CEWE FOTOLAB

Nikkor Z 14–30 mm f/4 S: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Mílovými kroky se blíží uvedení na trh velmi očekávaného objektivu pro bajonet Nikon Z, a to modelu Nikkor Z 14–30 mm f/4 S. Přichází na první pohled s trochu odvážnější cenovkou. Při podrobném prozkoumání jsme však došli k názoru, že je oprávněná, jelikož díky jeho pořízení získáte „obrovskou porci muziky“ (testovali jsme na Nikon Z7).

Úvod

Objektiv najde nejvíce své uplatnění při focení architektury, krajiny/přírody. Dokážeme si představit, že jej využijí i svatební fotografové. Tvůrci videa ocenění krokové a prakticky neslyšné zaostřování, navíc clona se mění plynule a také bezhlučně. Benefitů je celá řada. Za zmínku stojí multifunkční ovládací kroužek, možnost nasazení filtrů s průměrem 82 mm, až neskutečně kompaktní konstrukce, s velmi nízkou hmotností. Optická kvalita je dle výrobce na špičkové úrovni. Jak si tedy stojí Nikkor Z 14–30 mm f/4 S v ostrém nasazení, jak odvážná je startovací cenovka 34 990 Kč? S odpovědí pro vás čtenáře nám pomohl výtečný fotograf architektury a přírody Peter Čech.

Konstrukce a ovládací prvky

Jako první musíme pochválit, že objektiv disponuje filtrovou objímkou průměru 82 mm, což v této kategorii ultra širokých ohnisek (určených pro FF) je výjimečnost. Nejblíže z pohledu krajní ohniskové vzdálenosti jsou objektivy Nikkor 16-35mm, či Canon 16-35mm, které disponují objímkou pro filtry. Nezdá se to, ale ty 2 mm v ohniskových vzdálenostech nejsou zcela zanedbatelné (rozdíl jsou 4 stupně, 114° vs 110°). Při focení architektury se každý 1 mm navíc hodí. Hodně fotografů bojuje s výběrem, zda volit ultraširokouhlé ohnisko 12-14 mm, nebo krajinářský objektiv 16-35 mm. Na objektivy s ohniskem 12-14 mm složitě dostanete filtry, nebo jsou velmi drahé. Proto nový Nikon Z 14-30mm f/4 je v tomhle rozhodování bezkonkurenční. Přiznejme si, že každý občas použije polarizační filtr, nebo šedý filtr na úžasně rozmazané mraky „letící“ oblohou nebo na zachycení vodopádů s dlouhou expozicí.

Všechny pohyblivé součásti tubusu tohoto objektivu jsou utěsněny proti vnikání prachu, vlhkosti a vodním kapkám. Přední fluorová vrstva aktivně přispívá k odpuzování vody, prachu a celkově nečistot, aniž by snižovala kvalitu obrazu.

Objektiv je jako dělaný na dlouhodobou práci z ruky, tj. rozhodně se významně nepronese, je lehoučký, úžasně skladný díky mechanismu teleskopického tubusu.

Dále chválíme přítomnost multifunkčního ovládacího kroužku, prostřednictvím kterého lze při focení v režimu AF přiřadit možnost korekce expozice, clonové číslo, případně citlivosti ISO (podobné, jako u RF objektivů Canon; škoda že FTZ adaptér nedisponuje obdobnou funkcí, jako je tomu u adpatéru EF-RF Canon). Při používání v režimu manuálního ostření lze multifunkční kroužek používat jako  zaostřovací. Rychlost přeostřování je úměrná rychlosti otáčení kroužku, což umožňuje optimální kontrolu nad přesným zaostřením.

Optická konstrukce se skládá ze 14 čoček ve 12 skupinách (asférické členy jsou 4 + 4 typ ED). Výrobce nezapomněl ani na Nano Crystal COAT antireflex vrstvy, včetně fluorové vrstvy. Clona je elektromagnetická, 7 lamelová.

Optická kvalita

nikkor 14-30mm

Všichni, kdo si potrpí na vysoké rozlišovací schopnosti, precizně prokreslených detailech, budou velmi spokojeni. Z pohledu optické kvality je Nikon 14-30mm na špičce, která se při dané konstrukci dá dosáhnout. Nadchl nás skvělý přenos kontrastu a živost barev. Celkově, jen velmi těžko se na tomto objektivu hledají optické vady, které by výrazněji uživatele obtěžovaly.

Během testování s tělem Nikon Z7 jsme často používali zabudovanou stabilizaci obrazu na čipu. V modré hodince šlo bez problémů udržet z ruky časy kolem 1/5 vteřiny, aby byla scéna perfektně ostrá. Na dokonalé fotky např. podvečerní a noční architektury (co nejnižší hodnota ISO, dlouhé časy v řádu sekund) je nezbytné používat stativ. Ne vždy je ale možné (resp. chtěné), abyste jej měli stále při sobě, tak proč občas nefotit i z ruky v modré hodince, kdy je světlo velmi působivé?

Čtěte také na blogu: Nikon Z7: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Rozlišovací schopnosti

Excelentní, radost s objektivem pracovat. Vůbec se nemusíte bát pracovat s otevřenou clonou, víceméně na všech ohniscích. Prokreslenost rohů obrazu je také na výtečné úrovni.

Výřezy 1:1

f/4

f/4

Sférické zkreslení

Nikon 14-30mm má velmi dobře korigované zkreslení. Tam, kde toužíte po nulových hodnotách, pak vypomůže softwarový zásah, ale věřte, nebude ve většině případů potřeba.

Chromatická aberace

Vyskytuje se pouze v extrémních kontrastech na otevřenou clonu, ale pouze v minimální míře, opět nic, co by uživatele obtěžovalo, a navíc dá se snadno odstranit v postprocesu.

Difrakce

Zjistili jsme, že difrakce začíná negativněji promlouvat až od clony 16, maximální clonové číslo je 22.

Odolnost na protisvětlo

Lahůdka na závěr, s protisvětlem se objektiv vypořádá bravurně, jako málokterý na trhu. Milovníci protisvětla jásejte, tahle úroveň minimalizace prasátek, odlesků, závoje, změkčení kontrastu a jiné degradace obrazu v protisvětle je opravdu úctyhodná.

Autofokus

V objektivu je použit tzv. „Nikon Stepping Motor“ (STM), u něhož lze potvrdit, že je prakticky bezhlučný, velmi rychlý a přesný, jak deklaruje výrobce.

Závěr

Nikonu se tento objektiv opravdu povedl. Pokud chcete používat na svých Nikon fotoaparátech co nejširší úhel záběru na tělech se snímačem Full Frame, mít možnost šroubovacího filtru, poměrně slušnou světelnost, a to vše v kompaktním lehkém balení (hmotnost 485 gramů), završené výjimečnou optickou kvalitou, není co řešit. Pořizovací cena odpovídá kvalitě objektivu, vzhledem k výkonu (optika + AF), kompaktnímu řešení, dalším benefitům jako např. multifunkční kroužek (nastavování clony, kompenzace expozice, ISO), lze velmi snadno přimhouřit oči nad vyšší cenovkou. Nenabízí světelnost 2,8, ale to je asi tak jediná významnější výtka, která bude řešena světelnějším sourozencem v produktové řadě skel pro bajonet Nikon Z.


Recenzi pro vás připravila redakce  blogu ve spolupráci s Petrem Čechem.

Peter Čech je fotografem, kterého naplňuje nejvíce snímání architektury v zajímavém světle, ze zajímavých a netradičních úhlů pohledu. Blízké je mu také fotografování krajiny a cestování. Více o jeho tvorbě na www.petercech.com

 

Nikkor Z 14–30 mm f/4 S: Hodnocení produktu

8.8

Optická kvalita

9.0/10

Automatické ostření

8.5/10

Konstrukce

9.0/10

Výbava a funkce

8.0/10

Hmotnost a manipulace

9.5/10

Výkon vs. cena

9.0/10

Potěšilo nás:

  • Minimum optických vad
  • Skvělá kresba v celém rozsahu
  • Odolnost na protisvětlo
  • Přesný a rychlý AF
  • Parádní hodnoty sférického zkreslení
  • Velmi kompaktní a lehká konstrukce

Zasloužilo by vylepšení:

  • Vyšší pořizovací cena

Přidat komentář

Sledujte nás

Odběr novinek

* povinné pole

Anketa

CSC nebo zrcadlovka?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Facebook

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .

Měsíčník FOTOLAB

Akční leták