CEWE FOTOLAB
Vysoké Tatry (autor Peter Čech)

Vysoké Tatry: tipy na nejkrásnější lokality pro focení

Vysoké Tatry právem patří mezi nejkrásnější pohoří na Slovensku. Fotograf Peter Čech připravil výběr nejkrásnějších míst, která by neměla uniknout hledáčku vašich fotoaparátů, či minimálně pozornosti vašich očí.

V letních Vysokých Tatrách jsem byl celkově 4x a musím přiznat, že jsem se do nich naplno zamiloval. Přináším vám přehled 6 atraktivních lokalit, které jsou mému srdci nejbližší, na které se rád opakovaně vracím a které mají svůj specifický charakter, dalo by se říci, jednoznačný a silný genius loci.

Nejkrásnější lokality pro focení ve Vysokých Tatrách

Vodopády studeného potoka

Jako první den v Tatrách je vhodné se trochu rozchodit a nezačínat hned těžkým výletem. Studenovodské vodopády patří mezi lehce dostupné a krásné místo, kde se v pohodě dostanete cca za hodinu se Starého Smokovce. Pokud máte zájem, můžete si čas zkrátit prostřednictvím jízdy lanovkou na Hrebienok a odtud už je to velmi pohodových cca 20 min k vodpádům. Pro focení vody s delšími časy závěrky jednoznačně doporučuji stativ. Samotné místo si říká o ultraširokoúhlé záběry, doporučuji tedy vzít si sebou nějaký odpovídající objektiv. Fotím na Nikon těla, doporučuji tedy např. Nikon 16-35mm f/4 nebo NIKKOR Z 14-30mm f/4 S.

Vysoké Tatry: Vodopády Studeného potoka

Vysoké Tatry: Vodopády Studeného potoka

Vysoké Tatry: Vodopády Studeného potoka

Štrbské pleso

Návštěva Štrbského plesa je taktéž vhodná na rozchození první, či druhý den v Tatrách. Pleso lehce dostupné i pro starší lidi a můžete z něj vyrazit na lehčí, či težší trasy do okolí. Mezi ty težší je výstup na Kriváň, kde jsem se ješte nedostal… Vysoké Tatry: Štrbské plesoMezi kratší výlety patří výstup na Predné Solisko, na které se můžete dostat za cca 3,5 hod ze Štrbského plesa, nebo si čas zkrátit lanovkou až na chatu Predné Solisko, kde mají výborný guláš a odtud je to už jen cca 70 minut na vrchol. Jako druhý lehký výlet doporučuji vodopád Skok, na který se dostanete cca za 90 minut chůze (jde o lehkou trasu se středním stoupáním).Vysoké Tatry: Štrbské pleso

Vysoké Tatry: Štrbské plesoPopradské a Hincovo  pleso

Vysoké Tatry: Popradské pleso ze začátku kopce Ostrva
Vysoké Tatry: Popradské pleso ze začátku kopce Ostrva

Výlet na Popradské pleso zabere cca 1,5-2 hod. ze Štrbského plesa (podle toho, jak moc se věnujete focení). Pleso je nádherné, okouzlující, však se sami můžete přesvědčit. Zde navrhuji variantu bez přespání vyrazit brzo ráno ze Štrbského plesa, na Popradském je jedna chata a horský hotel, kde si můžete dát dobrý oběd. Pak můžete vystoupat serpentýnami na kopec Ostrva, ze kterého jsou úžasné výhledy. Výstup by měl trvat hodinu, ale to byste museli jít hodně svižným krokem. S občasným focením se pod 2 hodiny těžko dostanete.

Vysoké Tatry: Popradské pleso z kopce Ostrva
Vysoké Tatry: Popradské pleso z kopce Ostrva

Pak se nabízí varianta, túra na Rysy, kterou jsem prozatím zavrhl, kvůli přílišným davům turistů. Na Rysy se chci podívat, ale jen s přespáním na chatě.

Vysoké Tatry: Výhledy na Mengusovskou dolinu
Vysoké Tatry: Výhledy na Mengusovskou dolinu

Z Popradského plesa je nádherná tůra na Hincove plesá, která zabere cca 2,5-3 hod dle vaší kondičky. Pokud by ste přespali na Popradském plese, pak určite doporučuji ješte cca 1,5-2 hod cesty z Hincového plesa na Koprovský štít. Tato trasa je už dost náročná a nedoporučuji ji s malými dětmi, hlavně před jejím koncem je pár těžkých míst, a pokud jste v horách něco nenachodili, doporučuji skončit na Hincových plesách.

Vysoké Tatry: Výhledy při cestě zpět od Hincových ples
Vysoké Tatry: Výhledy při cestě zpět od Hincových ples
Vysoké Tatry: Cesta na Koprovský štít
Vysoké Tatry: Cesta na Koprovský štít
Vysoké Tatry: Cesta na Koprovský štít
Vysoké Tatry: Cesta na Koprovský štít

Zelené pleso – Brnčalka

Vysoké Tatry : Zelené pleso

Je jedno z nejkrásnějších míst v Tatrách, kde se určite chci vrátit. Na chatě, kromě krásných výhledů, mají snad nejlepší polévky v Tatrách. Na chatu vede lehká, či středně těžká trasa přímo z Tatranské Lomnice, kde bez focení se dostanete cca za 3 hodiny, přičemž na této trase nejsou nebezpečná místa či srázy. Jako druhá trasa se nabízí přes Belianské Tatry, se zastávkou na chatě Plesnivec. Za ní jsou ale dost strmá stoupání. Na chatě při zeleném plese je možné také přespat, ale pozor, nutná rezervace předem. Pokud budete mít štestí a bude na chatě místo, nabízí se tůra na Jahňací štít. Na chatu je možný ješte třetí přístup ze Skalnatého plesa (nad Tatranskou lomnicí) přes Velkou Svištovku. Cestou ale budete zápasit s dlouhými kamennými poli a podle mě je to dost náročná tůra, kterou jsme nakonec vzdali.Vysoké Tatry : Zelené pleso

Téryho chata, zvaná také Térinka

Vysoké Tatry: Východ slunce u Térinky
Vysoké Tatry: Východ slunce u Térinky

Túra na Térycho chatu je také jedna z nejlepších. Na výšlap se vydáte ze Starého Smokovce, nabízi se dvě varianty, kratší a delší, je to jen na vás. Ušetřit si zdolání cesty na Hrebienok lze díky lanovce ze Starého Smokovce, která ušetří cca 40-50 minut a část cenných sil. Ze stanice Hrebienok pak vede trasa na Zámkovského chatu, která se dá zvládnout cca za hodinu. Z této chaty je to pak na Térinku ješte 2-2,5 hod, podle toho, kolik času vám zabere focení.

Vysoké Tatry: Malá studená dolina směrem na Térinku
Vysoké Tatry: Malá studená dolina směrem na Térinku

Po půl hodine cesty ze Zámkovké chaty se vám otevře Malá Studená dolina, kde doporučuji fotit hlavně na jejím konci. Po další půlhodině se dostanete pod Velký hang, kde serpentýnami se za 60-80 minut dostanete na chatu, cesta je upravená a bezpečná. Chata je ve výšce 2015 m.n.m tak je vhodné mít sebou více termotriček nebo tenkou mikinu, jelikož teplota v létě dosahuje 8 až 15 stupňů přes den. Pokud jste ochotni přespat na chatě a máte štestí na čisté nebe, nabízí se nádherné pozorování hvězd.

 

Vysoké Tatry: Malá studená dolina směrem na Térinku
Vysoké Tatry: Malá studená dolina směrem na Térinku
Vysoké Tatry: Vodopád nedaleko Téryho chaty
Vysoké Tatry: Vodopád nedaleko Téryho chaty
Vysoké Tatry: Mléčná dráha
Vysoké Tatry: Mléčná dráha

Zbojnícká chata

Vysoké Tatry: Panorama při Zbojnícké chatě
Vysoké Tatry: Panorama při Zbojnícké chatě

Na chatu se dostanete dvěma způsoby. Buď z Téryho chaty přes Priečne sedlo, kde se nachází dost stupaček, což není trasa vhodná pro malé děti. Nebo zvolíte pohodlnější cestu z Hrebienka. Já volil před lety cestu z Hrebienka, která trvala cca 2,5-3 hod. dle vaší kondice, proto je na zvážení, zda jít ze Starého Smokovce na Hrebienok lanovkou, nebo pešky, protože při třech hodinách cesty, ta čtvrtá už dává docela zabrat. Po hodině cesty z Hrebienka se Vám otevře Veliká Studená dolina. Fotil jsem opět hlavně na jejím konci, takže focením jsem  se moc nezdržoval. Při Zbojníckej chatě je také pleso a krásné výhledy.

Vysoké Tatry: Panorama při Zbojnícké chatě
Vysoké Tatry: Panorama při Zbojnícké chatě
Vysoké Tatry: Panorama při Zbojnícké chatě
Vysoké Tatry: Panorama při Zbojnícké chatě

Použitá fototechnika a několik rad na závěr

Jsem milovník značky Nikon co se týče fotoaparátů. Doprovázel mne tedy na cestách Nikon D850 (recenze) a D810a na hvězdy. Z objektivů jsem nejčastěji používal širokáč Nikon 16-35mm f/4, na který můžete nasadit šedé a jiné filtry a hrát si s rozmazanou oblohou nebo vodou na zdejších četných vodopádech a peřejích. Pokud jsem šel na težký výlet, jako byl výstup na Koprovský štít, bral jsem jen tento objektiv a d810a, nic víc.

Na lehčí výlety jsem si bral i Nikon 24-70mm f/2,8 nebo Sigmu 14-24mm f/2,8 (recenze), kterou jsem použil na focení hvězd na Térinke. Pokud máte dobré kamarády, kterým nevadí nějaké to kilo navíc, mohou vám vzít Nikon 80-400mm f/4.5-5.6G ED VR a můžete občas fotit místní faunu, jako jsou lišky nebo kamzíci. Nějaký malý stativ se určite také hodí, já volil Rollei, který je trojcestný a i s kulovou hlavou váží pouhý 1kg.

Výše uvedená technika může být pro někoho těžká. Pokud chcete ulhčit zádům, volte bezzrcadlovku Nikon Z6 (recenze) nebo Nikon Z7 (recenze) ve spojení s objektivem NIKKOR Z 14-30mm f/4 S, který jsem recenzoval a musím uznat, že se opravdu skvěle povedl. Lehký, se skladnou konstrukcí, dají se použít šroubovací filtry. Ale je hlavní, je výtečný opticky.

Nikkor 14-30mmČtěte také na blogu: Nikkor Z 14–30 mm f/4 S: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Vždy mějte pohodlné obutí a myslete i na rukavice a vhodné oblečení

Pokud je vám chůze v obuvi řádně nepříjemná, chuť na focení je pryč. Je to podobné, jako když fotíte v zimě a pořádně vám promrznou ruce. Po chvíli přestáváte mít chuť na jakékoliv další focení. V Tatrách se může i v létě pořádně ochladit, tedy nepodceňujte jak péči o chodidla, tak tělo/ruce a přibalte si raději do batohu tenčí rukavice a další vhodné oblečení. V létě sněhová přeháňka není nic neobvyklého od určité nadmořské výšky (nad 2000 m.n.m je často teplota 6-10 stupňů).

Raději myslete i na offline mapu

Pro navigaci doporučuji aplikaci mapy.cz, ale každý nemá vodotěsný mobil, proto je vhodná mapa zatavená v plastu, takže se nemusíte bát, že se vám v dešti rozpadne. Mapu koupíte např. na železniční stanici ve Starém Smokovci nebo infocentru.

Poslední věc, vetšina časů odhadované chůze v rámci map se dá zvládnout. Pokud budete mít sebou menší děti, častěji se zastavíte na focení, časy se „natáhnou“ bez problémů i o polovinu, až dvojnásobek.


Peter Čech je fotografem, kterého naplňuje nejvíce snímání architektury v zajímavém světle, ze zajímavých a netradičních úhlů pohledu. Blízké je mu také fotografování krajiny a cestování. Více o jeho tvorbě na www.petercech.com.

komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

Jak nakládáte se svými fotkami z dovolené?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták