CEWE Fotolab

Česká vítězka ve světové soutěži: Jak na úspěšnou fotografii? Foťte pro samotnou lásku k focení

Soutěžící Jana Kupčáková slaví velký úspěch! Stala se měsíční vítězkou loňského ročníku fotosoutěže CEWE Photo Award. Jak vznikla oceněná fotografie a co by poradila ostatním?

Stala jste se měsíční vítězkou soutěže CEWE Photo Award, kde je aktuálně přihlášeno přes 370 000 fotografií z celého světa. Povězte nám o vaší vítězné fotce… 
Vznikla o letošních Velikonocích, když jsem se toulala uličkami v italských Benátkách. Ztělesňuje přesně to, co mám ráda na Itálii. I přes veškerý technický pokrok, který nás obklopuje, tam lidé stále tíhnou k tradicím a chovají lásku k historii a umění. Pečlivost s jakou pán přerovnával zboží ve výloze svého starožitnictví byla až dojemná. Jsem moc ráda, že se mi ho podařilo v téhle chvíli zachytit.

Co se vám nejvíce líbí na této fotce?
Její celková atmosféra a příběh, který si za ní může každý dle své představivosti domyslet. Navíc reflexy ve výloze ji dodávají pohádkovější nádech.

Pojďme úplně na začátek. Jak jste se dostala k focení?
Díky cestování. Na Vysoké škole jsem začala více cestovat a chtěla si prostřednictvím fotografie ty krásné zážitky uchovat. Po nástupu do zaměstnání jsem se tak přihlásila na první fotografický kurz a později vzdělání ve fotce dále rozšiřovala. A stala se z toho láska na celý život. No a když už jsem byla zoufalá, že ve škole není žádný kurz, na který bych mohla chodit, tak jsem dostala nabídku v té škole sama učit.  Ve škole kreativní fotografie v Praze učím už 5. rokem.

Čtěte také: Rozhovor s Miou Feres – měsíční vítězkou fotosoutěže CEWE Photo Award

Živí vás focení?
Neživí, občas nafotím nějakou svatbu, ale hlavně se věnuji učení a jinak chci sama fotit jen to, co mě baví a těší. Jinak by se z té radosti stala povinnost a to jsem nechtěla.

Co pro vás znamená fotografie?
Jednak je to pro mě nositel krásné vzpomínky, ale také způsob jak zachytit půvab a jedinečnost života kolem nás. Baví mě fotografií vyprávět příběhy. Proto na většině mých fotografiích nesmí chybět lidé.

Podělte se s námi o 5 nejhezčích momentů, které jste zažila při focení.
Většina mých fotografií vzniká na cestách a tudíž se ty nejhezčí momenty vztahují spíš na zážitky s tím spojené. Mezi ty nejkrásnější rozhodně patří západ slunce na Sahaře, procházka náměstím Sv. Marka za rozbřesku, modré městečko Chefchaouen v severním Maroku topící se v ranní mlze nebo východ slunce v NP Serengeti. Jak už jsem ale zmínila, fotím nejraději lidi a běžný život kolem nás. Jakýkoliv zážitek spojený s poznáváním jiné kultury a života v cizích zemí se stává nezapomenutelným.

Čtěte také: Ohlédnutí za fotosoutěží CEWE Photo Award. Zbývá posledních pár dnů!

Co si myslíte o fotosoutěžích?
Je to skvělý způsob, jak získat zpětnou vazbu. Spousta lidí si myslí, že je něco dobrý, že se jim něco povedlo a pak zjistí, že to tak třeba není. Občas se stane, že vyhrajete fotosoutěž s fotografií, která v jiných soutěžích zůstala bez povšimnutí, ale tak to je. Hodnocení fotek je subjektivní záležitost. A to je taky důležité si uvědomit. Nejít jen za vítězstvím, ale brát to jako novou zkušenost a způsob, jak získat zpětnou vazbu.

Co byste poradila ostatním – jak na úspěšnou fotografii?
Mám jen jedinou radu. Foťte pro samotnou lásku k focení, to je základ všeho. Ať už máte ve fotografii jakékoliv cíle, musí vás to především těšit.

Jakou používáte fototechniku a proč?
Jsem trošku rebel 🙂 Nevím, jestli se dá říct, že jsem úplně reportážní fotograf, ale spíš takový momentkář, nicméně netahám s sebou nějaké extra fotografické vybavení jako stativy, filtry a tak dále. Ano, mám s sebou digitální zrcadlovku, fotím na Nikon D600 a D7000 jako záložní. Jeden fullframe a jeden s menším čipem. Objektiv používám základní a jeden širokoúhlý pevný na výměnu. A to je vše. Z mého pohledu to o technice není. Je to spíš o tom, umět se podívat a chytit správný moment.

Fotíte na mobil?
Ne. Kromě takového toho běžného focení třeba dlažby do koupelny v obchodě. Ale třeba ta doba přijde.

A co chystáte dál – je v plánu i nějaká výstava?
Ano! Teď chystám výstavu street fotografií z Itálie. V pondělí je vernisáž v Paláci Akropolis a výstava potrvá až do září.

Děkujeme za rozhovor!

Instagram Jany Kupčákové
Instagram Jany Kupčákové

Tvorbu Jany Kupčákové najdete na jejím Instagramu zde. Pro více inspiratovních fotografií ze soutěže a mnohem víc sledujte náš Instagram @cewe.cz

A pokud byste se chtěli inspirovat a přihlásit se do soutěže, tak klikněte ZDE.

czech photo centre logo
Partner soutěže CEWE Photo Award Czech Photo Centre

 

Přidat komentář

Sledujte nás

Anketa

Čím fotíte nejraději?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...