevní jeskyně, Sloupsko-šošůvské jeskyně a Jeskyně Výpustek. Při prohlídce Punkevních jeskyní se dostanete až na dno propasti Macocha, jejíž hloubka suché části propasti je 138,4 m. Na jejím dně se nachází ještě Dolní macošské (hloubka minimálně 50m) a Horní macošské jezírko (hloubka 11m).

Punkevní jeskyně
Autor: Viktor Fiker – Punkevní jeskyně

V Moravském krasu je na mnoha silnicích zakázán vjezd, takže pro projížďku nádhernou přírodou využijte raději kolo nebo koloběžku. Dětem uděláte radost, když navštívíte víly a skřítky v blízkém arboretu Šmelcovna, součástí je i zookoutek zakrslých hospodářských zvířat. Provoz je od března do listopadu, kromě pondělků.

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu. Svůj název si skála pravděpodobně vysloužila ve spojitosti s pohanským kultem býka, a až mnohem později zde byla nalezena soška bronzového býčka.

Ke skále se váže celá řada hrůzných pověstí. Například zde byla nalezena lebka asi třináctileté dívky, která nese známky trepanačních otvorů (proražení lebky a vytvoření otvoru do ní). Podle pověstí se tu prý odehrávaly obětní rituály, kdy byli oběti rozsekáni nebo dokonce snězeni. Není divu, že vnímaví jedince prý cítí z jeskyně silně negativní energie.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

4. Rešovské vodopády (Nízký Jeseník)

Rešovské vodopády je národní přírodní památka od roku 2013 a tvoří ji kaňonovitá soutěska na toku říčky Huntavy, na jejímž toku jsou vodopády.  Nachází v nadmořské výšce 430 metrů a oblastí procházejí tři značené turistické trasy. Pod vodopády byl kdysi dokonce vybudovaný vodní mlýn.

Autor: Viktor Fiker -Rešovské vodopády

Okolí Rešovských vodopádů neméně zajímavé a určitě stojí za procházku. Najdete tady také pár zajímavých skalních útvarů a osamělých skalek, například Soví skála, která měří 32 metrů nebo Sfinga, které se tak říká proto, že připomíná ležící sfingu. Najdete asi 1,5 km od Horního městanadmořské výšce kolem 800 metrů. Říká se jí také Kamenná hora.

Další zajímavostí jsou takzvané Chmelinky – bonbony, které jsou naplněné chmelem. Jsou prý výborné na trávení. Chmelinky jsou spolu s pivem nazvaným rešovský korbel k dostání v restuaraci Rešov. Zastavte se tam na zasloužený odpočinek cestou od Rešovských vodopádů (restaurace je vzdálená pouze 1,5 km), určitě nebudete litovat.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

5. Jižní Morava – Pálava, Toskánsko, Mikulov

Jižní Morava je malebný kraj a opravdu hodně vám toho nabídne. Kam se „vrtnete“, tam můžete objevovat její krásy, a že jich je.
Oblast Pálavy je krajinný komplex Pavlovských vrchů a údolní nivy řeky Dyje chráněný od roku 1976, který byl roku 1986 zapsán na seznam chráněných rezervací UNESCO. Nejvyšším vrcholem Palávy je Děvín (550 m n.m.). O tom, že tato lokalita byla oblíbená už od dob našich předků, svědčí pozůstatky ohnišť, naleziště mamutích kostí a především světoznámá Věstonická Venuše. Na Pálavě můžete obdivovat také pestré květiny, jako třeba kosatce na Děvíně či Kočičí skále, písečnice velkokvěté, které u nás jinde než tady nenajdete. 

pálava
©Czech Tourism-fotobanka. Autor: Jiří Jiroušek – Pálava

Jestli máte chuť a jste fyzicky zdatní, projděte si trasu, která je sice dlouhá 14 kilometrů, ale projdete si ty nejzajímavější lokality Pálavy: Dolní Věstonice – Děvičky – jižní svahy Děvína – Soutěska – skály Trůn a Martinka – Klentnice – Sirotčí hrádek – Stolová hora – Kočičí skála – Turold – Mikulov. Celková časová náročnost této procházky je cca 3–6 hodin.

K Pálavě neodmyslitelně patří také 3 zříceniny středověkých hradů, kterými jsou Sirotčí hrádek, Kozí hrádek a Dívčí hrady. A pokud se budete chtít něco dozvědět a přiučit se, pak můžete v Dolních Věstonicích navštívit archeologickou expozici Věk lovců a mamutů.

Kyjov – Moravské Toskánsko

Sice to od Pálavy není co by kamenem dohodil, ale zkuste si udělat výlet do Kyjova, respektive do oblasti Moravského Toskánska, nebudete litovat.

Moravské Toskánsko -nejfotogeničtější krajina v ČR

Je to totiž ta nejfotogeničtější krajina v České republice a charakterizuje ji zvlněná krajina, kterou sem tam „narušují“ malé kapličky nebo boží muka. A krásná je za každého ročního období, takže parádní fotky jsou zaručeny 🙂

Mikulov – Svatý kopeček

Součástí Pálavy je i malebné město Mikulov a jeho návštěvu byste neměli opomenout. Nedaleko je totiž proslulý bílý kostelíček, který najdete na Svatém kopečku nad městem. Zavede vás k němu křížová cesta. Výstup na Tanzberg, jak se kopečku původně říkalo, je sice namáhavější, ale krátký, takže ho zvládnete i s malými dětmi. Po zdolání se vám naskytne ten nejkrásnější výhled na Mikulov, při kterém budete mít celé městečko jako na dlani.

Svatý kopeček se nachází 363 metrů nad mořem a je to jeden z kopců Pavlovských vrchů. Křížová cesta na Svatý kopeček patří mezi první poutní místa na jihu Moravy a je jednou z nejstarších křížových cest v Česku. Zahrnuje celkem 17 objektů: 14 kapliček křížové cesty, kapli sv. Šebestiána, zvonici a kapli Božího hrobu.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

6. Ostrava

Ostrava, v minulosti minulosti zvaná „ocelové srdce republiky“, prošla výraznými změnami po roce 1989. Do třetího největšího města v České republice můžete zajet na výlet nejen kvůli industriálním památkám, ale i kvůli výhodné poloze blízko slovenských nebo polských hranic.

ostrava
Industriální areál v Ostravě

Dominantu Ostravy Dolní oblast Vítkovic, industriální areál, který je tvořený dolem jménem Hlubina, vysokými pecemi a koksovnou Vítkovických železáren, byste neměli vynechat a určitě jej navštívit. Pro focení je jako stvořený.

V Ostravě můžete navštívit třeba i ZOO, svou rozlohou je druhou největší zoologickou zahradou v Česku. Najdete tady spustu vyžití i pro děti – kontaktní Expozici na statku s domácími zvířaty, které si děti mohou pohladit přímo ve výběhu. Dále dětská hřiště, kosterní naleziště nebo vodní svět.

A když už budete v „tej“ Ostravě, zkuste si udělat výlet i do CHKO Poodří, je jednou z nejmenších chráněných území u nás a uchvátí vás tu spoustu mokřad a na ně vázané vzácné a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

7. Zámek Lednice

Ve vinařské oblasti jižní Moravy – hned vedle Pálavy se rozkládá krajinný celek Lednicko-valtický areál. Je to nejrozsáhlejší krajinný celek v Evropě, zvaný též Zahrada Evropy a od roku 1996 je památkou UNESCO. Krajinu v areálu tvoří rozlehlé zámecké zahrady, květinové záhony, opečovávané lesy, vinice a rybníky. Na území areálu najdete četné lovecké zámečky, chrámy, kaple a další architektonické skvosty.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Jiří Jiroušek
© Czech Tourism – fotobanka. Autor: Jiří Jiroušek – Lednicko-valtický areál

V okolí můžete navštívit další zajímavé památky, například Minaret, což je vyhlídková rozhledna a pro návštěvníky jsou zpřístupněny tři vyhlídkové ochozy s nádherným výhledem na lednický park, Pálavu a Bílé Karpaty nebo lesní chrám Rendezvous, monumentální tříposchoďová stavba uprostřed lesů nedaleko vinařské obce Valtice. Navštívit ho můžete v období od dubna do října.

Minaret Lednice z let 1797 – 1802, který je součástí lednicko-valtického areálu, je vysoký 60 metrů a jedná se o největší stavbu tohoto druhu v neislámských zemích.

Součástí Lednicko-valtického areálu jsou i Lednické rybníky, které patří do národní přírodní rezervace. Jedná se o soustavu pěti rybníků s mnoha umělými ostrůvky. Součástí rezervace je i rybník Nesytnejvětší rybník na Moravě.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

8. Telč

Telč patří k nejkrásnějším městům České republiky a v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Toto malebné město navštíví každý rok řada turistů nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Telč najdete na půl cesty mezi Vídní a Prahou. Náměstí uzavírají dvě brány a obklopují tři rybníky.

Zámek v Telči

Kromě uvedeného náměstí s renesančními a gotickými domy s podloubími, tady najdete zámek, synagogu, židovský hřbitov a Telčský dům, který si užijí především rodiny s dětmi. Nahlédnete tady do světa legend, skřítků a historických příběhů.

Půvabná Telč učarovala také tvůrcům filmů a zejména pohádek a historických filmů. Natočilo se zde již přes sedmdesát filmů, seriálů a pohádek. Například Kouzelný měšec, Z pekla štěstí, Jak se budí princezny, Až přijde kocour, Pyšná princezna nebo Bathory.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

9. Vila Tugendhat

V roce 2001 byla vila Tugendhat, kterou najdete v Brně, zapsána do seznamu světového dědictví UNESCO. Patří k základním dílům světové moderní architektury – funkcionalismu. Stavba vily vyšla na pět miliónů korun, což tehdy představovalo cenu za výstavbu asi 30 rodinných domů.

© Czech Tourism – fotobanka. Autor: UPVISION
Czech Tourism – fotobanka. Autor: UPVISION

Návrh vily Tugendhat vypracoval návrh stavby v roce 1928 německý architekt Ludwig Miese van der Rohe na žádost manželů Tugendhatových. Autor je považován za jednoho z otců moderní architektury 20. století. V letech 2010 – 2012 byla vila Tugendhat uzavřena kvůli probíhající rekonstrukci a pro veřejnost znovu otevřena 6. března 2012.

Během druhé světové války vilu Tugendaht zabralo gestapo a v roce 1945 pak Rudá armáda, která ji použila jako ubytování pro vojáky včetně koní. V té době byla velká část vily zničena, ale i přes všechny válečné škody zůstala technická struktura stavby zachována.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

10. CHKO Bílé Karpaty

Malebnou přírodu v Bílých Karpatech ocenilo i UNESCO, které je v roce 1996 zařadilo na seznam biosférických rezervací. Najdete tu unikátní přírodu, malebnou krajinu, množství památek a dochovaných lidových obyčejů, spoustu možností pro turistiku. Bílými Karpatami vás provede také sedm naučných stezek. Za výpravu stojí 3 naučné stezky: NS Okolo Hrozenka, NS Moravské Kopanice a NS Hrnčířské louky, k dispozici jsou také on-line stezky.

Autor: Viktor Fiker – Pohled na Bílé Karpaty

Bílé Karpaty zasahují do do okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín. Nejvyšším vrcholem Bílých Karpat je Velká Javořina (970 m) s dalekými výhledy do moravského i slovenského vnitrozemí.

Součástí CHKO Bílé Karpaty je Čertoryje, asi nejznámější maloplošné chráněné území na území Bílých Karpat. Botanicky je Čertoryje jedním z naprosto nejcennějších území u nás. Rostou zde velice vzácné, proto chráněné a ohrožené druhy rostlin a živočichů. Orchidejí zde najdete dokonce 20 druhů!

Právě sesuvy se odrážejí i v původu místního názvu území „čert to ryje“, kterým si lidé vysvětlovali vznik tohoto geologického jevu.

ZDE SOUTĚŽ Cestuj s CEWE

Helena Piwowarcziková

Přidat komentář