Nikon MB-D17: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Battery grip Nikon MB-D 17 je název pro originální bateriový grip, který je zatím výhradně určený pro model Nikon D500. Tento grip, tak jako většina, usnadňuje manipulaci při fotografování na výšku.

 


Jeho ovládací prvky jsou tak přirozeně rozvrženy pro vertikální držení a ovládání. Nabízí aretační páčku vypnutí a zapnutí ovládacích prvků samotného gripu. Uvnitř je umístěno tlačítko spouště. Dále tlačítko aktivace automatického zaostřování
AF-ON, sekundární hlavní a pomocný příkazový volič.
Nově se zde setkáme s tlačítkem drobnějšího charakteru u spouště, které jde, podobně jako většina tlačítek na gripu, uživatelsky přizpůsobit k obrazu svému. Osobně se mi pro toto tlačítko hodí změna ISO, přičemž pro toho, kdo používá AUTO ISO, je pak logické například použití nastavení korekce expozice. Samozřejmě je zde i joystick pro změnu ostřících bodů a opět i v tomto režimu přehrávání si ovladač můžete nakonfigurovat dle svého.

d500

K samostatnému pořízení tototo výrobku mě vedla naprosto osobní věc. Někteří milují extra velikost a hmotnost svého fotoaparátu. Někteří budou tento výrobek naprosto ignorovat a budou spokojeni s váhou i velikostí samotného fotoaparátu.

Protože je Nikon D500 akční rychlou kamerou určenou primárně ke sportufocení volně žijících zvířat, má pořízení gripu Nikon
MB-D17
několik nepřehlédnutelných výhod. Kromě samotné ergonomie při focení na výšku bez nutnosti nepřirozeného ohybu ruky, je to i výdrž další vložené baterie a vyváženost celé sestavy při použití teleobjektivů, zvláště těch delších a světelnějších.

Pro profesionála disponujícího fotoaparátem s integrovaným gripem pak není problém přehodit těla bez pocitu, kdy se necítí dobře pro vyváženost těžkého objektivu visícím na malém těle.

Kvalita a konstukce
Téměř ke každému fotoaparátu s možností volitelného bateriového gripu existují alternativní výrobci třetích stran. Nejinak je tomu i v případě Nikon MB-D17. Samozřejmě cenově jsou tyto výrobky leckdy za třetinu ceny gripu originálního.nikon_mb-d17__80047110_1

A nyní se na celou věc podíváme trochu zevrubněji. Rozdíl cen je patrný na první pohled. Ten další pohled však odhalí, co můžeme očekávat od originálu a to je dokonalá přilnavost těla a gripu. Dále pak naprosto stejný chod ovládacích prvků a rolerů a stejné je i provedení a použité materiály.

V neposlední řadě poctivé utěsnění vůči prachu a stékající vodě a zde si musíme uvědomit že touto vlastností nedisponuje žádný z výrobců třetích stran.

pixel-mb-d17
mb-d17

Také rozdíl materiálů a vyztužení a rovněž slícování je odlišné. Většinou plast, či v lepším případě nějaká forma magnézia, které však postrádá ono vyztužení spojů. Toto provedení je markantní zvláště za použití těžších teleobjektivů a má za následek nepříliš dokonalou formu pevnosti.

Tímto jevem originální Nikon MB-D17 rozhodně netrpí. Vše působí pevně, kvalitně slícované a i aretační kolečko za jehož pomocí se grip upevňuje, je nyní menší a je tvořeno dvěma částmi, které do sebe zapadají a grip se tak při používání nepovoluje. Rovněž nelze přehlédnout variabilní kusovou kvalitu výrobců třetích stran. Pokud opomeneme zvýšenou odolnost proti prachu a stékající vodě, faktem zůstává, že některé kusy budou sloužit a korektně fungovat ke spokojenosti méně náročných uživatelů. Ale najdou se kusy, které kromě horší mechanické konstrukce, budou v klidovém režimu nadměrně vybíjet baterie či nebudou zaručovat dostatečný kontakt s tělem fotoaparátu. Koupí originálního gripu a příslušenství, byť za vyšší cenu, se lze těmto případným komplikacím vyhnout, neboť takový výrobek je konstruován pro daný typ fotoaparátu přímo výrobcem.

Možnosti napájení pro MB-D17
V příslušenství gripu jsou dva adaptéry pro možnost napájení. Může být napájen lithium-iontovou baterií Nikon DEN-EL 15 nebo šesticí běžných tužkových baterií velikosti AA. Udávaná výdrž dle norem je 1250 a 1260 pro tužkové baterie. Udávaná čísla jsou pouze na počet snímků, přičemž v běžné praxi jde tento počet dolů v závislosti na používání a nastavení fotoaprátu. Osobně jsem se reálně dostal, bez použití LV (live-view) či natáčení videa, se zapnutou stabilizací VR na objektivu a následná kontrola snímků + běžné promazání, na 600-700 snímků pro originál EN-EL 15tužkové baterie.

en-el15
en-el15

Je zde možnost mít další baterii EN-EL 15 v těle fotoaparátudruhou v gripu. Následná konfigurace a využití upřednostnění té které baterie, se provádí v menu přístroje.

Další možností, samozřejmě nákladnější, je za pomocí volitelného adaptéru baterií BL- 5 (nutno dodatečně dokoupit) napájet grip litium-iontovými bateriemi Nikon EN-EL 18/EN-EL- 18a. Ty jsou shodné s profesionálními fotoaparáty D4/D4s a D5. Tuto možnost určitě využijí profesionálové či amatéři vlastnící aktivně tyto fotoapráty, těm pak odpadá ivestice do nákladného příslušenství v podobě další nabíječky a baterií. Jedinou a relativně malou investicí je držák BL-5. Toto řešení mohu jen doporučit, kdy se v případě použití EN-EL 18a lze k udávanému číslu – krásných 2500 snímků na jedno nabití – opravdu skutečně dostat a to i za běžného přehrávání a následné kontroly.

nikon_en-el18a_1_z1

EN-EL18a

nikon_mh-26a

MH-26a

I v tomto případě lze mít baterii EN-EL 18a v gripu a druhou EN-EL 15 v těle fotoaparátu a zde je už opravdu neskutečná výdrž. Osobně tuto možnost kvituji, neboť v případě nutnosti sundání gripu mi fotoaparát Nikon D500 stále funguje a mohu tak spokojeně a pohotově fotografovat v situaci,kdy by jinak grip překážel.

Daní za luxusní výdrž velké baterie EN-EL 18a je, pokud už nevlastníte Nikon D4s nebo D5, nutnost nemalé investice do nabíječky MH- 26asamostatné baterie a držáku BL-5.To si musí každý zhodnotit sám.
V každém případě možností je spoustu jak uživatelsky přizpůsobit grip Nikon MB-D 17. Záležet bude jen na vašich požadavcích ohledně výdrže a vaši peněžence.

Výhody:

  • Výborná ergonomie
  • Utěsnění proti prachu a stékající vodě
  • Perfektní zpracování oproti náhražkám od jiných výrobců
  • Větší výdrž
  • Vyváženost s teleobjetivem

Nevýhody:

  • Větší váha
  • Cena (Ti co ho opravdu využijí však nebudou litovat)
  • Další investice

 


Recenzi pro Vás připravil:

jaromír

Jaromír Kadeřábekwildlife fotograf a zákazník FOTOLAB.cz

Žádné komentáře, buďte první!

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.