CEWE Fotolab

Nikon AF-S 300mm f/4 E PF ED VR: UŽIVATELSKÁ RECENZE

Zabrousíme -li do historie, tak je to už takřka 15 let, kdy byl představen předchůdce třístovkových teleobjektivů se světelností f/4. Přestože byl NIKKOR 300 AF/4D AF-S vynikající objektiv – oblíben pro špičkový optický výkon, kompaktní rozměry, rychlý autofokus a v neposlední řadě ekonomicky příznivou cenu – tak inovace byla třeba.


K hlavním záporům této verze patřila absence optické stabilizace obrazu. Také chyběla jakákoliv povlaková vrstva známá z novějších generací, rovněž stativová patka se stala předmětem kritiky a chybějící ochrana zadních lamel na konci objektivu, nebylo zrovna tím pravým ořechovým do prašného a náročnějšího prostředí.

Nikkor 300mm
Nikkor 300mm

Při pohledu na současného nástupce je zřejmé, že jde o zcela jiný objektiv. Čísla hovoří za vše: téměř 50% redukce hmotnosti a 30% snížení fyzické velikosti zní skvěle.

Jednoznačně má na to vliv použití technologie pomocí Phare Fresnel (PF), což je prvek, který účinně snižuje potřebu používat složité konstrukce objektivu a účinně snižuje chromatickou aberaci při snížení velikosti a hmotnosti objektivu. Kromě toho lze v tomto objektivu najít to nejmodernější ze současné doby.Nikkor 300mm

Například Flourine Coat technologii, což je povlakování na přední a zadní čočce, která odpuzuje prach, vodu a nečistoty. Dále zde najdeme elektromagnetickou membránu (E), což je mechanismus pro přesné a konzistentní ovládání clony při vysokorychlostním sériovém focení.

Na rozdíl od mechanické páky předchozích generací by měla tato elektromagnetická clona mnohem rychleji reagovat a zajistit tak minimální expoziční rozdíly.

Nyní je objektiv vybaven i nejnovější generací stabilizací obrazu, která nyní umožňuje 4,5 stupně udržet lepší časy. Rovněž zde najdeme Nano Crystal Coat (N) pro redukci interních odrazů, redukci stínů a závoje. Toto by se mělo projevit zvýšenou odolností na tvorbu závojů a tzv. prasátek při focení do protisvětla. Také Silent Ware Motor pro hladký, tichý provoz autofokusu je zde přítomen. Dále řada dalších vylepšení jako je schopnost spojení se všemi třemi Nikon telekonvertory.

Specifikace:

 • Ohnisková vzdálenost 300 mm
 • Maximální clona f4
 • Maximální clonové číslo f 32
 • Konstrukce objektivu 16 členů v 10 skupinách (1 člen Pf  a jeden člen z ED skla)
 • Úhel pohledu 8°10´( formát NikonFX) 5°20´ s digitálními fotoaparáty Nikon DX
 • Minimální zaostřovací vzdálenost 1,4 m
 • Největší měřítko 0,24 x
 • Počet lamel clony 9
 • Velikost filtru 77 mm
 • průměr x délka (od dosedací plochy bajonetu) cca 89 x 147,5mm

Nový NIKKOR 300mmf/4 E PF VR je konstruován na rozdíl od kovového předchůdce z tvrdého plastu, což by mohlo vzbuzovat určitý pocit lacinosti, ale jde o velice kvalitní plast naprosto přesně a precizně slícovaný. Vše je podřízeno významné úspoře hmotnosti.

Nikkor 300mm
Nikkor 300mm

Z mého pohledu to kvituji, váha je znát a pokud objektiv obdrží tvrdý pád, tak je vcelku jedno z čeho je plášť objektivu vyroben.
Bajonet je samozřejmě kovový a  má pryžové těsnění, aby se minimalizoval průnik prachu a nečistot.

Ovládací prvky jsou v podobě tří přepínačů.
První slouží k přepínání zaostřování mezi Auto/ Manual (A/M, Manual/ Auto (M/A) a Manual (M).
Druhým nastavujeme rozsah ostření buď plný nebo omezení od 3 m do nekonečna.
Třetí spínač je pro ovládání redukce vibrací a přepínat lze mezi OFF, NORMAL nebo SPORT. Na rozdíl od předchůdce je tento objektiv vyroben v Číně. Na kvalitě se to samozřejmě nijak neprojevuje.

Pokud objektiv vezmeme do ruky, je úžasně lehký, skladný a neuvěřitelně kompaktní na svoji ohniskovou vzdálenost. S ohledem na tuto skutečnost, nebude většina uživatelů postrádat volitelnou (za příplatek) stativovou patku, která je shodná s modelem 70-200mm AF-S f/4G VR. Velikostně je tato třístovka podobná jako špičkové záklaďáky 24-70 f/2,8. Oproti předchozímu typu má nová konstrukce konečně zadní prvek. Což má výhodu jednoduché údržby v podobě ofuku balónkem. Odkryté lamely předchozí verze mne z tohotu důvodu neoslovily, nechtěné nečistoty při výměně objektivu bylo hlavní nebezpečí.Nikkor 300mm

Opět pokud srovnáme s předchůdcem, který se cenil pro rychlou práci autofokusu, nový model je osazen nejnovější generací tichého motoru. Ostření je nepatrně rychlejší.

Pokud rychlost srovnáme v absolutním měřítku pak top profi modely jako Nikkor AF-S 300 f/2,8 VR,Nikkor AF-S 400 f/2,8 VR či Nikkor AF-S 200 f/2 VR ostří mnohem rychleji. Rozdíl je v zaostřovací minimální vzdálenosti. Nový 300 f/4 zaostří na 1,4m oproti 1,45 m na starším modelu 300mm AF-S f/4 D.

Spolupracuje se všemi třemi telekonvektory. Starší modely typu II chodí výrazně pomaleji. Doporučuji používat nové typy III a to i z hlediska optického výkonu. Vyloženě s TC-14III je spolupráce jen radost a to jak z hlediska ostření, tak optického výkonu.

Obrazovou kvalitu jsem posuzoval na tělech NIKON D810, NIKON D4, NIKON D3330, NIKON D500 a NIKON D5.

Pro ty, kterým stačí jedna věta, tak nemusí číst dále. Obrazová kvalita je natolik výborná, že jsem tento objektiv zařadil do kolonky referenční a stal se nedílnou součástí mé pracovní fotovýbavy.

Pro ostatní, co to mají rádi trošku rozpitvané: objektiv je nebývale ostrý už na plnou díru. Odcloněný je centrálně perfektně ostrý a zacloněním se ostrost zvyšuje jen velice mírně. Nejostřejší snímky jsem dosáhl na cloně 5,6, kde také mizí i vinětace, což je však běžný jev všech skel a to i mnohonásobně dražších. Bez váhání jsem většinu nafotil právě na odcloněný objektiv.Nikkor 300mm

Ostrost se výrazně nezhoršuje ani po přidání TC-14IIl, s kterým dosahuje další praktické využitelnosti. Za použití TC je mírně degradován přesnost kontrastu, ale nic zásadního. Samotný objektiv má přesnost kontrastu na velmi vysoké úrovni stejně jako bokeh. Pokud nebudeme bezprostředně srovnávat s trojnásobně dražším bráchou v 2,8 provedení, nelze si na nic stěžovat, ba naopak jen chválit.

Zkreslení je prakticky neznatelné, zde není co kritizovat. Vzhledem ke konstrukci Freslenova členu by měl být objektiv teoreticky náchylnější na tvorbu barevných vad v protisvětle a závojů. Zde je třeba podotknout, že toto se obecně snižuje tzv. Nano povlaky, proto písmeno N v označení.

Samozřejmostí je používat dodávanou sluneční clonu, což ostatně platí obecně i pro ostatní objektivy. Kupodivu přímé protisvětlo nečiní tomuto sklu žádný problém, naopak výsledek předčil mé očekávání.

S bočním protisvětlem to je už horší a vzniká jakýsi spektrální závoj. Na druhé straně, některé objektivy bez nátěrů, či jiné konstrukce se chovají v těchto ohledech i hůř. Navíc jde o jev, která drtivá většina lidí ani nezaznamená. Jde opravdu kritickou přísnou metodiku testování. Za co však můžeme opět jen chválit je ostření od 1,4 m, přičemž zde nedochází ke změně ohniskové vzdálenosti tzn. jevu dýchání. Rovněž podání barev je přirozené, plně syté.

Optická stabilizace zde odvádí dobrou práci. V první sérii byly hlášeny problémy s fotoaparáty řady D8xxx, kdy v určitém čase byla stabilizace neefektivní. Nové kusy jsou však v pořádku a u těch prvních pomohlo přehrání FW v autorizovaném servisu.

Díky svým parametrům lze tento objektiv označit za malého všeuměla. Ohnisková vzdálenost 300mm s možností prodloužení o TC přímo vybízí k fotografování volně žijících zvířat, světelnost f/4 v některých případech nebude omezující ani v oblasti sportu a zaostření na blízko lze uplatnit i na focení hmyzu či menších zvířat, kde potřebujeme větší odstup než s makrosklem, ale zároveň umožní i dostatečné měřítko zvětšení.

Nikkor 300mm
Nikkor 300mm

Nikkor 300mm f/4 E PF ED VR je tak důstojným nástupcem mimořádně oblíbeného předchozího modelu. Lákadlem jsou rozměry, hmotnost a mimořádný optický výkon za solidní cenu. Za světelnějšího f/2,8 bráchu zaplatíte 3x tolik, a tento nabízí hodně z jeho absolutního výkonu s bonusem univerzálnosti.

Plusy:

 • rozměry
 • hmotnost
 • obrazový výkon
 • stabilizace
 • cena
 • FL povrch čoček
 • E elektromagnetická membrána

Mínusy:

 • chování v protisvětle
 • chybí zvýšená odolnost proti prachu a stékající vodě

Hmotnost cca 755 g
Dodávané příslušenství  – přední krytka objektivu LC – 77, zadní krytka LF – 4, sl. clona HB-73, Lens CASE CL – M3


Recenzi objektivu spolu s fotografiemi pro vás připravil:

jaromír
Jaromír Kadeřábekwildlife fotograf a zákazník FOTOLAB.cz

Jaromír Kadeřábek

komentář

 • Ahoj Jarku, nevím, jestli máš třeba „testovací“ zkušenost i se Sigmou 150-600 C, ale kdyby sis měl vybrat mezi touto 300 a Sigmou, s tím, že se snažím fotit zvířata ve volné přírodě, co si vybereš? V obrazové kvalitě je to asi i na D7200 jasné pro pevnou 300mm ale bojím se, že přijdu o toohnisko 500 -600mm i když zase na tolika fotkách ho nemám a na Sigmě už tam ostrost a vykreslení malinko pokulhává… Pokud totiž koupím 300, asi bych prodal 150-600, tak Ti nevím.:-) Díky za odp. Honza